Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216114 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13260 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:47:26 πμ »
Καλημέρα Μιχάλη,

Σε μια συρρίκνωση της παγκόσμιας οικονομίας (αυτό περιγράφω ότι θα συμβεί) η σημερινή εμπορική υπεραξία κάποιων καταναλωτικων αγαθών θα μειωθεί.

Θα μειωθεί όχι γιατί η Ρολεξ θα βγάλει περισσότερα ρολόγια αλλά διότι θα μειωθεί η ζήτηση βάση της υπεραξίας.

Απο το 2004 που ξεκίνησε η οικονομική κρίση στην Αμερική μέχρι το 2010 τα ρολόγια ήταν στα αζήτητα. Διότι ο κόσμος δεν είχε χρήματα για χομπυ και επένδυση. Δεν υπήρχε φυσικά ούτε Instagram ούτε Facebook.

Τα τελευταία τρία χρόνια που η παγκόσμια οικονομία φούσκωσε πάλι και η Κίνα τρέχει με διψήφιο ρυθμό ανάπτυξης τα ρολόγια άρχισαν να παίρνουν υπεραξία. Μια φωτογραφία στο Instagram πήρε αξία και η προσωπική αυτοπροβολή πίσω από μια οθόνη αυτοσκοπός.

Και στις δύο περιπτώσεις η εμπορική αξία των ρολογιών καθορίζεται από εξωγενεις παράγοντες και όχι με την Ρολεξ.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι χρήματα και κέρδος από ρολόγια βγάζουν μόνο οι εταιρείες και οι έμποροι. Όλοι εμείς οι απλοί καταναλωτές αργά ή γρήγορα θα χάσουμε σε βάθος χρόνου.

Απλά με τα Ρολεξ θα χάσουμε λιγότερα.
Νίκο μου γράφεις ότι σε βάθος χρόνου όλοι θα χάσουμε από τα ρόλεξ εκτός των dealers. Θέλω να σου πω όσο πιο απλά γίνεται ότι αυτό δεν ισχύει και ο λόγος είναι ότι τόσο εγώ προσωπικά όσο και αρκετοί καλοί φίλοι (κάποιοι μάλιστα είναι και μέλη αυτού του φόρουμ) έχουμε βγάλει πάρα πολλά χρήματα από τα ρολόγια κάνοντας απλά το χόμπι μας. Και δεν μιλάω για ρολόγια που έχουμε κρατήσει στη θυρίδα που θα μου πεις ότι δεν μεταφράζονται σε χρήματα, μιλάω για όσα βαρεθήκαμε και πουλήσαμε μετά από χρόνια και πάντα με κέρδος. Το σπίτι μου το ανακαίνiσα πριν 3 χρονια με τα κέρδη από τις πωλήσεις τριών κομματιών και μόνο. Επαναλαμβάνω με τα κέρδη, όχι με τα χρήματα που εισέπραξα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω και λεπτομέρειες αλλά όχι δημόσια.

Μία αγαπημένη φίλη όπως έχω ξαναπεί, υπό την καθοδήγηση μου αγόρασε ένα Kermit 8100 πέρσι και το πούλησε 12000 πριν μια βδομάδα και δεν έχει σκοπό να ξανασχοληθεί, τι εννοείς όλοι χάνουμε σε βάθος χρόνου;

Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13261 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:48:15 πμ »
Για πες μου ρε φίλε .... σήμερα που μιλάμε τι να αγοράσω διαμέρισμα η ρόλεξ ...;;;; Αντικειμενικός σκοπός το κέρδος ;;;;;
Τοτε φιλε Δημητρη ρωτας λαθος ανθρωπο.
Και εγω προσωπικα δεν θα σου δωσω τετοια απαντηση.
Εγω οσα ρολογια αγορασα τα αγορασα με σκοπο την ευχαριστηση μου. Και μονο αυτο.
Αποδειξη οτι δεν εχω πουληση ΠΟΤΕ ρολοι.
Με παρακαλαγανε να δωσω το χρονογραφο Τιουντορ που ειχα και καθοτανε και δεν το εκανα.
Δυστηχως ομως δεν τον εχω, οπως βεβαια και αλλα μιας και κλαπηκαν.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13262 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:01:46 πμ »
Οποτε μπορεις να κοιταξεις το κομματι που απαντα στο δικο σου ποστ και εχει σχεση με την οικονομικη κατασταση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
:lol: :lol: :lol:
Μαλιστα αφεντικο ::)
Ναι αφεντικο :D
Υγ. ποσο σε χαιρομαι οταν εισαι χαλαρος. Εχει χιουμορ. Να πηγαινεις συχνοτερα διακοπες.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13263 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:13:13 πμ »
Χαίρομαι Μιχάλη μου που κερδίζεις χρήματα. Σίγουρα το αξίζεις.

Θεωρώ ότι ακόμα και αυτός που κερδίζει το Τζόκερ το αξίζει διότι πάει και παίζει. Ενώ κάποιος άλλος κάθεται στον καναπέ του και περιμένει να κερδίσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2019, 12:02:06 μμ από nikosl »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13264 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:44:55 πμ »




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13265 στις: Αύγουστος 06, 2019, 01:20:40 μμ »
Χαίρομαι Μιχάλη μου που κερδίζεις χρήματα. Σίγουρα το αξίζεις.

Θεωρώ ότι ακόμα και αυτός που κερδίζει το Τζόκερ το αξίζει διότι πάει και παίζει. Ενώ κάποιος άλλος κάθεται στον καναπέ του και περιμένει να κερδίσει.
Θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε αγόρασε ατσάλινο σπορ ρόλεξ (χωρίς καπέλο)από το 1950 μέχρι σήμερα και το πούλησε αργότερα, κέρδισε χρήματα. Κάποια εκατομμύρια άνθρωποι είμαστε. Η χρηματιστηριακη καμπύλη των σπορ ρόλεξ είναι σταθερά ανοδική τα τελευταία 70 χρόνια και απορώ πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν όλοι κάτι τόσο απλό. Το Pepsi μου το αγόρασα 2900 ευρώ μεταχειρισμένο το 2006 και με μια βόλτα στο Σύνταγμα χωρίς ψάξιμο το πουλάω 10000. Αν ψάξω λίγο μπορεί και 12000. Αλήθεια δεν ξέρω πόσο πιο απλά να σας το περιγράψω.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13266 στις: Αύγουστος 06, 2019, 02:01:19 μμ »
Πόσοι αγοράζουν σήμερα ατσάλινο Ρολεξ χωρίς καπέλο?


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13267 στις: Αύγουστος 06, 2019, 02:48:53 μμ »
Μέχρι πριν λίγο καιρό, όλος ο κόσμος. Και το πόστ μου αναφέρεται πολύ γενικά σε όλα τα προηγούμενα χρόνια και όχι στους τελευταίους μήνες.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13268 στις: Αύγουστος 06, 2019, 04:39:33 μμ »
Στο ότι επενδυτικά τα Rolex είναι εξαιρετική επιλογή δε διαφωνώ.
Υπάρχουν και κάποια (λίγα) ακόμα ρολόγια που είναι εξίσου καλές ή και καλύτερες επιλογές, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Το ότι το όποιο sport Rolex, είναι η απολύτως καλύτερη επενδυτική επιλογή, δεν το δέχομαι. Υπάρχουν επενδυτικά προϊόντα, ακόμα και στα όρια του τζόγου, που εχουν υψηλότερες αποδόσεις. Αλλά απαιτούν πολλές γνώσεις και χρήμα, για να ασχοληθείς μαζί τους. Οπότε είναι εκτός συζήτησης.

Το ότι οποιαδήποτε αναφορά στα Rolex, συνοδεύεται από το ότι όχι μόνο δε χάνεις χρήματα, αλλά κερδίζεις κιόλας, πλεον με ξεπερνάει. Το είπαμε μία, το είπαμε δύο, το είπαμε τρεις, το εμπεδώσαμε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβάνεται πλέον με τέτοια συχνότητα....

Προσωπικά, ακριβώς επειδή είμαστε ωρολογιακό forum, θα προτιμούσα ένα τέτοιο:



έναντι οιουδήποτε sub.
Και έχω μετανιώσει που δεν το είχα πάρει κάποτε που έκανα τέτοιες αγορές...

Πείτε και κάτι άλλο για την αξία των Rolex, πλην της επενδυτικής τους απόδοσης και το συζητάμε...



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13269 στις: Αύγουστος 06, 2019, 06:00:36 μμ »
Κυριοι μιας και αλλαξε το κλιμα, καμια μετοχουλα εχει να προτεινει κανεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13270 στις: Αύγουστος 06, 2019, 06:31:20 μμ »
Κυριοι μιας και αλλαξε το κλιμα, καμια μετοχουλα εχει να προτεινει κανεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΚΛΩΝΑΤΕΞ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13271 στις: Αύγουστος 06, 2019, 06:42:08 μμ »
Αγγελε ειχα σκεφτει να την γραψω και εγω αλλα με διακοψανε επισκεψεις.
Ελπιζω βεβαια να εχεις καταλαβει οτι αλλαξαμε αιωνα;
Αυτη η φουσκα ηταν στα πανω της τον 20ο αιωνα
Τον 21ο ηταν ο Βωβος :D

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13272 στις: Αύγουστος 06, 2019, 07:29:11 μμ »
Αγγελε ειχα σκεφτει να την γραψω και εγω αλλα με διακοψανε επισκεψεις.
Ελπιζω βεβαια να εχεις καταλαβει οτι αλλαξαμε αιωνα;
Αυτη η φουσκα ηταν στα πανω της τον 20ο αιωνα
Τον 21ο ηταν ο Βωβος :D

Εκτός από ρόλεξ .... γκαρσονιέρες ...... ξέρεις και από μετοχές ;;;;;

Μα ποιος είσαι ..... :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13273 στις: Αύγουστος 06, 2019, 07:38:34 μμ »
Εκτός από ρόλεξ .... γκαρσονιέρες ...... ξέρεις και από μετοχές ;;;;;

Μα ποιος είσαι ..... :lol: :lol: :lol:
Απο ολα ξερω.
Τι με περασες;
Οτι και οτι :D

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13274 στις: Αύγουστος 07, 2019, 01:48:19 πμ »
Ας μου επιτραπεί να πω τη γνώμη μου και εκ των προτέρων συγνώμη αν δεν απαντήσω σε κάποιον γιατί κάνουμε και διακοπές και το νήμα έχει πάρει φωτιά!

Διαβάζω για την επενδυτική αξία των ρολεξ και κάποιος που το πήρε πριν 5 χρόνια 5k τώρα το πουλάει 10k και ουτο καθεξής. Εγώ όπως και ένα ποσοστό αυτών που γράφουν παιρνουμε ρολόγια όχι για την επένδυση αλλά για το χόμπι μας ή για οτιδήποτε άλλο. Να σκεφτεις ότι έχεις στον καρπό σου 5-10-20.0000€ και να προσπαθήσεις να βρεις λογική η πρακτική εφαρμογή σε αυτό δύσκολα θα δώσεις απαντηση

Προσπαθώ όμως να μπω στο μυαλό αυτών που είτε το κάνουν είτε το εκθειαζουν σαν επένδυση. Κάποια στιγμή μιας και αναφέρθηκε έκανα ένα παιχνίδι με μετοχές. Όχι πολλά... Ένα rolex καλή ώρα με ένα ποσό γύρω στις 10.000€.1000 πάνω πεντακόσια κάτω 2000 πάνω 500 κάτω και να σου ένα τραινάκι που με έκανε να συνειδητοποιησω: ποιο είναι το έντονο μου συναίσθημα? Η χαρά του να κάνω τα δέκα χιλιάρικα δεκαπέντε ή η τσαντίλα αν τα 10.000 γίνουν οκτώ? Υπερίσχυσε το δεύτερο και έκανα cashout χωρίς να ασχοληθώ ποτέ ξανα

Είμαι λοιπόν τώρα π.χ περίπτωση Α ένας μισθωτος των 1000€. Μαζεύω τσουκου τσουκου 300€ κάθε μήνα για 2 χρονια για να πάρω ένα ρολεξ  ώστε σε 5 χρόνια να το πουλήσω και να βγάλω 5000 χιλιάρικα. Και ποσες εμπειριες έχασα αυτούς τους 24 μήνες κάνοντας οικονομια. Η αν δε μου κάτσει η αύξηση τιμής... Αν το βάλω μια φορά και το γρατζουνισω... Αν... Αν... Αν... Αξίζει το ρίσκο?

Είμαι π.χ η περίπτωση Β και βγάζω 5000 το μήνα και σιγά, κάνω 2-3 μήνες οικονομία και το παίρνω το αναθεματισμενο. Το πουλάω? Γιατί? για να βγάλω λεφτά που με μια αποταμίευση 3 μηνών μπορώ να τα δω στον κουμπάρα μου χωρίς να μπαίνω σε διαδικασίες γλυψηματος υπαλληλακου με ύφος χιλίων καρδιναλιων?Τι δεν κάνω με αυτά που βγάζω τώρα και θα με βοηθήσει το έξτρα 5αρι που θα βγάλω από την πώληση?Δε βρίσκω το λογο εγώ που βγάζω 60k το χρόνο να φιλήσω κατουρημενες ποδιές για να βγάλω μετά από 5 χρόνια 10 χιλιάρικα. Μέχρι τότε θα έχω βγάλει 300

Καταληγω ότι ο μόνος λόγος να πάρω rolex είναι γιατί θέλω rolex. Ή αλλιώς επενδυτικά έχει νόημα αν μπορώ να πάρω 10. Υπερβολές για daytones του 60 που με κάποιο τρόπο έμειναν στην οικογένεια και κάποιος πλούτησε είναι εξαιρέσεις. Γιατί αν μιλάμε για την τελευταία 10ετια συγνώμη αλλά αν είχες πάρει 500g χρυσό το 2010 θα είχες δώσει 12500 ευρώ και τώρα θα πουλούσες με 21000.Ναι το χρυσό δεν τον φοράς αλλά δε μιλάω για αυτούς που φοράνε τη Daytona τους. Μιλάω για αυτούς που την έχουν κλειδωμένη ώστε σε 5-10 χρονια να βγάλουν 10 χιλιάρικα

Αν οικονομική σου κατάσταση είναι τέτοια που θα σου αλλάξουν τη ζωή τα 10 χιλιάρικα σε 5 χρόνια δεν πρέπει να επενδυσεις/τζογαρεις/δεσμευσεις 8000€ σήμερα

Να κλείσω και με ένα υστερόγραφο αληθινής σημερινής ιστορίας σε παιδικό πάρτι. Κοιτάω γύρω μου και εντοπίζω 2 Explorer 3 sub 1 datejust 2 Garmin 1 swatch και εγώ με το pam317. Πέρα από το γεγονός ότι το μόνο αυτόματο εκτός rolex ήμουν εγω, Το άτομο με την μεγαλύτερη οικονομική άνεση φορούσε garmin

Πολλά είπα, πολλά νούμερα έβαλα αλλά είναι και πολλά τα gintonic οπότε ευχαριστώ για την κατανόηση και...

No hard feelings:)

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13275 στις: Αύγουστος 07, 2019, 07:54:16 πμ »
Πότε δεν προέτρεψα κάποιον να αγοράσει ρόλεξ για επένδυση και μόνο, το μόνο που είπα είναι ότι τα σπορ ρόλεξ είναι η καλύτερη επένδυση και εφόσον είναι το τρελό μας πάθος είμαστε τυχεροί που μπορούμε να τα χαιρόμαστε και να παίρνουν αξία στο χέρι μας, κάτι που ελάχιστα χόμπι μπορούν να προσφέρουν. Προσωπικά αγοράζω μόνο ρολόγια που μ' αρέσουν για αυτό και δεν έχω πάρει ποτέ Daytona ή Patek παρόλο που το 2013 κάποιοι ειδικοί μου έδιναν ένα μπλε χρονογράφο Patek στο χέρι 27000 ευρώ λέγοντας μου να το βάλω όπως είναι σφραγισμένο σε μια θυρίδα. Αν τους είχα ακούσει θα αγόραζα ένα εξοχικό στην Πάρο σήμερα και με τα ρέστα δύο τρία ρόλεξ. Δεν το έκανα γιατί προτιμούσα να πάρω ρολόγια που μου άρεσαν να φοράω και αυτό έκανα.

Αγόρασα ωστόσο ένα 16610LV fat four σε τιμή ήδη ανεβασμένη στις 7000 και ένα 16710 Pepsi επίσης πολύ ψηλά για εκείνη τη χρονιά στις 6000. Να σημειώσω ότι οι τιμές αυτές ήταν ήδη στο συν 30% των retail, δηλαδή σα να αγοράσεις Hulk και Batman σήμερα 12 με 13000 και φυσικά όλοι με κορόιδευαν.

Οι 13000 μου έχουν γίνει αισίως 30000+ (στην πιο απαισιόδοξη εκδοχή) και τα ρολόγια, ειδικά το Pepsi, μέχρι πρότινος ήταν daily wearers, τα φορούσα και τα χαιρόμουν κάθε μέρα.

Δυστυχώς είχα και ένα yachtmaster ii χρυσό το οποίο αν δεν είχα πουλήσει από ανάγκη θα ήμουν κερδισμένος άλλες 15000 σήμερα ενώ όταν το πούλησα κέρδισα μόνο 5000.

Ποια είναι η πρόβλεψη μου για το μέλλον; Όποιος αγοράσει 116710LN, Batman ή Hulk με τις σημερινές ημίτρελες τιμές, θα έχει σοβαρό κέρδος σε βάθος πενταετίας φορώντας ταυτόχρονα ρολογάρες στο χέρι του. Τα δύο πρώτα είναι ήδη discontinued και το τρίτο θα γίνει σύντομα.

Εσείς βεβαίως να κάνετε όπως σας φωτίσει ο Θεός και σε πέντε χρόνια να μου λέτε ότι τα ρόλεξ δεν είναι επένδυση

ΥΓ. Περιμένω απαντήσεις περί τύχης, τζόγου, πληθωρισμού και ότι δεν έχω κερδίσει στ' αλήθεια επειδή δεν πούλησα τα δύο ρολογάκια, να αρχίσω να κλαίω. Θα τα αφήσω να τα πουλήσουν οι επόμενοι ή οι μεθεπόμενοι και ν' αγοράσουν σπίτια να με θυμούνται.

https://youtu.be/li0mRLcGbU8

Καλημέρα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2019, 08:03:24 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #13276 στις: Αύγουστος 07, 2019, 08:34:36 πμ »
Καλημέρα κι από μένα! Η ουσία είναι μια, αγοράστε ρολόγια και φορέστε τα για να γουστάρετε! Προσωπικά αυτό το πάθος με οδηγεί στις αγορές μου και ξέρω ότι τουλάχιστον τα ρολόγια μου κρατάνε αξία και αν θελήσω να τα δώσω για κάποιο λόγο θα πάρω σίγουρα τα χρήματα μου πίσω αν όχι και παραπάνω.. αν πάλι χάσω 1-2χλκ χαλάλι μου!!!

Ο καθένας κάνει κουμάντο τα χρήματα του, κάποτε είχα μισθό 1000€ και πήρα Ω με 3500€, σήμερα δεν θα το έκανα γιατί έχω άλλες ανάγκες (οικογένεια κτλ) αλλά καταλαβαίνω απόλυτα ότι έχουμε πάθος γι αυτό χαλάμε για τα ρημάδια για να γουστάρουμε...

Σίγουρα κάποιοι που έδωσαν ρολόγια πριν από 2-3-4 χρόνια και το μετάνιωσαν ίσως σκέφτονταν αλλιώς αν μπορούσαν να τα αποκτήσουν ξανά χωρίς το «καπέλο», έτσι είναι τα πράγματα σήμερα, αυτή είναι η αγορά και η μανία γύρω από την εταιρία..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2019, 08:43:48 πμ από Efthimis »

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13277 στις: Αύγουστος 07, 2019, 08:35:20 πμ »
Έχω κέφια, μια και σήμερα!!



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13278 στις: Αύγουστος 07, 2019, 08:41:36 πμ »
βρε παιδιά δηλαδή ολοι αυτοι που λέτε οτι θα υπάρχει πάντα άνοδος και δε θα φτάσει πOτε το top και εν συνεχεία στην ύφεση , το πιστεύετε;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13279 στις: Αύγουστος 07, 2019, 08:54:49 πμ »
βρε παιδιά δηλαδή ολοι αυτοι που λέτε οτι θα υπάρχει πάντα άνοδος και δε θα φτάσει πOτε το top και εν συνεχεία στην ύφεση , το πιστεύετε;
70 χρόνια ούτε υποψία διόρθωσης δεν έχει κάνει η ρολεξ. Προσωπικά πιστεύω ότι οι τιμές θα φτάσουν σε επίπεδα Audemars και μετά θα έχουν την πολύ μικρή αλλά σταθερή άνοδο του παρελθόντος. Σίγουρα αυτό που έγινε φέτος είναι παροδικό και όχι μόνιμο, το φυσιολογικό είναι αυτό που συνέβαινε μέχρι το 2018, αργή και σταθερή αύξηση τιμών.

Μεταξύ μας δεν μπορεί να πουλάει η Panerai τα καινούρια της subs 20000 και η ρολεξ τα δικά της 8000, πως θα γίνει, δεν στέκει από πουθενά.