Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1366114 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #880 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 10:06:49 πμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/DwG2lN-Bx5M" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/DwG2lN-Bx5M" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #881 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 04:15:59 μμ »


   Ο Ρομπέρτο Ρίβας, πυροσβέστης από τη Λα Κορούνια στην Ισπανία, αρνήθηκε να συνεργαστεί στην έξωση 85χρονης, που έχανε το σπίτι της επειδή δεν μπορούσε να πληρώσει το στεγαστικό της δάνειο. Ο Ρίβας τιμωρήθηκε από την πολιτεία με πρόστιμο 600 ευρώ για την άρνησή του να υπακούσει στις διαταγές να σπάσει το λουκέτο της εισόδου, αλλά επιβραβεύτηκε από τον κόσμο και από συναδέλφους του σε Μαδρίτη, Βαλένθια, Καταλονία και άλλες περιοχές που ακολούθησαν το παράδειγμά του.
   Οταν βρέθηκε στο δικαστήριο, αποθεώθηκε με χειροκροτήματα από τους συναδέλφους του και τους παρευρισκόμενους. «Εγώ σώζω ανθρώπους, όχι τράπεζες» δήλωσε ο πυροσβέστης.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/1AqsH0rbBSU" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1AqsH0rbBSU" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #882 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 04:20:29 μμ »
Και τη γλώσσα του Θερβάντες γνωρίζεις;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #883 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 05:30:07 μμ »
φοβερο!! ευτυχως υπαρχουν ακομα ανθρωποι!!!


Υ.Γ.
την παρουσιαστρια λιγο στο τελος την ειδατε;;;;;  :P :P
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #884 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 06:02:24 μμ »
Στην Ισπανια εχουν παρομοια ποσοστα ιδιοκατοικησης με την Ελλαδα αλλα κανενα απολυτως προστατευτικο πλαισιο, ακομα και τα τελευταια χρονια της κρισης..

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #885 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:10:22 μμ »
Ωραια ειναι ολα αυτα, ανθρωπινα και συγκινητικα. Τη λυση ομως ποιος θα μας τη δωσει;
Κι εγω με τον πυροσβεστη ειμαι. Να μη χασει η γιαγιουλα το σπιτι της, να μην ξεσπιτωθει.
Το στεγαστικο ομως ποιος θα το πληρωσει;

Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #886 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:11:39 μμ »

Το στεγαστικο ομως ποιος θα το πληρωσει;

Sent from my LG G2 using tapatalk

Η τράπεζα,  από τα υπερκέρδη και τις τοκογλυφίες τόσων ετών.
Πόσο είναι το στεγαστικό της γιαγιάς?  Φτάνει το ετήσιο μπόνους ενός golden boy?


Φιλικά Γιώργος

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #887 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:16:21 μμ »

Ωραια ειναι ολα αυτα, ανθρωπινα και συγκινητικα. Τη λυση ομως ποιος θα μας τη δωσει;
Κι εγω με τον πυροσβεστη ειμαι. Να μη χασει η γιαγιουλα το σπιτι της, να μην ξεσπιτωθει.
Το στεγαστικο ομως ποιος θα το πληρωσει;

Sent from my LG G2 using tapatalk

Επομένως τι προτείνεις;

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #888 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:11:44 μμ »
Η τράπεζα,  από τα υπερκέρδη και τις τοκογλυφίες τόσων ετών.
Πόσο είναι το στεγαστικό της γιαγιάς?  Φτάνει το ετήσιο μπόνους ενός golden boy?


Φιλικά Γιώργος

Από το φιλόπτωχο ταμείο το πήρε το δάνειο?
Την υποχρέωσε κανείς να το πάρει?
Εγώ μαλάκας είμαι που δεν πήρα να μου το κάνει δώρο η τράπεζα?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #889 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:16:30 μμ »
Πλάκα κάνετε τώρα, δεν μπορεί να συνηγορείτε να βγάλει η γαμο-τράπεζα τη γιαγιά στο δρόμο...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #890 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:17:47 μμ »
Πλάκα κάνετε τώρα, δεν μπορεί να συνηγορείτε να βγάλει η γαμο-τράπεζα τη γιαγιά στο δρόμο...
+100%
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #891 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:21:59 μμ »

Από το φιλόπτωχο ταμείο το πήρε το δάνειο?
Την υποχρέωσε κανείς να το πάρει?
Εγώ μαλάκας είμαι που δεν πήρα να μου το κάνει δώρο η τράπεζα?

Είσαι πιο ώριμος και με καθαρή συνείδηση. Μαλακας θα είσαι αν δεν παραδεχτείς τον απίστευτα αντικοινωνικό ρόλο που έχουν διαδραματίσει οι τράπεζες διαχρονικά, με τις κατ´εξακολούθηση παρανομίες, την περιφρόνηση των δικαστικών αποφάσεων, τις επιθετικές πρακτικές και τον ανεύθυνο δανεισμό. Σίγουρα επίσης θα είσαι μαλακας αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να έχει την ίδια ευθύνη ένας ανεύθυνος δανειολήπτης με μια ανεύθυνη τράπεζα. Επειδή σε ξέρω όμως, είσαι ώριμος κι όχι μαλακας... :)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #892 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:23:01 μμ »
Πλάκα κάνετε τώρα, δεν μπορεί να συνηγορείτε να βγάλει η γαμο-τράπεζα τη γιαγιά στο δρόμο...

Για να είμαστε συγκεκριμένοι Γιάννη, την γιαγιά στον δρόμο την έβγαλε ο υπερθεματιστής στον πλειστηριασμό.
Δεν λέω να μην υπάρχει πρόνοια για ανήμπορες γιαγιάδες αλλά να μην το βλέπουμε και λαικίστικα το θέμα.
Και μην έχεις καθόλου απίθανο να έχει πάρει και χρήματα στην τσέπη η συγκεκριμένη γιαγιά και αν θέλεις στο εξηγώ αυτό. Όταν παίρνεις ένα στεγαστικο δάνειο με ορίζοντα 30-40 ετών δεν μπορεί να περιμένεις οτι ολα θα σου πηγαίνουν δεξιά στην ζωή σου. Από αρρώστιες μέχρι παγκόσμιους πολέμους μπορεί να συναντήσεις. Η σύμφωνια-σύμβαση δανείου δεν νομίζω οτι λέει πουθενά οτι θα πληρώνεις μόνο οταν σου έρχονται όλα καλά. Τι σημαίνουν αυτά? Οτι πρέπει να προνοείς στην ζωή σου και να κάνεις τα κουμάντα σου.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #893 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:23:33 μμ »
Δεν προτεινω κατι. Ενα ερωτημα εθεσα επειδη ολοι μας ειμαστε πολυ φιλευσπλαχνοι κι ευσυγκινητοι οταν δεν προκειται να βαλουμε το χερι στη δικη μας τσεπη.(ασε που τελικα το βαζουμε γιατι τα γαμησιατικα ποιος τα πληρωνει;)

Γιωργο, θεωρω ακυρο το παραδειγμα που ανεφερες.
Οι υπερογκοι μισθοι των μεγαλοτραπεζιτων δεν αποτελουν δικαιολογια ωστε να πιστολιασουμε τις υποχρεωσεις μας.


Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #894 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:27:36 μμ »
Η σύμβαση (που η μισή είναι παράνομη) μπορεί να λέει πολλά, υπάρχει όμως και ο νόμος και εκεί έννοιες όπως η απρόοπτη μεταβολή των συνθηκών, η καλή πίστη, τα συναλλακτικά ήθη, η κατάχρηση δικαιώματος δίνουν απάντηση στο επιχείρημα του εργατικού μηρμιγκιου.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #895 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:30:25 μμ »
Από το φιλόπτωχο ταμείο το πήρε το δάνειο?
Την υποχρέωσε κανείς να το πάρει?
Εγώ μαλάκας είμαι που δεν πήρα να μου το κάνει δώρο η τράπεζα?

Οι τράπεζες είναι επιχειρήσεις. Πρέπει λοιπόν να αναλάβουν και το επιχειρηματικό ρίσκο. Είδες πουθενά να γίνεται κάτι τέτοιο?
Ακόμα και μέσα στην κρίση αυτές ξεσκίστηκαν στα κέρδη. Με τι τρόπους? Νόμιμους ?
Ούτε κι εγώ έχω δάνειο, πιστωτική κλπ. Αυτό όμως δεν μου λέει κάτι για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι τράπεζες τους δανειολήπτες.
Στο κάτω κάτω αυτές πίεζαν να δώσουν χρήματα ακόμα και σε πεθαμένους.
Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι και το κεφάλι σε αυτή την ιστορία είναι οι τράπεζες.



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #896 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:31:23 μμ »
Πιςτολιαςμα υποχρεώσεων σημαίνει μπορώ αλλά δεν πληρώνω. Είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν αυτοί; Ξέρεις ποσά μεγαλοστελέχη έχουν και δε δίνουν; Πόσοι δημοσιογράφοι; Πολιτικοί;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #897 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:37:42 μμ »
Από το φιλόπτωχο ταμείο το πήρε το δάνειο?
Την υποχρέωσε κανείς να το πάρει?
Εγώ μαλάκας είμαι που δεν πήρα να μου το κάνει δώρο η τράπεζα?

απο την αλλη οι τραπεζες δινανε καποτε στεγαστικα δανεια σε οποιον εμπαινε μεσα αρκει να ειχε ποδια.

πιθανολογω οτι και σκυλος να εμπαινε επαιρνε ευκολα στεγαστικο, ενω νομιζω πως δεν δινανε μονο σε ντονατς, σαντουιτς και λοιπα φαγωσιμα. με πιθανη εξαιρεση κατι smarties που εχουν ποδια οπως εχω δει σε διαφημισεις.

οταν οι τραπεζες εκαναν του πτσου σταθμιση κινδυνου και δινανε δανεια υψους 800 ευρω το μηνα σε ανθρωπους που αντι να παρουν 70 τ.μ. στο Ρεντη πηγαιναν και αγοραζαν 120τ.μ. στο μαρουσι με χρονο αποπληρωμης 25 χρονια μονο και μονο για να εχουν γαματους ισολογισμους, ας τη φανε και μια φορα στον κωλο λιγο. δεν τρεχει τιποτε
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #898 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:38:35 μμ »
Δεν προτεινω κατι. Ενα ερωτημα εθεσα επειδη ολοι μας ειμαστε πολυ φιλευσπλαχνοι κι ευσυγκινητοι οταν δεν προκειται να βαλουμε το χερι στη δικη μας τσεπη.(ασε που τελικα το βαζουμε γιατι τα γαμησιατικα ποιος τα πληρωνει;)

Γιωργο, θεωρω ακυρο το παραδειγμα που ανεφερες.
Οι υπερογκοι μισθοι των μεγαλοτραπεζιτων δεν αποτελουν δικαιολογια ωστε να πιστολιασουμε τις υποχρεωσεις μας.


Sent from my LG G2 using tapatalk

Όπως έγραψα και πριν τράπεζα = επιχείριση.  Επιχείριση = ρίσκο. Οι τράπεζες τα θέλουν όλα δικά τους. Και μεγάλα επιχειρηματικά κέρδη και μηδενικό ρίσκο και καλοπληρωμένα υψηλά στελέχη. Και όλα αυτά σε καιρό βαθιάς οικονομικής κρίσης. Δεν γίνετε... ή μάλλον γίνετε:
- Χρωστάμε σαν μαγαζί?  σιγά μην κάνουμε περικοπές στους μισθούς μας ή κατεβάσουμε ρολά. Τα χώνουμε σε κάποιον και "εξαγοράζουμε" ένα υγιές μαγαζί και όλα καλά...
- Πηδάμε χωρίς σάλιο όσους μας χρωστάνε με τεχνικές που θα ζήλευε ακόμα και η μαφία.
- Ένα μέρος από τα χρήματα που πήραμε για να σωθούμε, είναι εκείνων που θα πετάξουμε έξω από τα σπίτια τους (βλέπε γιαγιά)
- Κι επειδή δεν αντέχουμε τον ανταγωνισμό, δημιουργούμε ένα ολιγοπωλιακό καθεστώς και καθαρίσαμε.


έτσι γίνομαι κι εγώ επιχειρηματίας....




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #899 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:40:14 μμ »
Είσαι πιο ώριμος και με καθαρή συνείδηση. Μαλακας θα είσαι αν δεν παραδεχτείς τον απίστευτα αντικοινωνικό ρόλο που έχουν διαδραματίσει οι τράπεζες διαχρονικά, με τις κατ´εξακολούθηση παρανομίες, την περιφρόνηση των δικαστικών αποφάσεων, τις επιθετικές πρακτικές και τον ανεύθυνο δανεισμό. Σίγουρα επίσης θα είσαι μαλακας αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να έχει την ίδια ευθύνη ένας ανεύθυνος δανειολήπτης με μια ανεύθυνη τράπεζα. Επειδή σε ξέρω όμως, είσαι ώριμος κι όχι μαλακας... :)

Βίκτωρα,
ξέρεις καλύτερα από όλους μας οτι οι τράπεζες δεν υπάρχουν για να διαδραματίζουν κοινωνικό ρόλο.
Όσες φορές το κάνουν είναι για διαφήμιση ή  για φορολογικούς λόγους.
Εμπορεύονται χρήμα και όποιος δεν μπορεί να το δει κακό του κεφαλιού του.
Εννοείται οτι συμφωνώ μαζί σου για τις κατ´εξακολούθηση παρανομίες, την περιφρόνηση των δικαστικών αποφάσεων, τις επιθετικές πρακτικές και τον ανεύθυνο δανεισμό.
Επειδή όμως ο Δημήτρης ανέφερε κάτι πολύ σωστό θα σε ρωτήσω το εξής:
Αν η γιαγιά είχε δαγκώσει εσένα και είχες απόλυτη ανάγκη τα χρήματα, γιατί να μην μπορείς να εκπλειστηριάσεις το μοναδικό περιουσιακό στοιχείο της την κύρια κατοικία της για να ικανοποιηθείς?
Να τονίζω στους υπόλοιπους (εσύ τα ξέρεις) οτι ο πλειστηριασμός ακίνητης περιουσίας είναι η αναγκαστική εκποίηση-πώλησή της. Αυτό σημαίνει οτι δεν έρχεται απλά η τράπεζα και σου καβατζώνει το ακίνητο. Το ακίνητο πωλείται σε τιμή οχι χαμηλότερη της αντικειμενικής αξίας (κάτι το ασύμφορο στις μέρες μας που οι αντικειμενικές αξίες είναι μεγαλύτερες των εμπορικών), πληρώνονται οι δανειστές και οι οποια διαφορα καταβάλεται στον οφειλέτη. Δεν είναι δίκαιο αυτό? Γιατί να είναι ταμπού? Δεν μπορούμε όλοι να έχουμε ιδιόκτητη κατοικία. Οποιος δεν μπορεί πηγαίνει στο νοίκι.