Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215250 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14800 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:19:36 πμ »
Μια απορια Αστερη : γιατι επελεξες 44αρι πανερι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό σκέφτομαι από χθες !

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14801 στις: Αύγουστος 23, 2022, 05:49:39 μμ »
Μια απορια Αστερη : γιατι επελεξες 44αρι πανερι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
μου αρεσε πολυ το χρωμα , το πως εκατσε . Θελω ακομη το 422 ακομη και το 557 αλλα δεν υπαρχει

εβαλα αυτο σημερα αλλα μου την εκαναν και το εδωσαν

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14802 στις: Αύγουστος 23, 2022, 05:59:39 μμ »
Πάρε ρε καρντασι ένα 422 ή 372 να γεμίζει αυτός ο αστράγαλος!! Δες σορυ... καρπός:) Πριν ξυπνήσουν οι κάτοχοι και τα βρίσκεις 9000

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτο ποιο pam ειναι ; Νομιζω οτι θα κατσει καλυτερα απο ολα

Αποσυνδεδεμένος PAP13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14803 στις: Αύγουστος 23, 2022, 06:01:30 μμ »
Με τέτοιο καρπό το 47 αρι είναι τέλειο πάνω σου!!!
Εγώ με παραλίγο 18 καρπό έχω σχεδόν μόνο 47αρια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14804 στις: Αύγουστος 23, 2022, 06:05:19 μμ »
Με τέτοιο καρπό το 47 αρι είναι τέλειο πάνω σου!!!
Εγώ με παραλίγο 18 καρπό έχω σχεδόν μόνο 47αρια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λουμινορ 47αρια δεν υπαρχουν δυστυχώς . 

Αποσυνδεδεμένος PAP13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14805 στις: Αύγουστος 23, 2022, 06:54:29 μμ »
Λουμινορ 47αρια δεν υπαρχουν δυστυχώς .
Δεν υπάρχουν;;
Είσαι σίγουρος;;
luminor κουρδιστα υπάρχουν σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14806 στις: Αύγουστος 23, 2022, 07:02:07 μμ »
δεν μπορω να βρω πραγματικα  λουμινορ . Ραντιομιρ δεν εχω ψαξει για να πω την αληθεια .

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14807 στις: Αύγουστος 28, 2022, 07:10:56 πμ »
liberal.gr/market/giati-oi-kinezoi-poloun-mazika-rolex-kai-hermes/466856
Μετά τον Δρόμο του μεταξιού προέκυψε ο Δρόμος του Rolex. Νέο Έλληνες του χρηματιστηρίου, των μνημονίων, του COVID-19 τα rolex της Κίνας σας περιμένουν.
Πλέον δεν είναι άπιαστο όνειρο το πουλ μουρ, το κύρος, η κοινωνική καταξίωση, η επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14808 στις: Αύγουστος 28, 2022, 08:50:36 πμ »
liberal.gr/market/giati-oi-kinezoi-poloun-mazika-rolex-kai-hermes/466856
Μετά τον Δρόμο του μεταξιού προέκυψε ο Δρόμος του Rolex. Νέο Έλληνες του χρηματιστηρίου, των μνημονίων, του COVID-19 τα rolex της Κίνας σας περιμένουν.
Πλέον δεν είναι άπιαστο όνειρο το πουλ μουρ, το κύρος, η κοινωνική καταξίωση, η επιτυχία.

Όλοι οι λάθος λόγοι για να αγοράζει και να (μη) φοράει κανείς ένα ακριβό ρολόι...
Αν και τελευταία εκτός από όλα τα παραπάνω, τα σχετικά προσβάσιμα Rolex αποτέλεσαν "δεξαμενή" αξίας χρημάτων που αποκτήθηκαν "αέρα". Γιατί ουδείς που τα έχει δουλέψει και δεν εννοώ μόνο τον απλό εργαζόμενο αλλά και τον επιχειρηματία, δεν θα ξόδευε ποτέ 2x ή 4x τη λιανικής για να αγοράσει από μεσάζοντα.  Όσο πουλ μουρ και να είναι, χρειάζεται και το αεριτζήδικο χρήμα είτε από κρύπτο, είτε από αλλες δραστηριότητες, μαζί με τη νοοτροπία που τα συνοδεύει αυτά, για να ανθίζουν τα παραμάγαζα..

When Lambo??? Where Daytona??

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14809 στις: Αύγουστος 30, 2022, 01:28:57 μμ »
Γιατί ουδείς που τα έχει δουλέψει και δεν εννοώ μόνο τον απλό εργαζόμενο αλλά και τον επιχειρηματία, δεν θα ξόδευε ποτέ 2x ή 4x τη λιανικής για να αγοράσει από μεσάζοντα.  Όσο πουλ μουρ και να είναι, χρειάζεται και το αεριτζήδικο χρήμα είτε από κρύπτο, είτε από αλλες δραστηριότητες, μαζί με τη νοοτροπία που τα συνοδεύει αυτά, για να ανθίζουν τα παραμάγαζα..

Δεν είναι έτσι. Προσωπικά δουλεύω από 18 χρόνων σαν σκυλί κι όμως έχω πληρώσει Pepsi 2.5 φορές το retail του και άλλα πολλά με καπέλο. Άρα μη λες "ουδείς".

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14810 στις: Αύγουστος 30, 2022, 02:03:35 μμ »
Δεν είναι έτσι. Προσωπικά δουλεύω από 18 χρόνων σαν σκυλί κι όμως έχω πληρώσει Pepsi 2.5 φορές το retail του και άλλα πολλά με καπέλο. Άρα μη λες "ουδείς".
+1
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14811 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 02:13:12 μμ »
Δεν είναι έτσι. Προσωπικά δουλεύω από 18 χρόνων σαν σκυλί κι όμως έχω πληρώσει Pepsi 2.5 φορές το retail του και άλλα πολλά με καπέλο. Άρα μη λες "ουδείς".

Ναι, το ουδείς είναι καθ' υπερβολή και έχεις δίκιο να το επισημαίνεις. Ωστόσο, υπό την παραδοχή ότι είσαι ένας απλός φίλος του οίκου ή/καί ο μέσος νοικοκύρης, δεν αποτελείς ούτε τον κανόνα ούτε το κοινό στο οποίο απευθύνεται ή καλύτερα έχει χτιστεί πέριξ, η όλη επιχείρηση.
Το να μην προσυπογράφω ότι πλήρωσες 2,5x τη λιανική, δεν σημαίνει πως είμαι σε θέση να κρίνω, καθώς δε μου πέφτει εξ' άλλου λόγος για το πώς ξοδεύει κανείς τα χρήματά του.
Για την όλη κατάσταση της αγοράς και με τα μεταχειρισμένα, έχω και γνώση και αποκρυσταλλωμένη άποψη και μπορώ να τα παραθέσω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14812 στις: Οκτώβριος 20, 2022, 06:34:31 μμ »
Το επισυναπτόμενο γράμμα είναι πέρα για πέρα αληθινό, μου το έδειξε προσωπικά επίσημος dealer στην Αθήνα σήμερα το πρωί. Προφανώς πρόκειται για τρικ που σκέφτηκαν στη ρόλεξ ώστε να διαφυλάξουν τα ρολόγια τους από τις πτωτικές τάσεις της εποχής. Παρακολούθησα και κάποια λάιβ στο YouTube και γενικά βλέπω μια απότομη αναθέρμανση. Η εκτίμησή μου είναι ότι η παραγωγή θα μειωθεί σημαντικά, έχουμε και επίσημη αύξηση 1η Νοεμβρίου στην Ελλάδα και βλέπω τις τιμές να πηγαίνουν εκεί που ήταν, δηλαδή στον Θεό. Ξέρω πως το θέμα δεν ενδιαφέρει πολλούς, αλλά το ποστάρω για όσους τους ενδιαφέρει.


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14813 στις: Οκτώβριος 20, 2022, 06:51:15 μμ »
 Αγαπητέ φίλε, δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στο έδειξε ο dealer σου αυτό το γράμμα. Αμφισβητώ τα κίνητρά του ωστόσο. Γιαυτό μη "τσιμπάς" Καθώς βρίθει λαθών και ανακριβειών αλλά αν δε θες, μην πάρεις το λόγο μου τοις μετρητοίς, πάρε κάποιων (πολλών) αλλων.

https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=877280

Το εν λόγω γράμμα κυκλοφορεί και διαδίδεται και στο youtube και δη από γνωστό cockney.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχει στοκ απουλητο που σιγά σιγά θα κρύβεται κιόλας μη τυχόν και πέσουν αλλο οι τιμές.

Κατά καιρούς θα βγαίνουν τέτοια, μην τα καταπινετε αμάσητα. Εδώ ΧΤΙΖΟΥΝΕ μονάδες παραγωγής...

Πιο πιθανή είναι μια αύξηση τιμών λόγω πληθωρισμού πάρα η μείωση της παραγωγής όπως ισχυρίζεται ο κουτοπονηρος συντάκτης του εγγράφου.

 :smt039

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14814 στις: Οκτώβριος 20, 2022, 07:22:33 μμ »
Αγαπητέ φίλε, δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στο έδειξε ο dealer σου αυτό το γράμμα. Αμφισβητώ τα κίνητρά του ωστόσο. Γιαυτό μη "τσιμπάς" Καθώς βρίθει λαθών και ανακριβειών αλλά αν δε θες, μην πάρεις το λόγο μου τοις μετρητοίς, πάρε κάποιων (πολλών) αλλων.

https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=877280

Το εν λόγω γράμμα κυκλοφορεί και διαδίδεται και στο youtube και δη από γνωστό cockney.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχει στοκ απουλητο που σιγά σιγά θα κρύβεται κιόλας μη τυχόν και πέσουν αλλο οι τιμές.

Κατά καιρούς θα βγαίνουν τέτοια, μην τα καταπινετε αμάσητα. Εδώ ΧΤΙΖΟΥΝΕ μονάδες παραγωγής...

Πιο πιθανή είναι μια αύξηση τιμών λόγω πληθωρισμού πάρα η μείωση της παραγωγής όπως ισχυρίζεται ο κουτοπονηρος συντάκτης του εγγράφου.

 :smt039

Ο dealer από τον οποίο ψωνίζω 20 χρόνια δε μου λέει ψέματα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το γράμμα είναι αληθινό. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω απλά εκτιμώ..

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14815 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 11:47:14 πμ »
Μιχάλη το συζητήσαμε και ξέρεις τις ενστάσεις μου

Πρώτα απ'ολα το γράμμα μοιάζει σαν να το έχει γράψει 10χρονος

Δεύτερον, η μαμά rolex δεν επικοινωνεί ποτέ με τους AD

Μόνο μέσω της rolex Ελλάς κτλ κτλ

Οι σημερινές τιμές συναντάνε τις τιμές πριν από 1.5 χρόνο
Με τη διαφορά ότι τότε ανέβαιναν και τώρα πέφτουν
Και, το κυριότερο, έχει αλλάξει η ψυχολογία του κόσμου


Πριν από 1.5 χρόνο έδινες 14 για ένα sub γιατί ήξερες ή πίστευες ότι θα το πλήρωνες 18 σε λίγους μήνες και τώρα δεν αγοράζεις καν στο ίδιο ποσό γιατί ξέρεις ότι σε 3 μήνες θα κάνει 12.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14816 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 02:08:30 μμ »
Μιχάλη το συζητήσαμε και ξέρεις τις ενστάσεις μου

Πρώτα απ'ολα το γράμμα μοιάζει σαν να το έχει γράψει 10χρονος

Δεύτερον, η μαμά rolex δεν επικοινωνεί ποτέ με τους AD

Μόνο μέσω της rolex Ελλάς κτλ κτλ

Οι σημερινές τιμές συναντάνε τις τιμές πριν από 1.5 χρόνο
Με τη διαφορά ότι τότε ανέβαιναν και τώρα πέφτουν
Και, το κυριότερο, έχει αλλάξει η ψυχολογία του κόσμου


Πριν από 1.5 χρόνο έδινες 14 για ένα sub γιατί ήξερες ή πίστευες ότι θα το πλήρωνες 18 σε λίγους μήνες και τώρα δεν αγοράζεις καν στο ίδιο ποσό γιατί ξέρεις ότι σε 3 μήνες θα κάνει 12.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Περιμένω τον αντίλογο του Μιχάλη !!!! Πάντως ότι και να γίνει τα ρολεξ θα εξακολουθούν να είναι τα καλύτερα . Μακάρι να επιστρέψουμε στο 2016 που επερνες GMT με 800 έκπτωση ....το υγιές είναι να βρίσκεις ένα ρολόι που σου αρέσει σχετικά γρήγορα και όχι να γλυφεις τον κάθε AD

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14817 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 08:06:27 μμ »
Παιδιά το μόνο που ξέρω είναι ότι δύο επίσημοι στην Αθήνα έλαβαν το παραπάνω γράμμα από τη μαμά ρολεξ ως ενημέρωση και αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Και πάρα πολλοί ντιλερς στην Αμερική το ίδιο όπως διαβάζω στα ξένα φορουμς. Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα γνωρίζω ούτε να τα μαντέψω, απλά η γνώμη μου παραμένει η ίδια όπως πάντα, ότι τα R δε θα προδώσουν ποτέ κατόχους που έχουν αγοράσει σε τιμές νορμάλ. Γενικότερα δε φοβάμαι τίποτα με αυτά τα σκατουλακια, οποία άλλη μάρκα και να είχα θα έτρεμα. Μια πώληση έκανα μόνο και αυτή επειδή χρειάστηκα μετρητά επειγόντως. Αν είναι να κάνω κάτι με R τώρα, πιο πιθανό είναι να αγοράσω παρά να πουλήσω. Αυτά από μένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2022, 08:12:58 μμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14818 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 05:06:12 πμ »
Κι εδώ...

https://www.watchpro.com/letter-from-the-editor-rolex-production-cut-letter-a-hoax/

Επίσης ουδεμία τέτοια ενημέρωση υπάρχει στα κεντρικά.

Αυτά

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14819 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 06:31:40 πμ »
Πραγματικα αυτη η επιστολη φωναζει fake απο μακρυα…
Οι εκφωνησεις ,το γραψιμο ,οι λογοι π επικαλειται…


Sent from my iPhone using Tapatalk