Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4212009 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1260 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:45:31 μμ »
Το πως έσκασε στο πάτωμα, για μένα δεν ευσταθεί....Ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου πέσει ένα ρολόι...ή αντέχει ή δεν αντέχει...δεν υπάρχει μεσαία κατάσταση. Άλλωστε η προδιαγραφή της υπογραφής σου αναφέρεται σε όλα τα ρολόγια για ένα συγκεκριμμένο ύψος. δεν λέει πουθενά ούτε για γωνία πτώσης ούτε για τίποτε άλλο.

Φιλικά Γιώργος

δεν ξερω τι εχει κανει η ρολεξ :smt102.ειναι το πρωτο που βλεπω που εσπασε.να δουμε πως θα εξελιχθει

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1261 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:48:14 μμ »
δεν ξερω τι εχει κανει η ρολεξ :smt102.ειναι το πρωτο που βλεπω που εσπασε.να δουμε πως θα εξελιχθει

οκ..με κάλυψες..εν αναμονή λοιπόν ;D

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ.  nomιkosas, από ότι έχω καταλάβει είσαι "προφεσορας" στα ρόλεξ. Μήπως ξέρεις εσύ να μας πεις?????  (Δεν το λέω ειρωνικά, ρωτάω απλά μήπως ξέρεις, και γλυτώσω εργατώρες στο ψάξιμο)
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1262 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:49:48 μμ »
εν αναμονή λοιπόν ...

... κι άλλων σπασμένων GMT II;  :lol:

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1263 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:53:49 μμ »
... κι άλλων σπασμένων GMT II;  :lol:
:D :D :D

Γενικώς...μπορεί στο συγκεκριμμένο να ήταν αστοχία υλικού, μπορεί ο χρήστης να λέει ψέμματα, μπορεί....χίλια δύο. Γι'αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς να μας πει αν σε αυτά τα ρολεξ ισχύει το DIN που έχει ο george_ στην υπογραφή του ;)



Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1264 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:56:30 μμ »
According to ISO 1413, the after the shocks specified (approximately equivalent to a 1 meter free fall to a hard wood floor):


a) it shall not stop after either of the two shocks;


b) the residual effect shall not exceed 2 s per day for quartz watches, or 60 s per day for all other types of watches;



c) examination of the watch shall not reveal any deterioration affecting its performance or its appearance (for example bent or displaced hands, altered display, impaired automatic device or calendar, cracked glass, bent horns, bent or broken crown or damaged push-button, etc.)

ναι γεωργιε στο δινω στο ISO 1413=DIN 8308

κοιτα ομως τι λενε και σιγουρα θα γελασεις ,ξυλινο.

δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν,το ρολεξ να μην εχει την πιστοποιηση Η απλα να απετυχε

2)το πατωμα ηταν απο μαρμαρο και δεν μπορει κανεις οσο αστειο και εαν ακουγεται να πει τιποτα στην εταιρια... ::)


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:02:23 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1265 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:08:28 πμ »
:D :D :D

Γενικώς...μπορεί στο συγκεκριμμένο να ήταν αστοχία υλικού, μπορεί ο χρήστης να λέει ψέμματα, μπορεί....χίλια δύο. Γι'αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς να μας πει αν σε αυτά τα ρολεξ ισχύει το DIN που έχει ο george_ στην υπογραφή του ;)





δεν μπορει να πει ψέμματα σε ενα μεγαλο φορουμ γιατι θα του ειχαν κοψει τον κ....ο.πιστευω απλα οτι επεσε σε ενα πατωμα απο αλλο υλικο και με τετοια γωνια που εσπασε..

οπως και να εχει το πατωμα  >:( :oμε αυτο το λινκ φαινεται το εξης

οι κασσανδρες που ελεγαν οτι η χρηση του κεραμικου υλικου οσον αφορα την αντοχη σε ενα σπορ ρολοι οπως τα ρολεξ δεν ενδεικνυται ισως και να εχουν δικιο.θα δειξει..


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1266 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:50:31 πμ »
Georges εναντίον George_.

Πως λέμε, Κράμερ εναντίον Κράμερ;

Κωστής

.......... :-\

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1267 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:05:17 πμ »
Θυμάμαι το Νίκο (Wostep) που είχε μπει για κάποιο διάστημα στο φόρουμ, να λέει ότι υπήρχε πρόβλημα με τις κεραμικές στεφάνες σχετικό με την αντοχή τους σε τυχόν πτώσεις και δυνατά χτυπήματα.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1268 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:09:27 πμ »
Δεν υπαρχει κανενα υλικο που να μην σπαει ας σκεφτουμε ρεαλιστικα



Εχω το κεραμικο GMT εδω και ενα χρονο και το εχω κοπανησει παντου

Πανω σε σηματοδοτες οταν ημουν μεθυσμενος ΧΑΧΑ πανω στο αυτοκινητο πανω σε τοιχους πανω σε πορτες

Μεχρι στιγμης ειναι ακομα σαν καινουριο το bezel και αυτη ειναι η μαγκεια με την κεραμικη στεφανη

Οι κεραμικες στεφανες υπερθερμαινονται στους 1500 βαθμους για να αποκτησουν αντοχη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν σπανε γιατι με λιγη λογικη σκεψη ολοι μπορουμε να καταλαβουμε οτι καθε υλικο πραγμα δεν μπορει να ειναι αφθαρτο

Βεβαια το κεραμικο υλικο εχει την ιδιοτητα να μην χαρασει ( εκτος απο διαμαντι ) αλλα εχει μια μεγαλυτερη ευκολια στο να σπαει για αυτο το λογο η κεραμικη στεφανη ειναι σε πιο χαμηλη θεση απο το μεταλλικο περιβλημα της στεφανης και για αυτο και το γυαλι ειναι λιγο πιο υψωμενο. Ολα αυτα γινονται για να προστατεψουν την στεφανη απο χτυπηματα

Οσον αφορα την τιμη της κεραμικης στεφανης μονο ειναι 240$ σε περιπτωση που σπασει

Οσοι δεν με πιστευουν για την τιμη μπορω να δωσω και λινκ

Η παλια κεραμικη στεφανη κοστιζε 50 ευρω. Αν για καθε γρατσουνισμενη στεφανη εδινα 50 ευρω στα σερβις καταλαβαινουμε οτι με τις ιδιοτητες της κεραμικης και την τιμη της συμφερει 1000 φορες περισσοτερο

Εγω μεχρι τωρα θα επρεπε να ειχα αλλαξει καμια 10αρια στεφανες αν ειχα το προηγουμενο μοντελο οποτε 10x50= 500 ευρω σε στεφανες και ολα αυτα σε ενα χρονο LOL

Kαι με την κεραμικη που την εχω ενα χρονο την χτυπησα απειρες φορες και ακομα λαμπει σαν καινουρια

Και στο κατω κατω 4 χρονια ειναι στην αγορα τα κεραμικα και μετα απο 4 χρονια ακουσαμε ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ σπασμενη στεφανη. Σκεφθειτε και λιγο διαφορετικα καλοι μου συμφορουμιτες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:25:56 πμ από Velitsko »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1269 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:04:13 πμ »
εψαξα για ποσοστα απο σπασμενες στεφανες,ειναι μικρα αλλα δεν συνοδευονται ολα απο φωτο....το εαν εχει την πιστοποιηση οπως αυτη προσδιοριζεται απο το din/iso που ρωτας πιστευω πως ναι μιας και ολα τα συγχρονα sub πλεον ειναι σε θεση να την αποκτησουν, αλλα το προβλημα εχει να κανει με την ευαισθησια του υλικου και οχι τοσο με το τεστ1 meter free fall to a hard wood floor.

η γνωμη μου ειναι οτι απλα το αγοραζεις γνωριζοντας οτι εχει αυτο το αδυνατο σημειο σαν υλικο αλλα  και καλυτερη αντοχη σε χαρακιες.ειναι ενας συμβιβασμος οπως σε πολλα αλλα πραγματα..

υ.γ οσο περναει ο καιρος θα εχουμε και νεες μαρτυριες κατοχων..

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1270 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:07:32 πμ »
εψαξα για ποσοστα απο σπασμενες στεφανες,ειναι μικρα αλλα δεν συνοδευονται ολα απο φωτο....το εαν εχει την πιστοποιηση οπως αυτη προσδιοριζεται απο το din/iso που ρωτας πιστευω πως ναι μιας και ολα τα συγχρονα sub πλεον ειναι σε θεση να την αποκτησουν, αλλα το προβλημα εχει να κανει με την ευαισθησια του υλικου και οχι τοσο με το τεστ1 meter free fall to a hard wood floor.

η γνωμη μου ειναι οτι απλα το αγοραζεις γνωριζοντας οτι εχει αυτο το αδυνατο σημειο σαν υλικο αλλα  και καλυτερη αντοχη σε χαρακιες.ειναι ενας συμβιβασμος οπως σε πολλα αλλα πραγματα..

υ.γ οσο περναει ο καιρος θα εχουμε και νεες μαρτυριες κατοχων..

Που εψαξες ακριβως ?

Επειδη στο rolexforums που ειμαι ενας αρχισε ενα θεμα και 10 ατομα ψηφισαν οτι εσπασε η κεραμικη στεφανη μονο και μονο για να σπασουν πλακα χωρις να γραψουν πως/γιατι και να συμπεριλαβουν μια φωτο. Προσωπικα εγω πρωτη φορα ειδα αναφορα σπασμενης στεφανης στα ξενα φορουμ ( να σημειωσω χωρις αποδεικτικα στοιχεια πχ φωτο)  και ειχα αρχισει και ενα απο τα θεματα στο rolexforums.com για να βγαλουμε μια ακρη. Βεβαια οπως ανεφερα και στο ποστ παραπανω σαν κατοχος δεν ειχα ποτε προβλημα παρα την ασχημη μεταχειριση του ρολογιου σε καποιες περιπτωσεις. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν σπαει κιωλας η κεραμικη απλα εχει αυξημενη αντοχη σε γρατσουνιες και χτυπηματα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1271 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:11:31 πμ »
εψαξα για ποσοστα απο σπασμενες στεφανες,ειναι μικρα αλλα δεν συνοδευονται ολα απο φωτο....

αυτο τι σημαινει?

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1272 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:13:27 πμ »
εψαξα για ποσοστα απο σπασμενες στεφανες,ειναι μικρα αλλα δεν συνοδευονται ολα απο φωτο....

αυτο τι σημαινει?

Ε δωσε μου το λινκ για να δω και εγω τα ποσοστα αυτα

Ειμαι περιεργος να μαθω και η γνωση κανει καλο  ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1273 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:16:28 πμ »
καταλαβες τι γραφω?ειμαι πολυ περιεργος!δηλωσαν μικρα ποσοστα αλλα δεν εχουμε και τις φωτο σαν αποδειξη!τι θα πει?

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1274 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:23:59 πμ »
καταλαβες τι γραφω?ειμαι πολυ περιεργος!δηλωσαν μικρα ποσοστα αλλα δεν εχουμε και τις φωτο σαν αποδειξη!τι θα πει?

Ok φταιει η συνομιλια μεσω pc

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1275 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 07:56:17 πμ »
Δεν υπαρχει κανενα υλικο που να μην σπαει ας σκεφτουμε ρεαλιστικα

Και στο κατω κατω 4 χρονια ειναι στην αγορα τα κεραμικα και μετα απο 4 χρονια ακουσαμε ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ σπασμενη στεφανη. Σκεφθειτε και λιγο διαφορετικα καλοι μου συμφορουμιτες

Velitsko, σαφώς και δεν υπάρχει υλικό που να μην σπάει, αλλά για ατσάλι σπασμένο σε ρολόϊ δεν έχω ακούσει πουθενά.

Διαφορετικά σκέφτομαι, και για αυτό δεν κατηγόρησα την Rolex, απλά έκανα μια ερώτηση για κάποιες προδιαγραφές.  Δέχομαι οτι η κεραμική στεφάνη έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με μια ατσάλινη, αλλά έχει ένα βασικό μειονέκτημα...ΣΠΑΕΙ. Και πέρα από τις προδιαγραφές, αυτό που συζητάνε όλοι είναι μήπως ήταν λάθος η χρησιμοποίησή της σε ένα σπορ ρολόϊ. Για να φέρω ένα άλλο παράδειγμα...Η Omega, στο moonwatch, δεν χρησιμοποιεί ζαφείρι αλλά ζελατίνα για τους γνωστούς λόγους. Το ρολόϊ όμως πληρεί της προδιαγραφές κατασκευής του ;)

Τέλος σε ότι αφορά το κόστος, ίσως να είναι έτσι όπως τα λες..αλλά πως δικαιολογούνται τα 1.500,00 € που ζήτησαν στον άλλον???? κάτι δεν πάει καλά.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1276 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:36:29 πμ »
Και το ζαφείρι σπάει, αλλά παράπονα δεν άκουσα γιατί σπάει.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1277 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:49:07 πμ »
στην Ελλάδα γνωρίζω επίσης για  2 κρούσματα  :-\ έγω πάντως θα παρέπεμπα πολλά από τα παραπάνω μέλη και σε "κρούσματα" άλλων εταιριών (βλ. IWC Ingenieur, panerai radiomir pam292...αφήστε αυτό είναι όλο Pvd και έφυγαν ολόκληρα κομμάτια)....το θέμα είναι πώς όσο πιο σκληρό είναι ένα υλικό τόσο και πιο εύθραυστο γίνεται ανάλογα την γωνία πρόσκρουσης και σε τί και πώς και από ποιό ύψος....και και και ...απλά πράγματα με την αγορά ενός τέτοιου υλικού-ρολογιού να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και "περίεργες" καταστάσεις  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1278 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:50:48 πμ »
Και το ζαφείρι σπάει, αλλά παράπονα δεν άκουσα γιατί σπάει.

Φιλικά
Δημήτρης

Σωστά αλλά αν το χρέωναν 1500$ ενώ κοστίζει π.χ. 700$ τότε σίγουρα θα σχολιαζόταν!!!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1279 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 11:40:49 πμ »
Νομίζω πως είναι περισσότερο η άγνοια του κόσμου για το υλικό σε συνδυασμό με τις προσδοκίες που καλλιεργούνται από τις διαφημήσεις, καταστήματα κλπ. Το ζαφείρι επειδή είναι είδος "τζαμιού" κι έτσι είναι οικείο στους καταναλωτές, όλοι αναμένουν να έχει ευαισθησία στα χτυπήματα. Κανείς δε θα παραπονεθεί γιατί του έσπασε όταν το χτύπησε. Αντιθέτως το κεραμικό λίγοι το γνωρίζουν. Όταν σου λένε πως είναι αχάρακτο, αναλείωτο, κλπ. έχεις την εντύπωση πως δε σπάει, κάνει παπάδες και πως είναι αθάνατο. Γι' αυτό και εγείρονται αυτά τα "ανούσια" παράπονα.

Φιλικά
Δημήτρης