Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4212094 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14920 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:45:29 μμ »
Φασκεις και αντιφασκεις αγαπητέ. Ιδιαίτερα στην εκφορά αντιθετης άποψης, σπεύδεις να τα μισο-μαζεψεις.

Εσύ λοιπον τα παρουσίασες ως κανόνα / κανονικότητα. Σου αντιτείνω πως, λοιπόν, δεν είναι έτσι.Και σου επαναλαμβάνω, ΔΕΝ επιτρέπεται η πώληση άνω της τιμής καταλόγου όπως και η χονδρική.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θες να συντηρείς ένα κλίμα μεταξύ μύθου, θρύλου και φαντασίας γυρω απο τη R σχετικά με τις τιμες και τη διαθεσιμότητα που είναι πέρα και πάνω από αυτό που πραγματικά ισχύει αυτή τη στιγμή.
Η μάλλον καλύτερα, μπορώ να υποθέσω. Στο είχα γράψει και παλαιότερα.

Σου εξήγησα γιατί. Διότι όταν κάλεσα στα κεντρικά κ ρώτησα εάν ο εκπρόσωπος της Σαντορίνης ή της Νάξου έχουν δικαίωμα να πουλήσουν άνω της τιμής καταλόγου, μου απάντησαν ΝΑΙ. Τελεία.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14921 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:47:18 μμ »
Οκ

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14922 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:48:24 μμ »
Μιχάλη δεν ισχύει αυτό που λες

Authorized dealer πουλάει επισήμως μόνο retail

Εξ'ου και οι τιμές που ανακοινώνει κάθε φορά η ρολεξ

Υπάρχει διατιμηση δηλαδή... Και γι αυτό όλοι κόβουν την τιμή retail (και κάνουν γαργάρα το καπέλο)

Εξωτερικό υπάρχουν μαγαζάκια δίπλα από τους AD (οι ίδιοι τα έχουν και τα πάνε πέρα-δώθε) και πουλάνε όσο θέλουν..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14923 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 04:03:54 μμ »
Μιχάλη δεν ισχύει αυτό που λες

Authorized dealer πουλάει επισήμως μόνο retail

Εξ'ου και οι τιμές που ανακοινώνει κάθε φορά η ρολεξ

Υπάρχει διατιμηση δηλαδή... Και γι αυτό όλοι κόβουν την τιμή retail (και κάνουν γαργάρα το καπέλο)

Εξωτερικό υπάρχουν μαγαζάκια δίπλα από τους AD (οι ίδιοι τα έχουν και τα πάνε πέρα-δώθε) και πουλάνε όσο θέλουν..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Δε λέω κάτι εγώ Παναγιώτη.
Η μπουτίκ το είπε.
Γι αυτό και είπα, ας τους πάρει και κάποιος άλλος να τους ρωτήσει να δούμε αν θα πουν το ίδιο ή κάτι άλλο! Πάρε εσύ.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14924 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 04:12:09 μμ »
Και μενα παντως μ εχει ζητησει καπελο ντιλερ επισημος (εννοειται οφ δι ρεκορντ π λενε) και εννοειται χωρις αποδειξη….και εννοειται δε το πηρα…
τωρα βεβαια αυτος δε θεωρω οτι ειναι ο κανονας και νομιζω το απαγορευει η ρολεξ…(στα χαρτια τουλαχιστον)…Αλλιως ποιος ο λογος της ριτειλ;θα λεγαν πουλατε οσο θελετε…

Αλλιως ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ θα πουλουσαν με καπελο  στους πελατες και δε θα χρειαζοταν να τα ξεφπρτωθουν με καπελο στους γκρευ…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14925 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 04:13:00 μμ »
Επιπλέον εάν δε έχουν άδεια, πως ΔΕΝ φοβούνται τον κάθε άγνωστο που μπαίνει μέσα (όπως ο φίλος μας στην προκειμένη περίπτωση) να του λένε στα ίσια θέλουμε καπέλο;

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14926 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 04:13:43 μμ »
Και μενα παντως μ εχει ζητησει καπελο ντιλερ επισημος (εννοειται οφ δι ρεκορντ π λενε) και εννοειται χωρις αποδειξη….και εννοειται δε το πηρα…
τωρα βεβαια αυτος δε θεωρω οτι ειναι ο κανονας και νομιζω το απαγορευει η ρολεξ…(στα χαρτα τουλαχιστον)

Αλλιως ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ θα πουλουσαν με καπελο  στους πελατες και δε θα χρειαζοταν να τα ξεφπρτωθουν με καπελο στους γκρευ…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς. Έχει καλούς έχει και κακούς.  Ψηφίζουμε με το πορτοφόλι μας...

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14927 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 04:13:56 μμ »
Καπέλο μετρητοίς και στο χέρι, απόδειξη στην τιμή της λιανικής.. δυστυχώς αυτά ισχύουν και πήραμε κι εμείς το καπελάκι μας


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14928 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 04:17:57 μμ »
παιδιά καλησπέρα βρήκα σε επίσημο αντιπρόσωπο το batman και μου ζήτησε από την τιμή καταλόγου σχεδόν 11000 παραπάνω .
είναι με τα καλά του ο τύπος και μου είπε ότι και η rolex δεν πουλάει την τιμή που έχει ο κατάλογος .
επιτρέπεται ?

Μιλαμε για new or used καποιου πελατη ή δικο του? Aν ηταν used οσο θελει το πουλαει και ας ειναι επισημος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2022, 04:35:25 μμ από Kkost »

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14929 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 07:11:20 μμ »
Εγώ ξέρω ότι όποιος γουστάρει και διαθέτει γιούρα αποκτά R με καπέλο ημίψηλο, ρεπούμπλικα, ψαθάκι, τραγίασκα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14930 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 07:23:30 μμ »
Πιο λογικό πάντως μου φαίνεται να μην υπάρχει διατίμηση και οι τιμές λιανικής να έχουν ενδεικτικό χαρακτήρα.
Είναι ζήτημα του τι έχει συμφωνηθεί στις συμβάσεις διανομής που συνάπτονται μεταξύ παραγωγού (R) και εμπόρων.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14931 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 07:39:26 μμ »
Πιο λογικό πάντως μου φαίνεται να μην υπάρχει διατίμηση και οι τιμές λιανικής να έχουν ενδεικτικό χαρακτήρα.
Είναι ζήτημα του τι έχει συμφωνηθεί στις συμβάσεις διανομής που συνάπτονται μεταξύ παραγωγού (R) και εμπόρων.

Η συμφωνία είναι να πουλάνε σε τιμές καταλόγου. Αν η Rolex ήθελε να πωλούνται πιάτσα, θα αύξανε χθες κιόλας την τιμή αναλόγως. Προφανώς και κάτι βλέπει περισσότερο ώστε να μην "εξαργυρωνει" τη ζήτηση εδώ και 3 χρόνια. Υπάρχουν παραδείγματα εταιρειών που το έκαναν και γύρισε μπούμερανγκ.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14932 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 07:56:28 μμ »
Εγώ ξέρω ότι όποιος γουστάρει και διαθέτει γιούρα αποκτά R με καπέλο ημίψηλο, ρεπούμπλικα, ψαθάκι, τραγίασκα κλπ.

Και ακριβώς αυτό είναι και η απόδειξη της τεχνητής έλλειψης. Όταν κάτι δεν υπάρχει, απλά δεν υπάρχει. Όταν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο, σε πολλαπλάσια της ονομαστικής του, τιμή, σημαίνει πως απλουστατα κάποιος έχει κατορθώσει να ελέγξει την εφοδιαστική αλυσίδα. Τα υπόλοιπα έπονται.


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14933 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 07:59:20 μμ »
Η συμφωνία είναι να πουλάνε σε τιμές καταλόγου. Αν η Rolex ήθελε να πωλούνται πιάτσα, θα αύξανε χθες κιόλας την τιμή αναλόγως. Προφανώς και κάτι βλέπει περισσότερο ώστε να μην "εξαργυρωνει" τη ζήτηση εδώ και 3 χρόνια. Υπάρχουν παραδείγματα εταιρειών που το έκαναν και γύρισε μπούμερανγκ.

Χωρίς να έχω διάθεση να σε αμφισβητήσω, αν δε δούμε τη σύμβαση διανομής δεν μπορούμε να ξέρουμε. Αν την έχεις δει τότε εννοείται ισχύει αυτό που είδες.

Στο παρακάτω άρθρο, την αξιοπιστία του οποίου δε γνωρίζω, δεν ξεκαθαρίζεται αν η πώληση σε τιμές retail (που πάντως αποκαλούνται "προτεινόμενες") είναι νομικά δεσμευτική. Και το λέω λόγω ιδιότητας. Γράφεται απλά ότι η Ρολεξ θέλει να πωλούνται τα ρολόγια της στις τιμές που αυτή προτείνει και ότι αν μάθει ότι κάποιος αντιπρόσωπος το κάνει, μπορεί να τερματίσει τη σύμβαση διανομής που έχει μαζί του. Αλλά εκεί τα μπερδεύει, αφού δεν ξεκαθαρίζει αν μπορεί να την τερματίσει με λόγο τη μη πώληση σε retail τιμές ή αν μπορεί να την τερματίσει οποτεδήποτε.

https://millenarywatches.com/can-rolex-ads-charge-more-than-retail-price/

Συνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14934 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 08:13:28 μμ »
Από προσωπική εμπειρία και με απόλυτη βεβαιότητα και σιγουριά, σας λέω ότι ισχύει αυτό που υποστηρίζει ο Μιχάλης.
Οι ντιλερς έχουν το ελεύθερο να πουλάνε με καπέλο.
Η Rolex σαφώς και το γνωρίζει και με τη σιωπή της ουσιαστικά το επικροτεί.
Έχουν γίνει μέχρι και καταγγελίες, οι οποίες φυσικά εχουν καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων, αφού επι της ουσίας κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τα όσα ισχυρίζεται.

Sent from my Pixel 7 Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2022, 08:40:16 μμ από episkeptis »

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14935 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 08:35:30 μμ »
Η σύμβαση διανομής που αναφέρθηκε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ  την πώληση σε μή τελικό χρήστη, δηλαδή  την πώληση εκούσια ή ακούσια σε χονδρική ή τη μεταβίβαση του στοκ μερικώς ή καθ' ολοκληρία.
Επιπρόσθετα της σύμβασης διανομής, υπάρχει ένα σύνολο από πολιτικές μεταξύ των οποίων και για την τιμή πώλησης/εκάστοτε τιμοκαταλογο. Σε μια ελεύθερη οικονομία, δεν μπορεί να υπάρχει επιβολή διατίμησης και γιαυτό οι τιμές καταλογου ευσχημα καλούνται ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΕΣ. Το κατα ποσό και προς ποια κατεύθυνση μπορεί να παρεκκλίνει ο AD καθορίζεται από την πολιτική και εν τέλει την ανοχή της Rolex. Γιαυτό και ανέφερα πως η μεν χονδρική ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ, η δε πώληση άνω της τιμής καταλόγου ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ και επισύρει συνέπειες. Αν επιτρεπόταν θα ήταν φορα παρτίδα οι τιμές και όχι στο μιλητό και ζούλα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14936 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 08:40:38 μμ »
Συγγνώμη αλλά όταν κάτι δεν επιτρέπεται τότε απαγορεύεται.
Νομίζω όμως ότι κι εσύ ουσιαστικά συμφωνείς ότι οι πωλήσεις σε τιμές πάνω από την προτινόμενη επιτρέπονται καταρχήν αλλά ενδέχεται να έχουν συνέπειες που απορρέουν από την πολιτική της Rolex. Όπως λ.χ. τη λήξη μίας συνεργασίας (καταγγελία σύμβασης διανομής).

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14937 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 08:52:27 μμ »
Συγγνώμη αλλά όταν κάτι δεν επιτρέπεται τότε απαγορεύεται.
Νομίζω όμως ότι κι εσύ ουσιαστικά συμφωνείς ότι οι πωλήσεις σε τιμές πάνω από την προτινόμενη επιτρέπονται καταρχήν αλλά ενδέχεται να έχουν συνέπειες που απορρέουν από την πολιτική της Rolex. Όπως λ.χ. τη λήξη μίας συνεργασίας (καταγγελία σύμβασης διανομής).

Ναι. Νομικά δεν μπορεί να απαγορεύσει κανείς την πώληση 100 φορές απάνω ή το να δοθεί χάρισμα. Το να συμβεί όμως, θα επισύρει συνέπειες από το ισχυρό έτερο μέρος της σύμβασης.
Και η μοιχεια δεν διώκεται πλέον ποινικά αλλά η αποκάλυψή της δύναται να έχει ουσιαστικές συνέπειες  :smt081

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14938 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 09:54:59 μμ »
Ναι. Νομικά δεν μπορεί να απαγορεύσει κανείς την πώληση 100 φορές απάνω ή το να δοθεί χάρισμα. Το να συμβεί όμως, θα επισύρει συνέπειες από το ισχυρό έτερο μέρος της σύμβασης.
Και η μοιχεια δεν διώκεται πλέον ποινικά αλλά η αποκάλυψή της δύναται να έχει ουσιαστικές συνέπειες  :smt081

Ενδέχεται πράγματι και συνήθως έχει, αλλά τα ποσοστά μοιχείας είναι εντυπωσιακά υψηλά! Για να μην πω ότι είναι ο κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14939 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 11:11:05 μμ »
Να επαναλάβω πως εγώ δε έχω άποψη για το θέμα, απλά μετέφερα αυτά που μου είπε η μαμά R όταν κάλεσα από το νησί που ο επίσημος μου ζήτησε καπέλο. Επίσης, εξακολουθώ να προκαλώ όσους το αμφισβητούν να καλέσουν αύριο το πρωί να το ακούσουν με τ αυτιά τους να τελειώσει η συζήτηση !! Τόσο απλά