Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 394852 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 06:58:28 μμ »
Ρε παιδιά θα σκάσω! :wallbash:

Ενώ εδώ και χρόνια είμαι κολλημένος στα quartz, τώρα που ασχολούμαι περισσότερο με τα ρολόγια, δεν ξέρω τι να κάνω και ποιο ρολόι να κρατήσω. Έχω 2 Omega Seamaster, ίδιο μοντέλο αλλά το ένα είναι αυτόματο και το άλλο quartz. Για τα quartz ισχύουν τα γνωστά περί αξιοπιστίας στο χρόνο, περί φθηνότερου κόστους συντήρησης κλπ κλπ.

Με τα μηχανικά όμως έχω ένα θέμα! Τα θεωρώ πολύ αξιόλογα εργαλεία και πραγματικά είμαι ένα βήμα πριν αποφασίσω να κρατήσω το μηχανικό έναντι του quartz. Οπότε στο ψητό με τις σχετικές ερωτήσεις:

1. Για τα μηχανικά αληθεύει το ότι δεν πρέπει να κάνουμε απότομες κινήσεις στο χέρι ή να υφίστανται ισχυρούς κραδασμούς πχ από χτυπήματα, ακούσιες πτώσεις κλπ κλπ; Δηλαδή τα quartz είναι πιο ανθεκτικά σε τέτοια άσχημα περιστατικά; Αυτό με τις απότομες κινήσεις του χεριού και τα χτυπήματα με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί θα είναι κρίμα για μια κακιά στιγμή απροσεξίας να καταστρέψεις ένα ακριβό ρολόι :'(

2. Με το θέμα της περιοδικής συντήρησης από εμένα τι ισχύει; Χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα; πχ κούρδισμα, "αποφόρτιση" ή κάτι άλλο;

3. Πρόβλημα με μαγνητισμούς πότε θα έχουμε; Στην Omega που τηλεφώνησα μου είπαν ότι είναι πράγματι πιθανό να υπάρξει μαγνητισμός στα μηχανήματα του αεροδρομίου (καθότι ταξιδεύω εξωτερικό 1-2 φορές το χρόνο για δουλειές). Όμως υπάρχουν και άλλες συσκευές που εκπέμπουν ακτινοβολία (πχ WiFi, εξωτερικοί σκληροί δίσκοι κλπ) αλλά δεν ξέρω αν προκαλούν ζημιές αν το ρολόι βρίσκεται κοντά τους.

Τι από τα παραπάνω ισχύει;

Πραγματικά δεν περίμενα να κολλήσω έτσι με το μηχανικό αλλά χρειάζομαι αιτίες για να μην με κερδίσει το quartz  :help:
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:51:25 μμ »
1. Ναι. Αλλά δεν νομίζω να δουλευεις κομπρεσέρ, ε?
2. Να το φοράς συχνά και με συνέπεια, ετσι η μηχανή του θα έχει μικρότερες αποκλίσεις.
Σημείωση: εάν το φοράς συχνά τότε το κρατάς χαρούμενο ;D
3. Ναι είναι πιθανό. Πιθανό όμως είναι και νά πέσει και το αεροπλάνο σου. Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση με μικρό κόστος μπορείς να το απομαγνητίσεις, ενώ στην δεύτερη :(

Ο κυριότερος κατ'εμέ λόγος - μεταξύ άλλων πολύ σημαντικότερων - στο γιατί πρέπει να κρατήσεις το αυτόματο έναντι του quartz είναι στην σημείωση ν.2: Τα αυτόματα ρολόγια έχουν χαρακτήρα και το κυριότερο έχουν ψυχή σε σχέση με τους μακρινούς συγγενείς τους, τα quartz.
Και το κυριότερο μη σκάσεις και go for it, baby! :D 

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:39:57 μμ »
Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου ;)

Όχι δουλειά γραφείου έχω αλλά είναι φυσικό να συμβούν τυχαία χτυπήματα σε αντικείμενα ή ακόμα και να μου πέσει στο πάτωμα ενώ το κρατάω στο χέρι μου. Ξέρεις το θεωρώ ολίγον αγχωτικό να φοράω ένα ρολόι και κάθε ώρα και στιγμή να προσέχω μην το χτυπήσω κάπου και χαλάσει ο μηχανισμός του :-\

Πάντως περί κραδασμών και χτυπήμάτων, η Omega κάτι αναφέρι περί ανθεκτικότητας έως 5000g. Τι είναι αυτό;

To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:51:32 πμ »
Ξέρεις το θεωρώ ολίγον αγχωτικό να φοράω ένα ρολόι και κάθε ώρα και στιγμή να προσέχω μην το χτυπήσω κάπου και χαλάσει ο μηχανισμός του :-\

Μη φοβου η αλλιώς όπως λέγανε παλιά, εμπαινε Γιούτσο! ;)

Παραθετω αυτούσια την υπογραφη, γνωστού μέλους:
According to DIN 8308 a watch must "survive" falling down from 1 Meter onto a hardwood floor without functional disorder of the case or parts (hands, crystal, date indication)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:02:12 πμ »
Η λύση στο πρόβλημά σου, για εμένα, είναι αυτονόητη. Κρατάς το ακριβότερο και σημαντικότερο, ήτοι το αυτόματο.
Το quartz seamaster είναι ένα απίστευτα υπερτιμολογημένο ρολόι. Με 300-400 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα εξίσου καλό (σε ορισμένες περιπτώσεις και πολύ καλύτερο) γιαπωνέζικο. Και, στην τελική, το πρεστίζ των γιαπωνέζικων quartz είναι υψηλότερο κατά τη γνώμη μου.
Το αυτόματο seamaster είναι ένα κλασικό ρολόι. Κράτα το για πιο καλές καταστάσεις, σκότωσε το quartz για κανένα 700άρι, αγόρασε με τα 400 ένα κορυφαίο γιαπωνέζικο quartz για τις πιο δύσκολες περιπτώσεις και με τα ρέστα πάρε ένα καλό ρολόι για το έτερον ήμισυ, αν υπάρχει!

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:29:15 πμ »
Τα Seamaster που έχω είναι από τη σειρά με τους μεγάλους δείκτες (2254.50 και 2264.50).

Ένας λόγος που είμαι ολίγον διστακτικός με το αυτόματο είναι λόγω της εμπειρίας του αδελφού μου που έχει ένα Speedmaster Date (3211.30). Του έπεσε στο πάτωμα, άρχισε να χάνει κάπου 5-6 λεπτά το μήνα, το πήγε στην Omega, πλήρωσε κάπου 300 ευρώ και σε 1 εβδομάδα πάλι του χάλασε >:( Το ξαναπήγε στην Omega και του το επέστρεψαν δωρεάν και προς το παρόν δουλεύει καλά.

Οκ ρε παιδιά φυσιολογική ζωή κάνω, ήρεμες καθημερινές ασχολίες, δεν χτυπάω κομπρεσέρ στην άσφαλτο αλλά όπως και να το κάνουμε τυχαία χτυπήματα μπορεί να συμβούν οπότεδήποτε και στον οποιοδήποτε. Έχω διαβάσει ότι το 2264.50 είναι σκυλί στις κακουχίες αλλά με το αυτόματο τι γίνεται;

Επίσης αυτά τα τρελά με τον μαγνητισμό δεν τα είχα στο Longines HydroConquest quartz μου. Χρησιμοποιώ όμως έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, αρκετά κοντά στο αριστερό μου χέρι. Για να μην το κουράζω με τον μαγνητισμό, καλύτερα να μου γράψετε εσείς τις εμπειρίες σας.

Βρε τι πάθαμε! ;D
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:35:00 πμ »

Το αυτόματο seamaster είναι ένα κλασικό ρολόι. Κράτα το για πιο καλές καταστάσεις, σκότωσε το quartz για κανένα 700άρι, αγόρασε με τα 400 ένα κορυφαίο γιαπωνέζικο quartz για τις πιο δύσκολες περιπτώσεις και με τα ρέστα πάρε ένα καλό ρολόι για το ετερο ημισυ, αν υπάρχει!
Αν νομιζεις οτι ξεγελιουνται τοσο ευκολα εισαι γελασμενος :D
Την δικια μου την εχω βρει να βολταρει εδω μεσα
Πρεπει να βρω ενα τροπο να το κλειδωνω(Παλι την βαφτιστηρα θα πληρωσω να μου το κανει η οποια προχθες
μου ζητησε δωρο ρολογι επειδη πηγε πρωτη γυμνασιου το βρωμοπαιδο!)

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:50:04 μμ »
Πρεπει να βρω ενα τροπο να το κλειδωνω(Παλι την βαφτιστηρα θα πληρωσω να μου το κανει η οποια προχθες
μου ζητησε δωρο ρολογι επειδη πηγε πρωτη γυμνασιου το βρωμοπαιδο!)
Και netbook και ρολόι;;; Ααααα πολλά θέλει η μικρή!
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:58:35 μμ »
Και netbook και ρολόι;;; Ααααα πολλά θέλει η μικρή!
Ναι το παλιοπαιδο ,εκμεταλευεται οτι δεν σκαμπαζω απο υπολογιστες ενω εκεινη....
Μαλιστα μου ζητησε αντρικο ρολογι
Καμια προταση μεχρι 10 ευρω??? :smt031

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:42:05 μμ »
Κλεψύδρα; ;D

Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει καν θέμα για το πιό πρέπει να κρατήσεις. Εγώ προσωπικά δεν χαραμίζω για quartz ούτε 100 ευρώ. Καλύτερα να βλέπω την ώρα από το κινητό. ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:50:11 μμ »
εκαστος στο ειδος του και ο στους καφεδες.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:54:53 μμ »
Η λύση στο πρόβλημά σου, για εμένα, είναι αυτονόητη. Κρατάς το ακριβότερο και σημαντικότερο, ήτοι το αυτόματο.
Το quartz seamaster είναι ένα απίστευτα υπερτιμολογημένο ρολόι. Με 300-400 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα εξίσου καλό (σε ορισμένες περιπτώσεις και πολύ καλύτερο) γιαπωνέζικο. Και, στην τελική, το πρεστίζ των γιαπωνέζικων quartz είναι υψηλότερο κατά τη γνώμη μου.
Το αυτόματο seamaster είναι ένα κλασικό ρολόι. Κράτα το για πιο καλές καταστάσεις, σκότωσε το quartz για κανένα 700άρι, αγόρασε με τα 400 ένα κορυφαίο γιαπωνέζικο quartz για τις πιο δύσκολες περιπτώσεις και με τα ρέστα πάρε ένα καλό ρολόι για το έτερον ήμισυ, αν υπάρχει!


συμφωνω!!!!
και μια προταση για να εχεις μια ιδεα απο japan made quartz

http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=236270

Seiko SBQJ015

τιτανιο με επιστρωση Diashield
perpetual calendar εως 2100
gmt
μπαταρια διαρκειας 10 ετων
ζαφειρι
+_ 20 δευτερολεπτα αποκλιση τον χρονο απο τον μηχανισμο high-end quartz 8F56




και τιμη....
http://www.c-watch.co.jp/ww/sbqj017015.html

δεν εχει αντιπαλο στα χαρακτηριστικα του σε σχεση με την τιμη του!

φιλικα
γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 06:33:12 μμ από giorgos mg »

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:54:01 μμ »
Κλεψύδρα; ;D

Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει καν θέμα για το πιό πρέπει να κρατήσεις. Εγώ προσωπικά δεν χαραμίζω για quartz ούτε 100 ευρώ. Καλύτερα να βλέπω την ώρα από το κινητό. ;)
+10000 Εχω δυο πανεμορφα ρολογια 1 sector 1 vogue και ειναι αφορετα λογω του  οτι δεν ακουγεται το μαγικο τικ τακ τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #273 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 07:16:35 μμ »
(απαντώ στα 4 τελευταία posts). Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Να πω την αλήθεια, εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο, είναι η αντοχή του μηχανικού σε διάφορα τυχαία χτυπήματα κλπ. Γενικότερα, η άποψη που επικρατεί για το 2254.50 είναι ότι έχει πολύ καλή κατασκευή και αντέχει σε καταπονήσεις. Φυσικά μιλάμε για χτυπήματα σε λογικά πλαίσια. Ούτε μποξ θα παίζω με αυτό, ούτε τρυπάνι θα χρησιμοποιώ, ούτε θα χτυπάω τη βαριοπούλα! Απλώς, όλη αυτή η ιστορία που λίγο-πολύ μας θέλει να έχουμε το ρολόι "μη μου άπτου", κάπου με προβληματίζει, καθώς οι ελαφρές συνέπειες θα είναι μια μικρή απόκλιση στην ακρίβεια (που διορθώνεται εύκολα), έως τις σοβαρότερες που θα είναι μεγάλο κόστος επισκευής και αρκετός χρόνος χωρίς ρολόι...

Τα υπόλοιπα περί μαγνητισμού και ακρίβειας, νομίζω τα βολεύω :/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 07:26:20 μμ από Anon »
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #274 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 06:51:50 πμ »
(απαντώ στα 4 τελευταία posts). Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Να πω την αλήθεια, εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο, είναι η αντοχή του μηχανικού σε διάφορα τυχαία χτυπήματα κλπ. Γενικότερα, η άποψη που επικρατεί για το 2254.50 είναι ότι έχει πολύ καλή κατασκευή και αντέχει σε καταπονήσεις. Φυσικά μιλάμε για χτυπήματα σε λογικά πλαίσια. Ούτε μποξ θα παίζω με αυτό, ούτε τρυπάνι θα χρησιμοποιώ, ούτε θα χτυπάω τη βαριοπούλα! Απλώς, όλη αυτή η ιστορία που λίγο-πολύ μας θέλει να έχουμε το ρολόι "μη μου άπτου", κάπου με προβληματίζει, καθώς οι ελαφρές συνέπειες θα είναι μια μικρή απόκλιση στην ακρίβεια (που διορθώνεται εύκολα), έως τις σοβαρότερες που θα είναι μεγάλο κόστος επισκευής και αρκετός χρόνος χωρίς ρολόι...

Τα υπόλοιπα περί μαγνητισμού και ακρίβειας, νομίζω τα βολεύω :/
To seamaster quartz δεν είναι πια και ΤΟ σκυλί, μη γελιέσαι. Είναι "απλά" ένα ατσάλινο quartz, με σπουδαίο όνομα μεν, νορμάλ προδιαγραφές δε. Άντε, πες ότι έχει και ένα πολύ καλό φινίρισμα. Αλλά με 400 ευρώ παίρνεις γιαπωνέζικο quartz τιτανίου με σκληρυντική επεξεργασία (citizen duratect ή seiko σαν αυτό που προτείνει ο φίλος giorgos_mg) το οποίο, για εμένα τουλάχιστον, είναι ανώτερο από οποιοδήποτε ατσάλινο quartz.
Ό,τι χτυπήματα δεχτεί το ατσάλινο αυτόματο εξωτερικά, θα τα δεχτεί και το quartz. Ο μηχανισμός των αυτόματων μπορεί θεωρητικά να είναι πιο ευπαθής, αλλά στην πράξη δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #275 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:37:26 πμ »
Καλημέρα.

Το πρόβλημά μου δεν είναι στα γδαρσίματα και άλλα διάφορα εξωτερικά προβλήματα που ούτως ή άλλως με μία συντήρηση φτιάχνονται αλλά στο τι θα γίνει με τον μηχανισμό κυρίως σε πτώσεις, τυχαία χτυπήματα ή γρήγορο κούνημα του χεριού μου. Ίσως επειδή δεν γνωρίζω ιδιαίτερα τον τρόπο που λειτουργεί ένα μηχανικό ρολόι, δεν μπορώ να ξέρω το πως και γιατί ένα εξάρτημά του μπορεί να φύγει από τη θέση του ή να σπάσει λόγω χτυπήματος ή λόγω τινάγματος του χεριού.

Το πρόβλημα σε εμένα ίσως είναι μεγαλύτερο γιατί φοράω το ρολόι στο αριστερό χέρι και είμαι και αριστερόχειρας, οπότε όλες οι δουλειές που κάνω, πχ από το να καρφώσω ένα καρφί ή το να ρίξω ένα βότσαλο στα κύματα γίνονται με το αριστερό χέρι. Ίσως αυτές οι "δραστηριότητες" φαντάζουν αστείες που τις αναφέρω αλλά είναι κάποια τυχαία παραδείγματα για να δείξω πως ίσως μία αυθόρμητη κίνηση του χεριού μπορεί να μου χαλάσει τον μηχανισμό του ρολογιού.

Από την άλλη μεριά, αγόρασα Omega για να έχω ένα αξιόπιστο μηχανικό ρολόι σε νορμάλ κυρίως συνθήκες αλλά το θεωρώ παράλογο να πρέπει να σκέφτομαι μήπως πάθει κάτι το ρολόι κάθε φορά που με το αριστερό χέρι κάνω δουλειές στον κήπο η απλά... χειροκροτώ ;D

Εννοείται πως θεωρώ ότι όλα αυτά τα προβλήματα λείπουν από ένα quartz...
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

VCFUN

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #276 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:44:02 πμ »
Νομίζω ήρθε η κατάλληλη ωρα να δημιουργηθε'ι από κάποιον ένα καινούργιο φόρουμ ( Ας πούμε " My quartz watch"  η " Η ώρα της μπαταρίας" η οπως άλλως ) μπας και γλυτώσουμε το εγκεφαλικό μαυτά που διαβάζουμε από τους quartzόφιλους

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #277 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:58:53 πμ »
Eκατομύρια μηχανικά ρολόγια κάθε χρόνο περνάνε από μηχανήματα αεροδρομίων, βρίσκονται κοντά σε υπολογιστές και άλλα μηχανήματα και δεν έχουν μαγνητιστεί. Εμείς τι μπορούμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σου βρε Anon ;
Επίσης δισεκατομύρια μηχανικά ρολόγια έχουν πάει σε μάχες, βυθούς, διαστημόπλοια, αεροπλάνα, χωράφια, σιδηρουργία, εργοστάσια και πάλι δεν έπαθαν τίποτα. Και εδώ δεν μπορούμε να απαντήσουμε κάτι περισσότερο.
Δεν είμαι τις λογικής να μην υπάρχουν quartz ή να απαγορευτούν οι κουβέντες για αυτά, αλλά αρχίζει και με αγχωνει η συγκεκριμένη κουβέντα και τα τυχαία παραδείγματα. Αν ανησυχείς τόσο πολύ κράτα το quartz που εμπιστεύεσαι περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 10:14:01 πμ »
   Φίλε μου νομίζω ότι βασανίζεσαι άδικα και ότι το ψάχνεις με λάθος επιχειρήματα. Αν είναι να φοβάσαι να χτυπήσεις παλαμάκια μήπως πάθει κάτι το ρολόι, άστο να πάει-άστο που λέει και το τραγούδι. Την γνώμη μας λίγο πολύ την είπαμε και βλέπεις ότι όλοι είμαστε υπέρ του αυτόματου. Στο τέλος τέλος φόρεσε το quartz σε καθημςρινή βάση και έχε το αυτόματο σε καλύτερη κατάσταση από γρατζουνιές κλπ για καμιά βόλτα. Κι αν δεν θέλεις να έχεις δύο ίδια ρολόγια, πούλησε το ρημάδι το quartz ;D και πάρε κάτι άλλο  ;)

   Μ'αυτά που σου γράφω μην βγάλεις το συμπέρασμα ότι αν φοράς το αυτόματο σε καθημερινή βάση θα πάθει κάτι. Σου λέω για παράδειγμα ότι στην τωρινή δουλειά μου στη οποία λειτουργώ πολλά εργαλεία ( κυρίως ηλεκτρικά ) και γενικά χρησιμοποιώ πολύ τα χέρια μου, φοράω ένα Tissot Seastar 1000 ( Αστέρι όνομα και πράγμα :respect: ). Αν και έχει το ένα τρίτο της τιμής του Omega λειτουργεί άψογα, δεν έχει πάθει το παραμικρό και φυσικά είναι αυτόματο

Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 10:14:49 πμ »
φιλε anon προκειμενου ν αρχισεις τ αγχολυτικα για να ξεπερνας τις κρισεις πανικου,καλυτερα να φορας την μπαταρια.