Αποστολέας Θέμα: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ  (Αναγνώστηκε 96374 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:07:48 μμ »
Μπορεις να μας δειξεις απο την σελιδα της Ω ποιο ακριβο μοντελο εννοεις? Αν και ολα τα aqua terra ειναι εξαιρετικα ρολογια.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:19:19 μμ »
Η συγκεκριμενη σειρα ωμεγα μου αρεσε πολυ. Το συγκεκριμενο το δοκιμασα, απλα δεν ηταν χρυσο.

Δυο που μου αρεσουν ειναι τα παρακατω. Το δευτερο βγαινει οπως ειναι αλλα με μπρασελε; Η τιμη τους;

1) http://m.omegawatches.com/index.html?section=watch&cuid=2&suid=88&gender=gents&wuid=3145&lang=en&guid=ON

2) http://m.omegawatches.com/index.html?section=watch&cuid=2&suid=2694&gender=gents&wuid=3324&lang=en&guid=ON

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:27:26 μμ »
Η συγκεκριμενη σειρα ωμεγα μου αρεσε πολυ. Το συγκεκριμενο το δοκιμασα, απλα δεν ηταν χρυσο.

Δυο που μου αρεσουν ειναι τα παρακατω. Το δευτερο βγαινει οπως ειναι αλλα με μπρασελε; Η τιμη τους;

1) http://m.omegawatches.com/index.html?section=watch&cuid=2&suid=88&gender=gents&wuid=3145&lang=en&guid=ON

2) http://m.omegawatches.com/index.html?section=watch&cuid=2&suid=2694&gender=gents&wuid=3324&lang=en&guid=ON

Για το πρωτο μπορω να σου πω που το ξερω, οτι η ατσαλινη εκδοση εχει 4200 ευρω και αυτη με το rose-gold 15100 αντιστοιχα.Για την εκδοση gmt δεν ξερω να σου πω,σιγουρα ομως ειναι πιο ακριβη.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:48:22 μμ »
Τα περισσότερα ρολόγια που σου έχουν προταθεί,είναι απο τρεις καταπληκτικές εταιρείες.
Επομένως δεν τίθεται θέμα κύρους,αξιοπιστίας,ποιότητας κ.ο.κ. όταν μιλάμε γι αυτό το εύρος χρημάτων και για εταιρείες αυτής της κλάσης.
Εκείνο λοιπόν που θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην απόφασή σου,είναι το προσωπικό σου γούστο και ποιό απο τα ρολόγια θα σε κερδίσει περισσότερο.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:57:52 μμ »
Βρες κάποιο άλλο.Απ' αυτή τη σειρά το έχουμε πει ότι κάτι λείπει.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 11:05:48 μμ »
Σπυρο επειδη εμμεσως πλην σαφως αναφεροσουν σε εμενα, πιστευω να καταλαβες οτι εκανα πλακα, και βεβαιως υπαρχουν και αλλες μαρκες ισως ομορφοτερες και καλυτερες εξυπακουεται αυτο.Αλλωστε ο ενδιαφερομενος ειναι αρκετα μεγαλος για να κρινει τις ΑΠΟΨΕΙΣ-ΓΝΩΜΕΣ τις οποιες εκφραζουμε και αφου τα δοκιμασει να αποφασισει αφου η επιλογη ειναι μεταξυ δυο εταιρειων.Προσωπικα, μεσω της πλακας μου, του ειπα να παρει Rolex γιατι αυτο θεωρω καλυτερο.
Ο αποφασιζων θα διαλεξει ποιο του αρεσει καλυτερα και ποιο ειναι το πιο διαχρονικο...!

Δημητρη μου,ειλικρινα δεν ειχα αποκλειστικα εσενα στο μυαλο μου οταν εγραφα.Εξ αλλου με μια γρηγορη ματια,rolex και μονο rolex,προτεινε ο Θοδωρης,ο maestro,o trikat,o xartogiakas,o nomikosas etc.
Επομενως μονο για σενα δεν τα εγραψα και με συγχωρεις αν σε στενοχωρησα,δεν ειχα αυτον τον σκοπο!!αν και δεν τιθεται θεμα,τη γνωμη μας και μονο αυτην λεμε ολοι.Δεν εχουμε κατι να μοιρασουμε ουτε υπαρχει πεδιο διαμαχης!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 11:10:40 μμ »
Συγχαρητήρια για το πτυχίο σου. Εύχομαι να κάνεις στη συνέχεια ό,τι έχεις ονειρευτεί.

Πάμε παρακάτω τώρα:

Έχεις 5.000 και θέλεις να πάρεις ένα ρολόϊ "ορόσημο" για να σου "θυμίζει" αυτή σου την επιτυχία.

Θα σου κάνω (φιλικά) μία διαφορετική "αντιπρόταση":
Δώσε 1.000 και πάρε ένα απλό ρολόϊ και μία καλή μεταχειρισμένη φωτογραφική μηχανή (αν έχεις ήδη καλή φωτ. μηχανή μην πάρεις άλλη).
Πάρε τον κολλητό σου ή τη φίλη σου (καλύτερα τον κολλητό σου) και σχεδίασε ένα low budget ταξίδι μεγάλης διάρκειας (περίπου ενός ή ενάμησι μήνα). Προτείνω το γύρο της Ευρώπης ή ένα καλό coast του coast στην Αμερική (east ή west coast, διάλεξε το εσύ).
Νοικίαστε αυτοκίνητο, κάντε σχετικά ελεύθερο πρόγραμμα, διανυκτερεύστε όπου βρείτε (δεν είναι ανάγκη να μένετε σε πεντάστερα). Βγείτε στις πόλεις που θα πάτε, ανακατευτείτε με τον κόσμο, χαζέψτε με τη ψυχή σας, δείτε μουσεία, αξιοθέατα, φλερτάρετε κλπ.

Όσο μεγαλώνεις θα δεις ότι θα αποκτάς χρήμα (στο εύχομαι) και θα έχεις λιγότερο χρόνο.
Ένα καλό ρολόϊ μπορείς να το πάρεις και αργότερα.
Ένα τέτοιου είδους ταξίδι μπορείς να το κάνεις λίγες φορές στη ζωή σου. Και πίστεψε με, ακόμα και ούτε μία φωτογραφία να τραβήξεις, θα καταχωρηθεί τόσο βαθιά στη μνήμη σου που θα το διηγείσαι και στα δισέγγονα σου  ;)
Θα είναι πιθανότατα μία από τις δυνατότερες αναμνήσεις σου, που θα σου θυμίζουν πάντα την επιτυχία της αποφοίτησης σου...

Εάν φυσικά έχεις το budget και για ρολόϊ και για ταξίδι, πάρε όποιο από τα ρολόγια έχουν αναφέρει οι προλαλήσαντες (όλα είναι πολύ καλές επιλογές, με τις λίγες γνώσεις που έχω) και κάνε και το ταξίδι  ;D

Δεν είμαι ειδικός στα ρολόγια, είμαι πιστεύω πιο "ειδικός" στο να σου προτείνω κάτι που θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου θα έχει μεγαλύτερη αξία.
Και όπως λέει και το σλόγκαν μίας διαφήμισης που παίζεται τελευταία:

ΤΑ ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ



Αποσυνδεδεμένος panagiotis4te

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 11:31:36 μμ »
+1
(Αν και δεν είμαστε στο σωστό φόρουμ!)

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 11:52:49 μμ »
Σε ευχαριστώ αλλά θα προτιμήσω το ρολόι! Δεν είμαι τύπος για τέτοιου είδους ταξίδια!

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 12:12:50 πμ »
Δεν ξερω ορολογιακα "τι λεει" αλλα μου αρεσει !

http://www.tagheuer.com/int-en/home#/int-en-luxury-watches-aquaracer-500-m-calibre-5automatic-watch41-mm-champagne-gold-bracelet-wak2121-bb0835

Ποσο παει ;

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 12:43:10 πμ »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 03:40:38 μμ »
Δημητρη μου,ειλικρινα δεν ειχα αποκλειστικα εσενα στο μυαλο μου οταν εγραφα.Εξ αλλου με μια γρηγορη ματια,rolex και μονο rolex,προτεινε ο Θοδωρης,ο maestro,o trikat,o xartogiakas,o nomikosas etc.
Επομενως μονο για σενα δεν τα εγραψα και με συγχωρεις αν σε στενοχωρησα,δεν ειχα αυτον τον σκοπο!!αν και δεν τιθεται θεμα,τη γνωμη μας και μονο αυτην λεμε ολοι.Δεν εχουμε κατι να μοιρασουμε ουτε υπαρχει πεδιο διαμαχης!!!!
ολα καλα Σπυρο μου  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:53:45 μμ »
Καλησπερα,

Δοκιμασα το omega seamaster aqua terra chronometer και καθεται τελεια στο χερι μου. Το πλανετ οσεαν οπως και το seamaster diver 300 μου φανηκαν βαρια σα πρωτη γευση , ομορφα ομως ολα.
Σκεφτομαι για το παραπανω aqua terra σε two tone ή ατσαλι και κασα red/rose gold .

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 10:05:38 πμ »
Που εισαι chris5 να δεις την προοδο;  ;D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 10:30:18 πμ »
Εγώ δε σε πιστεύω ότι πήγες σε κατάστημα, την επόμενη φορά τράβα από κινητό καμιά φωτογραφία..

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:54:42 μμ »
Eδω ειμαι και διαβαζω τι γραφεις,μην ανησυχεις. :)
Αφου σου καθεται τελεια το aqua terra,χτυπα το.
Ειδες καποια μοντελα και απο αλλη εταιρεια?
Σε ποιο μαγαζι πηγες?
Πες το μου σε π.μ
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 07:44:49 μμ »
Andrey δε καταλαβαινω το λογο της επιθεσης.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 08:10:43 μμ »
Θεώρησα προφανές ότι αστειεύομαι  :), μετα από τόσα ποστ που προσπαθώ να σε βοηθήσω είναι δυνατό να σου επιτίθεμαι;

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:18:30 μμ »
Ε κανε λιγο αντιλογο ακουα τερα!! Χαχα

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:23:36 μμ »
Ποιό Aqua Terra σ'αρέσει? Το med size ή το κανονικό?  :)


mid size = 38,5 mm

κανονικό = 41,5 mm