Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1845817 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7220 στις: Μάρτιος 09, 2022, 09:37:34 πμ »


Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7221 στις: Μάρτιος 09, 2022, 11:19:48 πμ »
Προκαλείς maestro, προκαλείς…
Τα απλά Oyster Perpetual τα βρίσκω πιο ωραία από τα Seamaster...κάποια χρώματα (ροζ - κόκκινο) στα Seamaster μου αρέσουν πολύ αλλά με χαλάει αφάνταστα η ημερομηνία.
Kαι το Submariner είναι πολύ πιο ωραίο από το Seamaster Pro.
Για τα δύο θηρία, τι να πω! Δεν φοριούνται αυτά τα πράγματα. To Omega όμως έχει πιο όμορφο dial.
Τα χρυσά Speedmaster είναι πανέμορφα, πολύ πιο όμορφα από τα Daytona, ειδικά το πράσινο…και οι retail τιμές είναι παρόμοιες.

Εννοείται ότι επενδυτικά δεν υπάρχει σύγκριση, τουλάχιστον προς το παρόν. Rolex και πάλι Rolex…εάν φυσικά μπορείς να τα βρεις και να τα αγοράσεις retail ή με μικρό καπέλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2022, 11:26:31 πμ από Dimitris Real »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7222 στις: Μάρτιος 09, 2022, 11:20:12 πμ »


Φίλε μου Μιχάλη υπάρχουν οι " επενδυτές" και υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν ένα όμορφο ρολόι να το φοράνε και να το χαίρονται. Από ότι ξέρω εδώ στο φόρουμ δεν έχουμε ούτε ποδοσφαιριστές ,ούτε τραπερ,ούτε πανάκριβες βίζιτες . Άρα στο μέλλον θα βλέπουμε μόνο omega,tudor,breitling . Επιπλέον προσωπικά έχω βαρεθεί να παρακαλώ τους dealer να τους δώσω τα λεφτά μου και να μου δώσουν μια κορώνα . Είναι επιπλέον γελίο να βλέπεις κάθε εποχή που έχουν οι ADs παραλαβές μετά από δύο μέρες να αναιβαζουν τα γνωστά μαγαζάκια τα ωραία αντρικά μοντέλα . Σε λίγο θα τους πέρνω τηλέφωνο και θα μου λένε γιατρέ έχω μόνο ένα 28αρι γυναικείο . Με ένα στρινγκ δώρο. Έχω παρακαλέσει για batman και είχα όλη την καλή διάθεση να δώσω και καπέλο . Ρώτησα ευθέως πόσο παραπάνω θέλετε . Ούτε πήρα ποτέ απάντηση . Άρα η ξεφτιλισμενη αυτή εταιρεία σε ωθεί στον κάθε λογής grey dealer   για να βρεις ένα Dj41 και ένα Batman ( τα μόνα που με ενδιαφέρουν ) . Εγώ όμως δεν γουστάρω να ψωνίσω από την grey αγορα γιατί θεωρώ πως ρίχνω νερό στον μύλο και επιπλέον κινδυνεύω να φάω στα μούτρα κάμοια ωραία ρεπλικα 5Α+. Γι'αυτό Μιχαλακο αγόρασα ένα 44αρι panerai με μια φοβερή έκπτωση . Θα το γουστάρω ένα δύο χρόνια και μετά θα το δώσω με μια μικρή ζημιά . Και όλα καλά . Τα καλύτερα μου@@ του κοσμου και τα καλύτερα αυτοκίνητα όταν τα " σκάσεις" είναι διαθέσιμα . Δεν ξέρω τι θέλει να μας πει η Ρολεξ . Ο λαός λέει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7223 στις: Μάρτιος 09, 2022, 12:09:06 μμ »
Σορρυ κιολας αλλα τα ρολεξ τα θεωρω βαρετα (με εξαιρεση το μπατμαν)!!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7224 στις: Μάρτιος 09, 2022, 03:07:50 μμ »
Φίλε μου Μιχάλη υπάρχουν οι " επενδυτές" και υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν ένα όμορφο ρολόι να το φοράνε και να το χαίρονται. Από ότι ξέρω εδώ στο φόρουμ δεν έχουμε ούτε ποδοσφαιριστές ,ούτε τραπερ,ούτε πανάκριβες βίζιτες . Άρα στο μέλλον θα βλέπουμε μόνο omega,tudor,breitling . Επιπλέον προσωπικά έχω βαρεθεί να παρακαλώ τους dealer να τους δώσω τα λεφτά μου και να μου δώσουν μια κορώνα . Είναι επιπλέον γελίο να βλέπεις κάθε εποχή που έχουν οι ADs παραλαβές μετά από δύο μέρες να αναιβαζουν τα γνωστά μαγαζάκια τα ωραία αντρικά μοντέλα . Σε λίγο θα τους πέρνω τηλέφωνο και θα μου λένε γιατρέ έχω μόνο ένα 28αρι γυναικείο . Με ένα στρινγκ δώρο. Έχω παρακαλέσει για batman και είχα όλη την καλή διάθεση να δώσω και καπέλο . Ρώτησα ευθέως πόσο παραπάνω θέλετε . Ούτε πήρα ποτέ απάντηση . Άρα η ξεφτιλισμενη αυτή εταιρεία σε ωθεί στον κάθε λογής grey dealer   για να βρεις ένα Dj41 και ένα Batman ( τα μόνα που με ενδιαφέρουν ) . Εγώ όμως δεν γουστάρω να ψωνίσω από την grey αγορα γιατί θεωρώ πως ρίχνω νερό στον μύλο και επιπλέον κινδυνεύω να φάω στα μούτρα κάμοια ωραία ρεπλικα 5Α+. Γι'αυτό Μιχαλακο αγόρασα ένα 44αρι panerai με μια φοβερή έκπτωση . Θα το γουστάρω ένα δύο χρόνια και μετά θα το δώσω με μια μικρή ζημιά . Και όλα καλά . Τα καλύτερα μου@@ του κοσμου και τα καλύτερα αυτοκίνητα όταν τα " σκάσεις" είναι διαθέσιμα . Δεν ξέρω τι θέλει να μας πει η Ρολεξ . Ο λαός λέει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπάτμαν με ένα εικοσαρικάκι θα βρεις κ είναι και ευκαιρία διότι πιστεύω θα κάνει 30 σύντομα. Όταν σου έδινα το δικό μου βέβαια 13 σου βρώμαγε οπότε καλό είναι και το πανερι το 44άρι.


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7225 στις: Μάρτιος 09, 2022, 03:09:51 μμ »
Προκαλείς maestro, προκαλείς…
Τα απλά Oyster Perpetual τα βρίσκω πιο ωραία από τα Seamaster...κάποια χρώματα (ροζ - κόκκινο) στα Seamaster μου αρέσουν πολύ αλλά με χαλάει αφάνταστα η ημερομηνία.
Kαι το Submariner είναι πολύ πιο ωραίο από το Seamaster Pro.
Για τα δύο θηρία, τι να πω! Δεν φοριούνται αυτά τα πράγματα. To Omega όμως έχει πιο όμορφο dial.
Τα χρυσά Speedmaster είναι πανέμορφα, πολύ πιο όμορφα από τα Daytona, ειδικά το πράσινο…και οι retail τιμές είναι παρόμοιες.

Εννοείται ότι επενδυτικά δεν υπάρχει σύγκριση, τουλάχιστον προς το παρόν. Rolex και πάλι Rolex…εάν φυσικά μπορείς να τα βρεις και να τα αγοράσεις retail ή με μικρό καπέλο.
Δημήτρη άσχημα ή όμορφα είναι δευτερεύον. Μία τόσο ιστορική εταιρεία να αντιγράφει ευθέως είναι ανέκδοτο. Ήταν ο φτωχός συγγενής τόσα χρόνια, πλέον έγινε ο φτωχός αντιγραφέας. Ξεφτίλα για την Ω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7226 στις: Μάρτιος 09, 2022, 03:33:55 μμ »
Σορρυ κιολας αλλα τα ρολεξ τα θεωρω βαρετα (με εξαιρεση το μπατμαν)!!!
Βαρετά πολύ κι εμένα με πιάνει χασμουρητό όταν τα κοιτάω

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7227 στις: Μάρτιος 09, 2022, 03:38:40 μμ »
Τα deep-sea τα ξεχνάμε. Ίσως για 10ο ρολόι στη συλλογή. Και μάλλον τότε θα κατεληγα με τον james τον Cameron

Sub vs seamaster για το μπρασελε και μόνο ψηφίζω sub.Αλλα επειδή πάντα καταλήγουμε στα λεφτά εδώ μέσα, προτιμώ 3 seamaster από official retailer από 1 GrayMarket sub (ή 6 seamaster, ένα για κάθε μέρα της βδομάδας συγκριτικά μεεταχειρισμενο hulk)

Στους ακριβούς χρονογράφους μου αρέσει πιο πολύ το πράσινο καντράν στη daytona αλλά πιο πολύ η απόχρωση του χρυσού στο Omega. Το ένα πρέπει να το κουρδιζω  για να δουλέψει το άλλο να ξεβιδωνω για να λειτούργησω το χρονογράφο, το ένα δεν βρίσκεται retail το άλλο 30k για omega αυτή τη στιγμή δε μου κάθεται καλά. Οπότε θα τα αφησω για την ώρα

Τα παρδαλά rolex με πονάνε στα μάτια και στην καρδιά.

Τα παρδαλά Omega είναι ανεκτά, ειδικά το μπλε και το "λαδογκρι"

Αυτα από μενα

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7228 στις: Μάρτιος 09, 2022, 03:49:14 μμ »
Βαρετά πολύ κι εμένα με πιάνει χασμουρητό όταν τα κοιτάω
Για το δικο μου γουστο, ναι ειναι βαρετα!! Δεν ειμαι maximalist καμιας μαρκας και δεν με ενδιαφερει καν αν θα χασει ή θα κερδισει αξια (δεν περιμενω να βγαλω λεφτα απο τα ρολογια). Αγοραζω οτι μου αρεσει να φοραω. Τωρα για το χασμουρητο κοιτα μηπως σε εχουνε ματιασει  :D

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7229 στις: Μάρτιος 09, 2022, 04:18:46 μμ »
Δημήτρη άσχημα ή όμορφα είναι δευτερεύον. Μία τόσο ιστορική εταιρεία να αντιγράφει ευθέως είναι ανέκδοτο. Ήταν ο φτωχός συγγενής τόσα χρόνια, πλέον έγινε ο φτωχός αντιγραφέας. Ξεφτίλα για την Ω.

Άσχημο ή όμορφο είναι δευτερεύον? Δεν ξέρω τι, αλλά μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις και δεν σου βγήκε.
Οι αντιγραφές της Rolex για ποιον λόγο δεν είναι ξεφτίλα? Άσε που δεν μπορώ να θεωρήσω ξεφτίλα την Ω που επενδύει στην τεχνολογική εξέλιξη και έχει κάνει μηχανισμούς διαμάντια, tourbillon και world timer...ενώ η Rolex τα ίδια και τα ίδια.
Τέλος πάντων, εκεί έξω υπάρχουν ρολογάρες και ασχολούμαστε με τα Rolex που αξίζουν κυρίως σαν επένδυση και φιγούρα...κι έχω μια φαγούρα!!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7230 στις: Μάρτιος 09, 2022, 04:25:05 μμ »
Άσχημο ή όμορφο είναι δευτερεύον? Δεν ξέρω τι, αλλά μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις και δεν σου βγήκε.
Οι αντιγραφές της Rolex για ποιον λόγο δεν είναι ξεφτίλα? Άσε που δεν μπορώ να θεωρήσω ξεφτίλα την Ω που επενδύει στην τεχνολογική εξέλιξη και έχει κάνει μηχανισμούς διαμάντια, tourbillon και world timer...ενώ η Rolex τα ίδια και τα ίδια.
Τέλος πάντων, εκεί έξω υπάρχουν ρολογάρες και ασχολούμαστε με τα Rolex που αξίζουν κυρίως σαν επένδυση και φιγούρα...κι έχω μια φαγούρα!!!
Δευτερεύον σε σχέση με το γιατί έκανα την ανάρτηση. Την αντιγραφή ήθελα να δείξω. Άσχετο αν βγήκαν όμορφα ή άσχημα

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7231 στις: Μάρτιος 09, 2022, 05:00:11 μμ »
Δευτερεύον σε σχέση με το γιατί έκανα την ανάρτηση. Την αντιγραφή ήθελα να δείξω. Άσχετο αν βγήκαν όμορφα ή άσχημα

Έτσι ναι…πάω πάσο και εν μέρη συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7232 στις: Μάρτιος 09, 2022, 05:12:55 μμ »
Εάν ήταν 39-40-41mm τα φορούσα χαλαρά! Αν ήταν και χωρίς ημερομηνία θα γίνονταν ένα με τον καρπό μου.


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7233 στις: Μάρτιος 09, 2022, 05:17:33 μμ »
Στο μεταξύ η ημερομηνία είναι και λίγο όρτσα.
Έχει κατι από Seiko.

Εστάλη από το Google Pixel 6


Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7234 στις: Μάρτιος 09, 2022, 05:20:31 μμ »
Και αυτά είναι πολύ όμορφα. Τα πράσινο καταπληκτικό…αλλά είναι πολλά τα λεφτά!


Αποσυνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7235 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 11:43:30 μμ »

Αποσυνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7236 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 11:45:20 μμ »
26 Ιανουαρίου για να δούμε τι θα δούμε.....

Αποσυνδεδεμένος john1987

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7237 στις: Ιανουάριος 31, 2023, 04:04:40 μμ »
έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από τις εκπτώσεις σε καινούργια Omega;

Εγω κοίταξα το Seamaster όταν βγήκε (μαύρο καντραν) και από 5χιλ το δίνανε 4χιλ, ενώ τώρα η αρχική είναι 6.200!

Αποσυνδεδεμένος myron

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7238 στις: Ιανουάριος 31, 2023, 06:02:31 μμ »
Εξαρτάται το μαγαζί.
Νομίζω από αύριο ίσως πέσουν νέες αυξήσεις.

Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7239 στις: Ιανουάριος 31, 2023, 08:47:57 μμ »
Επιβεβαιώνω πέρασα το Σάββατο από την μπουτικ και μου είπαν για αυξήσεις σύντομα.
Ανεβαίνουν συνέχεια όλα.