Αποστολέας Θέμα: Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε  (Αναγνώστηκε 4019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 09:33:43 πμ »
Λέω να γράψω τα ρολόγια που απέκτησα απο μικρός με τη σειρά:
- Το πρώτο μου ρολόι μου το πήρε ο μπαμπάς μου 7 χρονών και ήταν ένα άθλιο μικρό ψηφιακό. Δεν το αγάπησα ποτέ, γιατί έδειχνε μόνο την ώρα και δεν είχε χρονόμετρο ή ημερομηνία...
- Στην τετάρτη δημοτικού είχα ένα κουρδιστό, το οποίο επίσης δεν αγάπησα ποτέ.
-Μέχρι τα 16 μου άλλαξα καμμιά 4-5 ψηφιακά του κιλού, τα οποία χαλούσαν μέσα σε κανένα εξάμηνο. Το πρώτο μου το πήρε φυσικά ο μπαμπάς μου μόλις "αποφοίτησα" από την 6η Δημοτικού!..
-17 χρονών ο πατέρας μου μου έφερε απ'έξω ένα citizen promaster quartz αναλογικό με ημερομηνία και ξυπνητήρι. Το λάτρεψα, αλλά από την αρχή σχεδόν το ξυπνητήρι δεν δούλευε σωστά. Το πήγα δυό-τρεις φορές για φτιάξιμο, ξαναχάλαγε, ώσπου αποφάσισα να το ανοίξω εγώ! Μετά από τρία χρόνια και αρκετές επεμβάσεις από μέρους μου, το ρολόι με βαρέθηκε και χάλασε μόνιμα...
-20 χρονών πήρα ένα casio ψηφιακό και αναλογικό. Σκυλί, δουλεύει ακόμη στα χέρια του αδερφού μου σε σχεδόν άψογη κατάσταση.
-Λίγο πριν απολυθώ, στα 24, αγόρασα το αυτόματο καταδυτικό citizen που είχα μέχρι τώρα.
Εσείς θυμάστε τί έχει περάσει από τα χέρια σας;

ekontax

  • Επισκέπτης
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 10:48:53 πμ »
Αυτόν τον χρνογράφο HILSON  από τους πρώτους χρονογράφους με δική του μηχανή το φορούσε ο παππούς μου, το έχω εγώ και δουλεύει τέλεια.
Σας παραθέτω φωτό

URL=http://img120.imageshack.us/my.php?image=021gd0.jpg][/URL]

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 11:05:39 πμ »
προ-WIS* εποχή
1. Κουρδιστό μηχανικό κάπου στις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Πειρατής ζωγραφισμένος στο καντράν και το σπαθί στο χέρι του μέτραγε τα δευτερόλεπτα με παλινδρομική κίνηση (retrograde ένα πράγμα :D )
2. Ψηφιακό Casio γύρω στην 6η δημοτικού, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το φωτάκι  :p
3. Κάπου στο γυμνάσιο Casio και πάλι, με κομπιουτεράκι αυτή τη φορά, το οποίο μάλιστα είχε και υποτυπώδες παιχνίδι... Το έχω ακόμα και λειτουργεί, αλλά δυστυχώς έχει φαγωθεί η μεμβράνη με τα κουμπιά, δεν το φόρεσα από τότε που πήρα το...
4. Casio G-Shock το '96, το μοναδικό εκείνη την εποχή με τετραγωνικό σχήμα και μεταλλικά στοιχεία στην κάσα.

Το έχω ακόμα και μετά από αρκετά σκληρή χρήση και πολλά καλοκαίρια που το βούταγα στη θάλασσα συνεχίζει να λειτουργεί άψογα.

Εδώ κάπου υπήρξε ένα κενό αρκετών χρόνων όπου δεν φόραγα καν ρολόι, οπότε ερχόμαστε στην μετα-WIS εποχή, η οποία ξεκίνησε πριν μερικούς μήνες όταν ένας κολλητός πήρε ένα IWC Spitfire Mark XV για δώρο αρραβώνων, οπότε άρχισα να ψάχνω τα μηχανικά ρολόγια λίγο περισσότερο και σιγά σιγά το λίγο περισσότερο έγινε... πολύ περισσότερο. Οπότε ερχόμαστε στο...
5. Certina C-Sport http://img261.imageshack.us/img261/8573/certinacs0.jpg Ναι, ναι το ξέρω, είναι quartz αλλά έλα ντε που η αγάπη για τα ρολόγια ήρθε σε περίοδο που τα λεφτά πρέπει να πάνε αλλού. Οπότε κάτι που ήθελα χρονογράφο, κάτι που δεν ήθελα να ξοδέψω πάνω από 200-300 ευρώ, να 'μαι με το Certina.... Εν αναμονή πλέον του νο.6, του "καλού", σε κανά χρόνο, αν και δεν βλέπω να κρατιέμαι και μάλλον θα χτυπήσω κανά Seiko ενδιαμέσως... :lol:

*WIS=Watch Idiot Savant, ο αγγλικός όρος γι' αυτό που ελληνιστί αποκαλούμε "άρρωστος με τα ρολόγια"

ekontax

  • Επισκέπτης
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 11:12:02 πμ »
Παράθεση από: "ekontax"
Αυτόν τον χρνογράφο HILSON  από τους πρώτους χρονογράφους με δική του μηχανή το φορούσε ο παππούς μου, το έχω εγώ και δουλεύει τέλεια.
Σας παραθέτω φωτό

URL=http://img120.imageshack.us/my.php?image=021gd0.jpg][/URL]

Eπανέρχομαι με νέες φωτό μήπως είναι πιο καθαρό το HILSON μου.
URL=http://img213.imageshack.us/my.php?image=027lp4.jpg][/URL]

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2007, 02:20:11 μμ »
ekontax μαλλον πρεπει να επανελθεις ξανα γιατι παλι η φωτο δεν ειναι καθαρη  :axe:
κανε μια καλη προσπαθεια γιατι το ρολογι φαινεται να ειναι αξιολογωτατο

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2007, 02:21:32 μμ »
ferengi ευχομαι το επομενο να ειναι μηχανικο και καλο
μπραβο σου που παρολο οτι ειχες παντα ψηφιακα ρολογια εχεις αναπτυξει πολλες γνωσεις για τα μηχανικα  :goodman:

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2007, 02:38:53 μμ »
Εγώ το μοναδικό ρολόι που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ένα camel που μου είχε αγοράσει ο πατέρας μου όταν ήμουν πιτσιρικάς....αλλά πολύ πιτσιρικάς....

Θυμάμαι ότι "κορδωνόμουνα" όταν το φόραγα γιατί ήταν και καλά καλό για την εποχή του....και για την ηλικία μου.... :ug:

Θα ψάξω να το βρω, γιατί πιστεύω ότι κάπου θα είναι χωμένο, και θα βάλω καμιά φώτο.....

Από κει και πέρα....κατι ψηφιακά είχα....που ούτε τα θυμάμαι.....

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2007, 06:14:05 μμ »
Ελαφρώς εντός θέματος: τώρα που άρχισα να ασχολούμαι σοβαρότερα με το άθλημα, θυμήθηκα ότι ο πατέρας μου παλιά φορούσε ένα Omega, οπότε είπα να τον ρωτήσω τι έγινε. Απάντηση: είχε χαλάσει και δεν θυμάμαι τι το έκανα, μάλλον το πέταξα.  #-o  :shocked:  :o

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 11:25:07 πμ »
Eγώ ούτε να τα θυμάμαι δεν θέλω τα πρώτα μου. Δεν ήξερα τί εστί ρολόι τότε και ποτέ δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασία. Aπό κάποια ηλικία και μετά όμως όταν έπεσε στα χέρια μου ένα Rolex Sybmariner άρχισα να βλέπω τα πράγματα διαφορετικά...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Θυμηθείτε τα ρολόγια που είχατε
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2007, 02:01:59 πμ »
Το πρώτο μου ήταν ένα ORIENT με μπλε καντράν αυτόματο με 21 ρουμπίνια .
Αγοράστηκε το 1975 και δουλεύει τέλεια ακόμα και σήμερα, αλλάζοντας μόνο το λουράκι. Δώρο από τον μπαμπά μου !
   Το δεύτερο ένα SEIKO ηλεκτρονικό με ξυπνητήρι (1979), τρελλή μόδα εκείνη την εποχή . Αγοράστηκε 12000 δρχ. και επίσης δουλεύει τέλεια και σήμερα.
   Θα παραθέσω σύντομα φωτογραφίες τους
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!