Αποστολέας Θέμα: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)  (Αναγνώστηκε 107959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 17, 2009, 08:30:11 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση Κωστή, αλλά δε λύθηκε η απορία μου. Δυο ρολόγια της ίδιας εταιρίας, του ίδιου τύπου τα citizen NY2300 (WATER RESISTANT 200M) και ΝΥ0040 (diver's 200 Μ) χρησιμοποιούν διαφορετικούς χαρακτηρισμούς για τα 200 μέτρα. Τι παραπάνω προσφέρει ο όρος diver's ;
ενα απλο μαρκετινιστικο κολπο των γιαπωνεζων ......και τα δυο 200αρια ειναι .....τωρα αν λεει scuba ,divers ,saturation diver ,air divers,και τα σχετικα ειναι κολπακια
το θεμα ειναι αλλο ποσο βουτας εσυ και αν θα μας φερεις να φαμε κανα ψαρι...τα κρασια δικα μου !
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 17, 2009, 08:44:40 μμ »
Ιδομενέα όπως είχα πει όταν πρωτοαγόρασα την pepsi (009) με την πρώτη ψιχάλα το κλειδώνω στο γκαράζ.   :D . Να βάλεις τα κρασιά να φέρω τα παϊδάκια ;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 11, 2009, 11:43:55 μμ »
Άργησα μεν, το βρήκα δε....

Water Resistant 30 m or 50 m-Suitable for water related work and fishing-NOT suitable for swimming or diving.

W Resistant 100 m-Suitable for recreational surfing, swimming, snorkeling, sailing and water sports-NOT suitable for diving.

Water Resistant 200 m-Suitable for professional marine activity and serious surface water sports-   NOT suitable for diving.

Diver's 100 m-Minimum ISO standard (ISO 6425) for scuba diving at depths NOT requiring helium gas-Diver's 100 m and 150 m watches are generally old(er) watches.

Diver's 200 m or 300 m   -Suitable for scuba diving at depths NOT requiring helium gas-Typical ratings for contemporary diver's watches.

Diver's 300+ m helium safe-Suitable for saturation diving (helium enriched environment)-   Watches designed for helium mixed-gas diving will have additional markings to point this out.

http://en.wikipedia.org/wiki/Watch#Mechanical_movements

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 12, 2009, 11:04:22 πμ »
Kαι στα ελληνικά:

Water Resistant 50m
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΕΡΙΩΝ
ΟΧΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΥΣΗ

Water Resistant 100m
ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ SPORTS  ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΠΙ
ΟΧΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗ

Water Resistant 200m
ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΔΟΥΛEΙΕΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ 
ΟΧΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗ

Diver's 200 m or 300 m
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗ
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΗΛΙΟ He

Diver's 300+ m for mixed-gas diving
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗ
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΜΕ ΗΛΙΟ  He


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 12, 2009, 02:46:11 μμ »
Τα δικά μου "Water Resistant 200m" καταδύονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Και ας μην είναι καταδυτικά. Πχ Cosmonauts και Pilot Fortis.
Πρώτη φορά βλέπω διάκριση Water Resistant και Diver's.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 12, 2009, 02:57:47 μμ »
Δημήτρη επειδή είδα να γράφουν διαφορετικά πράγματα τα citizen NY2300 (WATER RESISTANT 200M) και ΝΥ0040 (diver's 200 Μ) για τα 200 μέτρα μου κίνησε την περιέργεια το θέμα. Είδα και στο watchuseek να γίνεται λόγος για πιστοποίηση, οπότε "κάτι τρέχει με την Μαίρη".
Υποθετικά μιλώντας κάποια μάλλον δεν ζητήσανε πιστοποίηση ISO άσχετα με το ότι έχουν δυνατότητα κατάδυσης.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 12, 2009, 03:16:59 μμ »
(Aπό  http://forums.watchuseek.com/archive/index.php/t-193365.html )

The International Organization for Standardization is the world's largest developer and publisher of International Standards regrouping 157 national standards institutes. ISO has developed over 17,000 International Standards on a variety of subjects and 1,100 new ISO standards are published every year.

ISO Standard number 2281 : "Horology -- Water-resistant watches" defines the essential characteristics of a water-resistant watch (these are not designed for diving, just to withstand an everyday use with short periods of water exposition).

More demanding ISO standard number 6425: "Divers' watches" defines the characteristics of watches suitable for diving. Obviously it implies a set of water resistance measures (to a minimum of 100 metres). Bu it also provides minimum requirements in terms of readability:
• presence of a time-preselecting device such as a unidirectional rotating bezel which shall be protected against inadvertent rotation or wrong manipulation, have a minute scale going up to 60 min, with clear 5-minutes intervals;
• time shall be legible at a distance of 25 cm in the dark;
• indication that the watch is running (usually indicated by a second hand with a luminous tip) ; presence of a battery end-of-life indication in case of a quartz watch.

Further criteria include trials of shock resistance, resistance to attachment etc.

At the end of the day, watches conforming to ISO 6425 are marked with the words DIVER’S WATCH L M (or DIVER'S L M), L indicating the diving depth in metres (usually 100, 200 or 300 M).

You can order the whole set of specifications from the ISO here (http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=12774)!

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 06, 2009, 11:21:13 πμ »
γειά σας
εμείς μετα 7309 που γράφουν 150 μέτρα σε ποιά συνομοταξία πάμε?
και κάτι ακόμη επειδή από τη τελευταία φορά που πήγα ένα άλλο seiko στην αντιπροσωπεία (πλατεία Λαυρίου)δεν έμεινα ικανοποιημένος μπορείται να μου προτείνετε κάποιον επισκευαστή έστω με pm
ευχαριστώ Στράτος.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 06, 2009, 11:38:33 πμ »
Καλημέρα Στράτο, μήπως εννοείς 6309;

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 06, 2009, 12:59:19 μμ »
Με το Σέικο των 150μ βουτάς κανονικότατα για αυτόνομη κατάδυση αναψυχής. Δηλ. έως 40μ.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2009, 03:46:13 μμ »
παιδιά καλησπέρα το μήνυμα το έγραψα χωρίς να το έχω μαζί μου τώρα που το βλέπω είναι 7002-700J είναι το καινούργιο μου απόκτημα και επειδή ήμουν καμιά εβδομάδα σε αναζήτηση seiko diver σειρά τα έχω όλα μπερδεμένα στο μυαλό μου sorry

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2009, 04:26:28 μμ »
Στράτο από ότι κατάλαβα μιλάς για ένα υπέροχο vintage seiko diver. Κάτι σαν αυτό:


Όταν ήταν καινούριο έκανε ότι τα σημερινά 200m divers (αυτό βέβαια μέχρι τα 150 m). Σήμερα δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει στο θέμα των καταδύσεων. Προσωπικά δεν θα δοκίμαζα να το βάλω στο νερό, ακόμα και αν είχε περάσει από σωστό service και στεγανοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2009, 05:40:31 μμ »
ναι αυτό το vintage
στη Seiko που θα πάω αυτή τη εβδομάδα για άλλη εκκρεμότητα θα τους ρωτήσω και αυτούς να δω τι θα μου πούνε εάν το αναλαμβάνουν με εγγύηση θα το κάνω αλλιώς θα το έχω στη παραλία να λιάζεται

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2009, 08:24:44 μμ »
Στράτο από ότι κατάλαβα μιλάς για ένα υπέροχο vintage seiko diver. Κάτι σαν αυτό:


Όταν ήταν καινούριο έκανε ότι τα σημερινά 200m divers (αυτό βέβαια μέχρι τα 150 m). Σήμερα δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει στο θέμα των καταδύσεων. Προσωπικά δεν θα δοκίμαζα να το βάλω στο νερό, ακόμα και αν είχε περάσει από σωστό service και στεγανοποίηση.


απλά Υπέροχο!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2009, 08:27:40 μμ »
Γιώργο (konakis) εσύ θα το έβαζες στο νερό; Σε ρωτάω επειδή είναι vintage κομμάτι (ή τουλάχιστον εκτός παραγωγής εδώ και καιρό) .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 06, 2009, 08:36:23 μμ »
καλυτερα οχι... ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 06, 2009, 09:14:43 μμ »
Γιώργο (konakis) εσύ θα το έβαζες στο νερό; Σε ρωτάω επειδή είναι vintage κομμάτι (ή τουλάχιστον εκτός παραγωγής εδώ και καιρό) .
δεν μασάει!SEIKO kai DIVERS....μαζί παντού, μάχιμο!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 06, 2009, 09:35:03 μμ »
παιδιά για να πώ την αλήθεια θα το πάω απο βδομάδα εκεί που μου υπόδειξε μέλος του φόρουμ και θα σας πω πάντως για κολύμβιση το αγόρασα εάν μπούν τα απαρέτητα ανταλλακτικά λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα
ερώτηση υπέρηχοι δεν χρησημοποιούνται για την ωρολογοποιήα?

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 10, 2009, 12:59:15 μμ »
οκ να και τα δυσκολα τωρα
το καινουργιο μου ORIENT CEM75001B
water resist 200m
?
ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 10, 2009, 01:04:49 μμ »
όταν δεν λέει πιστοποιμένο diver δεν έχει να κάνει τόσο με την στεγανότητα άλλα με πολλους άλλους παράγοντες.
 
minimum requirements in terms of readability:
• presence of a time-preselecting device such as a unidirectional rotating bezel which shall be protected against inadvertent rotation or wrong manipulation, have a minute scale going up to 60 min, with clear 5-minutes intervals;
• time shall be legible at a distance of 25 cm in the dark;
• indication that the watch is running (usually indicated by a second hand with a luminous tip) ; presence of a battery end-of-life indication in case of a quartz watch