Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #220 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:36:34 μμ »
   Κάθε ρολόι έχει την χάρη του, η μηχανή είναι ένας βασικός μεν, όχι όμως μοναδικός παράγοντας που με κάνει να αγαπήσω ή να απορρίψω ένα μοντέλο.
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #221 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:43:55 μμ »
   Κάθε ρολόι έχει την χάρη του, η μηχανή είναι ένας βασικός μεν, όχι όμως μοναδικός παράγοντας που με κάνει να αγαπήσω ή να απορρίψω ένα μοντέλο.

+1

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #222 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:28:34 μμ »
Άντε, θα σας πάρω ένα quartz με rattrapante, perpetual calendar, moon phase, ανατολή και δύση του ηλίου, θερμόμετρο, αλτίμετρο, βυθόμετρο και .....minute repeater (μπιπ-μπιπ).

Πρέπει να πούμε σε αυτούς που δεν ασχολούνται με μηχανισμούς, οτι ενδείξεις και λειτουργίες που σε ένα μηχανικό ρολόι αποτελούν μεγάλη προστιθέμενη αξία και συνεπάγονται δυσκολία και υψηλή τεχνογνωσία στην κατασκευή, ένα quartz ρολόι τις έχει για πλάκα, χωρίς αυτό να του προσθέτει καμία αξία, εκτός από την πρακτική.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #223 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:37:10 μμ »
Άντε, θα σας πάρω ένα quartz με rattrapante, perpetual calendar, moon phase, ανατολή και δύση του ηλίου, θερμόμετρο, αλτίμετρο, βυθόμετρο και .....minute repeater (μπιπ-μπιπ).


Αφού θα το κάνεις που θα το κάνεις το καλό, βάλε και...ξυπνητήρι, radio controled, παγκόσμια ώρα, 10 χρονικές ζώνες, divers στα 4000m (να μην μας την βγαίνει το rolex), κάσα από τιτάνιο γιατί με τόσα πράγματα φορτωμένο θα είναι ασήκωτο, οδηγίες χρήσεως σε 4 τόμους και κουπόνια για δωρεάν πίτσα για ένα μήνα (μέχρι να διαβάσεις τις οδηγίες) ;D

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:51:36 μμ »
Υπάρχει και ο αντίλογος βέβαια.
Σήμερα πήγαμε για "ποδόσφαιρο" (τα εισαγωγικά γιατί αυτό που παίζουμε απλά θυμίζει ποδόσφαιρο) η παλιοπαρέα.
Έβαλα το φουτεράκι μου, το σορτσάκι μου και τα καλτσάκια μου. Και τί ρολόι θα βάλω; To ότι θα βάλω ρολόι είναι αδιαπραγματευτο, το θέμα είναι ποιό.
-Το ομέγα; Δεν νομίζω...
-Το 10χρονο citizen  NY004009E ; Θα μπορούσα, αλλά είναι βαρύ και σκληρό, δεν κάνει.
-Το samurai; Λίγο υπερβολικό για το γήπεδο.
-Το 4X4; Επίσης μεγάλο και παράταιρο.
Ψηφιακό quartz και τα μυαλά στα κάγκελα! Suunto στην περίπτωσή μου.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:54:49 μμ »
Αυτό δεν είναι αντίλογος, voodooman. Είναι μια κοινώς αποδεκτή πραγματικότητα. Δεν αναιρεί αυτά που γράψαμε πιό πάνω.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:56:29 μμ »
Ήρθε η ώρα για δύσκολη ερώτηση:

Πως λέγεται το ρολόι που ενώ είναι μηχανικό, παριστάνει το quartz;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #227 στις: Απρίλιος 01, 2009, 10:05:27 μμ »
Seiko spring drive;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 01, 2009, 10:06:32 μμ »
Ήρθε η ώρα για δύσκολη ερώτηση:

Πως λέγεται το ρολόι που ενώ είναι μηχανικό, παριστάνει το quartz;

Φιλικά

Κωστής

Απο μηχανής quartz 8)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 01, 2009, 10:07:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 01, 2009, 10:12:34 μμ »
Ε, off topic, καλο μήνα μαγκες!!!
Μετα απο καμια 10αρια posts ας το παρει ο Πηνειος κυρ Κωστη.
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 01, 2009, 10:40:55 μμ »
Ήρθε η ώρα για δύσκολη ερώτηση:

Πως λέγεται το ρολόι που ενώ είναι μηχανικό, παριστάνει το quartz;

Φιλικά

Κωστής

Το ένα που μου ήρθε είναι το  Di Grisogono ...


Το άλλο είναι το Harry Winston OPUS 8 ...


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 01, 2009, 11:37:26 μμ »
Στέφανε το πρώτο ανήκει στην κατηγορία Multifunktion ή Multitask και έχει αναλογικές και ψηφιακές ενδείξεις παράλληλα, το δεύτερο έχει βέβαια ψηφιακές ενδείξεις που κινεί ένας μηχανικός μηχανισμός και στηρίζεται στην λογική των ακίδων, αλλά εγώ ψάχνω κάτι ακόμη πιό παραπλανητικό.

Συνεχίστε...

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Ας δώσουμε τον χρόνο και σε άλλους.... george_, Watch-Collector, είναι ωραίο κομμάτι για συλλογή...
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 02, 2009, 01:00:02 μμ »
Άντε να το πάρει το ποτάμι...

Ένας εύκολος τρόπος να δούμε αν ένα ρολόι είναι μηχανικό ή quartz είναι να παρατηρήσουμε την κίνηση του δείκτη των δευτερολέπτων. Αν είναι συνεχής, το ρολόι είναι μηχανικό. Στα quartz ρολόγια ο δείκτης "πηδάει" στην επόμενη ένδειξη, κάθε δευτερόλεπτο.

Υπάρχει λοιπόν ένα ρολόι που ενώ είναι μηχανικό, τα δευτερόλεπτά του "πηδούν" και έτσι μοιάζει με quartz, ενώ δεν είναι. Ο μηχανισμός στηρίζεται σε χωριστό γρανάζι για την ένδειξη δευτερολέπτων και έχει πραγματοποιηθεί από τον εκκεντρικό και επαναστατικό Franck Muller.

Η πολυπλοκότητα ονομάζεται

Seconde Déloyale. Ιδού:

http://www.lussori.com/franck-muller-cintree-curvex-seconde-deloyale-watch.html

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 02, 2009, 01:09:04 μμ »
Ενδιαφερον,δεν το ηξερα το συγκεκριμενο ρολοι :smt023
Ο Frank Muller ειναι καταπληκτικος.
Παντως δε θα πληρωνα ποτε κατι premium για να μου μετατρεψει τη συνεχη κινηση των δευτερολεπτων που λατρευω,σε quartz like.Γνωριζω βεβαια οτι οι συλλεκτες δεν σκεφτονται ετσι..

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 02, 2009, 02:42:25 μμ »
Άντε να το πάρει το ποτάμι...

Ένας εύκολος τρόπος να δούμε αν ένα ρολόι είναι μηχανικό ή quartz είναι να παρατηρήσουμε την κίνηση του δείκτη των δευτερολέπτων. Αν είναι συνεχής, το ρολόι είναι μηχανικό. Στα quartz ρολόγια ο δείκτης "πηδάει" στην επόμενη ένδειξη, κάθε δευτερόλεπτο.

Υπάρχει λοιπόν ένα ρολόι που ενώ είναι μηχανικό, τα δευτερόλεπτά του "πηδούν" και έτσι μοιάζει με quartz, ενώ δεν είναι. Ο μηχανισμός στηρίζεται σε χωριστό γρανάζι για την ένδειξη δευτερολέπτων και έχει πραγματοποιηθεί από τον εκκεντρικό και επαναστατικό Franck Muller.

Η πολυπλοκότητα ονομάζεται

Seconde Déloyale. Ιδού:

http://www.lussori.com/franck-muller-cintree-curvex-seconde-deloyale-watch.html

Φιλικά

Κωστής

 :o Τι έκανε πάλι το παλικάρι ... !!!  :o
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος omega

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 15, 2009, 07:49:16 μμ »
ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΕΝΑ QUARTZ ΡΟΛΟΪ ΜΑΡΚΑΣ Q&Q ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΑΝΕ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΣΑ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ SEIKO 5 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ QUARTZ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ..ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΧΑΝΕ 1,5 ΛΕΠΤΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟΓΑ ΤΩΡΑ ΧΑΝΕΙ 45 ΔΕΥΤΕΡΑ/ΗΜΕΡΑ..ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ;ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ;AΞΙΖΕΙ ΝΑ ΞΟΔΕΨΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ;ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΑ QUARTZ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ..ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΓΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..
Θέλω να αγοράσω το Seiko 5 του SER έναντι 50 ευρώ
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5535.0.html
                               :mg:

tibardos

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:12:35 μμ »
φίλε omega καλώς ήρθες και καλά post. υπάρχουν άλλοι με περισσότερες γνώσεις εδώ μέσα και θα απαντήσουν στα ερωτήματά σου. εγώ θα σου πω μόνο ότι υπάρχουν τεχνιταραδες για τα μηχανικά ρολόγια όπως επίσης και τα σέρβις των αντιπροσωποιων οπότε δεν έχουμε πρόβλημα. επίσης θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαια γιατί στο διαδίκτυο είναι σαν να φωνάζεις μπροστά στα μούτρα του άλλου.

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #238 στις: Απρίλιος 16, 2009, 07:07:50 πμ »
Άντε να το πάρει το ποτάμι...

Ένας εύκολος τρόπος να δούμε αν ένα ρολόι είναι μηχανικό ή quartz είναι να παρατηρήσουμε την κίνηση του δείκτη των δευτερολέπτων. Αν είναι συνεχής, το ρολόι είναι μηχανικό. Στα quartz ρολόγια ο δείκτης "πηδάει" στην επόμενη ένδειξη, κάθε δευτερόλεπτο.


Seconde Déloyale.

Φιλικά

Κωστής

Υπάρχουν και ορισμένα μοντέλα της bulova-τα πρώτα ηλεκτρονικά που λειτουργούσαν με ''διαπασών'' ,τα οποια είχαν συνεχόμενη κίνηση.
Τα δοντάκια της ρόδας δευτερολέπτου ήταν νομίζω 300, και  χρειαζόταν ρύθμιση ώστε να έχει τη σωστή επαφή με την αμέσως δίπλα ρόδα , εργασία που απαιτούσε μικροσκόπιο.
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος gio2766

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #239 στις: Μάιος 07, 2009, 11:04:37 πμ »
Νέος στη παρέα σας θα ήθελα να πώ και'γω την γνώμη μου...

Στη δουλειά μου κάθε μέρα φοράω ένα Casio quartz που έχω προσαρμόσει ένα μπρασελέ της αρεσκείας μου. Είναι φτηνό δε χάνει αλλά το σπουδαιότερο είναι λεπτό..τόσο ώστε να κρύβεται στο πουκάμισο εργασίας για να προστατεύεται...Εξυπηρετικότατο..Αλλά κάτι η κάποιος μου λείπει..

Όταν γυρνάω σπίτι αλλάζω ρολόι γρήγορα γιατί πολύ απλά αισθάνομαι την ανάγκη της παρέας ενός μηχανικου SEIKO 5 SPORT οικονομικού χμ.. λίγο πιο βαριού ρολογιού μεν αλλά ζωντανού....
Όχι αυτο δεν κρύβεται κάτω απο πουκάμισο Δεν φοβάται να το δούν..Έχει θράσος..

Μαζί του νιώθω μια ...παρέα.. κάποιου που μεγαλώνει μαζί με μένα.... γιατι σαν μέταλο σίγουρα φθείρεται και αυτό....Μακάρι να φθαρεί πιό λίγο απο μένα.....οχι δεν θα το πάρω μαζί μου αλλά εύχομαι να μεγαλώσει μαζί του και να κρατήσει παρέα  και στον γιό μου. Έτσι για να με θυμάται (και ας είναι γερασμένο και αυτο... μόνο να με θυμάται)
Μακάρι να είχα την ευκαιρία αγοράς ενός καλύτερου αλλά μηχανικού..Για να το κάνω δώρο κάπου να το αφήσω..)
Μακάρι να μην είχα πετάξει το χαλασμένο SEIKO που το είχα εμπιστευτεί σ'ένα αγύρτη ρολογά  (Ενα παλιό μηχανικό που μου είχε χαρίσει ο πατέρας μου στα 12κά μου γιατι δεν ήξερα...)
Μακάρι να σας είχα γνωρίσει νωρίτερα.(Σίγουρα θα είχα σώσει το δώρο του πατέρα μου.........)
Τα πάντα στη ζωή δεν είναι μόνο συναίσθημα (ένα καλό μηχανικό ρολόι) ή απλοί ψυχροί υπολογισμοί (ένα Quartz σημερινό του τώρα...)
Τα πάντα στη ζωή είναι  Ισοροπεία και μέτρο......