Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215572 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5160 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 01:59:28 μμ »
Πεστα.....

Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #5161 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:23:47 μμ »
Εντάξει, sorry κιόλας.
Όσο κουλό μου φαίνεται να δώσω 100,000€ για ένα Rolex του Καραϊσκάκη, τόσο περίεργο μου ακούγεται το Grand SEIKO σαν εναλλακτική έναντι του ROLEX...

Είπαμε, καλά, χρυσά & άγια τα Grand Seiko αλλά καλώς ή καλώς για ρολόϊ μιλάμε. Το φοράς, φαίνεται, θέλεις και ένα "δείκτη αναγνωρισιμότητας".
Μιλάω για κάποιον που έχει ΕΝΑ ρολόϊ. Όχι ολόκληρη συλλογή όπου φυσικά χωράει & ένα Grand SEIKO...


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5162 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:27:39 μμ »
Πεστα.....

Sent from my LG G2 using tapatalk

Θύμισέ μου ρε Μήτσο, εσύ που έχεις αλλάξει ένα σωρό ρολόγια, πόσα ακριβώς grand seiko έχουν περάσει από τα χέρια σου;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5163 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:29:19 μμ »


έτσι στα γρήγορα σε αυτά τα λεφτά ... νομίζω μπορούν να κάτσουν αξιοπρεπώς απέναντι στα rolex!!!

εκτός αν είσαι swiss snob ... εκεί αλλάζει το πράμα !!!









Οι "χιλιάδες" κάτοχοί τους στην Ελλάδα, δεν σταματούν να μιλάνε για αυτά.. ;D









Ναι μεν, τα σεικο είναι υπέροχα δημιουργήματα, απ' την άλλη όμως, το πυκνό δίκτυο αντιπροσώπευσης και συντήρησης της ρόλεξ έχει και αυτό την αξία του..
Αν η σέικο είχε τις αντίστοιχες δυνατότητες στους τομείς αυτούς, τα εικονιζόμενα ρολόγια θα στοίχιζαν ίσαμε με 2 calatrava, το καθένα.. (και φυσικά, θα τα αγόραζαν στην Ελλάδα όσοι τα αγοράζουν και τώρα, δηλαδή: κανείς! ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #5164 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:29:57 μμ »

Θύμισέ μου ρε Μήτσο, εσύ που έχεις αλλάξει ένα σωρό ρολόγια, πόσα ακριβώς grand seiko έχουν περάσει από τα χέρια σου;

Να μας πει και τι του εκανε η Χιονάτη και την εδωκε

Δεν έβρισκε νανους;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5165 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:34:17 μμ »
Οσα και των υπολοιπων. Κανενα......
Απλα τρολαρω οπως και οι αλλοι. Δεν το καταλαβες;

Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5166 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:40:31 μμ »

Μιλάω για κάποιον που έχει ΕΝΑ ρολόϊ. Όχι ολόκληρη συλλογή όπου φυσικά χωράει & ένα Grand SEIKO...


Sent from my i-phone, using my fingers


Διάβασες το μυαλό μου και με πρόλαβες :smt023



Θύμισέ μου ρε Μήτσο, εσύ που έχεις αλλάξει ένα σωρό ρολόγια, πόσα ακριβώς grand seiko έχουν περάσει από τα χέρια σου;


 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5167 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:59:44 μμ »
Οσα και των υπολοιπων. Κανενα......
Απλα τρολαρω οπως και οι αλλοι. Δεν το καταλαβες;

Sent from my LG G2 using tapatalk

Το κατάλαβα βρε. Απλά βρήκα αφορμή να σε πειράξω.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5168 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:19:44 μμ »
Ναι μεν, τα σεικο είναι υπέροχα δημιουργήματα, απ' την άλλη όμως, το πυκνό δίκτυο αντιπροσώπευσης και συντήρησης της ρόλεξ έχει και αυτό την αξία του..
Αν η σέικο είχε τις αντίστοιχες δυνατότητες στους τομείς αυτούς, τα εικονιζόμενα ρολόγια θα στοίχιζαν ίσαμε με 2 calatrava, το καθένα...

Ναι, βέβαια, για αυτό η πλειονότητα αγοράζει Rolex (κι όχι GS), για το πυκνό δίκτυο αντιπροσώπευσης και συντήρησης που προσφέρει...  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5169 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:23:44 μμ »
Χωρίς να υποτιμούμε την εταιρεία (είναι ο επόμενος στόχος μου), υπάρχουν πολλά άλλα ρολόγια που μπορούν να σταθούν στο ίδιο ύψος (με τα ίδια χρήματα). Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω: JLC, Zenith, Ω.
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5170 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:26:43 μμ »
Χωρίς να υποτιμούμε την εταιρεία (είναι ο επόμενος στόχος μου), υπάρχουν πολλά άλλα ρολόγια που μπορούν να σταθούν στο ίδιο ύψος (με τα ίδια χρήματα). Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω: JLC, Zenith, Ω.

σωστα .αλλα οχι να συγκρινουμε την seiko με την μεγαλη Rolex

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5171 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:30:19 μμ »
εντάξει ρε παιδιά εγώ μια εναλλακτική έδωσα ... δεν έκανα το μέγα προπατορικό αμάρτημα...!!!

το έχω καταλάβει ότι η rolex φτιάχνει τα καλύτερα ρολόγια του κόσμου...

και ότι η Seiko φτιάχνει ρολόγια για τον λαό, τις μάζες ...

επίσης πιστεύω ο καθένας έχει το δικαίωμα να ξοδέψει τα λεφτά του όπου νομίζει αυτός καλύτερα ... με τα δικά του κριτήρια (υποκειμενικά. αντικειμενικά) ...

... ρολόγια υπάρχουν πολλά, λεφτά δεν υπάρχουν  ;D ;D ;D ;D

... και αυτό μια αναφορά στα GS για όσους πιθανόν δεν τα γνωρίζουν!!!
http://www.0024watchworld.com/european-watches-of-the-year-2012/



... για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω μετοχές στην SEIKO... ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5172 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 03:33:10 μμ »

... για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω μετοχές στην SEIKO... ;D ;D ;D

Και τις προάλλες στο Κίτσεν, γιατί μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα παρακολουθούσες τον nikkei ;D



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5173 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 05:25:47 μμ »
Και τις προάλλες στο Κίτσεν, γιατί μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα παρακολουθούσες τον nikkei ;D



Φιλικά Γιώργος

 Κρύψε λόγια εσύ...
 
Μπας και πουλήσουμε κανένα ρολόι... ;D

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5174 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:28:30 μμ »
Επειδή η SEIKO συνδέθηκε στην μνήμη του Έλληνα με τα φτηνά "5άκια" δεν γίνεται με τίποτα να του αλλάξουμε αυτή την νοοτροπία!!!!!!!!!
Όταν είναι να μπει το χέρι στην τσέπη για σοβαρό ρολόι σκέφτονται αμέσως αυτό που μηχανικά τους έμαθαν: ROLEX.
Κάτι σαν τη Favre-Leuba για τους Ινδούς!!!!!! Την θεωρούν "μεγάλη" Made in Swiss εταιρία και μπορείς να βρεις άπειρα μεταχειρισμένα από εκεί!!!!!!!!!
Είμαστε τυχεροί που εδώ στο Ελλάντα μας "πέρασαν" την ROLEX!!!!!
 ;D
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5175 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:21:07 μμ »
Την τελευταια φορα που πηγα Αμερικη ,Ασια κτλ ολοι οι γνωστες του χωρου SEIKO φορούσαν.
Λεω τι γινεται ρε παιδια εμεις εκει στην Ελλαδα χαζοι ειμαστε και αγοράζουμε rolex?
Μετα με πλησιαζει ενας γνωστος αμερικανος συλλεκτης ρολογιών και μου λεει στο αυτι για να μην μας ακουσουν... Η ρολεξ θα εκλεινε αν δεν υπήρχε η Ελλαδα , σας εχουν κανει πλύση εγκεφαλου αυτοι οι σαταναδες του marketing.
Κακα τα ψέματα η λυση ειναι seiko παιδες , σωθείτε τουλαχιστον εσείς.. για μας ειναι πλεον αργα  :(
Πως την πατησαμε ετσι.. μας επιασε κοτσο η ρολεξ. :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5176 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:28:06 μμ »
Καλα σου τα ειπε ο συλλεκτης.
Θα μυριστηκε οτι εισαι purist και οτι γραφεις σε σοβαρο ελληνικο φορουμ και θελησε να μοιραστει μαζι σου αυτο το μυστικο.;D

Sent from my LG G2 using tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5177 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:28:39 μμ »
Την τελευταια φορα που πηγα Αμερικη ,Ασια κτλ ολοι οι γνωστες του χωρου SEIKO φορούσαν.
Λεω τι γινεται ρε παιδια εμεις εκει στην Ελλαδα χαζοι ειμαστε και αγοράζουμε rolex?
Μετα με πλησιαζει ενας γνωστος αμερικανος συλλεκτης ρολογιών και μου λεει στο αυτι για να μην μας ακουσουν... Η ρολεξ θα εκλεινε αν δεν υπήρχε η Ελλαδα , σας εχουν κανει πλύση εγκεφαλου αυτοι οι σαταναδες του marketing.
Κακα τα ψέματα η λυση ειναι seiko παιδες , σωθείτε τουλαχιστον εσείς.. για μας ειναι πλεον αργα  :(
Πως την πατησαμε ετσι.. μας επιασε κοτσο η ρολεξ. :dielaughing: :dielaughing:
Αν θελει καποιος να το πεταξει ενημερωστε με παιδια... :dielaughing::dielaughing::dielaughing::dielaughing:
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5178 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:55:40 μμ »
Καλα σου τα ειπε ο συλλεκτης.
Θα μυριστηκε οτι εισαι purist και οτι γραφεις σε σοβαρο ελληνικο φορουμ και θελησε να μοιραστει μαζι σου αυτο το μυστικο.;D

Sent from my LG G2 using tapatalk

O ανθρωπος να ειναι καλα εκει που ειναι... πηγε να με αφυπνίσει αλλα ελα που ειχα αγορασει ηδη το ρολεξ και τωρα δεν ξερω που να το ξεφορτωθώ για να παρω seiko. 
Αν θελει καποιος να το πεταξει ενημερωστε με παιδια... :dielaughing::dielaughing::dielaughing::dielaughing:

Ασε φιλε μου 2 χρονια παλεύω να το πουλησω και δεν το αγοραζει κανεις.
Σκεφτομαι με την πρωτη ευκαιρια που θα ειμαι εξωτερικο να το παω σε αυτα τα παιδια :


http://rolexpassionreport.com/8202/the-maastricht-meeting-2012-vintage-rolex-collectors-passion-get-to-gether/
Μαζευουν οτι ρολεξ υπαρχει και τα λιωνουν μαζικα ωστε να τα πουλησουν για το μεταλλο τους.Ναι ναι εκει φτασαμε...Δεν υπαρχει αλλη λυση.
Μετα βαζουν και λιγα απο την τσεπη τους και αγοραζουν σεικο.
Εχω ερθει σε επαφη μαζι τους , ειναι και αυτοι σαν εμενα  θύματα του marketing αλλα σημασια εχει οτι ηρθε η μερα που ξυπνησαν!

Ευχομαι να μην την πατήσει αλλος , ειδικα απο Ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5179 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:07:40 μμ »
O ανθρωπος να ειναι καλα εκει που ειναι... πηγε να με αφυπνίσει αλλα ελα που ειχα αγορασει ηδη το ρολεξ και τωρα δεν ξερω που να το ξεφορτωθώ για να παρω seiko.  Ασε φιλε μου 2 χρονια παλεύω να το πουλησω και δεν το αγοραζει κανεις.
Σκεφτομαι με την πρωτη ευκαιρια που θα ειμαι εξωτερικο να το παω σε αυτα τα παιδια :



http://rolexpassionreport.com/8202/the-maastricht-meeting-2012-vintage-rolex-collectors-passion-get-to-gether/
Μαζευουν οτι ρολεξ υπαρχει και τα λιωνουν μαζικα ωστε να τα πουλησουν για το μεταλλο τους.Ναι ναι εκει φτασαμε...Δεν υπαρχει αλλη λυση.
Μετα βαζουν και λιγα απο την τσεπη τους και αγοραζουν σεικο.
Εχω ερθει σε επαφη μαζι τους , ειναι και αυτοι σαν εμενα  θύματα του marketing αλλα σημασια εχει οτι ηρθε η μερα που ξυπνησαν!

Ευχομαι να μην την πατήσει αλλος , ειδικα απο Ελλαδα.


την Κυριακή έχει παζάρι στον Πειραιά και στο Μοναστηράκι πιστεύω κάτι θα πουλήσεις εκεί ...

μην πας εξωτερικό γιατί ότι βγάλεις θα τα φας στα εισιτήρια ... πάλι μέσα θα μπεις !!!