Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2322566 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #380 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 07:44:49 μμ »
1. Καλώς ήρθες.
2. Γράφε Ελληνικά.
3. Γράφε με πεζούς χαρακτήρες.
4. Μη χρησιμοποιείς τέτοιους χαρακτηρισμούς*. Δεν τιμά ούτε εσένα ούτε το χώρο που φιλοξενεί το post σου.

*Ανεξάρτητα εάν πολλοί από δω μπορεί να έχουν την ίδια ή και χειρότερη άποψη με σένα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #381 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 02:41:23 πμ »
Αγαπητε LLUVIA,
Καλωσορισες στο Φορουμ και απο μενα!
Εκ μερους του 'MyWatch.gr' σου ευχομαι ευχαριστη παραμονη και καλα ποστ!
Ωστοσο -οπως πολυ σωστα επεσημανε και ο αγαπητος φιλος NIN -οταν ποσταρεις χρησιμοποιησε ελληνικη γραμματοσειρα και αποφευγε τους κεφαλαιους χαρακτηρες, η τετοιου ειδους χαρακτηρισμους!
Στην αρχικη σελιδα γινεται λογος για τους Κανονισμους του Φορουμ, τους οποιους θα σε παρακαλουσα να διαβασεις προσεκτικα πριν κανεις παλι χρηση
και σε περιπτωση που δεν καταλαβαινεις κατι -ολοι οι 'mods', oπως και τα αλλα μελη εφοσον γνωριζουν- ειμαστε στη διαθεση σου να απαντησουμε σε τυχον αποριες!...
Προκειμενου λοιπον να διαγραψω το πρωτο σου ποστ, απλως θα το τροποποιησω!...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Pana13

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #382 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 01:49:22 μμ »
Γεια σας,

ειμαι ο Θωμας 33 ετων και ειμαι κατοικος Γερμανιας.
Μετα απο 12 Χρονια γραφω παλι ελληνικα και ευχομαι να μη με παρεξηγησετε.

Μου αρεσουν πολλοι τα Ωρολογια και μετα απο πολλες δοκιμες (Breitling,Rolex,IWC)
κατελιξα στα Panerai που ειναι πολλοι απλα με πολλοι Στιλ.
Εχω 2 Μοντελα το 005 και το 024.
Ειμαι παρα πολλοι ευχαρηστιμενος και το επωμενο θα ειναι και παλλι Panerai.

Χαιρετισμους απο Germany
Θωμας




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2008, 02:19:04 μμ από Pana13 »

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #383 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 02:27:15 μμ »
Nα τα χαίρεσαι και τα δύο. Ειδικά το 005, πολύ ωραίο.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #384 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 03:35:36 μμ »
πιστεύω και ΚΑΛΑ θα κάνεις  ;D


ενδιαφερομαι να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για το 104 οσον αφορα την μηχανη που φορα επισης τι σημαινει οταν λεει οτι ειναι αυτοματο και αλλα κουρδιστα και αν ειναι in house οχι
εγω ξερω οτι τα αυτοματα οταν τα φορας δεν σταματαν να δουλευουν το κουρδιστο πανερι τι πρεπει να κανεις?
ενδιαφερομαι αν συμφερει να δω αυτο το μοντελο ή αν συμφερει καποια πιο οικονομικα οπως το 5-112-111
ξερεις επισης αν μπορω να δωσω το μισο ποσο μπροστα και το υπολοιπο σε δοσεις? ατοκες κατα προτιμηση και οσες περισσοτερες γινονται

Αποσυνδεδεμένος Pana13

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #385 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 04:08:06 μμ »

ενδιαφερομαι να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για το 104 οσον αφορα την μηχανη που φορα επισης τι σημαινει οταν λεει οτι ειναι αυτοματο και αλλα κουρδιστα και αν ειναι in house οχι
εγω ξερω οτι τα αυτοματα οταν τα φορας δεν σταματαν να δουλευουν το κουρδιστο πανερι τι πρεπει να κανεις?
ενδιαφερομαι αν συμφερει να δω αυτο το μοντελο ή αν συμφερει καποια πιο οικονομικα οπως το 5-112-111
ξερεις επισης αν μπορω να δωσω το μισο ποσο μπροστα και το υπολοιπο σε δοσεις? ατοκες κατα προτιμηση και οσες περισσοτερες γινονται

Γεια σου φιλε,

το 104 δεν ειναι in House εχει αυτοματο μιχανισμο ΟΡΙΙΙ.
Απλος οταν το κουρδιζεις μια φορα και το φορεσεις, με το κουνιμα του χεριου σου κουρδιζετε αυτοματος.
Ενω το κουρδιστο πρεπει συνεχος να το κουρδιζεις.
Το 005,112,111 ταυτιζετε πιο πολλοι στιν Ιστορια τις Panerai και ειναι και πιο ομωρφα απο το 104.
Εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε ενα Ωρολοι με δωσεις.

Φιλικα
Θωμας

warover

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #386 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 04:15:26 μμ »

ενδιαφερομαι να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για το 104 οσον αφορα την μηχανη που φορα επισης τι σημαινει οταν λεει οτι ειναι αυτοματο και αλλα κουρδιστα και αν ειναι in house οχι
εγω ξερω οτι τα αυτοματα οταν τα φορας δεν σταματαν να δουλευουν το κουρδιστο πανερι τι πρεπει να κανεις?
ενδιαφερομαι αν συμφερει να δω αυτο το μοντελο ή αν συμφερει καποια πιο οικονομικα οπως το 5-112-111
ξερεις επισης αν μπορω να δωσω το μισο ποσο μπροστα και το υπολοιπο σε δοσεις? ατοκες κατα προτιμηση και οσες περισσοτερες γινονται
το 104 φοραει valjoux 7750 και δουλευει- κουρδιζει με την κινηση του χεριου
ολλα τα μηχανικα ρολογια εχουν ενα ελατιριο το οποιο αποθηκευει ενεργεια 45-50 ωρες δηλαδη αν ειναι full κουρδισμενο μπορεις να μην το φορας για 2 μερες πανω κατω χωρις να σταματησει
οσον αφορα το τι συμφερει στα panerai ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα μιας και ολλα απο 44mm διαμετρο κασας και πανω πουλανε σαν τρελα οποτε εχουν ολλα καλη μεταπωληση
με ατοκες δοσεις εχεις μικροτερη εκπτωση τωρα στα παμ που κανου ηδη μικρη εκπτωση δεν ξερω τι γινεται

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #387 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 07:10:30 μμ »
Καλός ήρθες στην παρέα μας φίλε Θωμά- Pana13,
και καλορίζικα τα ρολόγια σου !!!
Το ένα σπορ το άλλο λίγο πιο κλασσικό !!!
Άρα έχει ένα για κάθε περίσταση ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #388 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 07:14:44 μμ »
Είσαι ο Θωμάς και έχεις 2 ρολογάρες. Καλώς ήρθες στην παρέα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #389 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:05:34 πμ »
Καλώς το Θωμά με τα όμορφα πανέρια του.
Άντε και το επόμενο in-house
Χαιρετισμούς από Griechenland.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #390 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 02:53:44 μμ »
-
το 104 φοραει valjoux 7750 και δουλευει- κουρδιζει με την κινηση του χεριου
ολλα τα μηχανικα ρολογια εχουν ενα ελατιριο το οποιο αποθηκευει ενεργεια 45-50 ωρες δηλαδη αν ειναι full κουρδισμενο μπορεις να μην το φορας για 2 μερες πανω κατω χωρις να σταματησει
οσον αφορα το τι συμφερει στα panerai ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα μιας και ολλα απο 44mm διαμετρο κασας και πανω πουλανε σαν τρελα οποτε εχουν ολλα καλη μεταπωληση
με ατοκες δοσεις εχεις μικροτερη εκπτωση τωρα στα παμ που κανου ηδη μικρη εκπτωση δεν ξερω τι γινεται


εχεις καμμια ακρη για πανερι στα μοντελα που λεω παραπανω δηλ. 104-5-111-112
ποια απο αυτα ειναι open back?
και αν παρω καποιο απο το κουρδιστο θα πρεπει καθε μερα να το κουρδιζεις ή παιρνει δυναμη απο την κινηση του χεριου?
ξερεις μηπως αν συμφερει η αγορα απο καποια πολη της ευρωπης που μπορεις να πας και να παρεις πολυ μεγαλη εκπτωση σε σχεση με την ελλαδα
γιατι παιρνεις ενα αεροπλανο το πρωι και γυρνας που λενε το απογευμα και τωρα με τις τιμες που εχουν πεσει αν πχ πετυχεις καλη τιμη στην ιταλια πας και ερχεσαι και αυθημερον οποτε βλεπω και αυτην την περιπτωση
αλλη ερωτηση ειναι αν σε επαρχιακες πολεις πχ ορεστιαδα μπορεις να βρεις τιμες σε rolex iwc μεγαλυτερες εκπτωσεις απο αθηνα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 02:59:38 μμ »
-
το 104 φοραει valjoux 7750 και δουλευει- κουρδιζει με την κινηση του χεριου
ολλα τα μηχανικα ρολογια εχουν ενα ελατιριο το οποιο αποθηκευει ενεργεια 45-50 ωρες δηλαδη αν ειναι full κουρδισμενο μπορεις να μην το φορας για 2 μερες πανω κατω χωρις να σταματησει
οσον αφορα το τι συμφερει στα panerai ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα μιας και ολλα απο 44mm διαμετρο κασας και πανω πουλανε σαν τρελα οποτε εχουν ολλα καλη μεταπωληση
με ατοκες δοσεις εχεις μικροτερη εκπτωση τωρα στα παμ που κανου ηδη μικρη εκπτωση δεν ξερω τι γινεται


εχεις καμμια ακρη για πανερι στα μοντελα που λεω παραπανω δηλ. 104-5-111-112
ποια απο αυτα ειναι open back?
και αν παρω καποιο απο το κουρδιστο θα πρεπει καθε μερα να το κουρδιζεις ή παιρνει δυναμη απο την κινηση του χεριου?
ξερεις μηπως αν συμφερει η αγορα απο καποια πολη της ευρωπης που μπορεις να πας και να παρεις πολυ μεγαλη εκπτωση σε σχεση με την ελλαδα
γιατι παιρνεις ενα αεροπλανο το πρωι και γυρνας που λενε το απογευμα και τωρα με τις τιμες που εχουν πεσει αν πχ πετυχεις καλη τιμη στην ιταλια πας και ερχεσαι και αυθημερον οποτε βλεπω και αυτην την περιπτωση
αλλη ερωτηση ειναι αν σε επαρχιακες πολεις πχ ορεστιαδα μπορεις να βρεις τιμες σε rolex iwc μεγαλυτερες εκπτωσεις απο αθηνα
νομιζω ολλα ειναι open back ektow apo το 104
καλες τιμες σε Ελλαδα μονο σε παραληλη αγορα
δεν νομιζω αν αξιζει να κανεις ταξιδι για ενα εχτρα 5%
το κουρδιστο το κουρδιζεις μονο με απο την κορονα
οπου εχεις γνωστους εχεις καλυτερες τιμες αλλιως οπου και να πας στην Ελλαδα το ιδιο ειναι

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:55:38 μμ »
pana13 καλοσωρησες και απο μενα στο φορουμ
και συγχαρητηρια για τα ρολογια σου -ωραιοτατα- αλλα και για τα ελληνικα σου
ισως με το φορουμ τα βελτιωσεις περισσοτερο κιολας  :D
χαιρετισμους στην Γερμανια και στους ελληνες της  ;D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:33:57 μμ »
Πρωτη φορα βλεπω τετοιο πανερι και μου κανε εντυπωση.Βεβαια οι πανεριστι του φορουμ σιγουρα το ξερουν.Και τιμουλα ε;


http://www.watches.de/en/overview/detail.html?watchid=707

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 12:15:37 πμ »
Πρωτη φορα βλεπω τετοιο πανερι και μου κανε εντυπωση.Βεβαια οι πανεριστι του φορουμ σιγουρα το ξερουν.Και τιμουλα ε;


http://www.watches.de/en/overview/detail.html?watchid=707

Μare Nostrum, Slytech, Pre-Vendome. O θρύλος λέει ότι ο Sylvester Stallone (Sly) γύριζε μια ταινία (νομίζω στην Ιταλία) και εντυπωσιάστηκε από τα Panerai που μέχρι τότε δε γνώριζε. Παράγγειλε λοιπόν κάποια κομμάτια για φίλους του, οπότε και παρήχθησαν 500 κομμάτια με την υπογραφή του. Ο θρύλος αμφισβητείται έντονα, διάφοροι μιλούν για μαρκετίστικα κόλπα της Panerai (αν είναι ποτέ δυνατόν!!!!!!!!).

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 12:54:53 πμ »
aς το'χα εγώ στα χεράκια μου και άσε τους άλλους να λένε και να πιστεύουν ότι θέλουν  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 12:57:04 πμ »
aς το'χα εγώ στα χεράκια μου και άσε τους άλλους να λένε και να πιστεύουν ότι θέλουν  ;)
Εσύ έχεις το 233, δε χρειάζεσαι άλλο.   :)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 01:02:40 πμ »
Εσύ έχεις το 233, δε χρειάζεσαι άλλο.   :)
καλά λες κάτι είναι κι αυτό.... :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 01:31:27 πμ »
Τι μηχανισμο εχει;

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 11:14:48 πμ »
Τι μηχανισμο εχει;
tίποτα το σπουδαίο ΕΤΑ κουρδιστή 2801-2 με module Dubois-Depraz(43 jewels) κλασσικό PR 42 ωρών....με "μέτριες" επιδόσεις για ΕΤΑ μιας και το ρολόι ΤΟΤΕ δεν συνοδευόταν από COSC(έχω και τεστ από Επώνυμο ξένο περιοδικό)....από τιμή όμως το 2000 περίπου στα 2.550$!!!!! άρε εποχές τρομερές (βέβαια το δολλάριο τότε είχε 400δρχ. οπότε και με την ισοτιμία έβγαινε γύρω στα 3000 ευρώ! σημερινή εποχή) πάντως ΔΕΝ μιλάω για το slytech aλλά για το μελλοντικό μοντέλο ΧΩΡΙΣ την επιγραφή που προανέφερα (από μηχανισμό όμως παραμένει ο ΙΔΙΟΣ!) :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.