Αποστολέας Θέμα: Ανέβασμα φωτογραφιών  (Αναγνώστηκε 60534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Ανέβασμα φωτογραφιών
« στις: Οκτώβριος 07, 2009, 10:14:31 μμ »
Φίλοι μου θα προσπαθήσω να εξηγήσω το θέμα με απλά λόγια γιατί κι εγώ παιδευόμουν και τελικά ήταν απλό. Και αφού το κατάφερα εγώ, που δεν είμαι καλός στους υπολογιστές, σίγουρα θα το καταφέρετε όλοι ;)

Πρώτα πάτε πχ στο www.imageshack.us και το κάνετε "προσθήκη στα αγαπημένα" για να το έχετε εύκαιρο.
Όταν λοιπόν γράφετε μια απάντηση στο φόρουμ και θέλετε να ανεβάσετε φωτογραφία κάνετε τα εξής.
Πήγαινετε στον "υπολογιστή μου" ή "στην επιφάνεια εργασίας" και άνοιξτε άλλον έναν internet explorer
Επιλέξτε από τα αγαπημένα το www.imageshack.us
Ετσι θα έχετε δύο σελίδες ανοικτές, την απάντηση στο φορουμ και το imageshack
Στο imageshack η σελίδα που θα σας ανοίξει θα είναι έτσι





Θα πατήσετε αρ. κλικ στο "Browse" και θα σας ανοίξει ένα πινακάκι του υπολογιστή σας όπου θα βρείτε και θα επιλέξετε με διπλό κλικ τη φωτο που θέλετε να ανεβάσετε. Μόλις την επιλέξετε θα κλείσει μόνο του το παράθυρο και θα δείτε την ονομασία της φωτο υπο μορφή αρχείου στο παραλληλόγραμμο.
Πρίν την φορτώσετε θα πάτε στο "resize image" θα κάνετε κλικ στο τετραγωνάκι και θα επιλέξετε 800επι600 ή 640επί480 ή όποιο μέγεθος θέλετε.
Τώρα θα πατήσετε το "start upload"
Θα αρχίσει να φορτώνει το αρχείο






Τότε το πρόγραμμα θα αλλάξει μόνο του σελίδα και θα δείτε αυτό





Πάτε στο 4ο παραλληλόγραμμο(αυτό που γράφει Forum Code), αριστερό κλικ γίνεται μπλέ, πατάτε δεξί κλικ και "αντιγραφή".
Πάτε στην σελίδα της απάντησης και στο σημείο που θέλετε, δεξί κλικ και "επικόλληση"
Θα εμφανιστεί η φωτογραφία σας υπό μορφή αρχείου.
Επιλέξτε προεπισκόπηση και θα την δείτε κανονικά όπως θα εμφανιστεί στην απάντησή σας.
Αν είναι μεγάλη ή μικρή, σβήστε την και επανέλαβετε την διαδικασία με την ανάλογη ρύθμιση στην αρχική σελίδα του imageshack στο "resize image"

Ίσως τα παραείπα αναλυτικά, όμως δεν ξέρω που μπορεί να κολλάει ο καθένας
Ελπίζω να βοήθησα...


Φιλικά Γιάννης


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:08:15 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 01:45:54 μμ »
καλημέρα, επειδή το imageshack έχει φουλάρει από πάρα πολλές φωτογραφίες κ θέλω να διαγράψω αρκετές χωρίς όμως να χαθούν από τα ποσταρίσματα, υπάρχει άλλη λύση?

υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε upload της φωτογραφίας από τον σκληρό μας δίσκο έτσι ώστε να αποθηκεύεται στον mainframe του φόρουμ κ όχι να τις τραβάει το θρέντ από το imageshack του καθένα μας?

το πρόβλημα επίσης γίνεται ποιό έντονο μέσω links του imageshack διότι σε κάποιους για λόγους πολιτικής ασφάλειας της εταιρείας που δουλεύουν να έχει απαγορευτεί κ μπλοκαριστεί η χρήση του.

υγ. σαφώς υπάρχει κ η ευκολία χρήσης του να τραβάμε εδώ τις φώτο απευθείας από τη κάμερα ή το σκληρό κ όχι διπλοδουλειά κ υπομονή μέσω του κάθε imageshack

ευχαριστώ, Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:08:55 πμ »




Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:41:50 μμ »
Δεν έχει χώρο ο server για φωτό. Μόνο απο sites τύπου imageshack photobucket κλπ.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:03:24 μμ »
Ρωτώ για κάτι που πρόσεξα σήμερα, μόλις πριν λίγο.
Ο λογαριασμός μου στο imageshack (ο μόνος που έχω για φωτο) έχει περιορισμό ακόμα 14 ημερών για free trial..
Προφανώς άλλαξαν κάτι πρόσφατα.
Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; αν ανοίξω αλλού λογαριασμό για image hosting χάνεται η πρόσβαση στις ήδη ανεβασμένες στο imageshack;

(αρκετά σπαστικό πάντως. τον λογαριασμό τον άνοιξα πριν 2 μήνες και αν το ήξερα, ασφαλώς θα το είχα αποφύγει. εκτός, πάλι, αν πάτησα κάτι κατά λάθος τον τελευταίο καιρό..)

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:20:01 μμ »
Εγώ πρόσφατα μετά από πολλά χρόνια στο photobucket πήγα στο imageshcak και δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Απλά άλλαξε η μορφή του site.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:27:48 μμ »
Δηλαδή, μάλλον, κάτι πάτησα κατά λάθος και την 'πάτησα'..

Να τι μου εμφανίζει:


Φιλικά,
Σπύρος


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:52:52 μμ »
Βλέπω ότι στα settings ----->subscription, το scubscription level μου είναι SKYPATH PROMO που ξεκινάει από 9-12-2012 και expires στις 9-12-2014.
Ίσως γι' αυτό δεν μου έχει βγάλει το 30days trial, που το βγάζει (3 επιλογές ) όταν πατήσω το UPGRADE TO PREMIUM ACCOUNT







Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:19:52 μμ »
Τι παραπάνω προσφέρει το imageshack και παιδεύεστε και δεν χρησιμοποιείτε photobucket?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:34:38 μμ »
Πάνο, με βοήθησες να καταλάβω ότι κάτι έχω πατήσει κατά λάθος την 2-1-2014 και γιαυτό υπάρχει περιορισμός μέχρι 2 Φεβρουαρίου.

Sag997, δεν πρόκειται να παιδεύομαι για πολύ ακόμα..Στην χειρότερη περίπτωση, θα ανεβάσω αλλού τις φωτογραφίες μου ξανά (δεν είναι και πολλές, μόνο δυο μήνες είχα τον λογαριασμό..).

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:39:40 μμ »
Τι παραπάνω προσφέρει το imageshack και παιδεύεστε και δεν χρησιμοποιείτε photobucket?


Η ποιότητα στο ανέβασμα των φωτογραφιών στο photobucket έχει γίνει χάλια μετά τις τελευταίες τροποποιήσεις. Για παράδειγμα βγάζεις μια κοντινή και τους δείκτες στους βγάζει πιξελιασμένους στο περίγραμμα αντί για κοφτερούς-λεπιδάτους όπως πράγματι είναι. Ξενέρα.
Σκέψου ότι το χρησιμοποιώ 4 χρόνια και γύρισα στο imageshack που δεν το συνιστούσα με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:54:32 μμ »
2 λογαριασμούς έχω στο imageshack.  Μόλις μπήκα από περιέργεια και μου βγάζει οτι λήγουν σε 30 μέρες. Κάτι ενεργοποιήθηκε αυτόματα μόλις έκανα log in...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:56:13 μμ »

Η ποιότητα στο ανέβασμα των φωτογραφιών στο photobucket έχει γίνει χάλια μετά τις τελευταίες τροποποιήσεις. Για παράδειγμα βγάζεις μια κοντινή και τους δείκτες στους βγάζει πιξελιασμένους στο περίγραμμα αντί για κοφτερούς-λεπιδάτους όπως πράγματι είναι. Ξενέρα.
Σκέψου ότι το χρησιμοποιώ 4 χρόνια και γύρισα στο imageshack που δεν το συνιστούσα με τίποτα.

Ααα δεν το είχα παρατηρήσει! εε τοτε οκ! δίκιο εχεις! απλα και εμενα δεν μου άρεσε το imageshack για αυτο ρώτησα...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:59:31 μμ »


Λοιπόν, άνοιξα λογαριασμό στο photobucket και ανέβασα την ίδια φωτογραφία για σύγκριση (μεταξύ photobucket και imageshack).

Και οι δύο φωτό (υποτίθεται) έχουν την ίδια διάσταση, αφού επέλεξα και στα δύο 800Χ600.
Η πρώτη είναι από photobucket..
 





Από ποιότητα δεν βλέπω διαφορές..

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 03:06:14 μμ »
Όμως και οι 2 ειναι blur οποτε δεν θα μπορεσεις να δείς ξεκάθαρη διαφορα..

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 03:19:27 μμ »
Στην πρώτη, τα δόντια του σκύλου είμαι μεγαλύτερα. :wallbash:

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 03:22:39 μμ »
Είναι προφανές ότι δεν είναι ίδια διάσταση η φωτό Σπύρο !

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 03:28:06 μμ »
Προσέξτε τις διαφορές ειδικά στους δέικτες από την συμπίεση που κάνει στο ανέβασμα το Photobucket



Photobucket



Imageshack


Photobucket


Imageshack

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 03:46:26 μμ »
Ωχχ? μεγάλη διαφορά στην ανάλυση!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ανέβασμα φωτογραφιών
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 03:51:13 μμ »
Ωχχ? μεγάλη διαφορά στην ανάλυση!

Αν μιλάς σε μένα, η ανάλυση είναι η ίδια (1024Χ768), στην συμπίεση στο ανέβασμα είναι το πρόβλημα.