Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365619 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #920 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 10:38:24 μμ »
Και τι προτείνεις?
Σεισάχθεια κλπ?
Έχε χάρη που τα βράδια τρώει παντόφλα ο κούμπι και παίζω μπάλα μόνος μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #921 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 10:46:43 μμ »
Δυσκολη η σεισαχθεια γιατι το χρηματοπιστωτικο συστημα εχει δομηθει ετσι ωστε οταν κερδιζει να κερδιζουν λιγοι κι οταν χανει να χανει το κοινωνικο συνολο. Αν λοιπον παρουμε σα δεδομενο οτι τα επομενα χρονια ο κοσμος δε θα ειναι κομμουνιστικος, πιθανοτερο ειναι να ισχυσει μια σεισάχθεια για ορισμενες κοινωνικες ομαδες και σταδιακα. Αναγκαστικα θα παμε εκει, καθως πολλα δις δε θα τα παρουν πισω οι τραπεζες κι εχουν ηδη υπολογισει τις επισφαλειες τους, περιμενοντας τα stress test του Νοεμβριου.. Θα μπορουσε παραλληλα να παρακαμθει για λιγο και κατ'εξαιρεση το κανονιστικο πλαισιο της κεφαλαιακης επάρκειας, ομως κατι τετοιο αποκλειεται.
Ταυτοχρονα Ε Κ Π Α Ι Δ Ε Υ Σ Η των καταναλωτων ωστε να επαναληφθουν κατα τη μικροτερη δυνατη ενταση τετοια φαινομενα στο μελλον. Διαφωνει κανεις οτι ενα ολοκληρο συστημα δομηθηκε στην υπερκαταναλωση, δηλαδη την ακορεστη διψα της κοινωνιας να καταναλωνει;

Συνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #922 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:18:08 μμ »
Πιάνουμε τα άκρα και δε βλέπουμε το πρόβλημα όπως ακριβώς έχει.

Υπάρχουν άνθρωποι νοικοκυραίοι, άνθρωποι με φιλότιμο, άνθρωποι που φρόντισαν να κάνουν οικονομία με κάθε τρόπο, αλλά δυστυχώς η ζωή τους τα έφερε τόσο αναποδα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους.
Αυτούς τους ανθρώπους τους κατανοώ, τους συμπονώ και είμαι υπέρ του να αντιμετωπιστούν με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιείκια.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως αυτές οι περιπτώσεις είναι απειροελάχιστες. Μετρημένες στα δάχτυλά κι ας λέει ο Βίκτωρας το αντίθετο.

Η πλειοψηφία των φεσατζήδων είναι άνθρωποι ανεγκέφαλοι, ανώριμοι, άνθρωποι του φαίνεσθαι που δανείστηκαν αλόγιστα ξανά και ξανά και ξανά, προκειμένου να αποκτήσουν κάτι το οποίο η τσέπη τους αδυνατούσε να σηκώσει.
Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν θυμήθηκαν τώρα ότι τελικά φταίνε οι ανευθυνες τράπεζες που τους δάνεισαν. Αυτοί δεν ξέρανε, δεν είχαν ενημερωθεί σωστά, άλλο είχαν καταλάβει και τα λοιπά.......
Όσο δύσκολο αδύνατον μου είναι να δικαιολογήσω κάποιον που πήγε κι έχασε τα λέφτά του στο καζίνο, άλλο τόσο αδύνατον μου είναι να δικαιολογήσω αυτόν που δανείστηκε κατ' εξακολούθηση ενώ εκ των προτέρων γνώριζε ότι δεν ήταν σε θέση να εξοφλήσει όυτε την ΕΒΓΑ της γειτονιάς.
Τα ζω καθημερινά αυτά. Τις προάλλες είχα ένα φάκελο ενός δήθεν επιχειρηματία. Έλαβε επιχειρηματικό δάνειο αρκετών χιλιάδων ευρω το οποίο μετέτρεψε σε πολυτελές τζιπ. Δεν το πλήρωσε ποτέ. Όταν η τράπεζα θέλησε να το κατασχέσει, έβαλε φωτιά και το έκαψε. "Ελάτε πάρτε το", τους είπε. Τώρα που η τράπεζα του δέσμευσε μερικά ακίνητα, δεν έχει μαντήλι να κλάψει. Αν νομίζετε ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι η εξάιρεση, κάνετε λάθος.
Ουαι κι αλίμονο αν αυτοί οι άνθρωποι αντιμετωπιστούν με επιείκια. Φτάσαμε στο σημείο να επικροτούμε τους μπαταχτσήδες και να τιμωρούμε τους νοικοκυραίους.
Μου λες δηλαδή ότι είμαι μαλάκας που τόσα χρόνια μένω στο ενοίκιο. Μου λες ότι είμαι μαλάκας που επι 12 χρόνια κυκλοφορούσα με ένα Kia Rio. (λες και μου έπεσε ο κώλος που δεν είχα mercedes)
Έπρεπε δηλαδή να κάνω κι εγώ τη ζωάρα μου και δε βαριέσαι......έχει ο Θεός.
Πριν είπε ο Γιώργος "έτσι γίνομαι κι εγώ επιχειρηματίας". Κι εγώ σου λέω "έτσι γίνομαι κι εγώ Ωνάσης".



Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #923 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:24:11 μμ »
Ο καθενας με τον πονο του.
Ετσι δεν παμε μπροστα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #924 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:41:41 μμ »
Πιάνουμε τα άκρα και δε βλέπουμε το πρόβλημα όπως ακριβώς έχει.

Υπάρχουν άνθρωποι νοικοκυραίοι, άνθρωποι με φιλότιμο, άνθρωποι που φρόντισαν να κάνουν οικονομία με κάθε τρόπο, αλλά δυστυχώς η ζωή τους τα έφερε τόσο αναποδα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους.
Αυτούς τους ανθρώπους τους κατανοώ, τους συμπονώ και είμαι υπέρ του να αντιμετωπιστούν με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιείκια.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως αυτές οι περιπτώσεις είναι απειροελάχιστες. Μετρημένες στα δάχτυλά κι ας λέει ο Βίκτωρας το αντίθετο.

Η πλειοψηφία των φεσατζήδων είναι άνθρωποι ανεγκέφαλοι, ανώριμοι, άνθρωποι του φαίνεσθαι που δανείστηκαν αλόγιστα ξανά και ξανά και ξανά, προκειμένου να αποκτήσουν κάτι το οποίο η τσέπη τους αδυνατούσε να σηκώσει.
Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν θυμήθηκαν τώρα ότι τελικά φταίνε οι ανευθυνες τράπεζες που τους δάνεισαν. Αυτοί δεν ξέρανε, δεν είχαν ενημερωθεί σωστά, άλλο είχαν καταλάβει και τα λοιπά.......
Όσο δύσκολο αδύνατον μου είναι να δικαιολογήσω κάποιον που πήγε κι έχασε τα λέφτά του στο καζίνο, άλλο τόσο αδύνατον μου είναι να δικαιολογήσω αυτόν που δανείστηκε κατ' εξακολούθηση ενώ εκ των προτέρων γνώριζε ότι δεν ήταν σε θέση να εξοφλήσει όυτε την ΕΒΓΑ της γειτονιάς.
Τα ζω καθημερινά αυτά. Τις προάλλες είχα ένα φάκελο ενός δήθεν επιχειρηματία. Έλαβε επιχειρηματικό δάνειο αρκετών χιλιάδων ευρω το οποίο μετέτρεψε σε πολυτελές τζιπ. Δεν το πλήρωσε ποτέ. Όταν η τράπεζα θέλησε να το κατασχέσει, έβαλε φωτιά και το έκαψε. "Ελάτε πάρτε το", τους είπε. Τώρα που η τράπεζα του δέσμευσε μερικά ακίνητα, δεν έχει μαντήλι να κλάψει. Αν νομίζετε ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι η εξάιρεση, κάνετε λάθος.
Ουαι κι αλίμονο αν αυτοί οι άνθρωποι αντιμετωπιστούν με επιείκια. Φτάσαμε στο σημείο να επικροτούμε τους μπαταχτσήδες και να τιμωρούμε τους νοικοκυραίους.
Μου λες δηλαδή ότι είμαι μαλάκας που τόσα χρόνια μένω στο ενοίκιο. Μου λες ότι είμαι μαλάκας που επι 12 χρόνια κυκλοφορούσα με ένα Kia Rio. (λες και μου έπεσε ο κώλος που δεν είχα mercedes)
Έπρεπε δηλαδή να κάνω κι εγώ τη ζωάρα μου και δε βαριέσαι......έχει ο Θεός.
Πριν είπε ο Γιώργος "έτσι γίνομαι κι εγώ επιχειρηματίας". Κι εγώ σου λέω "έτσι γίνομαι κι εγώ Ωνάσης".

 :supz:  Πέσ' τα ρε ψηλέ

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #925 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:45:38 μμ »
Ας πουμε τωρα και τα επαγγελματα μας να χασει και το τελευταιο ιχνος σοβαροτητας η κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #926 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:49:29 μμ »
εγω ειμαι network and security engineer...  ;)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #927 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:52:19 μμ »
Τι ειναι αυτο; Εισαι δηλωμενος;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #928 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:00:17 πμ »
Τι ειναι αυτο; Εισαι δηλωμενος;

ε ναι τι ψευτικος ειμαι;  :P τετοια...


Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #929 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:04:02 πμ »
ε ναι τι ψευτικος ειμαι;  :P τετοια...





Είχα πάντα μία απορία με αυτά τα racks και τα χρωματιστά καλώδια: αν κόψεις ένα καλώδιο για πλάκα, σταματάνε να δουλεύουν τα πάντα:applaus:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #930 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:06:17 πμ »
 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #931 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:22:49 πμ »
Ομοίως με τη λογική του Κώστα και του Δημήτρη, λέω κι εγώ ας φαλιρίζανε οι τράπεζες και ας έχαναν τα λεφτά τους ή μέρος αυτών οι καταθέτες. Δεν έχω καμιά δουλειά ως κράτος να τις χρηματοδοτώ με δισεκατομμύρια στην πλάτη των πολιτών.
Βρήκαμε τώρα την παχιά αγελάδα, την ιδιοκτησία ενός σπιτιού, να την ξεζουμίσουμε από δεκαπέντε μεριές.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #932 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:35:57 πμ »
Πολύ ευαίσθητο θέμα και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το Δημήτρη.Το ότι οι τράπεζες είναι κακές που θέλουν να πιουν το αίμα του κοσμάκη με κάθε τρόπο και δεν τους νοιάζει τίποτα παρά μόνο το κέρδος κτλπ κτλπ (με τα οποία συμφωνώ)καημό είχα να τα ακούσω πριν από 10 χρόνια!Θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα τώρα για πολλούς..Τώρα δε μου λένε τίποτα αυτά!!!Ίσα ίσα που με εκνευρίζουν μπορώ να πω.Νομίζω πως έχουμε ξεχάσει τι γινόταν στην Ελλάδα την εποχή της φούσκας και είναι λες και ήρθαμε ξαφνικά στα σημερινά μας χάλια.
Μεγάλο θέμα για να συζητηθεί από το νετ και όπως είπα στην αρχή πολύ ευαίσθητο οπότε δε θέλω να πω κάτι άλλο αλλά θα κλείσω λέγοντας πως δε πιστεύω ότι η αμάθεια και η χαζομάρα θα έπρεπε να είναι άλλοθι και να επιβραβεύεται κι όλας σε πολλές περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #933 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:43:22 πμ »
Βασίλη, Δημήτρη, Κώστα ξέρετε με πόσα δις έχουν επιδοτηθεί οι τράπεζες τα τελευταία χρόνια?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #934 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:45:57 πμ »
Έχω δώσει κι εγώ από τους φόρους μου γι αυτές τις επιδοτήσεις Γιάννη??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #935 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:53:03 πμ »
Φυσικά κι εσύ κι εγώ και όλοι μας και θα δίνουμε εσαεί κι εμείς και τα παιδιά μας.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #936 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 07:28:42 πμ »
Βασίλη, Δημήτρη, Κώστα ξέρετε με πόσα δις έχουν επιδοτηθεί οι τράπεζες τα τελευταία χρόνια?

Με τα λεφτά αυτά Γιάννη θα έπρεπε να κάνουν το αυτονόητο.
Αυτό που δεν κάνουν εδώ και καιρό.
Να δανείσουν και όχι να χαρίσουν.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #937 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 08:15:08 πμ »
Επιχειρηματικές τακτικές; Ας γελάσω, ΧΑ ΧΑ ΧΑ.

Ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος, ο κος Προβόπουλος, πρώην στέλεχος της Τράπεζας Πειραιώς, αποφάσισε εν μία νυκτί πως για την εξυγίανση του τραπεζικού συστήματος και προ του στρες τεστ των τραπεζών, να μείνουν μόνο τέσσερις "δυνατές" τράπεζες (επιχειρηματική πρακτική). Τις ονόμασε συστημικές. Κι οι υπόλοιπες κλείσανε (επιχειρηματική πρακτική). Ασχέτως αν κάποιες συστημικές δεν περνούσαν τα στρες τεστ και κάποιες μη τα πληρούσαν (επιχειρηματική πρακτική). Κι όλα αυτά με την κυβερνητική συνέναιση. Φτιάχτηκε και το ΤΧΣ και πληρώσαμε τις τράπεζες (επιχειρηματική πρακτική). 5 δις κόστισε σ᾽ εμένα και σ᾽ εσάς η Eurobank για να συνεχίσει να έχει ιδιοκτήτη το Λάτση και κάθε Λάτση (επιχειρηματική πρακτική).

Ας γελάσω δυνατά ΧΑ ΧΑ ΧΑ.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #938 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 09:02:44 πμ »
Γαμώτο, τι χάνω για να μην μπαίνω στο φόρουμ το βράδυ. Είχα καταπληκτικές ιδέες για να τρολλάρω τον Βίκτωρα και πήγαν όλες χαράμι...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #939 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 09:04:55 πμ »
Φυσικά κι εσύ κι εγώ και όλοι μας και θα δίνουμε εσαεί κι εμείς και τα παιδιά μας.
Ρητορική ερώτηση Γιάννη επειδή κάθε φορά που ακούω αυτό που είπες συνοδεύεται από το να χαριστούν τα δάνεια και σε ρωτάω ,εγώ που δεν εχω δανειστεί ποτέ ούτε ενα ευρώ πως θα ωφεληθώ?Θα μου δώσουν λεφτά στο χέρι αφού δεν εχω δάνειο να μου χαρίσουν??😜😜