Αποστολέας Θέμα: TISSOT.  (Αναγνώστηκε 150408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
TISSOT.
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 02, 2016, 11:35:01 μμ »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 16, 2016, 09:19:28 πμ »
Πείτε μου βρε παιδιά πως γίνεται πάντα κάποιος που θέλει να πάρει ενα ρολόι ας πούμε ( η διάφορα άλλα πράγματα) να ξεκινάει απο ενα Α ποσό και σε χρόνο dt το Α ποσό να γίνεται 3ΧΑ ή και 4ΧΑ ....  Σε 5ΧΑ και πάνω δεν με παίρνει , κυκλοφορούν και τηγάνια μέσα στο σπίτι.... :headbash: :D
Γιατί έκανα ολη αυτήν την εισαγωγή ?
Αποφάσισα να πάρω ενα ρολόι και ενω έβλεπα κάποια Seiko 5 των 80-90 € απο racuten μεριά , ξαφνικά άρχισαν να μου γυαλίζουν κάποια Tissot των 160 με 200+ € (Quartz) . Απο εκεί και πέρα αναλαμβάνουν δράση κάποιοι "διαφθορείς" απο το άλλο φόρουμ που είμαι γραμμένος και αρχίζουν . Καλά Quartz θα πάρεις ???? Πάρε κανένα αυτόματο , αυτά είναι ρολόγια που θα σου κρατήσουν  μια ζωή κλπ κλπ . Οπότε άρχισα να βλέπω κάποια αυτόματα Tissot στα 350+ € και δεν άργησε να μου γυαλίσει το Tissot Visodate στα 500+ € και ήρθε και με αποτελείωσε το Tissot Luxury automatic gent στα 700+ € . Ώπα λέω παραπάνω δεν με παίρνει με τίποτε ήδη εδω είμαστε αρκετά ψηλά για τα δεδομένα μου. Το θέμα είναι οτι για να κάνω το βήμα και απο την στιγμή που πήγα σε ποσό αρκετά μεγαλύτερο απο αυτό που υπολόγιζα στην αρχή σίγουρα θα πρέπει να πουλήσω το ενα απο τα ρολόγια που έχω και μάλλον αυτό θα είναι το Citizen promaster Aqualang .
Πριν μπούμε σιγά σιγά σε λεπτομέρειες για το ρολόι για πείτε μου το συγκριμένο ρολόι θεωρείται dress watch ? Ρωτάω γιατί το θέλω για να το φοράω καθημερινά και οχι σε επίσημες εξόδους.



Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 16, 2016, 10:54:56 πμ »
καλα αυτο ειναι κλασσικο... κι εγω το ιδιο επαθα.. στην αρχη κοιτουσα κατι κοντα στα δυο κατοσταρικα σε τισο παντα αλλα μπαταριας. κοιτα γενικα θεωρειται dress, αλλα αυτο δεν σημαινει κατι... φυσικα και μπορεις να το φορας καθε μερα...
πολυ ωραιο κομματι παντως! ωραιο σχεδιο, κατι αναμεσα σε κλασικο και μοντερνο οπως μου αρεσουν. λογικα πρεπει να φορανε και την ιδια ετα μηχανη με το δικο μου... αυτο εχω εγω:
και μια προσφατη στο χερι....
το αγορασα τωρα μεσα στις γιορτες στα ιδια επιπεδα τιμων που αναφερεις...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 16, 2016, 11:24:18 πμ »
Πριν μπούμε σιγά σιγά σε λεπτομέρειες για το ρολόι για πείτε μου το συγκριμένο ρολόι θεωρείται dress watch ? Ρωτάω γιατί το θέλω για να το φοράω καθημερινά και οχι σε επίσημες εξόδους.




Πολύ καλό, προχώρα!  ;)



(απλά, με το λουράκι το καλοκαίρι θα υπάρχει κάποιο θέμα).

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:22:14 μμ »
καλα αυτο ειναι κλασσικο... κι εγω το ιδιο επαθα.. στην αρχη κοιτουσα κατι κοντα στα δυο κατοσταρικα σε τισο παντα αλλα μπαταριας. κοιτα γενικα θεωρειται dress, αλλα αυτο δεν σημαινει κατι... φυσικα και μπορεις να το φορας καθε μερα...
πολυ ωραιο κομματι παντως! ωραιο σχεδιο, κατι αναμεσα σε κλασικο και μοντερνο οπως μου αρεσουν. λογικα πρεπει να φορανε και την ιδια ετα μηχανη με το δικο μου... αυτο εχω εγω:
και μια προσφατη στο χερι....
το αγορασα τωρα μεσα στις γιορτες στα ιδια επιπεδα τιμων που αναφερεις...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γιάννη κουκλί και το δικό σου ! Οκ εγω κόλλησα για την ώρα με το Tissot Luxury automatic gent αλλά ακόμη ούτε στο χέρι δεν το δοκίμασα , μπορεί να μου κάτσει καλύτερα κάποιο άλλο Tissot . Το δικό σου είναι 42άρι ? Κάποια στιγμή θα πάω να το δοκιμάσω γιατί προβληματίζομαι λίγο με το μέγεθος . Αυτό που θέλω είναι 41 mm διάμετρος αλλά επειδή έχω λίγο λεπτό καρπό δεν ξέρω πως θα μου κάτσει . Για μεγαλύτερο ούτε συζήτηση ......Εχω συνηθίσει και ολα αυτά τα χρόνια με το Tag Heuer 4000 οπότε μην είναι και σαν ταψί που λέει ο λόγος..


Πολύ καλό, προχώρα!  ;)



(απλά, με το λουράκι το καλοκαίρι θα υπάρχει κάποιο θέμα).


Τι θέμα έχει το λουράκι το καλοκαίρι ? Δεν έχω μέχρι τώρα ρολόι με λουράκι απότε δεν γνωρίζω . Απο θέμα ζέστης εννοείς ή απο θέμα φθοράς του λουριού ?
Άρης

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:31:06 μμ »
Είναι πολύ καλό προχώρησέ το και άμα θες σου λέω με π.μ. και που έχω εξυπηρετηθεί σωστά να πας να ρωτήσεις..
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:31:31 μμ »
Τι θέμα έχει το λουράκι το καλοκαίρι ? Δεν έχω μέχρι τώρα ρολόι με λουράκι απότε δεν γνωρίζω . Απο θέμα ζέστης εννοείς ή απο θέμα φθοράς του λουριού ?
Ακριβώς!
Μετά τα μέσα Μαίου τα λουράκια ταλαιπωρούν (και ταλαιπωρούνται), λόγω ζέστης, ιδρώτα, κλπ.


Θα κοίταγα αυτό:  ;)


Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #167 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:43:36 μμ »
Είναι πολύ καλό προχώρησέ το και άμα θες σου λέω με π.μ. και που έχω εξυπηρετηθεί σωστά να πας να ρωτήσεις..

Και το ρωτάς κιόλας ;  ;D

Μεταλλικό μπρασελέ δεν μπορώ να αγοράσω μεμονωμένο αργότερα ? Ή το ανάποδο ? Δλδ να το πάρω με μπρασελέ και χτυπάω και το λουράκι αργότερα.
Ή το αγοράζω με το λουράκι του  και αγοράζω ενα φθηνότερο λουράκι για το καλοκαίρι που φθείρεται. Πω πω επιλογές , μπερδεύτηκα τώρα.... :-k

Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 16, 2016, 01:12:05 μμ »
Γιάννη κουκλί και το δικό σου ! Οκ εγω κόλλησα για την ώρα με το Tissot Luxury automatic gent αλλά ακόμη ούτε στο χέρι δεν το δοκίμασα , μπορεί να μου κάτσει καλύτερα κάποιο άλλο Tissot . Το δικό σου είναι 42άρι ? Κάποια στιγμή θα πάω να το δοκιμάσω γιατί προβληματίζομαι λίγο με το μέγεθος . Αυτό που θέλω είναι 41 mm διάμετρος αλλά επειδή έχω λίγο λεπτό καρπό δεν ξέρω πως θα μου κάτσει . Για μεγαλύτερο ούτε συζήτηση ......Εχω συνηθίσει και ολα αυτά τα χρόνια με το Tag Heuer 4000 οπότε μην είναι και σαν ταψί που λέει ο λόγος..


Τι θέμα έχει το λουράκι το καλοκαίρι ? Δεν έχω μέχρι τώρα ρολόι με λουράκι απότε δεν γνωρίζω . Απο θέμα ζέστης εννοείς ή απο θέμα φθοράς του λουριού ?
ναι 42αρι ειναι... κ εμενα επισης ο καρπος ειναι πολυ μικρος οποτε ειναι οριακο. καλυτερα μην πας για πιο μεγαλο. στα ματια μου αυτο ειναι το ιδανικο μεγεθος.
προχωρα το ομως! πολυ ομορφο αυτο που σου αρεσει... οπως λενε και τα παιδια τα λουρακια με την πολλη ζεστη λογω ιδρωτα και σε ενοχλουν και φθειρονται... κι εγω εχω θεμα γιατι ιδρωνω πολυ ευκολα και παντα με τις ζεστες φοραω κατι πιο φθηνο απλο που δε με νοιαζει...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 16, 2016, 01:20:28 μμ »
Γιάννη και εγω θέλω να το προχωρήσω αλλά δεν θέλω να πάω και να βάλω 20 δόσεις που λέει ο λόγος . Θέλω να μαζέψω σε μετρητα το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων και να μείνει ενα μικρό μέρος σε δόσεις.  Οπότε πρέπει να βάλω σε αγγελία το Citizen promaster το συντομότερο....
Τελικά μπορεί κάποιος να πάρει αν θέλει μεμονωμένα το μπρασελέ ?

Α και κάτι ακόμη . Να υποθέσω οτι το συγκεκριμένο κουρδίζει κιόλας , σωστά ? (είπαμε είμαι άσχετος ακόμη;D
Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 16, 2016, 01:52:20 μμ »
καλα κι εγω ψιλοασχετος ειμαι... ακομα μαθαινω τα βασικα! ναι κουρδιζει οπως και το δικο μου... καλα θα κανεις. οπως κρινεις εσυ καλυτερα...
το μπρασελε μπορεις να το παρεις μετα αν θες... αλλα παντα ειναι πιο συμφερον το αναποδο. αν εχεις σκοπο να το αγορασεις, τοτε καλυτερα παρτο απο την αρχη με μπρασελε  κ παιρνεις μετα ενα λουρακι...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 16, 2016, 02:04:18 μμ »
Μάλιστα ......Οπότε αν πάω για το μπρασελέ απο οτι είδα είμαστε κανένα 50άρικο πάνω χοντρικά,  οκ δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Και απο οτι είδα στο 50άρικο κοστίζει και το γνήσιο λουράκι για να το πάρεις χωριστά . Μάλλον  έτσι το κόβω να γίνεται. Αν πάρω αργότερα το ανάλογο σετάκι για να αλλάζω μόνος μου το λουράκι είναι εύκολο ή υπάρχει κίνδυνος να κάνω καμιά ταρζανιά και να αναθεματίζω την ώρα και την στιγμή ?  :shocked:

Επίσης να ρωτήσω στο luxury automatic μπορώ να βάλω μετέπειτα λουράκι απο COUTURIER ? Γιατί το ίδιο τουλάχιστον στην αναζήτηση στο google δεν βρίσκω. Κοντολογής τα λουράκια απο τα Tissot κάνουν για ολα τα μοντέλα ή είναι σε διαφορετικές  διαστάσεις ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2016, 02:33:14 μμ από enzo »
Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 16, 2016, 03:36:32 μμ »
οχι δεν κανουν για ολα... για τα περισσοτερα ισως ναι... εξαρταται απο το πλατος των lugs. σορρυ αλλα δεν τα θυμαμαι απ'εξω, μπορεις να τα τσεκαρεις στο επισημο σαιτ τους... γενικα ειναι ευκολο να το αλλαζεις μετα απο λιγη εξασκηση. καλυτερα στην αρχη να ζητησεις να στο αλλαξουν στο καταστημα μην αφησεις καμμια γρατζουνια... κι εγω δε θελω να του αλλαξω πριν κλεισει κανα χρονο και μην του κανω τιποτα και τρελαθω!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 16, 2016, 03:51:48 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την ενημέρωση  , να είσαι καλά.
Θα πεις δεν το πήρα ακόμη το ρολόι στην αλλαγή από το λουράκι προχώρησα....
Δεν πειράζει , ας μαθαίνω εγώ από πριν κάποια πράγματα γιατί όταν με το καλό το πάρω θα έχω άλλα πράγματα να ρωτήσω....
Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #174 στις: Μάρτιος 16, 2016, 04:00:05 μμ »
τιποτα! να σαι καλα! κι εγω πριν το αγορασω ειχα πεσει με τα μουτρα στο φορουμ να μαζεψω πληροφοριες. παντα μου αρεσε αυτη η μαρκα για καποιον απροσδιοριστο λογο. θα δεις δεν θα το μετανιωσεις... για τα λεφτα τους εχουν πολυ καλη ποιοτητα, αξιοπιστες μηχανες και δειχνουν πολυ ανωτερα απο οσο τα πληρωσες.. και αν κρονω κι απο το δικο μου παρα πολυ καλη χρονομετρια, πραγμα που δεν περιμενα...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #175 στις: Μάρτιος 16, 2016, 09:09:12 μμ »
Πείτε μου βρε παιδιά πως γίνεται πάντα κάποιος που θέλει να πάρει ενα ρολόι ας πούμε ( η διάφορα άλλα πράγματα) να ξεκινάει απο ενα Α ποσό και σε χρόνο dt το Α ποσό να γίνεται 3ΧΑ ή και 4ΧΑ ....  Σε 5ΧΑ και πάνω δεν με παίρνει , κυκλοφορούν και τηγάνια μέσα στο σπίτι.... :headbash: :D
Γιατί έκανα ολη αυτήν την εισαγωγή ?
Αποφάσισα να πάρω ενα ρολόι και ενω έβλεπα κάποια Seiko 5 των 80-90 € απο racuten μεριά , ξαφνικά άρχισαν να μου γυαλίζουν κάποια Tissot των 160 με 200+ € (Quartz) . Απο εκεί και πέρα αναλαμβάνουν δράση κάποιοι "διαφθορείς" απο το άλλο φόρουμ που είμαι γραμμένος και αρχίζουν . Καλά Quartz θα πάρεις ???? Πάρε κανένα αυτόματο , αυτά είναι ρολόγια που θα σου κρατήσουν  μια ζωή κλπ κλπ . Οπότε άρχισα να βλέπω κάποια αυτόματα Tissot στα 350+ € και δεν άργησε να μου γυαλίσει το Tissot Visodate στα 500+ € και ήρθε και με αποτελείωσε το Tissot Luxury automatic gent στα 700+ € . Ώπα λέω παραπάνω δεν με παίρνει με τίποτε ήδη εδω είμαστε αρκετά ψηλά για τα δεδομένα μου. Το θέμα είναι οτι για να κάνω το βήμα και απο την στιγμή που πήγα σε ποσό αρκετά μεγαλύτερο απο αυτό που υπολόγιζα στην αρχή σίγουρα θα πρέπει να πουλήσω το ενα απο τα ρολόγια που έχω και μάλλον αυτό θα είναι το Citizen promaster Aqualang .
Πριν μπούμε σιγά σιγά σε λεπτομέρειες για το ρολόι για πείτε μου το συγκριμένο ρολόι θεωρείται dress watch ? Ρωτάω γιατί το θέλω για να το φοράω καθημερινά και οχι σε επίσημες εξόδους.


Σε αυτα τα λεφτα παντως μπορεις να ψαχτεις κι αλλο...
Γενικα μη βιαζεσαι. Αλλωστε το "ταξιδι" ειναι που μετραει   ;)

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #176 στις: Μάρτιος 16, 2016, 09:51:24 μμ »
Σίγουρα , δίκιο έχεις το ταξίδι είναι που μετράει  ;) Αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα και σε αυτά τα χρήματα μόνο τα Tissot μου κάνανε κλίκ εμφανισιακά . Απο μηχανισμούς δεν γνωρίζω ακόμη αλλά για αυτόν που φοράει έχω διαβάσει πολύ καλά πράγματα.
Άρης

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #177 στις: Μάρτιος 16, 2016, 10:02:44 μμ »

το αγορασα τωρα μεσα στις γιορτες στα ιδια επιπεδα τιμων που αναφερεις...


καλα αυτοι οι λατινικοι χαρακτηρες δινουν αλλη αιγλη .............τελειο ρολοι . Να το χαρεις.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #178 στις: Μάρτιος 16, 2016, 10:16:02 μμ »
ευχαριστω πολυ! οσο περναει ο καιρος μου αρεσει πιο πολυ! δενομαι κιολας τολμω να πω... εχω προσεξει οτι λογω των ασημι σημειων κ αριθμων κατω απο καλο φωτισμο δειχνει πολυ πολυτελες...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #179 στις: Μάρτιος 16, 2016, 10:24:07 μμ »
Παιδιά εννοείται πως όποιος γνωρίζει κατάστημα στην Θεσσαλονίκη με καλές τιμές και εξυπηρέτηση ας το σφυρίξει ..... :-"
Μέχρι στιγμής μόνο στο Tempus στην Μητροπόλεως το είδα να υπάρχει αν και δεν μπήκα να ρωτήσω γιατί δεν προλάβαινα εκείνη την μέρα
Άρης