Αποστολέας Θέμα: Πάει το orange samurai...  (Αναγνώστηκε 9858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 25, 2008, 01:56:40 μμ »
ε ναι ,εαν ενα ρολοι αξιας 100 ευρω σου κοστιζε για service την αξια του δε λεει !

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 25, 2008, 05:49:32 μμ »
Το ανταλλακτικό μου το χρέωσε 28 ευρώ. Τα υπόλοιπα ήταν τα εργατικά.
Μάλλον έχεις δίκιο φίλε eisenberg, αλλά αν έπαιρνα την μηχανή από το net, την πήγαινα σε έναν ρολογά και του έλεγα "άλλαξέ την", πολύ φοβάι ότι θα μου έπαιρνε περισσότερα... Μπορεί η εργασία να είναι λιγότερη, (αφού και αυτός τώρα ολόκληρο το έλυσε), αλλά όσο να'ναι ακούγεται πιο "βαρύ" να το αλλαξεις, παρά να το φτιάξεις.
Τέλος πάντων, το πενηντάρικο ήταν μικρής σημασίας, ιδίως από την στιγμή που το ρολόι έγινε και απίστευτα ακριβές.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 25, 2008, 05:55:20 μμ »
οκ ,αλλα γιατι δεν πηγες στην σεικο?δεν ειναι στην εγγυηση?

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 25, 2008, 06:10:58 μμ »
Από ebay το είχα πάρει, Σιγκαπούρη...
Είναι αργά τώρα, έπρεπε να σας ρωτήσω τότε. Τί γίνεται αν πάω στη Seiko ένα ρολόι αγορασμένο από εξωτερικό; Την απόδειξη την έχω,θα το έφτιαχναν ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 25, 2008, 06:16:23 μμ »
διεθνη εγγυηση στο χερι ναι πρεπει ,ειναι υποχρεωμενοι.οπως και ενα ρολεξ απο hk ,οπως καθε αλλο ρολοι.

μονο οταν φταις εσυ δεν σου καλυπτουνα τα εξοδα..

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 25, 2008, 07:47:02 μμ »
Το σημαντικότερο φίλε  Voodooman είναι ότι έχεις τεχνίτη ρολογά που εμπιστεύεσαι.

Τέλος καλό όλα καλά.

Σχετικά με τη διεθνή εγγύηση, έμαθα πριν λίγες μέρες, η εδώ αντιπροσωπεία μάλλον κάνει τα στραβά μάτια, δηλαδή στο φτιάχνει μεν σε χρεώνει δε. Αυτό σε συζήτηση με φίλο ρολογά.

Και κάτι ακόμη που ίσως ενδιαφέρει όταν τον ρώτησα γιατί το ίδιο ρολόι έχει 300€ εδώ αγορά στο μαγαζί και και 170$-180$ στο νετ μου απάντησε ότι είναι καθαρά θέμα αριθμών.

Δηλαδή αν η εδώ αντιπροσωπεία αγόραζε από ένα αριθμό και πάνω η τιμή θα ήταν πολύ καλύτερη....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 25, 2008, 08:01:19 μμ »
Και κάτι ακόμη που ίσως ενδιαφέρει όταν τον ρώτησα γιατί το ίδιο ρολόι έχει 300€ εδώ αγορά στο μαγαζί και και 170$-180$ στο νετ μου απάντησε ότι είναι καθαρά θέμα αριθμών.

Δηλαδή αν η εδώ αντιπροσωπεία αγόραζε από ένα αριθμό και πάνω η τιμή θα ήταν πολύ καλύτερη....

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,δεδομενου οτι σ ολη την ΕΕ οι τιμες για Seiko ειναι το ιδιο υψηλες σ ολους τους επισημους πωλητες.Σε μερικες χωρες δε,οπως η Αγγλια,ακομη υψηλοτερες απο εμας.Τα Seiko που βρισκεις φθηνα στο ebay προερχονται κυριως απο Ασια,οπου ανθει η παραλληλη,κι εκει οχι μονο τα ρολογια αλλα σχεδον τα παντα ειναι παμφθηνα σε σχεση με Ευρωπη...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2008, 09:30:36 μμ »
Το σημαντικότερο φίλε  Voodooman είναι ότι έχεις τεχνίτη ρολογά που εμπιστεύεσαι.

Τέλος καλό όλα καλά.

Σχετικά με τη διεθνή εγγύηση, έμαθα πριν λίγες μέρες, η εδώ αντιπροσωπεία μάλλον κάνει τα στραβά μάτια, δηλαδή στο φτιάχνει μεν σε χρεώνει δε. Αυτό σε συζήτηση με φίλο ρολογά.

Και κάτι ακόμη που ίσως ενδιαφέρει όταν τον ρώτησα γιατί το ίδιο ρολόι έχει 300€ εδώ αγορά στο μαγαζί και και 170$-180$ στο νετ μου απάντησε ότι είναι καθαρά θέμα αριθμών.

Δηλαδή αν η εδώ αντιπροσωπεία αγόραζε από ένα αριθμό και πάνω η τιμή θα ήταν πολύ καλύτερη....

Εγώ πάλι λέω ότι όσο πιω πολλά "χέρια" αλλάζει ένα "εμπόρευμα" τόσο η τιμή του ανεβαίνει ...

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2008, 09:37:17 μμ »
Εγώ πάλι λέω ότι όσο πιω πολλά "χέρια" αλλάζει ένα "εμπόρευμα" τόσο η τιμή του ανεβαίνει ...

Φιλικά Στέφανος.


Κι αυτο ισχυει βεβαιως.