Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babylonx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #440 στις: Μάρτιος 18, 2011, 02:15:02 πμ »
Καλησπέρα,

Κάποιος με pm μπορεί να μου συστήσει τεχνίτη ρολογιών στη Θεσσαλονίκη;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #441 στις: Μάρτιος 18, 2011, 08:50:43 πμ »
Σου στελνω π.μ ;)

Αποσυνδεδεμένος babylonx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #442 στις: Μάρτιος 24, 2011, 11:01:35 πμ »
Λίγο αργά γιατί είχα μέρες να μπω στο φόρουμ αλλά ευχαριστώ SER!

Έχω ένα seiko 7009 στα χέρια μου που χάνει γύρω στα 2 λεπτά τη μέρα... Τέτοιες αποκλίσεις δε ρυθμίζονται από τη ρύθμιση του μπαλανσιέ να φανταστώ ε; Που σημαίνει ότι θα τον χρειαστώ τον τεχνικό προφανώς.

Αποσυνδεδεμένος GoldenEye

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #443 στις: Μάρτιος 29, 2011, 01:05:01 πμ »
εχω ενα quartz χρονογραφο hamilton (ETA 251.292 μηχανη) το οποιο μετα απο την αλλαγη της ωρας και χωρις κανενα προφανη λογο και με πολυ προσεκτικη χρηση, πλεον δεν λειτουργουν τα κουμπια του χρονογραφου. επισης οταν ξεκουμπωνω την κορωνα που ρυθμιζει τον κοκκινο δεικτη (κατω δεξια)



και κουνησω το ρολοι ακουγεται λες και καποιο μεγαλο τμημα του εσωτερικου δεν ειναι στην θεση του οταν την κουμπωσω παλι δεν ακουγεται τιποτα.

επισης στο παρελθον ειχα παρατηρησει οτι καποιες φορες αυτος ο δεικτης κατα την διαρκεια της νυχτας και με το ρολοι στο κομοδινο κουνιοταν κατα μια οι δυο θεσεις χωρις λογο

μπορει καποιος να μου πει τι φταιει και αν θα την γλιτωσω την αντιπροσωπεια; γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #444 στις: Μάρτιος 29, 2011, 07:49:27 πμ »
αν ειναι σε εγγυηση το ρολοι, πηγαινε το στην αντιπροσωπεια. μπορει να μην εχεις ακουσει τα καλυτερα, κυριως λογω του οτι καθυστερουν αρκετα, αλλα αν το ρολοι ειναι σε εγγυηση τοτε εκει πρεπει να το πας και  να κανεις μια σχετικη υπομονη.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #445 στις: Απρίλιος 01, 2011, 10:31:25 μμ »
Αν το πάς στο επίσημο service οπλίσου με παααααααααααάρα πολύ υπομονή (αν το πάς εσύ ο ίδιος).Εγώ πάντως τους το έστειλα με courrier γιατί δεν θα άντεχα 2η επίσκεψη, αναμονή και χαμένο χρόνο στην ουρά χωρίς αποτέλεσμα.....   

Αποσυνδεδεμένος ovabus

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #446 στις: Απρίλιος 28, 2011, 04:44:21 μμ »
Καλησπερα,

πριν απο ενα χρονο περιπου, αγορασα ενα Tissot PRC 200 αυτοματο μηχανικο, απο ενα καταστημα εδω στην Αθηνα.
το ρολοι φαινεται εδω:
http://www.amazon.co.uk/Tissot-Gents-Watch-PRC200-T0144301103700/dp/B003N18NUW/ref=sr_1_27?ie=UTF8&qid=1304000717&sr=8-27

Το φορουσα περιστασιακα και μαλλον οχι για 2-3 μηνες συνεχομενα που, απ'οτι διαβασα εδω στο φορουμ, ισως χρειαζεται να "στρωσει" ο μηχανισμος (φοραει ΕΤΑ 2836-2). Απ'οτι βλεπω, "τρεχει" περιπου 14 δευτερολεπτα τη μερα.

Γνωριζετε αν ο συγκεκριμενος μηχανισμος (που ουσιαστικα ειναι ο 2824-2 + την ημερα) μπορει στο service να αποκτησει μεγαλυτερη ακριβεια ? Και αν ναι, θεωρειτε οτι καλυτερα ειναι να το χρησιμοποιησω για περιπου 2 μηνες πριν αποφασισω να το στειλω εκει ?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #447 στις: Απρίλιος 28, 2011, 11:38:31 μμ »
   Πήγαινε το ρολόι στο σέρβις της εταιρείας και θα στο ρυθμίσουν λογικά χωρίς χρέωση ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ovabus

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #448 στις: Απρίλιος 29, 2011, 11:38:10 πμ »
   Πήγαινε το ρολόι στο σέρβις της εταιρείας και θα στο ρυθμίσουν λογικά χωρίς χρέωση ;)

Αυτο και θα κανω, σ'ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος harryparos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
βοηθεια για zenith
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 12, 2011, 11:56:27 μμ »
καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα τη βοηθεια σας.εχω ενα zenith rainbow με ασπρο καντραν μοιαζει με rolex daytona,το ειχα παρει απο το Ναυπλιο πριν 15 χρονια ολα καλα τελειο ρολοι αδιαβροχο κολυμπουσα χωρις προβλημα ,ομως μια φορα πριν 6 χρονια μπηκε υγρασια,αμεσως το πηγα στην αθηνα οταν γυρισα για φτιαξιμο μετα απο πολλες εβδομαδες το πηρα αλλα το ρολοι μου μετα απο 2 μερες σταματαγε αν κε αυτοματο, παλι πισω το αφηνω κανενα μηνα και παλι τα ιδια,να το κουρδιζεις λιγο διοτι δεν κουνας το χερι σου ειπαν!!!!!!!!!!!!!!!τελικα το κουρδιζα καθε πρωι 2 στροφες το ρολοι αρχισε να τρεχει καθε 2 μερες 5 λεπτα !!!!!! επειδη θυμαμαι ειχα δωσει 250 ευρω ταφησα ,προσφατα πηγα σε αλλον τεχνιτη καθηγητη οπως ειπαν αλλα 150 ευρω τα ιδια συμβαινουν το ξαναπηγα δεν μου βρηκε τιποτα λαθος και τωρα απογοητευμενος απο τους τεχνικους (ονοματα δεν λεω αστους δεν πειραζει ισως δεν εντοπισαν την βλαβη) το ρολογακι μου δεν ειναι αυτο που δουλευε αψογα τοσα χρονια,εαν καποιος μπορει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων.σας ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 13, 2011, 12:01:51 πμ »
Σου εστειλα ενα π.μ φιλε και καλωσηρθες στο φορουμ ;)

Αποσυνδεδεμένος fame

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #451 στις: Μάιος 15, 2011, 08:17:10 μμ »
θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με ένα ρολόι που έχω tissot (νέο μοντέλο) αδιάβροχο στα 100μ., βιδωτή κορώνακαι το καπάκι του.
είναι μισο ατσάλι μισό χρυσο (επιχρυσωμένο). Αν το βάλω στην θάλασσα το επιχρυσωμενο μέρος, θα χαλάσει? Ρωτάω με την λογική ότι είναι για νερό... Γιατι σκεφτόμουν ότι η στεφάνη σε κάποια πανάκριβα ρολόγια (όχι κεραμική αλλά pvd) που είναι με μαύρο φόντο, γιατί δεν χαλάει στο νερό? Που είναι καταδυτικά.. Ισχύει το ίδιο και για το χρυσό?
Ενα παλιό tissot με καθημερινή χρήση,δεν μου είχε το παραμικρό γδάρσιμο, αλλά για κολύμπι δεν έμπαινε.
Και ήθελα να ήξερα ό,τι ισχύει για το μπάνιο στην θάλασσα, ισχύει και για  καθαρό νερό (πλήσιμο χεριών κτλ.)??

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #452 στις: Μάιος 16, 2011, 01:09:07 μμ »
καλησπέρα!
είμαι κάτοχος αυτού του seiko: http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic/spb001j1.html
το φοράω συστηματικά 6 μήνες αλλά το σφάλμα του είναι -40 sec/day... κάποια Σ/Κ ξεπερνάει τα -60 sec/day...
δεν νομίζω να διακιολογείται αυτό το σφάλμα για αυτόν τον μηχανισμό (6r20)
όποιος φίλος γνωρίζει κάποιον αξιόπιστο τεχνίτη seiko (αθήνα) ας μου στείλει p.m και θα του είμαι υπόχρεος! 
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #453 στις: Μάιος 16, 2011, 02:15:08 μμ »
καλησπέρα!
είμαι κάτοχος αυτού του seiko: http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic/spb001j1.html
το φοράω συστηματικά 6 μήνες αλλά το σφάλμα του είναι -40 sec/day... κάποια Σ/Κ ξεπερνάει τα -60 sec/day...
δεν νομίζω να διακιολογείται αυτό το σφάλμα για αυτόν τον μηχανισμό (6r20)
όποιος φίλος γνωρίζει κάποιον αξιόπιστο τεχνίτη seiko (αθήνα) ας μου στείλει p.m και θα του είμαι υπόχρεος! 
ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Τέτοιο σφάλμα γ' αυτό το ρολόι δεν παίζει. Το έχω και εγώ κανα χρόνο και είμαι στο -2 με -3. Είναι πολύ καλός ο μηχανισμός. Τέτοιες αποκλίσεις δεν έχουν οι 7s2x ή 7s3x, όχι ο 6r20.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #454 στις: Μάιος 16, 2011, 07:25:29 μμ »
Τέτοιο σφάλμα γ' αυτό το ρολόι δεν παίζει. Το έχω και εγώ κανα χρόνο και είμαι στο -2 με -3. Είναι πολύ καλός ο μηχανισμός. Τέτοιες αποκλίσεις δεν έχουν οι 7s2x ή 7s3x, όχι ο 6r20.

και όμως φίλε μου...
και επειδή έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο, με στενοχωρεί να το βλέπω με τέτοιο σφάλμα.
2 monster, 1velatura & 1premier που έχω μετράνε στο +-1sec/day, χωρίς καμία ρύθμιση, όπως τα αγόρασα.
κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος FAMAS

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #455 στις: Μάιος 25, 2011, 08:57:06 μμ »
Καλησπέρα  κι από μένα.
Έχω αυτό το ρολόι http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=7971
το οποίο μετά από τροχαίο απέκτησε μια γρατσουνιά στο γυαλί, 3 χιλ. περίπου, καθώς  και φθορά
στη κούρμπα του γυαλιού στη περιφέρεια. Μήπως γνωρίζει κανείς:
α) Αν αξίζει να προχωρήσω σε αλλαγή του κρυστάλλου;
β) Να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία(Diamond Center) ή σε κάποιο τεχνίτη.
Υπόψιν είμαι Θεσσαλονίκη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2011, 10:33:30 μμ από FAMAS »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #456 στις: Μάιος 25, 2011, 10:09:32 μμ »
   Καλώστον! Το ρολόι έχει ορυκτό κρύσταλο και λογικά δεν θα είναι ακριβό. Κάνε μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία για το κόστος του ανταλακτικού κι από κεί και πέρα βλέπεις τι θα κάνεις ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος FAMAS

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #457 στις: Μάιος 25, 2011, 10:19:20 μμ »
Να 'σαι καλά, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος FAMAS

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #458 στις: Μάιος 27, 2011, 12:42:05 μμ »
   Καλώστον! Το ρολόι έχει ορυκτό κρύσταλο και λογικά δεν θα είναι ακριβό. Κάνε μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία για το κόστος του ανταλακτικού κι από κεί και πέρα βλέπεις τι θα κάνεις ;)
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 25 ευρώ... ???
Λέω, τόσο κάνει η εργασία;
Όχι, όλο μαζί με το ανταλλακτικό...
Αν δεν σκεφτόμουν τη περίπτωση να χαθεί θα το έστελνα σήμερα με κούριερ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #459 στις: Μάιος 28, 2011, 10:43:45 πμ »
Mια χαρά λοιπόν. Όσο για το κούριερ μην φοβάσαι, είναι απίθανο να χαθεί κάτι. Μπορείς επίσης να το στείλεις και μέσω του καταστήματος που το αγόρασες ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης