Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2324413 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Homopoliticus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2360 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 09:31:17 μμ »
Aφου θα ηθελα,αν ειναι δυνατον,να μας πεις απο που συμπεραινεις οτι ''γιορταζουμε'' ''το''(οπως λεμε  ''το Alfa Romeo'') Flottiglia Mas,
θα μπορουσες,αν ειχες την καλοσυνη,να μας πεις τι ειναι.Διοτι προφανως ειναι κατι σοβαρο που μας διαφευγει και δεν ειναι απλα τα αντιστοιχα ΟΥΚ του ιταλικου ναυτικου!!

Παντα φιλικα

Σπυρος

Αρχικώς είναι σημαντικό να κατανοήσεις ότι όταν δεν γνωρίζεις κάποιον είθισται να του μιλάς στον πληθυντικό. 
Ας είναι, φευ, η τυρρανία της οικειότητας κατατρέχει το συλλογικό μας είναι.  Όσο για το, στο "το Flotigla MAS X'...είναι λίγο δύσκολο να με διδάξεις γραμματική.  Τόσο ελληνική όσο και αγγλική.  Believe you me maty...

Ο εορτασμός προφανώς και δεν προκύπτει από το FLOTIGLA MAS X shrine που μας παρουσίασες.  Έχεις δίκιο!  Κοινώς, τι κάθομαι και ασχολούμαι;
15 Αυγουστο εκτός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου εορτάζουμε ως ημέρα μνήμης και την επέτειο του τορπιλισμού της Έλλης...Τι κάθομαι όμως και σου λέω ε;
Τέλος...πολύ ασχολήθηκα και κακώς ασχολήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος Homopoliticus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2361 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 09:33:09 μμ »

Αποσυνδεδεμένος georgius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2362 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 09:34:24 μμ »
Το Σάββατο πήγα είδα το luminor 1950 3 days Gmt (pam 320) φοβερό κομμάτι, βέβαια δε μου πε γιατί ποσό έκπτωσης αναφέρεται ο πωλητής...το απέφευγε επιμελώς. Δυστυχώς ήθελα να δω και το απο τα historic το luminor 1950 3 days με τα 47mm αλλά δεν το χε. Έχει κανείς άποψη?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2363 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 09:43:17 μμ »
Αρχικώς είναι σημαντικό να κατανοήσεις ότι όταν δεν γνωρίζεις κάποιον είθισται να του μιλάς στον πληθυντικό. 
Ας είναι, φευ, η τυρρανία της οικειότητας κατατρέχει το συλλογικό μας είναι.  Όσο για το, στο "το Flotigla MAS X'...είναι λίγο δύσκολο να με διδάξεις γραμματική.  Τόσο ελληνική όσο και αγγλική.  Believe you me maty...

Ο εορτασμός προφανώς και δεν προκύπτει από το FLOTIGLA MAS X shrine που μας παρουσίασες.  Έχεις δίκιο!  Κοινώς, τι κάθομαι και ασχολούμαι;
15 Αυγουστο εκτός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου εορτάζουμε ως ημέρα μνήμης και την επέτειο του τορπιλισμού της Έλλης...Τι κάθομαι όμως και σου λέω ε;
Τέλος...πολύ ασχολήθηκα και κακώς ασχολήθηκα.

Φίλε homopoliticus, ο ενικός σε ένα φόρουμ αποτελεί άγραφο δίκαιο, άσε που θα ήταν αντιαισθητική η συνομιλία μας με πληθυντικούς-μας ενώνει μια κοινή αγάπη, το ρολόι, κι αυτό αρκεί για πολλή οικειότητα. Δεν είναι τυραννική, μην τη φοβάσαι..

Θα μπορούσες να παραθέσεις απλώς την παραπομπή, η ειρωνία σε εκθέτει ανεπανόρθωτα, πιο πολύ από τον ...ενικό!

Στην πολιτική ουσία του post σου δεν μπαίνω, υπάρχουν τόσα και τόσα σχετικά φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2364 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:00:07 μμ »
Γαλλικά και Πιάνο
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Με συγχωρείτε Κύριε Σπύρο, τα σέβη μου Κύριε Βίκτωρα!!!
 :P
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2365 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:09:31 μμ »
Γαλλικά και Πιάνο
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Με συγχωρείτε Κύριε Σπύρο, τα σέβη μου Κύριε Βίκτωρα!!!
 :P

Φαντάζομαι τώρα τον κ. Σπύρο που θα ετοιμάζει τους φιλιππικούς του  :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2366 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:24:05 μμ »
Φαντάζομαι τώρα τον κ. Σπύρο που θα ετοιμάζει τους φιλιππικούς του  :dielaughing:
:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2367 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:26:02 μμ »
Γαλλικά και Πιάνο
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα


Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2368 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:59:20 μμ »
Να με συγχωρειται αλλα εαν Ιταλοι βυθισαν το Ελλη εμεις θα επρεπε να απαξιωνουμε καθε τι Ιταλικο?
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2369 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:37:13 πμ »
Αρχικώς είναι σημαντικό να κατανοήσεις ότι όταν δεν γνωρίζεις κάποιον είθισται να του μιλάς στον πληθυντικό. 
Ας είναι, φευ, η τυρρανία της οικειότητας κατατρέχει το συλλογικό μας είναι.  Όσο για το, στο "το Flotigla MAS X'...είναι λίγο δύσκολο να με διδάξεις γραμματική.  Τόσο ελληνική όσο και αγγλική.  Believe you me maty...

Ο εορτασμός προφανώς και δεν προκύπτει από το FLOTIGLA MAS X shrine που μας παρουσίασες.  Έχεις δίκιο!  Κοινώς, τι κάθομαι και ασχολούμαι;
15 Αυγουστο εκτός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου εορτάζουμε ως ημέρα μνήμης και την επέτειο του τορπιλισμού της Έλλης...Τι κάθομαι όμως και σου λέω ε;
Τέλος...πολύ ασχολήθηκα και κακώς ασχολήθηκα.

Ως προς το πρωτο σκελος της απαντησης σου και συγκεκριμενα περι της χρησης του πληθυντικου,νομιζω οτι δεν εχω να προσθεσω απολυτως τιποτα,καλυφθηκα πληρως απο τους προλαλησαντες.Αν ομως σε τυρρανα αβαστακτα η οικειοτητα ,μπορεις να μας το δηλωσεις και να εισαι σιγουρος οτι θα σου γραφουμε ολοι στον πληθυντικο,παρακαμπτοντας το ''ειθισται''.
Πιστεψε με,δεν αμφιβαλλω καθολου για τις γραμματικες σου γνωσεις και δεν εχω κανενα σκοπο να σε διδαξω το οτιδηποτε!!ουτε στην ελληνικη ουτε στην αγγλικη γλωσσα,τις οποιες προφανως γνωριζεις αριστα και πιθανως καλυτερα απο εμενα.Ισως στην συγκεκριμενη περιπτωση,εννοω ''το'' Flottiglia,να κανεις λαθος επειδη ειναι ιταλικη η γλωσσα και μπορει κατι να σου διαφευγει.Ουδεις τελειος.!
Oσον αφορα δε το γεγονος οτι μια απλη συλλογη αναμνηστικων και διαφημιστικων ειδων μιας εταιρειας θεωρεις οτι αποτελει ''λατρευτικο χωρο'' και ως εκ τουτου δεν συναδει με τηι ιστορια μας και με τους αγωνες του λαου μας,ε! μονο ως αστειοτητα η παρεξηγηση θα μπορουσα να το  εκλαβω.
Δηλαδη εγω που ειμαι γενικα συλλεκτης και μοντελιστης,δεν θα πρεπει να κατασκευασω ποτε τανκ της Βερμαχτ,η γερμανικο αεροπλανο,η να μαζευω μινιατουρες VW(τα εφτιαχνε ο Χιτλερ) ,η αρχαιους ρωμαιους,,η ιταλους κομαντο,η γιαπωνεζους καμικαζι,η,η,η..........
Επισης δεν πρεπει να αγορασω ΙWC pilot και αλλα ρολογια πιλοτους,,μιας και τα φορουσαν οι γερμανοι πιλοτοι, η ιταλικα προιοντα ,η,η.....
Πραγματικα φαιδροτητες!!!!
Ευχαριστω για την πληροφορια του εορτασμου του τορπιλισμου της Ελλης, καλα εκανες και μου το ειπες και ασχοληθηκες.

Παντα φιλικα
Σπυρος
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Homopoliticus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2370 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 01:47:36 μμ »
Ως προς το πρωτο σκελος της απαντησης σου και συγκεκριμενα περι της χρησης του πληθυντικου,νομιζω οτι δεν εχω να προσθεσω απολυτως τιποτα,καλυφθηκα πληρως απο τους προλαλησαντες.Αν ομως σε τυρρανα αβαστακτα η οικειοτητα ,μπορεις να μας το δηλωσεις και να εισαι σιγουρος οτι θα σου γραφουμε ολοι στον πληθυντικο,παρακαμπτοντας το ''ειθισται''.
Πιστεψε με,δεν αμφιβαλλω καθολου για τις γραμματικες σου γνωσεις και δεν εχω κανενα σκοπο να σε διδαξω το οτιδηποτε!!ουτε στην ελληνικη ουτε στην αγγλικη γλωσσα,τις οποιες προφανως γνωριζεις αριστα και πιθανως καλυτερα απο εμενα.Ισως στην συγκεκριμενη περιπτωση,εννοω ''το'' Flottiglia,να κανεις λαθος επειδη ειναι ιταλικη η γλωσσα και μπορει κατι να σου διαφευγει.Ουδεις τελειος.!
Oσον αφορα δε το γεγονος οτι μια απλη συλλογη αναμνηστικων και διαφημιστικων ειδων μιας εταιρειας θεωρεις οτι αποτελει ''λατρευτικο χωρο'' και ως εκ τουτου δεν συναδει με τηι ιστορια μας και με τους αγωνες του λαου μας,ε! μονο ως αστειοτητα η παρεξηγηση θα μπορουσα να το  εκλαβω.
Δηλαδη εγω που ειμαι γενικα συλλεκτης και μοντελιστης,δεν θα πρεπει να κατασκευασω ποτε τανκ της Βερμαχτ,η γερμανικο αεροπλανο,η να μαζευω μινιατουρες VW(τα εφτιαχνε ο Χιτλερ) ,η αρχαιους ρωμαιους,,η ιταλους κομαντο,η γιαπωνεζους καμικαζι,η,η,η..........
Επισης δεν πρεπει να αγορασω ΙWC pilot και αλλα ρολογια πιλοτους,,μιας και τα φορουσαν οι γερμανοι πιλοτοι, η ιταλικα προιοντα ,η,η.....
Πραγματικα φαιδροτητες!!!!
Ευχαριστω για την πληροφορια του εορτασμου του τορπιλισμου της Ελλης, καλα εκανες και μου το ειπες και ασχοληθηκες.

Παντα φιλικα
Σπυρος

Η πληροφορία της ημέρας νομίζω δεν είναι ότι έγινε ο τορπιλισμός της Έλλης αλλά ότι αντί για τα σημερινά Ιταλικά ΟΥΚ το shrine αφορά  δημιούργημα του Μουσολίνι...
Τις φαιδρότητες τις επιστρέφω με χαρά και νομίζω ότι σε γιουσουρούμ της Κων/πουλης μπορεί άνετα να βρεις και σπάθες των Τσετών που μπούκαραν στη Σμύρνη.  Μπορεί να αρχίσεις να συλλέγεις και τέτοιες αφού...ο μοντελισμός έχει και Στούκας ή Πάντσερ...
Απορίας άξιο δεν είναι που κάνουμε τη συζήτηση αυτή.  Απορίας άξιο είναι που κάποιοι απορούν πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. 

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2371 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 01:55:09 μμ »
Βασικά απορίας άξιο είναι πως τσουβαλιάζεις και χαρακτηρίζεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις καν, ορμώμενος μόνο από τα πράγματα που συλλέγουν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2372 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 02:30:11 μμ »
Η αισθητική και η τέχνη είναι ενιαία, όλοι έχουν δανεισθεί από όλους. Ο Ναζισμός, στο απόγειο της δύναμής του, από το 1930 και μετά, γέμισε το Βερολίνο με αρχαιοπρεπή ελληνικά μνημεία (εκθειασμός του ινδοευρωπαϊκού πολιτισμού) και με σοβιετικού τύπου συμπλέγματα αγαλμάτων (των συμμάχων μας σοβιετικών) που τα περισσότερα, ακόμα κοσμούν την σημερινή Γερμανία.
Τα σύμβολα δεν κάνουν την ιδεολογία απαραίτητα.
Όπως σε αυτό το αρχαιοελληνικό κράνος από το Ηράκλειο (Herculanum του Τάραντα) http://en.wikipedia.org/wiki/File:GreekHelmetSwastika_marked.jpg
Φίλε Homopoliticus είσαι  :offtopic και δυστυχώς με ανάγκασες κι εμένα να βγω  :offtopic
Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2373 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 03:01:20 μμ »
Δεν εχω ακομα καταλαβει τι θελεις να πεις homopoloticus..
Αντιδρας που καποιος συλλεγει - χωρις να το γνωριζει - αντικειμενα που εχουν συνδεθει μετο φασισμο; θα μπορουσε να ειναι μια ενδιαφερουσα θεση αν δε σε ενδιεφερε περισσοτερο να προσβαλλεις και να ειρωνευτεις. και παλι ομως, μια συλλογη περιεχει τα παντα που αφορουν ενα θεμα, αλοιμονο αν ο συλλεκυης χαρακτηριζοταν ετσι αβιαστα απο τα αντικειμενα της σλλογης του..
Θιχτηκε η ελληνικοτητα σου; Τοσα φορα γεματατα απο ελληνικοτητα υπαρχουν, γιατι δεν εκτονωνεσαι εκει;

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2374 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 03:12:57 μμ »
Αν δεν φοράς αυτό το ρολόι δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα  ;)



Η IstarTeleshoping δίνει τη λύση σε κάθε μοντελιστή που θέλει να φτάξει το Ζeke και το messerschmitt του,
αλλά από την άλλη μεριά δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τα σύμβολα των κατακτητών.



στο επόμενο panzer κολλήστε ένα σηματάκι EΛΒΟ και είστε κομπλέ.


PS: Το πρώτο μου μοντέλο 1/72 από Ηasegawa από τον Kalfaki δώρο από το θείο μου





μετά πήγα στα 1/48 για παραπάνω λεπτομέρεια.
Λέτε να πάω να πάρω κάνα καινούργιο αερογράφο και να αρχίσω τα customize στα ρολόγια?

ΠΟΙΟ ΟFF TOPIC ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΙΗΣΗ  ;D  ;D  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2013, 03:24:17 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος georgius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2375 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 03:51:33 μμ »
Για να αφήσουμε στην άκρη τις αντιδικίες, πιστεύω ότι σ αυτο το forum έχουμε ολοι μια κοινή αγαπη για άλλους υλοποιησημη για άλλους άπιαστο όνειρο. Θα ξανά αναφέρω ότι Το Σάββατο πήγα είδα το luminor 1950 3 days Gmt (pam 320) φοβερό κομμάτι, βέβαια δε μου πε γιατί ποσό έκπτωσης αναφέρεται ο πωλητής...το απέφευγε επιμελώς. Δυστυχώς ήθελα να δω και το απο τα historic το luminor 1950 3 days με τα 47mm αλλά δεν το χε. Έχει κανείς άποψη?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2376 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:26:22 μμ »
Απέφυγε να αναφέρει έκπτωση γιατί, πιθανότατα θα είναι απογοητευτική. Ειδικά αν μιλάμε για το γνωστό μαγαζί του κέντρου.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2377 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:42:06 μμ »
Ξυνη μου την εβγαλες την μακαροναδα,τσαμπα το λινγκουινι και η παρμεζανα πηγαν.Που μυαλο για τιραμισου και εσπρεσακι τωρα.Και θελω ενα σκασμο λεφτα τωρα για ψυχαναλυση,ελεος.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2378 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:46:09 μμ »
Τέλος...πολύ ασχολήθηκα και κακώς ασχολήθηκα.
Αν το καταλάβαινες,θα ήταν όλα πολύ καλύτερα και για εμάς αλλά κυρίως για 'σένα που εξακολουθείς να εκτίθεσαι.
Η επίδειξη των γραμματικών σου γνώσεων,για τις οποιες δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω,δεν έχει να μου πει κάτι.
Αντιθέτως,αποτελείς τρανό παράδειγμα ότι το ήθος και η συμπεριφορά ενός ανθρώπου δε συνάδουν απαραίτητα με το επίπεδο της μόρφωσής του.
Κοινώς,όσα πανεπιστήμια και να βγάλεις................

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #2379 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:49:14 μμ »
Αν το καταλάβαινες,θα ήταν όλα πολύ καλύτερα και για εμάς αλλά κυρίως για 'σένα που εξακολουθείς να εκτίθεσαι.
Η επίδειξη των γραμματικών σου γνώσεων,για τις οποιες δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω,δεν έχει να μου πει κάτι.
Αντιθέτως,αποτελείς τρανό παράδειγμα ότι το ήθος και η συμπεριφορά ενός ανθρώπου δε συνάδουν απαραίτητα με το επίπεδο της μόρφωσής του.
Κοινώς,όσα πανεπιστήμια και να βγάλεις................

 :up: :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.