Αποστολέας Θέμα: ΕΛΤΑ  (Αναγνώστηκε 921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
ΕΛΤΑ
« στις: Μάιος 24, 2021, 11:23:20 πμ »
Ανοίγω το θεματάκι μιας και είναι τρέλα η όλη κατάσταση...... έχω αρκετά δέματα εξωτερικού που δεν έχω παραλάβει, εκ των οποίων τα περισσότερα είχαν παραγγελθεί τέλος του προηγούμενου έτους και μπήκαν Ελλάδα μέσα στο Γενάρη, έκτοτε αγνοούνται σε αποθήκες διαμεσολάβησης της εταιρίας και σύμφωνα και με το άρθρο που θα διαβάσετε στο τέλος του ποστ η κατάσταση είναι χαοτική και θα πάρει μήνες να διορθωθεί.

Περιμένω feedback σας και από άλλες πόλεις της Ελλάδας στο παρών, έχετε κι εσείς θέμα με μεγάλες καθυστερήσεις; Σύμφωνα με το άρθρο φαίνεται να είναι γενικό το πρόβλημα και φυσικά από το Μάρτη που πήρα χαμπάρι τι γίνεται ούτε λόγος για παραγγελία από site που έχουν απλή αποστολή ως μοναδική επιλογή καθώς αυτά περνάνε αναγκαστικά στη χώρα μόνο μέσω ΕΛΤΑ μετά το τελωνείο ακόμη κι αν είναι συστημένα.

https://www.taxydromos.gr/Topika/406633-maxh-me-xiliades-fakeloys-allhlografias.html#.YKqRaE47VEI.facebook
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος GeorgeStah

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2021, 12:30:10 μμ »
Είναι ανάλογα από που το παίρνεις και πως έρχεται.
Πχ εγώ αγοράζω πολύ bangood το οποίο με συγκεκριμένο τρόπο αποστολής, στέλνει 90% με μια κουριερ (comet) με προπληρωμενο τελωνείο, και έρχεται το δέμα από Κίνα σε 7-10 μέρες χωρίς να κολλάει στο αεροδρόμιο.
Από Ali αντίθετα έχω κακή εμπειρία και μέσο όρο αναμονής 2 μήνες, με το μεγαλύτερο μέρος της καθυστέρησης στο Ελ Βενιζέλος.
Προσοχή πάντως γιατί από 1η Ιουλίου κάτι αλλάζει σε ευρωπαϊκό επίπεδο, και απ ότι έχω διαβάσει λένε για κατάργηση της ατέλειας των ~22€. Δηλαδή θα πληρώνεις έναν φόρο και το ΦΠΑ ακόμα και αν το προϊόν κοστίζει 0.01€. Προφανώς θέλουν να μειώσουν δραστικά τις αγορές από τις ανατολικες χώρες.

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 24, 2021, 08:16:39 μμ »
Περιμενω απο ΗΠΑ με USPS που τα παραδιδουν τα ΕΛΤΑ ,Το δεμα βγηκε απο ΗΠΑ στις 20 Απριλιου ,απο τοτε καπου βολοδέρνει στα ΕΛΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2021, 08:25:50 μμ »
Άκου φίλε πως εχουν τα πράγματα.
Στα λέω γιατί δεινοπαθησα κι έμαθα.

Ας ξεκινήσουμε από το θετικό της υπόθεσης.
Πολύ δύσκολα θα χαθεί δέμα από τα ΕΛΤΑ. Πολύ δύσκολα.
Προσωπικά μετά από τόσα χρόνια παραγγελιών, φθηνών και ακριβών προϊόντων, ποτέ δε βρεθηκα σε αυτή τη δυσάρεστη θέση.

Τα ΕΛΤΑ διανύουν ίσως την χειρότερη φάση τους, αφενός λόγω του covid κι αφετέρου λόγω της μεγάλης συμμετοχής στις εθελουσιες που κατά καιρούς βγαίνουν.

Εν ολίγοις σε μια τόσο δύσκολη περίοδο, έχουν μείνει τρεις κι ο κούκος.

Σκεψου ότι το mesh για το Squale που το παρήγγειλα από Γερμανία και όχι από Κίνα, Σιγκαπούρη, Μαλαισία κτλ, έκανε 8 μέρες να φτάσει στο Ελ. Βενιζέλος και μετα άλλες 50 για να έρθει στα χέρια μου.

Λάβε υπ' όψιν ότι στο Ελ. Βενιζέλος φθάνουν ημερησίως καμία δεκαριά αεροπαλετες σαν τις παρακάτω.



Αυτονόητο είναι ότι όσοι έχουν απομείνει, αδυνατουν να διαχειριστούν αυτό τον όγκο, με αποτέλεσμα όλα τα τζσουβαλια με τα δέματα να στοιβάζονται σε κάτι τέτοια κλουβιά (μην πάθεις κανένα εγκεφαλικό)



Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, οι σάκοι ανοίγονται στην τύχη και όχι με σειρά προτεραιότητας.
Ότι βρεθεί μπροστά τους δηλαδή.
Αν είσαι τυχερός, θα σου έρθει άμεσα.
Αν όχι, ο Θεός μαζί σου.

Εστάλη από το Realme 7 Pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2021, 10:44:10 μμ »
Ούτε εμένα έχει χαθεί ποτέ δέμα, απλά άργησε πολύ να έρθει.
ΟΜΩΣ περίμενα κάτι από Ολλανδία και αργούσε πολύ. Επικοινωνώ με την εταιρεία και ΑΜΈΣΩΣ μου στέλνουν tracking number ( δεν το είχαν κάνει εξ αρχής ) όπου φαίνεται καθαρά ότι όχι μόνο είχε έρθει το δέμα αλλά είχαν ΔΥΟ φορές αφήσει ειδοποίηση! Με διεύθυνση παράδοσης την εργασία μου όπου είμαστε εκεί από τις 07:00 έως αργάμιση αργάμιση ΚΑΙ συνεργαζόμαστε με τα ΕΛΤΑ ( τα είπαμε και τηλεφωνικά, δεν μπορώ να πω, ευγενικοί άνθρωποι ) Ειδοποίηση δεν πήρα ποτέ και το δέμα θεωρήθηκε unclaimed και αυτή τη στιγμή ταξιδεύει πίσω στον αποστολέα.
Επικοινώνησα με την εταιρεία πάλι και οι άνθρωποι πολύ ευγενικά μου είπαν ότι θα το ξαναστείλουν.
Να δω σε τι κατάσταση θα είναι το περιεχόμενο με τα σούτρα φέρτα. Είκοσι χρόνια με αποστολές παραλαβές δεν μου έχει ξανατυχει.
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2021, 11:21:06 μμ »
Παίδες κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπομονή εχω αρκετή αλλα και ψυχραιμία. Το θεμα όμως ειναι πως δεν μιλάμε για 2 και 3 μήνες. 2 από τα δέματα μου ειναι πλεον στο 6μηνο, αλλα 3 δέματα μου στο 3μηνο και 2μηνο και αρκετά αλλά χωρίς tracking απλά αγνοούνται. Όσο και να αφουγκράζομαι την δυσκολία των εναπομείναντων υπαλλήλων και το σκίσιμο που τρώνε με αυτή την κατάσταση απλα δεν πάει αλλο και σιγουρα το ιδιο λενε και εκείνοι και όπως λέει και η λαϊκή ρήση το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι... Ας αποφασίσει λοιπόν το "κεφάλι" η να προσλάβει κόσμο η να το κλείσουν τελείως και να παει σε ιδιώτη μια ωρα νωρίτερα και οχι να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση που μέρα με τη μέρα γίνεται ολο και πιο δυσκολη λογω συσσώρευσης. Στο κατω κάτω είμαστε πελάτες που εχουμε το δικιο μας. Περιμένω λιγες ημερες ακόμη μπας και παρω απάντηση απο email που έστειλα στα κεντρικά και αν δεν εχω ανταπόκριση σκέφτομαι να κινηθώ νομικά σαν επόμενο βήμα και οτι βρεξει ας κατεβάσει. Υπάρχει φεκ και γενικότερο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τις συγκεκριμένες εταιρίες και τις υποχρεώσεις τους ως προς τους πελάτες και ειναι διαθέσιμα και στο διαδίκτυο στην διάθεση του κάθε ενδιαφερόμενου.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 26, 2021, 06:44:39 πμ »
Τελικα το ποστ ηταν γουρλίδικο ,ειδα σημερα οτι μπηκε και βγηκε τελωνειο .Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα βλεπω τετοιες καθυστερησεις αλλα και οι καιροι ειναι περιεργοι .Εγω παλι σαν παιδι ταχυδρομικων ειμαι ο τελευταιος που θα μιλησει ασχημα για τα ελληνικα ταχυδρομεια .Επισης οπως εχουν πει και οι φιλοι πιο πανω απο εκατονταδες δεματα τοσα χρονια δεν εχω χασει ουτε ενα ,και μαλιστα με υποπολλαπλασιο κοστος απο τις και καλα γρηγορες και αξιοπιστες ιδιωτικες μεταφορικες .

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΤΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2021, 02:10:19 μμ »
Κι ενώ από τα 4 συστημένα μετά 6μήνου αναμονής μόνο τα 2 έχουν φτάσει στα χέρια μου....αγνοούνται πολλά περισσότερα που δεν είχαν tracking number ας πάμε στις τελευταίες εξελίξεις που επηρεάζουν όχι μόνο τους απλούς κατανωλές όπως είμαστε εμείς αλλά και όλο τον εμπορικό κόσμο που έκανε εισαγωγές κυρίως απο Ασιατικές χώρες.

Τα ΕΛΤΑ ενημερώνουν τους πελάτες τους ότι, λόγω της έναρξης ισχύος νέων μέτρων ΦΠΑ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για το ηλεκτρονικό εμπόριο (e-commerce), από την 1η Ιουλίου, θα καλούνται να καταβάλουν ΦΠΑ ακόμα και για διαδικτυακές αγορές μικρότερες των 22€ που θα εισαχθούν στην Ελλάδα από τρίτες χώρες, από την ημερομηνία αυτή, ανεξαρτήτως της ημέρας αγοράς, οι οποίες μέχρι τώρα απαλλάσσονταν από σχετικές χρεώσεις.

Η σχετική ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής υπογραμμίζει την ανάγκη επιβολής των νέων κανόνων και υποχρεώσεων εξαιτίας της ραγδαίας ανάπτυξης του e-commerce, το οποίο επιτάχυνε η πανδημία, για αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ (B2C), προκειμένου να εξασφαλιστούν ισότιμοι όροι ανταγωνισμού, να διασφαλιστεί η διαφάνεια για τους καταναλωτές και να καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή και η φοροαποφυγή, η οποία επιφέρει σημαντικές απώλειες εσόδων ΦΠΑ για τα Κράτη Μέλη.

Στην χώρα μας, η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) εξέδωσε λεπτομερείς οδηγίες σύμφωνα με τις οποίες η απόδοση του φόρου θα μπορεί να γίνει με δύο τρόπους:

    Ειδικό καθεστώς εισαγωγής (import one stop shop–IOSS), όπου υπόχρεος στο φόρο είναι ο διαδικτυακός πωλητής και o φόρος αποδίδεται σε μία ηλεκτρονική πύλη «one-stop shop».
    Ειδικές ρυθμίσεις για τη δήλωση και πληρωμή του ΦΠΑ (special arrangements), όπου υπόχρεος στο φόρο είναι ο παραλήπτης του δέματος και ο φόρος αποδίδεται, για λογαριασμό του, από τον ταχυδρομικό φορέα.

Η νέα αυτή διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλει η ΑΑΔΕ.

Τονίζεται ότι η επιβολή ΦΠΑ εφαρμόζεται λαμβάνοντας υπόψη το χρόνο εισόδου των εμπορευμάτων στην Ε.Ε. – και όχι το χρόνο παραγγελίας ή αποστολής των αγαθών – και αυτό θα έχει ως συνέπεια να υπάρξει επιβάρυνση ΦΠΑ για τους καταναλωτές που προχώρησαν σε αγορές πριν την 1η Ιουλίου.

Τα ΕΛΤΑ ζητούν την κατανόηση των πελατών τους για ενδεχόμενες καθυστερήσεις στις παραδόσεις αντικειμένων από χώρες εκτός Ε.Ε. που θα οφείλονται στην φορολογική διαχείριση αυτών στα τελωνεία της χώρας εξαιτίας της εφαρμογής της νέας ευρωπαϊκής οδηγίας.

Σημειώνεται ότι ο σύνδεσμος των Ευρωπαϊκών Ταχυδρομείων (PostEurop), της οποίας μέλος είναι τα ΕΛΤΑ, επεσήμανε προς την Ε.Ε. την ανάγκη καθορισμού μεταβατικής περιόδου για να αποφευχθούν οι καθυστερήσεις και οι μη αναμενόμενες επιβαρύνσεις ΦΠΑ από τους καταναλωτές, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Από την πλευρά τους, τα ΕΛΤΑ υποχρεούνται να εναρμονιστούν με τη νέα ενωσιακή πολιτική, ακολουθώντας τις οδηγίες της ΑΑΔΕ, ενώ ταυτόχρονα καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια να διευκολύνουν τους πελάτες τους στο νέο πλαίσιο που δημιουργείται. Υπογραμμίζουν ωστόσο, ότι για τυχόν πρόσθετες επιβαρύνσεις κατά την παραλαβή των μικροδεμάτων τους, τα ίδια ΔΕΝ φέρουν ευθύνη.


https://techmaniacs.gr/i-anakoinosi-ton-elta-gia-demata-mechri-22-eyro-ti-prepei-na-gnorizoyme/
''Γιώργος''