Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215899 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3940 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:12:14 μμ »
Σοφά λόγια.

Η έκπτωση σε λευκή ατσάλινη μοιάζει σαν ανέκδοτο.
Μην αγοράζετε daytonες, δεν φτάνουν για όλους...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3941 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:24:58 μμ »
Η ατσάλινη Daytona έχει αναμονή 2 χρόνια... οπότε ανάλογη είναι και η έκπτωση  :D :D :D
Μου πρότειναν από μαγαζί στην πλατεία Κολωνακίου να πληρώσω 2-4 Κ Έουρα παραπάνω για να μπω σε προτεραιότητα !!! Έχει κάνει κρατήσεις ο μάγκας και βρίσκει κόσμο να μοσχοπουλήσει !!!

Πάντως, οι περισσότεροι δεν τις αγοράζουν αλλά τους τις δίνει η Rolex σαν μπόνους στο τέλος τη χρονιάς  ;)
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος apopsi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 546
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3942 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:13:27 μμ »
Λογικα  τα αγοραζουν, αλλα για να εχουν δικαιωμα,  θα πρεπει να κανουν και τις αντιστοιχες παραγγελιες!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3943 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:18:35 μμ »
Η ατσάλινη Daytona έχει αναμονή 2 χρόνια... οπότε ανάλογη είναι και η έκπτωση  :D :D :D
Μου πρότειναν από μαγαζί στην πλατεία Κολωνακίου να πληρώσω 2-4 Κ Έουρα παραπάνω για να μπω σε προτεραιότητα !!! Έχει κάνει κρατήσεις ο μάγκας και βρίσκει κόσμο να μοσχοπουλήσει !!!

Πάντως, οι περισσότεροι δεν τις αγοράζουν αλλά τους τις δίνει η Rolex σαν μπόνους στο τέλος τη χρονιάς  ;)


Τέλη 2009, σε ένα μαγαζί (δεν αναφέρω ούτε καν τοποθεσία) που είχε στην βιτρίνα 2 ατσάλινες (εκείνα τα χρόνια εξαιρετικά σπανιότατο) με τιμή, τότε, καταλόγου κάτω  από 7.000 ευρώ (αν θυμάμαι καλά), όταν μπήκα μέσα και έβαλα για πρώτη φορά στο χέρι μου ατσάλινη Daytona, μου είπε η ευγενική κυρία φυσικότατα ότι  με 12.300 ευρώ γίνεται δικιά μου επιτόπου.
Επιτόπου ευχαρίστησα και αποχώρησα........

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3944 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:27:11 μμ »
φαντασου τωρα ποσα θα ζητανε. Η καλυτερη λυση νομιζω ειναι να την παρει μεταχειρισμενη πενταετιας με 8000 ευρω και μετα με την μια για ενα full service.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3945 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:38:16 μμ »
φαντασου τωρα ποσα θα ζητανε. Η καλυτερη λυση νομιζω ειναι να την παρει μεταχειρισμενη πενταετιας με 8000 ευρω και μετα με την μια για ενα full service.

Σχετικά με τα σέρβις μην την πατήσε τε με την 5ετια, όπως την πάτησα εγώ.

Ένα ρολόι που το φοράτε σε rotation μαζί με μερικά άλλα ρολόγια στην 5ετια ούτε "στρώσιμο" δεν έχει κάνει που λέμε και στα αυτοκίνητα. Το ρολόι στην ουσία είναι αφόρετο. Οπότε η 5ετια γίνεται χαλαρά 8ετία. Αυτό σε μεγάλο ποσοστό μπορεί να τα επιβεβαιώσει κι ένας παλμογράφος που θα βάλουμε το ρολόι μας.

Φυσικά τα παραπάνω δεν ισχύουν όταν το ρολόι είναι καθημερινής χρήσης.
Αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί στα φόρα διαβάζουμε ιστορίες για Rolex καθημερινής χρήσης  20τιας + που έχουν κάνει ένα ή το πολύ δύο σέρβις !

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3946 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:53:21 μμ »
Σχετικά με τα σέρβις μην την πατήσε τε με την 5ετια, όπως την πάτησα εγώ.

Ένα ρολόι που το φοράτε σε rotation μαζί με μερικά άλλα ρολόγια στην 5ετια ούτε "στρώσιμο" δεν έχει κάνει που λέμε και στα αυτοκίνητα. Το ρολόι στην ουσία είναι αφόρετο. Οπότε η 5ετια γίνεται χαλαρά 8ετία. Αυτό σε μεγάλο ποσοστό μπορεί να τα επιβεβαιώσει κι ένας παλμογράφος που θα βάλουμε το ρολόι μας.

Φυσικά τα παραπάνω δεν ισχύουν όταν το ρολόι είναι καθημερινής χρήσης.
Αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί στα φόρα διαβάζουμε ιστορίες για Rolex καθημερινής χρήσης  20τιας + που έχουν κάνει ένα ή το πολύ δύο σέρβις !

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες. Ετσι ειναι. Αυτο ειναι κ το μεγαλειο της rolex.
 Δεν μου λες Πανο ποσο ειναι οι αρχικες τιμες χωρις αλλαγες σε parts κτλ για service daytona και ποσο για ενα πχ sub?

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3947 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:59:12 μμ »
Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες. Ετσι ειναι. Αυτο ειναι κ το μεγαλειο της rolex.
 Δεν μου λες Πανο ποσο ειναι οι αρχικες τιμες χωρις αλλαγες σε parts κτλ για service daytona και ποσο για ενα πχ sub?


~330 απλές, ~600 χρονογράφοι............... κάνε ένα τηλέφωνο στο σέρβις (Σταδίου 3) να σου πουν ακριβώς...... tel: +30 210 322 6115.....

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3948 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 04:00:22 μμ »
Οκ ευχαριστω  :partyman:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3949 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 04:28:57 μμ »
Επειδή πέρασα μια βόλτα χθες από Σταδίου, στις απλές μηχανές το σέρβις είναι 280€ χωρίς ανταλλακτικά.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3950 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:29:13 μμ »
Επειδή πέρασα μια βόλτα χθες από Σταδίου, στις απλές μηχανές το σέρβις είναι 280€ χωρίς ανταλλακτικά.




Εδώ πριν 2μιση μήνες ο φίλος σε απλό Sub (16613) πλήρωσε για σέρβις  370 ευρώ !!

http://www.mywatch.gr/index.php?action=post;quote=201071;topic=1820.200;last_msg=201815

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3951 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:33:03 μμ »
Εδώ πριν 2μιση μήνες ο φίλος σε απλό Sub (16613) πλήρωσε για σέρβις  370 ευρώ !!

Επειδή έχει χρυσό, σωστή επισήμανση... Στο ατσάλι 280.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3952 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:33:10 μμ »
Αν ισχυει αυτο που λεει ο Βικτωρας, σημαινει οτι εριξαν τις τιμες τους. Στις αρχες του ετους που ειχα παει, το απλο sercice κοστιζε 330€.
Μπορει οταν ειχε παει ο φιλος, να ισχυε η παλια τιμη και με κατι παραπανω που ενδεχομενως να του εκαναν, να εφτασε τα 370€.

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3953 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:35:02 μμ »
Σχετικά με τα σέρβις μην την πατήσε τε με την 5ετια, όπως την πάτησα εγώ.

Ένα ρολόι που το φοράτε σε rotation μαζί με μερικά άλλα ρολόγια στην 5ετια ούτε "στρώσιμο" δεν έχει κάνει που λέμε και στα αυτοκίνητα. Το ρολόι στην ουσία είναι αφόρετο. Οπότε η 5ετια γίνεται χαλαρά 8ετία. Αυτό σε μεγάλο ποσοστό μπορεί να τα επιβεβαιώσει κι ένας παλμογράφος που θα βάλουμε το ρολόι μας.

Φυσικά τα παραπάνω δεν ισχύουν όταν το ρολόι είναι καθημερινής χρήσης.
Αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί στα φόρα διαβάζουμε ιστορίες για Rolex καθημερινής χρήσης  20τιας + που έχουν κάνει ένα ή το πολύ δύο σέρβις !
Ναι, αλλά Πάνο, το λαδάκι δε στεγνώνει με την πάροδο του χρόνου;
Μόνο η χρήση καταπονεί το μηχανισμό και χρειαζόμαστε το σέρβις; :-k

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3954 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:36:01 μμ »
Στο 2ο όροφο στον πάγκο εξυπηρέτησης, υπάρχει αναρτημένος τιμοκατάλογος με τα σέρβις ανάλογα τα μοντέλα. Εκεί είδα 280€ για τα ατσάλινα με απλές μηχανές (πχ. το explorer το έγραφε εκεί σε παρένθεση).

Τι δουλειά είχες εσύ στο σέρβις της ρολεξ;

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3955 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:37:45 μμ »
Ναι, αλλά Πάνο, το λαδάκι δε στεγνώνει με την πάροδο του χρόνου;
Μόνο η χρήση καταπονεί το μηχανισμό και χρειαζόμαστε το σέρβις; :-k



Ο αστικός μύθος λέει : εδώ δεν στέγνωναν τα παλιά απλά λάδια, θα στεγνώνουν τα καινούργια συνθετικά ;!;!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3956 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:38:54 μμ »
Ειχα παει ενα παλιο που εχει ο πατερας μου για συντηρηση.
Οσο ημουν στην αναμονη, ακουγα που ελεγαν σε ολους 330€.


Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3957 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:39:38 μμ »
Αν ισχυει αυτο που λεει ο Βικτωρας, σημαινει οτι εριξαν τις τιμες τους. Στις αρχες του ετους που ειχα παει, το απλο sercice κοστιζε 330€.
Μπορει οταν ειχε παει ο φιλος, να ισχυε η παλια τιμη και με κατι παραπανω που ενδεχομενως να του εκαναν, να εφτασε τα 370€.

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2


Όχι, το σέρβις μόνο, τα έξτρα τα πλήρωσε έξτρα , το γράφει.

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #3958 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 06:24:32 πμ »
Εγω παντως που το πηγα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι ειναι 330 το βασικο σερβις χωρις ανταλακτικα.. Εκτος αν το 280 ειναι καθαρα ο μηχανισμος και παει 330 με το γυαλισμα!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3959 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:42:33 πμ »
Εγω παντως που το πηγα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι ειναι 330 το βασικο σερβις χωρις ανταλακτικα.. Εκτος αν το 280 ειναι καθαρα ο μηχανισμος και παει 330 με το γυαλισμα!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Όσο λέει στον τιμοκατάλογο + ότι χρειαστεί ( αν χρειαστεί ) για αντικατάσταση.


Σ'ένα ρολόι δε καταπονούνται μόνο τα λάδια, αλλά και τα εξαρτήματα όπως το μπαρελιέ, το hairspring, ρουλεμάν του ρότορα ( αν και δεν έχει νομίζω η Rolex ) κ.τ.λ. Το hairspring μετά από 8-10 χρόνια αρχίζει να χαλαρώνει απ'την χρήση, οπότε θέλει και αντικατάσταση.  ;)