Αποστολέας Θέμα: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ  (Αναγνώστηκε 95689 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:26:38 μμ »
Bασικα επειδη ειμαι λιγο ασχετος μπορεις να μου πεις μερικα πραγματακια;
α) ας πουμε η μηχανη jlc που λες τι καλυτερο εχει απο την μηχανη  ενος sub? Η vc αφου ειναι χιλιομετρα μπροστα οπως λες γιατι βαζει μηχανη απο την jlc; 
β) φινιρισμα τωρα στο απλο Overseas ; ειχα δει ενα 3 χρονων με καθημερινη χρήση και ηταν το ατσαλι μεσα στις γραμμες.. τελικα ειναι καλο τοσο γυάλισμα σε spor καθημερινα ρολογια? Πιστευεις οτι η rolex δεν θελει ή δεν μπορει να κανει τρελό φινιρισμα? 
γ)σταυρος της μαλτας στο dial? τι εννοεις; δεν καταλαβα! το logo?
δ)150Μ ? δλδ πιστευεις εχει καλυτερη αντοχη απο ενα sub?

Η συζητηση εχει ξεφυγει γενικα και πιο πολυ περιεχει εικασιες και υπερβολες παρα επιχειρηματα, με εξαιρεση τα δυο τελευταια ποστ.
Παρ'ολα αυτα επιλεγω να σχολιασω αυτο το ποστ για εγκυκλοπεδικους λογους.
Η μηχανη της jlc δε λεει κανεις οτι ειναι καλυτερη, ειναι ομως ιστορικη, φινιρισμενη και επεξεργασμενηαπο τη vc και αυτο ανεβαζει το κοστος, κατι που αρεσει σε οσους εχουν λεφτα και ψαχνουν πιο πολλη ιδιαιτεροτητα.
Το γυαλισνα ειναι θεμα επιλογης, περισσοτερες γρατζουνιες δε σημαινει λιγοτερη ποιοτητα. Λεγεται οτι τα μεταλλα των PP, VC & AP δεχονται επεξεργασια στο χερι, ακομα και στα βασικα μοντελα.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε αυτο το επιπεδο ολα καλα ειναι, το θεμα ειναι τιψαχνει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:28:52 μμ »
kkostas

α)Τι σημαινει Υ.Ω. ? οτι βγαζουν complicated watches?
Εγω δεν ειπα να συγκρίνουμε ενα tourbillon malte με το sub.
Εγω λεω για το overseas date  με το sub.
Ρωταω... δεν ειναι λιγο περιεργο να βαζει μηχανη jlc? μια απλη μηχανη με date δικη της γιατι δεν βαζει? Πχ να αγοράσω mercedes με bmw μηχανή? Δεν ειναι θετικο προς την rolex που εχει δικη της μηχανη?

b) Εννοω οτι ισως ειναι φινιρισμενο και γυαλισμενο παραπανω απο οσο θα επρεπε για ενα καθημερινο ρολοι..
γιατι στο τελος το αποτελεσμα ειναι να φορας εναν μαγνητη απο γρατσουνιες.. που απο ομορφα φινιρισμενο γινεται ασχημα κακοποιημένο!
c) οκ πρεστιζ εχει..
d)και εδω συμφωνω.

καλη χρυση η rolex αλλα αν δεν μπορει καποιος να παρει κανα σοβαρο vc ανω των 20.000+  καλύτερα να πάει στην κορωνα για πολλους και διαφόρους λογούς.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:32:03 μμ »
Πανω που σας κατηγορουσα για τη συζητηση, αρχισατε τα επιχειρηματα! Οφειλω να ανακαλεσω ;D

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:48:58 μμ »


Εγω προτείνω να αγοράσεις Rolex. Αργότερα (αργά η γρήγορα  ;D) θα αγοράσεις και ένα Omega. Την "Αγία Τριάδα" AP,VC,PP άστη για πολύ αργότερα.

(Εκτός αν σπούδασες μηχανικός...τότε αγόρασε με κλειστά τα μάτια το IWC Ingenieur ref. IW322701)

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:59:03 μμ »
Πανω που σας κατηγορουσα για τη συζητηση, αρχισατε τα επιχειρηματα! Οφειλω να ανακαλεσω ;D
Εγώ υπερέβαλα, αφού έπεσαν αυτές οι ερωτήσεις και χρησιμοποίησα την υπερβολή ως μέσο επεξήγησης

Istar τι εννοείς; τι θελεις να πεις ? Η φιλοσοφια ποια ειναι ;

Η υπερβολή για μένα είναι αυτή όμως :
αν δεν μπορει καποιος να παρει κανα σοβαρο vc ανω των 20.000+  καλύτερα να πάει στην κορωνα για πολλους και διαφόρους λογούς.
ΕΕ..ΟΧΙ.
Rolex ή μετά 20.000+, Rolex ή tourbillon μετά.
Ένα επιχείρημα έχω. Σε αυτά.
ΝΑΙ..ΚΑΛΑ...

Στην μεταπώληση δεν παίζεται σε όλα τα άλλα παίζεται.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 02, 2013, 12:06:39 πμ »
Άλλο Vacheron Constantin και άλλο Rolex. Με συγχωρείτε αλλά δε μπορείς να τις έχεις στο ίδιο καζάνι, όταν το entry model της Vacheron κοστίζει 10.500 . Το Overseas χαλάει δε χαλάει, κοστολογείται 10.000. Τα υπόλοιπα είναι περιττά.


Το πιο σημαντικό: Όλη η Rolex είναι massive production. Η Vacheron έχει 1 massive production σειρά και αυτή είναι η Overseas.



Υ.Γ Όσον αφορά τα VC, μια χαρά ρολόγια είναι. Φίλος ενός φίλου μου έχει το Traditionelle Chronograph. Το'χει ξεσκίσει στα χτυπήματα και το ρολόι δουλεύει κανονικά. Ζημιές συμβαίνουν σε όλες τις μάρκες. Παράδειγματά?



Α) Το Β01 μου. Χάλασε 2 φορές! Ε και? Ακυρώνεις την in house μηχανή της εταιρείας που εξέλιξε τον χρονογράφο, έφτιαξε τα μπουτόν στο 2 και στο 4 και απελευθέρωσε την κορώνα? Θα υπήρχε βιδωτή κορώνα στα ρολόγια χρονογράφους αν δεν έκανε η B αυτή την κίνηση? Θα υπήρχε Rattrapante ( Split Seconds ) λειτουργία? Θα είχε πατεντάρει η Longines το Flyback function?

Και το κορυφαίο ( για όσους δε το ξέρουν ) : Όταν την δεκαετία του '70 , όλα τα μηχανικά είχαν πάρει την κάτω βόλτα με τα quartz, μια απο τις εταιρείες που έκανε την κίνηση να ανεβάσει στα μάτια του κόσμου τα μηχανικά ρολόγια, ήταν η Breitling που το 1984 κατασκεύασε το Chronomat με Valjoux 7750. Το ρολόι δεν εντυπωσίασε μόνο την ιταλική Frecce Tricolori, αλλά έσπασε ρεκόρ στις πωλήσεις στην Ιταλία, στην Αγγλία και στην Γερμανία, με αποτέλεσμα να αυξηθεί η παραγωγή των Valjoux 7750! Μέχρι και σήμερα είναι η ναυαρχίδα της εταιρείας με διαφορά.


Β) Το IWC Portuguese Automatic ( Pellaton 7 Days ) του πατέρα μιας φίλης μου. Μια μέρα όπως το κούρδιζε, έσπασε το ελατήριο και το ρολόι ψόφησε και ήθελε Overhaul. Ακυρώνεις την IWC που από αυτή την εταιρεία πέρασαν διάνοιες όπως ο Albert Pellaton και ο Kurt Klaus? Δε χρειάζεται να συνεχίσω νομίζω.


Γ) Ακυρώνεις την Vacheron Constantin, την αρχαιότερη ωρολογοποιία στον κόσμο απο το 1775? Εδώ οι άνθρωποι είναι τεχνίτες της λάκας και του σμάλτου. Εδώ ζωγράφισαν τον Μέγα Αλέξανδρο στο χέρι μέσα στο καντράν και οι ενδείξεις της ώρας, των λεπτών, της μέρας και του μήνα είναι με δίσκους. Για να μην αναφέρω το Atelier Les Cabinotiers ( πώς στο δ....ο το λένε ) !


Συμφωνώ με τον Istar. Δεν υπάρχει μόνο η Rolex στην ωρολογοποιία. Υπάρχουν 600 εταιρείες στην ρημάδα την Ελβετία, σε μία κολλήσαμε? Μην πιεις Coca Cola, πιες ΗΒΗ. Μην οδηγήσεις Mercedes Benz, οδήγησε Audi.


Υ.Γ Μπορεί να είμαι ο πρωταθλητής στο offtopic, αλλά τώρα σοβάρεψαν τα πράγματα!! ;D

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 02, 2013, 04:49:45 πμ »
Μα έγραψα τι έννοω.

Kάπως έτσι οι Rolexάκιδες και οι άλλοι που θέλουν να πάρουν Rolex.
Ότι και να φοράς Rolex θα σου πούνε.


Kαι Zenith, JLC, IWC, Breitling ότι και να φοράς ένα θα σου πούνε ότι είναι το ρολόι..το Submariner.
Δεν κάνει γρατσουνιές δεν χαλάει έχει το καλύτερο service δεν χάνει κάνει αυτό κάνει εκείνο έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ότι το φοράνε άλλοι 10000.....άνθρωποι δεν είναι βασικός παράγοντας να μην το πάρεις??
Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ όταν βγαίνω έξω δεν γουστάρω να φοράω ότι και ο διπλανός μου.
Και εκτός από τα ρούχα μου, το δηλώνει και το ρολόι μου που είναι μέρος της εμφάνισής μου.
Όποιος είναι συντηρητικός παίρνει πράγματα κοινά αποδεκτά από όλους.
Golf, Mercedes E-Class κτλ.
Μπορεί να θες τι διαφορετικότητα και να πάρεις αντίστοιχα
Volvo C30, Lexus.
Έχει και άλλες μάρκες εκτός από VW, Μercedes, Rolex το ίδιο καλές που αξίζουν τα λεφτά τους.

το Rolex του KOSTAS γιαυτό μαρέσει γιατί είναι διαφορετικό και αποψιακό στα 36mm και το σοκολατένιo Breitling δείχνει γούστο.

αλλιώς..
-παιδιά τι να πάρω.
--Πάρε ένα Sub και μάλιστα μαύρο.
-AAA! τι όμορφο!!!  Μεγειές  ??? ( τι το τόσο ωραίο έχει???? )

Join the club


δείτε! ο ένας πίσω δεξιά δεν είναι πολύ πιο όμορφος από όλους τους άλλους??


Λοιπον.. καταρχην να πω οτι αν σε καποιον αρεσει πχ ενα iwc , omega ktl και το αγοραζει επειδη πραγματικα του αρεσει σαν ρολοι τοτε πολυ καλα κανει!
 
Εκει που διαφωνώ ειναι οταν απο αντιδραση και μονο καποιος αγοραζει κατι αλλο απο αυτο που ειναι ο ηγετης και με πραγματικη αξια στον χωρο απλα και μονο για να διαφερει ή να το παιξει ανωτερος και καλα απο ολους τους αλλους.
Δηλαδη αν πραγματικα πιστευεις οτι το lexus ειναι το ιδιο καλο ή καλυτερο (αξιοπιστια ,τεχνολογια ,ιστορια , μεταπώληση , παθητικη ασφαλεια κτλ ) απο μια πχ mercedes ( ιδιας κατηγοριας παντα λεμε) τοτε αγορασε το.. αλλα μην πας και μου το αγορασεις μονο κ μονο ταχα για να διαφέρεις....  και γίνομαι πιο συγκεκριμένος.
Ολα αυτα που γραφεις οτι λενε οι ιδιοκτήτες rolex  (δεν κάνει γρατσουνιές, δεν χαλάει, έχει το καλύτερο service δεν χάνει κάνει αυτό κάνει εκείνο έχεις το κεφάλι σου ήσυχο) ειναι Αληθειες και οχι ενα απλο παιχνιδι του marketing. Αρα ειναι μια γενικη αληθεια οτι ειναι κορυφαια σε αυτο που προσφερουν δηλαδη καθημερινο σπορ ρολοι.Εδω υπαρχει μια πραγματικη αξια. Ουτε Υ.Ω. πηγαν να το παιξουν ποτε ουτε τιποτα.

Οτι το φορανε αλλα 10000 ατομα παει να πει οτι κατι καλο εχει που δεν εχει ακομα αντιληφθεί αυτος που νομιζει οτι απο αντιδραση αν δεν το αγορασει θα ειναι διαφορετικος (καλυτερος-ανωτερος-ψαγμενος- οτι θελεις βαλε) απο τους αλλους 10000. Εγω πιστευω το τι ειναι ο καθένας μας το κανει η προσωπικοτητα  και τι εχει καταφερει στην ζωη του , τι εχει δημιουργήσει και οχι αν φορας το ιδιο ρολοι με αλλους 10000 ανθρωπους.

 Αρα τετοιες σκεψεις του και καλα να διαφερεις κτλ ειναι  ματαιες ..
Απο ποιον να διαφερεις απο τον κυρ μπαρμπα απεναντι στον μικροκοσμο της Ελλαδιτσας μας? Δεν νομιζεις οτι καλυτερα να διαφερουμαι με τους γυρω μας σε κατι πιο σημαντικο και να ξεχωρίσουμε σε κατι σε παγκοσμιο επιπεδο? Εκει θα διαφερεις πραγματικα.
Rolex φορανε απιστευτες μορφες του χωρου της τεχνης (ζωγραφοι ,σκηνοθετες ,σεναριογραφοι , ηθοποιοί , μόδιστροι κτλ ), της επιχειρηματικοτητας , μεγαλοι ηγετες κρατων , αθλητες , επιστημονες που εχουν αφιερωσει την ζωη τους στην επιστημη τους ,νομπελιστες και χιλιαδες αλλοι σημαντικοι ανθρωποι που εχουν γραφτει στην ιστορια.....   Ολοι αυτοι θυματα ηταν που δεν ηξεραν τιποτα? Δηλαδη αυτοί καταδέχονται και φοράνε rolex κ εμεις οι σημαντικοί  οχι ε?
(Δεν τα λεω επι προσωπικου , βαζω και εμενα μεσα , λεω απλα το πως βλεπω εγω τα πραγματα)

Αρα... Ασκοπο δεν ειναι  να μπω στην λογικη να μην παρω rolex γιατι το φορανε εκατομμύρια κοσμος?( αντιστοιχα mercedes κτλ) . 
Μου φαινεται αστειο... Αφου ρε παιδια ειναι all time classic ρολογια με τεραστια ιστορια και σημαντικοτατους ανθρωπους που τα εχουν φορεσει μορφες του πλανητη γη και τα φορανε καθημερινα ποσοι ανθρωποι και δεν σπανε ,δεν χαλανε, εχουν ακριβεια, ιστορια  κτλ κτλ . Θα πω εγω οχι?  εγω ειμαι ανωτερος, δεν φοραω ενα ποταπό rolex μαζικης παραγωγης που το φοραει ο μαναβης μου χαχαχαχαχαχα

Και σε αυτο το σημειο ερχομαι εκει που ειπα περι vc και ανω των 20.000 ευρω.

Eννοω οτι αν αγοραζα vc θα αγοραζα καποιο complication ωπου εκει οντως μπορεις να δεις την πραγματικη αξια της vc (που κ παλι patek θα αγοραζα αλλα τελος παντων). To να παω να παρω τωρα ενα απλο overseas με μηχανη απο jlc μονο και μονο για να λεω οτι ειναι vc μου φαινεται εντελως εφετζιλικη ! Παρε jlc αν ειναι ή αλλιως αν θελεις να διαφερεις πραγματικα και δεν σε νοιαζει απλα το εφε χτυπα vc αλλα complication.

τελος παντων αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις.Η αληθεια ειναι καπου στην μεση και πως ολες οι εταιρειες εχουν και την δικη τους στρατηγικη marketing ωστε να παρουν μερίδιο στην αγορα....
Αλλος και καλα θελει να διαφερει και παει κ αγοραζει limited εκδοση και το πληρωνει 3 φορες πανω, εμενα δεν με συγκινουν πολυ αυτα.. πιστευω οτι αν καποιος θελει ελιτισμο καλυτερα να αρχίσει απο τον εαυτο του και να τον κανει ετσι ωστε να γινει ο ιδιος (σαν προσωπικοτητα) πιο δυνατος απο το καθε brandname .

υ.γ.: οχι rayban... μονο persol εδω και πολλα χρονια και οχι για να διαφερω επειδη ολοι φορανε rayban αλλα γιατι τα βρισκω πραγματικα εξαιρετικα σε κατασκευη και φακο καθως και σε σχεδιασμο με μεγαλη ιστορια και σωστο value for money. Ειδικα τα σπαστα  Persol 714 ειναι special. Κατι ηξερε ο φιλος steve mcqueen και τόσοι αλλοι ;)  ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 05:03:14 πμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 02, 2013, 07:45:34 πμ »
Έχεις τα δίκια σου αλλά εν προκειμένω και από αισθητικής πλευράς αν το δεις,
μπορεί να συγκριθεί σε ομορφιά το overseas με το sub?

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 02, 2013, 08:03:38 πμ »
οτι αν σε καποιον αρεσει πχ ενα iwc , omega ktl και το αγοραζει επειδη πραγματικα του αρεσει σαν ρολοι τοτε πολυ καλα κανει!
Απο ποιον να διαφερεις απο τον κυρ μπαρμπα απεναντι στον μικροκοσμο της Ελλαδιτσας μας? Δεν νομιζεις οτι καλυτερα να διαφερουμαι με τους γυρω μας σε κατι πιο σημαντικο και να ξεχωρίσουμε σε κατι σε παγκοσμιο επιπεδο?


Aπό την άλλη μεριά αν σε κάποιον αρέσει μαύρο Sub ένα steel DJ ΙΙ ένα ασημένιο Golf ή μια μαύρη Mercedes Ε-Class
είναι τόσο βέβαιος, που δεν θα έκανε τον κόπο καν να ρώτησει για την επιλογή του, καθώς όλα τα παραπάνω είναι default σωστές επιλογές.
Αλλά από την άλλη είναι τόσο συντηρητικά που αν πάρεις κάτι τέτοιο 25χρονών είναι σαν να πετάς την ευκαιρία να πάρεις όλα αυτά, που όταν θα γίνεις 40-50 απλά δεν θα μπορείς να τα υποστηρίξεις, εκτός αν τα γονίδια και το επάγγελμα επιτρέπουν να μπορείς να κάνεις υπερβάσεις, χωρίς να φαίνεσαι γελοίος που θέλει να κάνει τον νέο. Φτάνοντας 33 έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν μπορώ να υποστηρίξω ακόμη μερικά από τα πράγματα που φορούσα παλαιότερα και χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα πάνω μου ούτε μαλλιά μου πέσανε, ούτε μπάκα έχω, ούτε τίποτα, απλά πάω σε πιο σοβαρά μέρη που οι γύρω μου είναι διαφορετικοί δεν άλλαξα εγώ.
Δυο τύποι ανθρώπων:
1 ) Αυτοί που θέλουν να μην ανήκουν στην ομάδα
2 ) Αυτοί που θέλουν να ανήκουν στην ομάδα
( όλοι κάπου ανήκουν στο τέλος και αυτοί που δεν ανήκουν, ανήκουν στην ομάδα αυτών που δεν θέλουν να ανήκουν )
Ποιοι είναι πιο πολλοί? Εννοείται οι 2οι. Ο άνθρωπως είναι μιμητικό ον και λογικό είναι να πουλάει ένα συντηρητικό προιόν παραπάνω.
Είναι safe και είναι ευκολό να μην διαφέρεις. Κοιτάς τι κάνει ο δίπλα και το κάνεις και εσύ. Αλλιώς θα πρέπει να σκεφτείς από μόνος σου λίγο παραπάνω, και ίσως μερικές επιλογές σου να μην φανούν τόσο πετυχημένες, δεν είναι λόγος αυτός να φοράς τα πάντα μαύρα από 20χρόνων επειδή είναι safe ( για ντύσιμο μιλάω, κομμάτι της γκαρνταρόμπας είναι το ρολόι δεν είναι και κάνα φοβερό ρίσκο ζωής, ..καλά μερικοί το θεωρούν και περιουσία )
Για μένα είναι αρκετός ο λόγος να μην πάρω κάτι που έχουν όλοι, αν έχω άλλη επιλογή εξίσου καλή.
Και αν θέλω να διαφέρω ως προσωπικότητα γιατί να μην το κάνω και στην εμφάνισή μου? Απαιτείται μήπως να ανακαλύψω κανέναν μακρινό πλανήτη πρώτα για να αποκτήσω το δικαίωμα στην διαφορετικότητα?
Και από τον ΚυρΜπάρμπα θέλω να διαφέρω και από όσους δεν θέλω να μοιάζω.
Θέλω όταν με βλέπουν να με θύμούνται.
Καλό χρυσό το Rolex, αλλά τη διαφορά δεν μπορεί να την κάνει με τίποτα αν πάρεις safe μοντέλο της, έχει χιλιοφορεθεί και χιλιοαντιγραφεί και τα αντίγραφά της έχουν χιλιοφορεθεί και αυτά.
Συγκρίνεται μια χαρά σε αυτά τα λεφτά με τις άλλες εταιρίες της κατηγορίας και στην τεχνολογία και στο design και στην ποιότητα.
Μόνο στην μεταπώληση δεν συγκρίνεται και στην φήμη του Rolex=Λεφτάς στις μάζες.

Εκει που διαφωνώ ειναι οταν απο αντιδραση και μονο καποιος αγοραζει κατι αλλο απο αυτο που ειναι ο ηγετης.

Πρόσφατα πήρα προιόν όχι του ηγέτη ( Nike κατά wikipedia ), αλλά Asics γιατί συγκεκριμένο τομέα ήταν καλύτερη.
Ε το ίδιο δύσκολα θα θεωρήσω και την Rolex ηγέτη στα ρολόγια των νέων και στο design, έχει καλύτερους στον τομέα.
Oι καταξιωμένοι και επιστήμονες, ηθοποιοί που λες, μέχρι να καταξιωθούν και να τους μάθεις εσύ τι φοράνε..έγιναν 40+ τουλάχιστον,
ε γι'αυτό όταν τους έμαθες φορούσαν Rolex αυτό τους είχε μείνει σαν επιλογή σπορ.
Εκτός από αυτό, οι άνθρωποι του πνεύματος, καλλιτέχνες, επιστήμονες δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα υλικά και τι θα φορέσουν, λογικό είναι να φοράνε την πιο γνωστή μάρκα, σιγά μην έμπαιναν σε φόρουμ με ρολόγια να δούνε τα PITA Barcelona.
Toυς είπε ο image maker, o manager η γκόμενα και πήραν.

Δεν έχω κάτι άλλο να πω μια χαρά safe επιλογή το Rolex ασφαλίζεις τα λεφτά σου, αλλά για μένα μέχρι εκεί.
Έχω τουλαχιστον 5 επιλογές και λίγα λέω πριν σκεφτώ καν να παω σε Rolex.

Αν αντί για πτυχιούχος ήταν 40άρης και ήθελε ένα allaround ρολόι τι θα πρότεινες?
Μα φυσικά πάλι το ίδιο Rolex. Ένα ρολόι για όλες τις ηλικίες.
Τέτοιο ή με την κεραμική αλλά με πορτοκαλί dials και λουρί στα πόσα προτείνεις στα 50?
Για να λένε δες τον μπάρμπα με το πορτοκαλί ρολόι?



Δεν πάει έτσι, κάθε πράγμα στον καιρό του αλλιώς φαίνεται παράταιρο και γραφικό.
Αν δεν βάλεις μερικά ρολόγια νέος δεν θα τα βάλεις ποτέ μετά.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 08:24:06 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 02, 2013, 10:19:34 πμ »
Υπάρχουν δυο κατηγορίες:
-αυτοί που αγοράζουν ρολόϊ για τον εαυτό τους
-αυτοί που αγοράζουν ρολόϊ για τους άλλους

Η πρώτη κατηγορία δεν έχει κανένα πρόβλημα να κατασταλάξει στο ρολόϊ που θα αγοράσει,όπως κι αν λέγεται αυτό (Omega,Breitling,Rolex κ.ο.κ.)

Η δεύτερη κατηγορία ταλαιπωρείται αρκετά μέχρι να αποφασίσει, γιατί δεν είναι σίγουρη με ποιά μάρκα θα γίνει περισσότερο "αρεστή".

Αποφασίστε σε ποιά απο τις δυο ανήκετε.

Έγινα σαφής ή να κάνω και κακά;;; :butthead:

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 02, 2013, 10:59:16 πμ »
Η αλήθεια για εμένα βρίσκεται κάπου στη μέση.
Σίγουρα το πρώτο είναι να μας αρέσει το ρολόι.Αφού όμως μας αρέσει,τουλάχιστον όταν είναι να διαθέσουμε ένα σεβαστό ποσό,κοιτάμε και να είναι ένα ρολόι που να έχει μια αναγνωρισιμότητα ενδεχομένως μεταπωλητική αξία και κάπως έτσι καταλήγουμε.Σίγουρα εάν δε σου αρέσει ένα ρολόι,δε σου κάνει το ''κλικ'' και το παίρνεις ΜΟΝΟ για τους άλλους είσαι λάθος..

Άλλωστε εάν δεν ίσχυε αυτό τα διάφορα φόρουμ θα ήταν γεμάτα grand seiko,citizen campanola κτλ..Αντιθέτως ειναι γεμάτα ομέγα-μπράιτλινκ-ρόλεξ-λονζιν κτλ..

και αντίστοιχα στις χαμήλες κατηγορίες citizen-orient-seiko-hamilton-tissot κτλ...

Δηλαδή πιο καταξιώμενες στη συνείδηση του κόσμου επιλογές.Ίσως και πιο σίγουρες λυσεις καθώς όταν θα θελήσουμε να ανανεώσουμε τη συλλογή μας να μπορέσουμε πιο εύκολα να το κάνουμε...


φιλικά Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:05:20 μμ »
Συγχαρητηρια και καλη σταδιοδρομια...
5.000 δε θα εδινα για Ω και απο Rolex εισαι πιο κοντα στο κεραμικο Sub ND.
Για την ηλικια σου παντως θα προτιμουσα Panerai..
Εσύ έχεις κολλήσει με την ηλικία του! Άσε τον άνθρωπο να πάρει το ρολόι που του αρέσει, όποιο κι αν είναι αυτό! Λες και γράφει η εταιρεία στο site: Datejust , for those who are at least 50 years old ή Submariner, at least 40 years old!


Ακόμα κι αν ένα ρολόι έχει μεγαλύτερη επιτυχία σε μεγαλύτερους ανθρώπους, αν το φοράει κάποιος μικρότερος απ'αυτούς και του αρέσει, το ρολόι φαίνεται υπέροχο επάνω του γιατί απλά, του αρέσει! At the end of the day, εμείς κάνουμε το ρολόι και όχι η εταιρεία!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #132 στις: Μάρτιος 02, 2013, 02:51:52 μμ »
Οταν λεω ηγετη δεν εννοω με βαση των αριθμο πωλησεων αλλα με την πραγματικη αξια που προσφερει.
Η asics ειναι ηγετης για shoes στιβου-τρεξίματος, η Nike ειναι για basket. Αν θελεις να παρεις πχ shoes για να τρεχεις θα παρεις asics αν θελεις να παρεις για basket θα παρεις nike και ας τα πουλανε και σε μουφα στην καθε γωνια του δρομου.
Δεν θα πας να παρεις μονο και μονο απο αντιδραση κανα newbalance ή κανα αθλητικο Prada ... εκτος βεβαια κ αν σου αρεσει οπτικα.
Με αυτη την εννοια το λεω.

Στα ρολογια βεβαια τα πραγματα δεν ειναι ακριβως σαν τα ρουχα,  εχουν ακομα πιο πολλες διαφορες σε αξια προϊόντος.. διοτι και με ενα adidas μια χαρα θα τρεχεις .. ενω πχ οι διαφορες σε ενα rolex με ενα ιδιας κατηγοριας πχ corum ειναι πολυ μεγαλες σε πολλούς τομείς.
Μην πας και μου παρεις το corum μονο και μονο επειδη τα φορανε λιγοι..... αυτο εννοω.

Τωρα στην περιπτωση μας ετυχε  ενα προιον (ρολεξ) που εχει σημαντικοτατη αξια και καινοτομια να το αγοραζουν με το κιλο αλλα αυτο δεν αναιρει οτι οντως αξιζει σαν αγορα  και ειναι ηγετης στα σπορ ρολογια. Αρα γιατι να μην το παρεις?
Δηλαδη αγοραζω με κριτήριο αντικειμενικα το ποιος ειναι καλος σε ολα και αν τύχει αυτο που πραγματικα ειναι καλο σε ολους τους τομεις  να το φοράνε και πολλοί άνθρωποι δεν θα πω οχι ... θα το παρω.

(με τα παρακατω δεν αναφερομαι σε καποιον απλα μιλαω σε δευτερο ενικο γιατι ειναι πιο ευκολα αντιληπτό να περάσω αυτο που θελω)

Εσυ λογικα δεν εχεις Iphone... πηρες blackberry και τωρα samsung galaxy SIII... (οταν πηρες το blackberry δεν εβλεπες οτι ειναι πιο μαπα απο το Iphone? To εβλεπες αλλα ελεγες να διαφερεις .. και η αγορα το ειδε γι'αυτο και εχει σβήσει απο τον χαρτι.. γι'αυτο και δεν ξαναγορασες και πηρες μετα galaxy αντι παλι blackberry..)
δεν πηρες  rolex.. πηρες πχ Omega
δεν πηρες mercedes-bmw-audi -porsche ktl  αλλα πηρες lexus
δεν πηρες nike αλλα πηρες  newbalance
δεν πηρες ralph lauren αλλα κανα abercrombie
δεν θα πάρει ενα ρόφημα κλασσικό αλλα θα παρει κατι διαφορετικό
δεν θα παρεις νερο εμφιαλομενο πχ βικος θα παρεις evian
και την αλλη μερα το πρωι θα ξυπνησεις και θα κανεις ακριβώς ότι ενας μέσος ανθρωπος.. δουλεια -cορn flakes κτλ ΧΑΧΑΧΑ μεγαλη διαφοροποίηση.

και οταν ρωτας αυτους γιατι ρε φιλε πηρες αυτο και οχι το αλλο... σου λενε ... ελα τωρα Iphone εχουν ολοι, nike φοραει και ο τυπος στην λαχαναγορα θα παρω και εγω? και κατι τετοια ......
(Mας ψεκάζουν ειναι σιγουρο χαχαχα)

αλλα στην τελικη... ποιος ειναι πιο στημένος και πιο ιδιος με τους αλλους .. αυτος που χαλαρα αγοράζει οτι γουστάρει και επικεντρώνετε να διαφερει αλλου και σε πιο σημαντικά θέματα ή αυτος που θελει ντεμεκ να ξεχωρισει και αγοραζει απο αντιδραση οτι δεν φοράνε οι πολλοί αλλα στο τελος απολαμβάνει λιγοτερο value ?
Ενα αλλο παραδειγμα οταν πηγα στρατο πηγα και αγορασα ενα g-shock casio .. Σε αυτο που κανουν ειναι τοπ και δεν σκεφτηκα οτι το φοραει απο την rihana μεχρι τον μπαρμπα σταθη γιατι απλα το προιον ειναι κορυφη. Θα το αγοραζα  ακομα και αν το φορουσαν μονο 10 ατομα στον πλανητη γη αν ηξερα την αξια του και οχι επειδη το φορανε λίγοι για να διαφέρω.

Την αξια ενος ρολεξ την αντιλαμβάνεσαι οταν μεγαλώνεις μαζι του και βλεπεις την αξια τους σε βαθος χρονου.Οπως και την αξια πχ ενος patek η jlc... αλλα οχι τωρα ενος omega.. που πριν λιγα χρονια εβγαζε seamaster αλλιως μετα εβγαλε το Planet οcean πορτοκαλι και μετα θα βγαλει δεν ξερω και εγω τι.. η τουλαχιστον αν θελεις Omega παρε το classic speedmaster να σου πω μπραβο... που ειναι all time classic και δηλώνεις οντως κατι μεσα απο αυτο.
 πχ σε καμπαρντίνες ειναι η burberry .. εσυ θα πεις ελα μωρέ βρώμισε ο τόπος burberry εγω θα παρω hugo boss lol
 πανε ψαξε ομως και διαβασε γιατι οι καμπαρντίνες της burberry ειναι all time classic. τιποτα δεν ειναι τυχαιο.
Πχ για καλα shoes αλλος θα παει να δωσει 600 ευρω να παρει κανα LV αλλα εγω θα δωσω τοσα για να παρω κανα john lobb και ας μην τα αναγνωρίζουν αρκετοι  γιατι πιστευω οτι τα 600 για τα LV δεν αξίζουν.
 
Πρεπει να βλεπουμε την πραγματικη αξια του καθε προιοντος στον χρονο και οχι να επιλέγουμε κατι μονο κ μονο για να διαφέρουμε.
Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει με τα χρηματακια του ... αλλα λεμε τωρα.... κουβέντα να γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 03:02:41 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 02, 2013, 05:33:41 μμ »
Είσαι καλός debater.
Βρήκα το σημείο της διαφωνίας μας, είναι η έννοια sport.
Δεν θα τα βρούμε ΠΟΤΕ.

Το δικό μου Sport ( και κατηγορία που ανήκω ακόμα και ελπίζω για πολύ καιρό )




Το δικό σου Sport

σπορ θα θεωρείς μέχρι και κουστούμια χωρίς γραβάτα.

ειναι ηγετης στα σπορ ρολογια.

Για μένα δεν μπορεί να είναι ο ηγέτης στα σπορ ρολόγια γιατί δεν έχει σπορ ρολόγια.
Έχει σπορ ρολόγια για τις ηλικίες που δεν μπορούν να κάνουν κανένα σπορ καλά πλέον.

Η TagHeuer, Hublot, AP, Tissot, Linde werdelin, Ζenith, Οmega στα σπορ σχέδια τους με έστω και λίγο χρώμα
θα πρέπει μάλλον να σου φαίνονται ρολόγια για κλόουν.

Την αξια ενος ρολεξ την αντιλαμβάνεσαι οταν μεγαλώνεις μαζι του και βλεπεις την αξια τους σε βαθος χρονου.Οπως και την αξια αλλα οχι τωρα ενος omega.. που πριν λιγα χρονια εβγαζε seamaster αλλιως μετα εβγαλε το Planet οcean πορτοκαλι και μετα θα βγαλει δεν ξερω και εγω τι.. η τουλαχιστον αν θελεις Omega παρε το classic speedmaster να σου πω μπραβο... που ειναι all time classic και δηλώνεις οντως κατι μεσα απο αυτο.

Με αυτή τη λογική θεωρείς ότι δεν μπορεί του χρόνου να βγεί κάτι καλύτερο από όλα τα ρολόγια σε αυτά τα λεφτά
και πρέπει να πάρω ένα ρολόι που το φορούσε και ο προππάπους μου.
Μηδενιστική λογική για κάθε τι νέο που θα βγει σε ρολόι, εκτός αν είναι Rolex που αλλάζει μόνο μέγεθος να φανταστώ.
Μοοnwatch οκ λες...καμιά άλλη version μπορώ να ακουμπήσω για να μου πεις μπράβο και να σπάσει η μαυρίλα
ή μόνο το μαύρο που πήγε φεγγάρι παραδέχεσαι ως ρολόι.
Breitling?? Mόνο το Navitimer? Ti να κάνω που έχω φάει κόλλημα με το transocean chrono?


Και επειδή το πήγες σε πιο προσωπικές επιλογές θα απαντήσω ένα ένα

Εσυ λογικα δεν εχεις Iphone... πηρες blackberry και τωρα samsung galaxy SIII.
δεν πηρες  rolex.. πηρες πχ Omega
δεν πηρες mercedes-bmw-audi -porsche ktl  αλλα πηρες lexus
δεν πηρες nike αλλα πηρες  newbalance
δεν πηρες ralph lauren αλλα κανα abercrombie
δεν θα πάρει ενα ρόφημα κλασσικό αλλα θα παρει κατι διαφορετικό
δεν θα παρεις νερο εμφιαλομενο πχ βικος θα παρεις evian
και την αλλη μερα το πρωι θα ξυπνησεις και θα κανεις ακριβώς ότι ενας μέσος ανθρωπος.. δουλεια -cορn flakes κτλ ΧΑΧΑΧΑ μεγαλη διαφοροποίηση.

1) Δεν έχω Facebook/Twitter = δεν έχω Iphone ούτε καμία άλλη παντόφλα. Έχω μικρό τηλέφωνο για τον ίδιο λόγο που παίρναμε παλιά μικρά τηλέφωνα. Για να χωράει στην τσέπη καλύτερα. ΧperiaMini και δεν θα πάω ξανά σε μεγάλο γιατί έγινε μόδα.
2 ) Πήρα Αlfa147 οκ όσο κράτησε, πέταξα λεφτά αλλά το ευχαριστήθηκα. Το Α3 που πήραμε μετά αποδείχθηκε καλύτερη επιλογή. Δεν τρίζει ακόμα αλλά δεν κάνει και τίποτα συγκινητικό. Βαρετό και αξιόπιστο.
3 ) Έχω πολλά Nike air max 90 συλλεκτικά, τα Wesley Sneijder, τα max 90 infrared, ούτε στα ΝΙΚΕ όμως πήγα σαν το αρνί να πάρω τα καγκουροmillenium ( που και πάλι τα φορούσε ο Λιάγκας μαζί με μπλουζάκι ΒIG PONY με το αλογάκι της IKEA ).
4 ) Abercrombie είναι μόδα εννοείται δεν έχω.
Ούτε ρούχα που να γράφουν την μάρκα από άκρη σε άκρη σαν να με σπονσοράρει η φίρμα να την διαφημίζω.
Δες πάνω τις φωτο βλέπεις καμία μάρκα στα ρούχα? Άντε κανα σηματάκι μικρό αν έχουν τα δικά μου.
5 ) Παίρνω όντως καφέ διαφορετικό. ΦΡΑΠΕ ΣΚΕΤΟ να πάει με το τσιγάρο. Espressochinolattemokaditto OXI.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/aQxgv4QtKM8" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/aQxgv4QtKM8" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


6 ) To evian...νερό έχουμε στην Ελλάδα δεν θα πάρω από Ζυρίχη η απ'όπου είναι. 1η φορά στην Ζυρίχη το είχα δει.
7 ) Κάνω ότι κάνει ο μέσος άνθρωπος όταν είμαι σοβαρός. Αλλά γνωρίζω τι κάνει ο μέσος άνθρωπος και πολλές φορές έχει πλάκα να τον ταράζεις με απρόβλεπτες συμπεριφορές.
Πάνε με την παρέα σου με τις πυτζάμες βράδυ σε ώρα αιχμής και παίξτε στα EVEREST μακριά γαιδούρα να δεις τις αντιδράσεις των καθημερινών ανθρώπων και θα καταλάβεις περίπου τι εννοώ.
( Δεν ήταν δικία μου ιδέα, την έκλεψα από τον BradPitt που φορούσε στολή και έβγαινε με το skate στην πόλη σαν αρκούδος )
Όσο δεν εξαρτώμαι για την διαβίωση μου από το ντύσιμο και τη συμπεριφορά μου λέω να μην τα αλλάξω.

Σειρά μου τώρα.
nomikosas..
άσε δεν λέω τίποτα θα πάρει η μπάλα και τους γιατρούς άμα ξεκινήσω.

Το μόνο που θα πω είναι ότι αν είσαι νομική και βλέπεις όλη μέρα κοστούμια, γνωρίζεις ποια είναι τα σπορ και ποια τα σοβαρά μανικετόκουμπα στο τέλος μπερδεύεσαι και νομίζεις οτι το σπορ ρολόι είναι το ROLEX.
Άμα είναι και ΣΣΑΣ ακόμη χειρότερα στο μέτρο συντηρητικότητας.





« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 06:22:21 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 02, 2013, 06:31:47 μμ »
Καταρχην τα 1,2,3,4,5 κτλ δεν τα ελεγα για εσενα αρα μην απαντας με προσωπικά στοιχεια.
Πρεπει να σου πω οτι και εγω 147 ειχα παρει και οχι golf. lol
Τελος παντων εχεις και εσυ τα δικια σου.Αυτο με το στυλ παντως το πετυχες χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 02, 2013, 06:47:41 μμ »
Ναι ρε εννοείται ότι δέχομαι τα πάντα όταν ξεκινάω τέτοιο θέμα. αν δεν ήθελα δεν θα απαντούσα προσωπικά ίσα ίσα μου άρεσε που κάποιος από το γραπτό μου λόγο πήγε να με ψυχολογίσει, έστω και προς τρίτους.
 Σε μερικά και που δεν έπεσες κοντά σε εμένα συμφωνώ ότι τα κάνουν πολλοί για να το παίξουν ψαγμένοι.
Τώρα το ότι η Rolex δεν είναι καθόλου σπορ ήταν λιγο υπερβολή απλά είναι σπορ άλλης κατηγορίας
για μένα όπως τα Lacoste και τα Sergio Tacchini δεν θα τα βάλεις δίπλα στη Nike την Αdidas.
Άλλου απευθύνονται τελείως.
Χάρηκα nοmikosas για το όλο θέμα.
Τι λες να δώσουμε εδώ τα χέρια? ( η αλήθεια είναι ότι ψόφησα από το γράψιμο και τα λάθος copy paste  ;D )
ισοπαλία?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 07:09:07 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 02, 2013, 07:21:45 μμ »
ναι!!!  :partyman:
γι'αυτο αλλωστε ειπα οτι δωσαμε show με τον φιλο Ιstar στο κοινό του forum.  :-({|=

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 03, 2013, 02:26:58 πμ »
Κυριοι,

Προσπαθησα να συμμαζεψω το νημα οσο μπορουσα... Για το λογο αυτο και προκειμενου να μη διαγραφουν τα ασχετα ποστ τροποποιησα τον αρχικο τιτλο ενω καποια εξ αυτων μεταφερθηκαν σε αλλη ενοτητα.
Yπαρχει αλλο νημα (''Περι Ανεμων και Υδατων'') για να δημοσιευετε ο,τιδηποτε ασχετο προς ενα θεμα.
Παρακαλω μεινετε εντος θεματος διαφορετικα το νημα θα κλειδωθει (!)

Φιλικα,
Watch-Collector
(Eκ μερους της Ομαδας Συν/σμου)

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 03, 2013, 02:52:18 πμ »
Σχετικά με  την επιλογή του wmega1 για να κοιτάει two tone aqua terra λογικά θα είναι αρκετά κοντά στη φιλοσοφία των Rolex
οπότε δεν έχει να χάσει τίποτα να πάει να τα δοκιμάσει και τα Sub και τα DJ.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:46:18 πμ »
Eγω λεω τον wmega1 να παρει το two tone aqua terra σε redgold!  :lens: