Αποστολέας Θέμα: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.  (Αναγνώστηκε 10131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Προκειμένου να διευκολυνθούμε λίγο σχετικά με την υλοποίηση κάποιου project σκέφτηκα το εξής:

Στο παρόν νήμα να γράψει ο καθένας την άποψή του σχετικά με το τι θα επιθυμούσε για project, αλλά με τους εξής όρους:

Κάθε μέλος θα γράψει μόνο ένα μήνυμα. Δεν θα απαντάμε σε άλλους, ούτε θα λέμε "μπράβο, καλή ιδέα", ούτε τίποτα. Ένα μήνυμα για τον καθένα από εμάς, με το τι θα επιθυμούσε.

Αυτό πιστεύω θα μας βοηθήσει να στατιστικοποιήσουμε λίγο τη βούληση που υπάρχει και να πάρουμε μια ένδειξη της κατεύθυνσης που πρέπει να κινηθούμε.
Όσο πιο αναλυτικοί και σαφείς είμαστε, τόσο πιο πολύ θα βοηθηθούμε.

Παραδείγματα:

Εγώ θέλω το Vostok, ακριβώς όπως έχει προταθεί.

Εγώ θέλω το Hamilton ακριβώς όπως έχει προταθεί.

Εγώ θέλω να πάρουμε ένα Seiko skx007 και να αγοράσουμε καντράν από τον yobokies, να τα περάσουμε σε έναν ρολογά και να πάμε σε έναν χαράκτη να μας βάλει τα nicknames.

Εγώ θέλω να κάνουμε επαφή με τη Steinhart για να μας φτάξει project το marine.

Εγώ θέλω Vostok, αλλά όχι αυτό που μας προτείνει ο Βήχος, να του πούμε να μας φτιάξει το τάδε.

Εγώ συμμετέχω σε οποιοδήποτε project μέχρι 400 ευρώ.

Τελευταία παράκληση, να συμμετάσχουν όσοι θέλουν πραγματικά να γίνει η ιδέα τους project, και όχι να πετάμε γνώμες που στην πραγματικότητα δεν θα ακολουθήσουμε ούτε οι ίδιοι.
 
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:56:11 μμ »
Εγώ συμμετέχω σε project μέχρι 600 ευρώ.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:58:59 μμ »
Κι εγώ επιθυμώ ένα project μέχρι 600 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:11:37 μμ »
Οτιδήποτε ομαδικό - ενθύμιο του forum, με κόστος ≈300€  :)
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος antonio-titanium

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 03:32:32 μμ »
Οτιδήποτε αξιοπρεπεs σε κανονικό project όχι απλά ομαδική είμαι μέσα είτε προτιμηθει οικονομική λύση είτε ακριβότερο με μέγιστο πόσο τα 600 και επιθυμητό γύρω στα 450 +- όπως και το τελευταίο project του φόρουμ (Zeno diver)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 05:09:33 μμ »
Μέσα κι εγώ σ' ένα project,όχι ομαδική,μέχρι 250,00€.
Να ρίξω και λίγο το μέσο όρο γιατί βλέπω ότι με το καλημέρα ανεβάσατε πολύ ψηλά τον πήχυ.

Αποσυνδεδεμένος avis

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 05:12:24 μμ »
Εγώ θέλω να κάνουμε επαφή με τη Steinhart για να μας φτάξει project το marine.

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 05:35:26 μμ »
Μέσα κι εγώ σε ομαδική ή project μόνο Ελβετικού ρολογιού μέχρι τα 400 Ευρώ.
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 06:17:54 μμ »
Μεσα σε οτι αποφασισετε.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 06:26:11 μμ »
1η επιλογή ένα πρότζεκτ μέχρι 400-450 ευρώ,

Απ' όλες τις προτάσεις που είχαν πέσει στο σχετικό νήμα μου άρεσε και μένα πιο πολύ ένα Steinhart τύπου marine όπως είπε ο Avis.

Αν δεν προχωρήσει, η καλύτερη λύση είναι το Η με εγχάραξη.
Σε κάθε περίπτωση διατηρώ τη συμμετοχή μου στο Η ανεξάρτητα αν θα γίνει πρότζεκτ.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 06:31:39 μμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 06:36:28 μμ »
Μέσα κι εγώ σ' ένα project,όχι ομαδική,μέχρι 250,00€.
Να ρίξω και λίγο το μέσο όρο γιατί βλέπω ότι με το καλημέρα ανεβάσατε πολύ ψηλά τον πήχυ.


συμφωνω και συμπληρώνω οτι:
θα με ενδιέφερε περισσότερο ρωσικό η ιαπωνικό.
για ελβετικό δεν ενδιαφέρομαι καθώς και για οποιοδήποτε που δεν έχει δικο του χαρακτήρα
ρολόγια <τύπου>  ρόλεξ με βρίσκουν παντελώς αδιαφορο...
καποιο восток η восток europe πιστεύω ειναι хорошо!!!

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 06:57:57 μμ »
wakmmann απο εμενα

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 08:28:18 μμ »
Ας προτείνουμε πρώτα το εύρος του ποσού και αφού καταλήξουμε τότε αποφασίζουμε για το ρολόι

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 08:57:57 μμ »
http://www.schaumburgwatch.com/flightmatic.html

ωραιο το ΝauticFish κ μπορεις να το κανεις customize απο dial μεχρι τους δεικτες  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:19:20 πμ »
Παιρνοντας πασα απο την προτροπη του Θοδωρη,να προσπαθησουμε να βαλουμε σε μια ταξη τα του project,καταθετω τις σκεψεις μου.
Κατ αρχην,ποιος ειναι ο σκοπος του project.Κατα τη γνωμη μου,σκοπος του ειναι να αποκτησουμε οσον το δυνατον περισσοτεροι φιλοι του φορουμ ενα ρολοι αναμνηστικο.Ενα ρολοι που θα τονιζει την παρεα μας,που θα μας ''δενει''με το φορουμ.
Επομενως,κατα την ταπεινη μου γνωμη,δεν μπορει καν να τιθεται θεμα να υλοποιησουμε project με ποσα που εχουν δηλωσει οτι αδυνατουν να διαθεσουν καποια παιδια!!.Δεν γινεται να τους αγνοησουμε.Και να το κανουμε με ποιο σκοπο;για να παρουμε καλυτερο ρολοι;γιατι ,μας λειπει το καλο ρολοι;δεν νομιζω!!.Αυτο που μας λειπει,σε πολλους τουλαχιστον,και το θελουμε ,ειναι το ρολοι του φορουμ!!!Τωρα Η θα ειναι,vostok θα ειναι,ας ειναι οποιο θελει αρκει να ειναι προσιτο στους πολλους.
Δεν ειναι δυνατον,μεσω του project,να θελουμε να εξασφαλισουμε την αυριανη μας αγορα.Ουτε απο τη μια να λεμε οτι  επιθυμουμε διακαως ενα αναμνηστικο ρολοι αλλα απ την αλλη να συμμετεχουμε μονο σε πιλοτους η βατραχανθρωπους η μαυρα η κιτρινα  η....και ουτω καθ εξης!!!
Διαβασα προσεκτικα τις προτασεις,ειναι τοσες πολλες που δεν βγαζουμε ακρη.Ειναι πολυ σωστη η παρατηρηση οτι πρεπει να υπαρχει ενας συντονιστης,ενας ανθρωπος που θα βαλει τα πραγματα στη θεση τους.Οπου λαλουν πολλοι κοκκοροι αργει να ξημερωσει και ενιοτε δεν ξημερωνει ποτε!!Καποιος υπευθυνος πρεπει να εμφανιστει και ειναι βεβαιο οτι ολα θα παρουν το δρομο τους.
Οσον αφορα τη προταση του Σταυρου(το ειπα και χθες),τη βρισκω καταπληκτικη.Και το λεω εγω ,που ξερετε οτι ετρεξα κι εγω για το Η.Ειναι σε τιμη απολυτα προσιτη,θα εχει τα χαρακτηριστικα του φορουμ,ελληνικη αντιπροσωπεια,εγγυηση,service και ανοιγει συνεργασια με μια μεγαλη εταιρεια του χωρου.
Μπορει σαν ρολοι να μην ειναι το καλυτερο,μπορει το Η να ειναι καλυτερο(αναφερω μονο το Η,γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο σ'αυτα τα χρηματα)αλλα εινα αμιγες project και η τιμη του δινει τη δυνατοτητα σε πολλους να το αποκτησουν,αρκει να μεινουν στην ακρη οι υπερβολικες απαιτησεις και να γινουν οι απαραιτητοι συμβιβασμοι.
Και κατι ακομη.Καλο θα ηταν το project να αφορουσε ρολοι ακομη καλυτερο απο τα 2 προηγουμενα.Να μπορουσαμε να παρουμε ενα πρωτοκλασατο ρολοι,ενα διαμαντι.Οι καιροι ομως ειναι δυσκολοι και η αμετροεπεια κακος συμβουλος.Δεν νομιζω οτι υποτιμαται το φορουμ .οταν προσανατολιζομαστε σε μια φθηνη λυση.Μακαρι το επομενο project να μας βρει σε καλυτερη κατασταση και τοτε ειναι σιγουρο οτι θα φτιαξουμε το καλυτερο.Η εναρμονιση με το πνευμα της εποχης δεν ειναι ντροπη.!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:39:43 πμ »
Θα πρότεινα ένα οικονομικά προσιτό πρότζεκτ (max 300 ευρώ), ώστε να εξασφαλίσουμε συμμετοχές. Το Vostok Europe που προτάθηκε δυστυχώς δεν μου αρέσει και το θεωρώ ακριβό για την ποιότητα που προσφέρει. Πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξουμε κάτι σε πιό διαχρονική γραμμή. Ίσως κάποιο ρολόι σε στυλ military...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 01:25:10 πμ »
Θα πρότεινα ένα οικονομικά προσιτό πρότζεκτ (max 300 ευρώ), ώστε να εξασφαλίσουμε συμμετοχές. Το Vostok Europe που προτάθηκε δυστυχώς δεν μου αρέσει και το θεωρώ ακριβό για την ποιότητα που προσφέρει. Πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξουμε κάτι σε πιό διαχρονική γραμμή. Ίσως κάποιο ρολόι σε στυλ military...
+10000000 απλα τα military περιοριζονται λιγο ως προς το μεγεθος.Θα προτιμουσα προσωπικα τετοιο στυλ ..αλλα οχι μικροτερo απο 44mm και με το καταλληλο thickness..kαι λογω στυλ εποχης αλλα και οτι μικροτερα τα θεωρω λιγο ξεπερασμενα πλεον.Προσωπικα παντα..
Aσχετο τωρα με το υφος αλλα το nauticfish μου αρεσει αρκετα παντως που ειπωθηκε!!!δε ξερω ποσο εχει αλλα κατ εμε πολυ ομορφο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 01:35:52 πμ από argy6 »
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος sc520

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 07:07:05 πμ »
προσυπογράφω και συντάσομαι με τη γνώμη-άποψη του gerogian !!!!

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο σχετικά με το project.
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 09:21:11 πμ »
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με όλα όσα έγραψε ο Σπύρος.
Επειδή όμως...........
Οπου λαλουν πολλοι κοκκοροι αργει να ξημερωσει και ενιοτε δεν ξημερωνει ποτε!!
κι επειδή στο φόρουμ,καλώς ή κακώς,υπάρχουν πολλοί κοκόροι,νομίζω ότι ήρθε η ώρα κάποιος να αναλάβει επιτέλους πρωτοβουλία και να ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεση "project".
Σε διαφορετική περίπτωση,αν δεν υπάρχει διάθεση απο κανέναν,θα ήταν καλύτερα να το αφήσουμε και να το ξαναπιάσουμε όταν θα είμαστε πιο ορεξάτοι,πιο αποφασισμένοι και πιο οργανωμένοι.
Δε νομίζω ότι έχει κανένα νόημα το να αναλωνόμαστε γράφοντας προτάσεις και κόντρα προτάσεις,χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά καμία πρόοδος.
Συγνώμη που θα το πω αλλά έχουμε καταντήσει "του κόσμου το περίγελο". Είμαστε κυριολεκτικά ανεκδιήγητοι..........

Προσέξτε λιγάκι τη μέχρι σήμερα διαδρομή.Όλα ξεκίνησαν στις 09/10,ακριβώς πριν ένα μήνα,με αυτό το post του Satsok
Το φθινοπωρο ηρθε ..τι λετε για την ομαδικη παραγγελια?Προταση μου τυπου mariner το Archimede 42mm τιμη online 490 euro.Δειτε και ας ξεκινησουμε το διαλογο..
Εν συνεχεία ανοίχτηκαν,υποτίθεται προς διευκόλυνση όλων μας,τα εξής νήματα:

-Προτάσεις για project (16/10)

-Συμμετοχή σε ένα project συνολικού κόστους 500€-600€ (18/10)

-Ομαδική αγορά-project Hamilton (23/10)

-Για να δούμε που το πάμε...... (31/10)

-Έχουμε μπερδέψει τη λούτσα με τη βούρτσα (07/11)

-Δηλώσεις συμμετοχής Vostok-Hamilton (08/11)

-Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο με το project (08/11)


Που βρισκόμαστε τώρα;Μα στο σημείο ΜΗΔΕΝ φυσικά.

Αν με έβαζες να διαλέξω ένα απο τα παραπάνω νήματα ως το πιο σωστό,θα διάλεγα του Θοδωρή. (Μια προσπάθεια να ξεμπερδευτούμε λίγο με το project )
Με λίγα λόγια κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει πριν απο ένα μήνα,έγινε τώρα.
Αυτό απο μόνο του νομίζω ότι τα λέει όλα.

Όταν με το καλό αποφασίσετε να ασχοληθείτε σοβαρά,ενημερώστε κι εμένα.
Τη διάθεση να βοηθήσω,όταν και όπου μου ζητηθεί,την έχω.Όσο για το χρόνο,θα ψάξω και θα τον βρω.......................
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 09:41:12 πμ από jim teo »