Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1840486 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5920 στις: Απρίλιος 14, 2017, 06:18:04 μμ »
Χρήστο
νομίζω ότι τις καταβολές των ρολογιών θα πρέπει να τις αναζητήσουμε σε παλιά μοντέλα Ω και ειδικά στα τσέπης. Πάντως όντως έχουν κάτι από τη σειρά μαστερ της λονζινς. Τα συγκεκριμένα είναι κάνα δύο χρόνια που είχαν βγει
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5921 στις: Απρίλιος 14, 2017, 06:37:43 μμ »
Χρήστο
νομίζω ότι τις καταβολές των ρολογιών θα πρέπει να τις αναζητήσουμε σε παλιά μοντέλα Ω και ειδικά στα τσέπης. Πάντως όντως έχουν κάτι από τη σειρά μαστερ της λονζινς. Τα συγκεκριμένα είναι κάνα δύο χρόνια που είχαν βγει
Για τα συγχρονα ρολογια αναφέρομαι.
Τωρα αν παλια ηταν το σχεδιο αυτό κατοχυρωμενο από την Ωμεγα και όχι από την Longines........τρεχα γυρευε,τρεχαγυρευοπουλε.
Αν εχεις χρονο ψαξτο,εγω δεν εχω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2017, 06:45:52 μμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5922 στις: Απρίλιος 14, 2017, 06:45:20 μμ »
Αλλα επειδή περιμενετε στην γωνια οι λεπτολογοι του φορουμ να με κρεμασετε,  :)
εψαξα και βρηκα αυτό:

how to screenshot on windows 7certificity.com

Νομιζω ότι είναι μοντελο του 1913.

Απλα μας εχει συνηθισει η Longines σ`αυτο το σχεδιασμο του καντραν,στα συχρονα ρολογια της,γι`αυτο και με παραξενεψε.

"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5923 στις: Απρίλιος 14, 2017, 11:27:17 μμ »
Τυχερός είσαι. Θα σ' είχα κρεμάσει ανάποδα.

Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5924 στις: Απρίλιος 15, 2017, 07:43:00 πμ »
Τυχερός είσαι. Θα σ' είχα κρεμάσει ανάποδα.

Το λουρί είναι το ρολόι.
:) :) :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5925 στις: Απρίλιος 15, 2017, 09:49:59 πμ »
Χρηστο πολυ ωραιο ειναι.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5926 στις: Απρίλιος 15, 2017, 11:11:24 πμ »
:) :) :)
Καλή Ανάσταση Χρήστο

Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5927 στις: Απρίλιος 15, 2017, 11:12:32 πμ »

εψαξα και βρηκα αυτό:

how to screenshot on windows 7certificity.com

Νομιζω ότι είναι μοντελο του 1913.



και ένα πιο σύγχρονο με ίδιους δείκτες όπως το βινταζ......



Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5928 στις: Απρίλιος 15, 2017, 01:27:09 μμ »
Χρηστο πολυ ωραιο ειναι.
Πολυ ωραια ειναι δεν αντιλεγω.
Απλα στα δικα μου ματια, μου ξενιζουν γιατι θυμιζουν την αντιστοιχη σειρα της Longines.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5929 στις: Απρίλιος 15, 2017, 01:27:52 μμ »
Καλη ανασταση παιδια.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5930 στις: Απρίλιος 15, 2017, 01:44:11 μμ »
περιορισμένη έκδοση, χρυσά, περίπου 15Κ το ένα......













εικόνες από εδώ [url]http://www.ablogtowatch.com/omega-olympic-official-timekeeper-watches/[/url]





Πρέπει να έχουν ξαναμπεί νομίζω. Κατά τη γνώμη μου,και για τα δικά μου προσωπικά γούστα,αυτά τα μοντέλα,καθώς και η έκδοση του de ville που ξαναποστάρω παρακάτω,είναι από τα πιο όμορφα ρολόγια της omega.

Έχω επιχειρήσει να μάθω πως λέγονται οι κλασικά σχεδιασμένοι αραβικοί αριθμοί της παραπάνω σειράς (και της αντίκας που φαίνεται παραπάνω),αλλά δε το έχω μάθει. Για παράδειγμα,υπάρχει ένας Γάλλος ωρολογοποιός που λέγεται Pascal Coyon,και φτιάχνει ένα ωραίο κλασικό ρολόι με αυτούς τους ιδιαίτερα όμορφους αριθμούς.Τον ρώτησα στο fb για το αν γνωρίζει πως λέγονται,αλλά τελικά δεν ήξερε αν είχαν κάποια συγκεκριμένη ονομασία,παρά μόνο ότι χρησιμοποιούνταν στα ρολόγια αντίκες του 1900 κτλ.

Και η Longines φυσικά,όπως προαναφέρθηκε,έχει μοντέλα με αυτού του τύπου καντράν. Και εκεί είχα ρωτήσει επίσης στην ιστοσελίδα στο fb,και η απάντηση ήταν άμεση,ότι θα προωθούσαν το ερώτημα στο κατάλληλο τμήμα σχεδιασμού και θα μου απαντούσαν,αλλά τελικά δε μου ξανάστειλαν.
Γενικά οι παραπάνω αριθμοί,μαζί με τους breguet καθώς και λίγους ακόμη συγκεκριμένου σχεδιαστικού (καλλιγραφικού) στυλ,μου αρέσουν πολύ και δίνουν στο ρολόι μια κλασική γοητεία και μια "καλλιτεχνική" θα μπορούσα να πω αίσθηση. Και σε πάνε σε άλλες εποχές, στην κλασική ωρολογοποιία,κάτι που πιστεύω είναι μαγικό.

Του παρακάτω omega deville λέγονται breguet αν και μάλλον οι αρχικοί breguet,αιώνες πριν ,από τον ομώνυμο ωρολογοποιό,πρέπει να ήταν λίγο διαφορετικοί.




Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5931 στις: Απρίλιος 15, 2017, 02:01:27 μμ »
Πολυ ωραια ειναι δεν αντιλεγω.
Απλα στα δικα μου ματια, μου ξενιζουν γιατι θυμιζουν την αντιστοιχη σειρα της Longines.


Επειδή στην κορυφή των προτιμήσεών μου στα ρολόγια,είναι τα κλασικά με ανοιχτόχρωμα/λευκά καντράν,και καλλιγραφικούς κλασικούς αριθμούς (αραβικούς),όπως στα παλιά ρολόγια τσέπης,θα σου πω ότι υπάρχουν πολλά μοντέλα που χρησιμοποιούν το ίδιο στυλ αριθμών. Όπως είπα παραπάνω, υπάρχουν πχ οι γνωστοί στυλ breguet,που συναντώνται πολύ συχνά σε ρολόγια,πολλών διαφορετικών εταιριών.Εγώ πχ έχω το παρακάτω festina,των 75 ευρώ.





Yπάρχουν με το ίδιο στυλ αριθμών seiko (δες το όμορφο spb039j1),το omega de ville που ανέβασα παραπάνω,υπάρχουν πάρα πολλά από 50 ευρώ μέχρι πανάκριβα μοντέλα,όπως το παρακάτω πανέμορφο Urban Jurgensen,που είναι ίσως το αγαπημένο μου εμφανισιακά μοντέλο ρολογιού που έχω δει μέχρι τώρα.






Έτσι συμβαίνει και με λίγους άλλους τύπους αραβικών αριθμών,όπως οι παραπάνω,εγώ έχω πχ ένα Lorus των 50 ευρώ,που έχει τους ίδιους αριθμούς.Έχω δει και άλλες εταιρίες,εκτός από longines και omega,που έχουν ακριβώς τους ίδιους αριθμούς.


Δες πχ αυτό το orient quartz.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjw0uD4tKbTAhVBvhQKHTMpA5AQtwIIIjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DLX57Q1JBYnU&usg=AFQjCNGHdp-W560dJJ4Bz7wdMByT2gdOvQ


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5932 στις: Απρίλιος 15, 2017, 02:32:05 μμ »
Ωραιες προτασεις Γιαννη.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5933 στις: Απρίλιος 15, 2017, 02:35:03 μμ »
Ωραιες προτασεις Γιαννη.

Ευχαριστώ :) Ειδικά το Urban Urgensen στις 20 κάτι χιλιάδες,θα τρέξουν πολλοί να το πάρουν.  :D

Καλή Ανάσταση παιδιά  :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5934 στις: Απρίλιος 15, 2017, 02:57:36 μμ »
Πολυ ομορφα ρολογια φιλε συνονοματε!! Και τα γουστα μας ειναι αρκετα κοντα... καποια στιγμη ξερω οτι θα παρω ενα λονζιν της σειρας μαστερ με αυτους τους αριθμους... το ποτε δεν ξερω.. πχ ειχα πλησιασει αρκετα τωρα προσφατα το σκεφτηκα πολυ αλλα επικρατησε το λλδ...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5935 στις: Απρίλιος 15, 2017, 03:48:04 μμ »
Πολυ ομορφα ρολογια φιλε συνονοματε!! Και τα γουστα μας ειναι αρκετα κοντα... καποια στιγμη ξερω οτι θα παρω ενα λονζιν της σειρας μαστερ με αυτους τους αριθμους... το ποτε δεν ξερω.. πχ ειχα πλησιασει αρκετα τωρα προσφατα το σκεφτηκα πολυ αλλα επικρατησε το λλδ...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποιος σου ειπε,εδω και πολύ καιρο, να παρεις το LLD να μας πεις.
 :D :D :D
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5936 στις: Απρίλιος 15, 2017, 05:38:00 μμ »
Πολυ ομορφα ρολογια φιλε συνονοματε!! Και τα γουστα μας ειναι αρκετα κοντα... καποια στιγμη ξερω οτι θα παρω ενα λονζιν της σειρας μαστερ με αυτους τους αριθμους... το ποτε δεν ξερω.. πχ ειχα πλησιασει αρκετα τωρα προσφατα το σκεφτηκα πολυ αλλα επικρατησε το λλδ...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ευχαριστώ Γιάννη,η σειρά master είναι πολύ ωραία,όντως. Βέβαια έχει τόσα μοντέλα,που θα έλεγα ότι είναι λίγο "μπερδεμένη" σειρά...
Το lld που πήρες έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πιο "γενικής χρήσεως",ενώ τα master λίγο πιο κλασικά.

Καλή Ανάσταση.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5937 στις: Απρίλιος 15, 2017, 05:46:00 μμ »

Ευχαριστώ Γιάννη,η σειρά master είναι πολύ ωραία,όντως. Βέβαια έχει τόσα μοντέλα,που θα έλεγα ότι είναι λίγο "μπερδεμένη" σειρά...
Το lld που πήρες έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πιο "γενικής χρήσεως",ενώ τα master λίγο πιο κλασικά.

Καλή Ανάσταση.
Εχεις ενα δικιο.. αυτο μου εβγαλαν στο χερι οταν τα φορεσα... πολυ κλασικουρα...

Καλη ανασταση!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5938 στις: Απρίλιος 15, 2017, 08:06:29 μμ »
Πολυ ωραια ειναι δεν αντιλεγω.
Απλα στα δικα μου ματια, μου ξενιζουν γιατι θυμιζουν την αντιστοιχη σειρα της Longines.
Χρήστο νομίζω πως η Λονζίν τις τελευταίες δεκαετίες δεν είχε δυνατές κολεξιόν κι έτσι ανέτρεξε στα παλιά μοντέλα για να στήσει τη γκάμα της. Σε αντίθεση η Ωμέγα είχε και σειρές που ποτέ δε σταμάτησε και σειρές που ανέπτυξε τα τελευταία χρόνια κι έτσι δε χρειάστηκε να θυμηθεί τα παλιά.

Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5939 στις: Απρίλιος 15, 2017, 10:11:12 μμ »
Χρήστο νομίζω πως η Λονζίν τις τελευταίες δεκαετίες δεν είχε δυνατές κολεξιόν κι έτσι ανέτρεξε στα παλιά μοντέλα για να στήσει τη γκάμα της. Σε αντίθεση η Ωμέγα είχε και σειρές που ποτέ δε σταμάτησε και σειρές που ανέπτυξε τα τελευταία χρόνια κι έτσι δε χρειάστηκε να θυμηθεί τα παλιά.

Το λουρί είναι το ρολόι.
Εννοειται πως η ωμεγα ειχε πιο δυνατη παρουσια ολα αυτα τα χρονια.
Απλα το ματι μου εχει συνηθισει αυτη τη σειρα,απο την Longines,καλως 'η κακως.
Η ωμεγα τωρα τρεχει να προλαβει να παρει και αυτη μεριδιο απο την πιτα του συγκεκριμενου σχεδιασμου,που "μπορει" να ανακαλυψε και η ιδια πισω στο μακρινο 1913.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)