Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216380 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14780 στις: Ιούνιος 06, 2022, 06:28:51 μμ »
Δε γελάω με τις προβλέψεις σου, κλαίω με τις προβλέψεις του κάπταιν όμως.

Διότι τα πράγματα είναι δυσοίωνα, η κατάσταση προμηνύεται να χειροτερεύει τάχιστα & μου θυμίζουμε (όλοι εννοώ, όχι τα μέλη του mw) τους τύπους που άκουγαν την ορχήστρα στο κατάστρωμα του Τιτανικού.
Φοβάμαι ότι μπροστά μας έχουμε καταστάσεις που οι γενιές μας δεν τις έχουμε δει ούτε στους χειρότερους εφιάλτες μας.

Μακάρι να πέφτω πολύ έξω…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14781 στις: Ιούνιος 06, 2022, 06:54:58 μμ »
Το φθινόπωρο θα δούμε καταστάσεις που το 2010 θα είναι παιδική χαρά μπροστά τους.

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thegreatwatch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14782 στις: Ιούνιος 06, 2022, 07:07:43 μμ »
Εχω να πω παντως παιδια παρολο τις δυσκολες καταστασεις που θα ερθουν οτι οι Κινεζοι στα homages το εχουν παει σε αλλο επιπεδο το σπορ,η ποιοτητα τους εχει πραγματικα ανέβει,οι εποχες που ηταν πεταμα χρηματων τα κινεζικα ρολογια περασαν και οπως φαινεται ειναι παρελθον,μακαρι κααααποια στιγμη να γινει συναντηση και να σας δίξω απο κοντά τι εννοώ,οταν με 50-60€ παίρνεις hi-beat μηχανισμό και τσιμπιέσαι για να δεις αν είναι αλήθεια τοτε καταλαβαινεις και η γενικοτερη ποιότητα του ρολογιού είναι απίστευτη απλά και ωραία και ξεκάθαρα.Οι υπόλοιποι να χαίρεστε τα ρολόγια σας και ας ελπίσουμε να μην ξεσπάσει καμία κρίση και κανενας άνθρωπος να μην υποφέρει,η ανθρώπινη ζωή δεν συγκρίνεται με τίποτα υλικό στον κόσμο.Πόσο μάλλον οταν κάποιοι απο μας τρέχουμε στα νοσοκομεία για διάφορα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14783 στις: Ιούνιος 06, 2022, 07:22:17 μμ »
Εχω να πω παντως παιδια παρολο τις δυσκολες καταστασεις που θα ερθουν οτι οι Κινεζοι στα homages το εχουν παει σε αλλο επιπεδο το σπορ,η ποιοτητα τους εχει πραγματικα ανέβει,οι εποχες που ηταν πεταμα χρηματων τα κινεζικα ρολογια περασαν και οπως φαινεται ειναι παρελθον,μακαρι κααααποια στιγμη να γινει συναντηση και να σας δίξω απο κοντά τι εννοώ,οταν με 50-60€ παίρνεις hi-beat μηχανισμό και τσιμπιέσαι για να δεις αν είναι αλήθεια τοτε καταλαβαινεις και η γενικοτερη ποιότητα του ρολογιού είναι απίστευτη απλά και ωραία και ξεκάθαρα.Οι υπόλοιποι να χαίρεστε τα ρολόγια σας και ας ελπίσουμε να μην ξεσπάσει καμία κρίση και κανενας άνθρωπος να μην υποφέρει,η ανθρώπινη ζωή δεν συγκρίνεται με τίποτα υλικό στον κόσμο.Πόσο μάλλον οταν κάποιοι απο μας τρέχουμε στα νοσοκομεία για διάφορα θέματα.
Χίλιες φορές ένα τίμιο Casio η Citizen ή τέλος πάντων κάτι, παρά ένα κακέκτυπο της ρόλεξ ή οποιασδήποτε άλλης μεγάλης εταιρείας

Αποσυνδεδεμένος thegreatwatch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14784 στις: Ιούνιος 06, 2022, 07:28:26 μμ »
Χίλιες φορές ένα τίμιο Casio η Citizen ή τέλος πάντων κάτι, παρά ένα κακέκτυπο της ρόλεξ ή οποιασδήποτε άλλης μεγάλης εταιρείας

Έχω και απο αυτά και ούτε στο 50% της ποιότητας των κινέζων δεν βρίσκονται...casio,seiko,και ελβετοί τέλος για εμένα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14785 στις: Ιούνιος 06, 2022, 07:29:40 μμ »
Έχω και απο αυτά και ούτε στο 50% της ποιότητας των κινέζων δεν βρίσκονται...casio,seiko,και ελβετοί τέλος για εμένα.
Δεν είμαι κατά του κινέζικου. Είμαι κατά του ότι είναι αντιγραφή ρολεξ

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14786 στις: Ιούνιος 06, 2022, 08:01:37 μμ »
Θα κρατούσα μικρό καλάθι για την ποιότητα των Κινέζικων σε βάθος χρόνου.
Γιατί ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός…

Εκτός φυσικά αν αγοράζονται με τη λογική ότι σε 1-1,5 χρόνο θα φύγουν για κάτι άλλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14787 στις: Ιούνιος 06, 2022, 08:40:21 μμ »
Η πραγματικότητα θεωρω οτι είναι καπου στη μεση


ουτε θα πανε οι panda 100K , ούτε θα πέσουν σε τιμες retail...

Ποιοι αγόραζαν ολο το 21 και ποίοι ανεβασα τις τιμές εκει που έφτασαν;;

1)οσοι δεν ειχαν τι να κανουν τα λεφτά τους (golden boys , αραβες , κινέζοι , millionaires και billionaires) που τα 30Κ για ενα pepsi ή τα 50Κ για μια panda daytona ή τα 150Κ για μια platinum daytona ηταν μεροκάματο

2)Οσοι πιστευαν οτι θα βγάλουν κατι απο  την μετέπειτα πώληση (ιδιώτες ή gray dealers)

Η 2η κατηγορία εχει υποστει σοκ και δεν θα επανέλθει ευκολα...άλλαξε η ψυχολογία του κόσμου....
οι gray δεν αγοράζουν ούτε απo AD , ούτε απο ιδιωτες (είμαι τυχερός που έδωσα το pepsi μου καλα)
Οι ιδιώτες φοβούνται οτι θα χάσουν τα λεφτα τους με τα καπελα  που συνεχως μειώνονται....

το βλεπω και σε εμενα...ενω περιμενα πως και πως το επομενο ρολοι (σε πολυτιμο μεταλλο) , τωρα το σκέφτομαι....φοβάμαι παντα το σενάριο να επιστρέψουμε στα χρυσά σε τιμες με έκπτωση...και μιλάμε οτι θα το πάρω retail ε....κι ομως...κάνω δευτερες σκέψεις

προσωπικα πιστευω οτι η αγορά θα κάτσει κι αλλο....
θα δουμε pepsi στα 15-16-17 και daytona panda στα 23-25.....και τα χρυσα λιγο πανω απο τις retail...

Τα ακριβά ρολογια (ως ακριβό οριστε οτι θέλετε εσείς) δεν ηταν ποτέ για όλους....οπως και τα rolex δεν ηταν ποτέ για όλους...Οπως και τα IWC , οπως και τα Patek..οπως και τα ΑΡ...οπως οπως οπως....
αυτος που εχει να δωσει 15 και 16 χιλιαδες ευρω για ρολοι , θα κάνει τα κούμαντα του......θα εχει λίπος να κάψει προκειμένου να αγοράσει ενα pepsi στα 17 (οταν πριν απο 4 μηνες με τα ιδια λεφτα αγόραζε απλο μαυρο sub)





Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14788 στις: Ιούνιος 06, 2022, 09:21:20 μμ »
Η πραγματικότητα θεωρω οτι είναι καπου στη μεση


ουτε θα πανε οι panda 100K , ούτε θα πέσουν σε τιμες retail...

Ποιοι αγόραζαν ολο το 21 και ποίοι ανεβασα τις τιμές εκει που έφτασαν;;

1)οσοι δεν ειχαν τι να κανουν τα λεφτά τους (golden boys , αραβες , κινέζοι , millionaires και billionaires) που τα 30Κ για ενα pepsi ή τα 50Κ για μια panda daytona ή τα 150Κ για μια platinum daytona ηταν μεροκάματο

2)Οσοι πιστευαν οτι θα βγάλουν κατι απο  την μετέπειτα πώληση (ιδιώτες ή gray dealers)

Η 2η κατηγορία εχει υποστει σοκ και δεν θα επανέλθει ευκολα...άλλαξε η ψυχολογία του κόσμου....
οι gray δεν αγοράζουν ούτε απo AD , ούτε απο ιδιωτες (είμαι τυχερός που έδωσα το pepsi μου καλα)
Οι ιδιώτες φοβούνται οτι θα χάσουν τα λεφτα τους με τα καπελα  που συνεχως μειώνονται....

το βλεπω και σε εμενα...ενω περιμενα πως και πως το επομενο ρολοι (σε πολυτιμο μεταλλο) , τωρα το σκέφτομαι....φοβάμαι παντα το σενάριο να επιστρέψουμε στα χρυσά σε τιμες με έκπτωση...και μιλάμε οτι θα το πάρω retail ε....κι ομως...κάνω δευτερες σκέψεις

προσωπικα πιστευω οτι η αγορά θα κάτσει κι αλλο....
θα δουμε pepsi στα 15-16-17 και daytona panda στα 23-25.....και τα χρυσα λιγο πανω απο τις retail...

Τα ακριβά ρολογια (ως ακριβό οριστε οτι θέλετε εσείς) δεν ηταν ποτέ για όλους....οπως και τα rolex δεν ηταν ποτέ για όλους...Οπως και τα IWC , οπως και τα Patek..οπως και τα ΑΡ...οπως οπως οπως....
αυτος που εχει να δωσει 15 και 16 χιλιαδες ευρω για ρολοι , θα κάνει τα κούμαντα του......θα εχει λίπος να κάψει προκειμένου να αγοράσει ενα pepsi στα 17 (οταν πριν απο 4 μηνες με τα ιδια λεφτα αγόραζε απλο μαυρο sub)

Κλασικός newbie

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14789 στις: Ιούνιος 07, 2022, 03:20:40 μμ »
Διάβασα με προσοχή τη συζήτηση και θα συμφωνήσω ότι οι τιμές είναι ακόμα ευκαιρία. Ως παράδειγμα παραθέτω την αγγελία της Χρ. ευκαιρίας,στην οποία με δυσκολία κρατιέμαι να απαντήσω. Πρόκειται για μία μοναδική ευκαιρία για ένα συλλεκτικό μοντέλο OMEGA.
Ο πειρασμός είναι μεγάλος. Άραγε η τιμή είναι συζητήσιμη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14790 στις: Αύγουστος 17, 2022, 11:40:00 μμ »
Κι επειδή δε βλέπω καμία φωτό απο  ρολογοτσαρκα , ας θυμηθούμε λίγο το καιρό που έπαιζε εκπτωσουλα





Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14791 στις: Αύγουστος 21, 2022, 04:58:56 μμ »
Μια που είπες ρολογότσαρκα...

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ατσάλινο SkyD μπλε σε Jubilee για να αναπληρώσω το κενό του χαμένου DJ41 μου.Η πρώτη επαφή μου με το SkyD ήταν το 2017-18 σε μισό-μισό όπως στη φωτογραφία αλλά σε oyster φυσικά.

Μου είχε φανεί πολύ μεγάλο και το είχα διαγράψει από τις πιθανές κινήσεις. Είχαμε τότε καταλήξει στο DJ41 σε ροζ χρυσό με stick σοκολατί καντράν. Ένα θέμα υγείας και μια αλλαγή καριέρας ακύρωσαν το σχέδιο.

Στη τελευταία τσάρκα αρχές καλοκαιριού, είχα για ακόμα μια φορά την ευκαιρία να συγκρίνω το SkyD με το DJ41. Ήλπιζα πως το Jubilee και πιθανόν σε συνδυασμό με ένα σκούρο καντράν θα το "μάζευε" οπτικά αλλά δυστυχώς δεν παύει να είναι ένα μεγάλο ρολόι. Πολύ μεγάλο για "καλό" και συνάμα πολύ φανταχτερό για σπορ.

Θεωρώ πως το SkyD "υποφέρει" από μια κρίση ταυτότητας (ή εγώ από νανισμό).

Τέλος πάντων, όλως τυχαίως, για ακόμα μια φορά, ένα 41αρι μισό μισό σε ροζ χρυσό με σοκολατί καντράν ήταν διαθέσιμο και λύθηκαν όλες οι απορίες. Καλά να είμαστε θα είναι η επόμενη αγορά (με stick καντράν).



Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14792 στις: Αύγουστος 21, 2022, 06:05:29 μμ »
Μια που είπες ρολογότσαρκα...

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ατσάλινο SkyD μπλε σε Jubilee για να αναπληρώσω το κενό του χαμένου DJ41 μου.Η πρώτη επαφή μου με το SkyD ήταν το 2017-18 σε μισό-μισό όπως στη φωτογραφία αλλά σε oyster φυσικά.

Μου είχε φανεί πολύ μεγάλο και το είχα διαγράψει από τις πιθανές κινήσεις. Είχαμε τότε καταλήξει στο DJ41 σε ροζ χρυσό με stick σοκολατί καντράν. Ένα θέμα υγείας και μια αλλαγή καριέρας ακύρωσαν το σχέδιο.

Στη τελευταία τσάρκα αρχές καλοκαιριού, είχα για ακόμα μια φορά την ευκαιρία να συγκρίνω το SkyD με το DJ41. Ήλπιζα πως το Jubilee και πιθανόν σε συνδυασμό με ένα σκούρο καντράν θα το "μάζευε" οπτικά αλλά δυστυχώς δεν παύει να είναι ένα μεγάλο ρολόι. Πολύ μεγάλο για "καλό" και συνάμα πολύ φανταχτερό για σπορ.

Θεωρώ πως το SkyD "υποφέρει" από μια κρίση ταυτότητας (ή εγώ από νανισμό).

Τέλος πάντων, όλως τυχαίως, για ακόμα μια φορά, ένα 41αρι μισό μισό σε ροζ χρυσό με σοκολατί καντράν ήταν διαθέσιμο και λύθηκαν όλες οι απορίες. Καλά να είμαστε θα είναι η επόμενη αγορά (με stick καντράν).



δε μου αρεσει ιδιαιτερα το SKY εκτος του μπλε ..

Το καφε DJ41 τα σπαει

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14793 στις: Αύγουστος 21, 2022, 06:39:35 μμ »
δε μου αρεσει ιδιαιτερα το SKY εκτος του μπλε ..

Το καφε DJ41 τα σπαει

Ναι, το καφέ είναι από τα πιο όμορφα DJ...

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14794 στις: Αύγουστος 22, 2022, 05:38:39 μμ »
γλυκοκοιταω ενα dj  αλλα πως μπορει να κατσει σε αυτο το χερι ;

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14795 στις: Αύγουστος 22, 2022, 05:45:32 μμ »
γλυκοκοιταω ενα dj  αλλα πως μπορει να κατσει σε αυτο το χερι ;

Πάρε το 41 και θα είναι μια χαρά. Εναλλακτικά, ξανασκέψου το SkyD.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14796 στις: Αύγουστος 22, 2022, 06:34:34 μμ »
Πάρε το 41 και θα είναι μια χαρά. Εναλλακτικά, ξανασκέψου το SkyD.
για να δουμε , δε μου καθεται ασχημα η αληθεια ειναι . Σιγουρα θελω ενα λινκ επιπλεον , αυτο το ξερω

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14797 στις: Αύγουστος 22, 2022, 07:08:10 μμ »
για να δουμε , δε μου καθεται ασχημα η αληθεια ειναι . Σιγουρα θελω ενα λινκ επιπλεον , αυτο το ξερω

Αυτό δεν θα είναι πρόβλημα και δεν κοστίζει και περίεργα νούμερα... Τουλάχιστον σε μισό-μισό και σε ατσάλινο.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14798 στις: Αύγουστος 23, 2022, 07:41:07 πμ »
γλυκοκοιταω ενα dj  αλλα πως μπορει να κατσει σε αυτο το χερι ;
Πάρε ρε καρντασι ένα 422 ή 372 να γεμίζει αυτός ο αστράγαλος!! Δες σορυ... καρπός:) Πριν ξυπνήσουν οι κάτοχοι και τα βρίσκεις 9000

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14799 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:08:04 πμ »
γλυκοκοιταω ενα dj  αλλα πως μπορει να κατσει σε αυτο το χερι ;

Μια απορια Αστερη : γιατι επελεξες 44αρι πανερι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI