Αποστολέας Θέμα: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!  (Αναγνώστηκε 18447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:12:29 μμ »
ααααα όλα κι όλα Κωνσταντίνε! εγώ για να προσφέρω τις εξειδικευμένες γνώσεις μου  :headbash: :headbash: απαραίτητη προϋπόθεση να παίζει κάποια milf  :lol: :lol: Όχι τίποτα άλλο δηλ, απλά γυροφέρνει και ο μπάτμαν εδώ. :jg: :jg: Ρε Μητσάρα μίλα και συ...

Strifteros

PS εγώ που δεν σκαμπάζω γρι από νούμερα κι αρτικόλεξα, πρέπει να αισθάνομαι καλύτερα ή χειρότερα??

PS2 Κωνσταντίνε με συγχωρείς για το οφ τοπικ αλλά δεν καταλάβαινα τίποτιςςςςςςςςςςς Καλή επιλογή!
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 15, 2015, 08:24:29 μμ »
MILF δεν παίζει... Άμα μπλέξουμε τις γυναίκες και τα ρολόγια, ζήτω που καήκαμε. Μετά τα καζίνα μόνο μας μένουν.

Τώρα, για το 5712. Καλή ερώτηση. Tο complication moonphase δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα από εμένα. Θα ήθελα επίσης να ξεφύγω από ρολόγια που είναι ατσάλινα με μπρασελέ, προτιμώ ξεκάθαρα ρολόι με leather strap.

Βέβαια, το ατσάλινο (ή έστω με όποιο μεταλλικό μπρασελέ) ρολόι είναι άφοβο το καλοκαίρι ή όταν κανείς βρίσκεται σε περιβάλλον με υγρασία, ζέστη, κλπ. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε. Επίσης, το 5712 είναι εκπληκτικά διακριτικό στο χέρι όταν το φορά κανείς. Δεν ενοχλεί, είναι πάρα πολύ sleek ρολόι, φοριέται σαν μετάξι πάνω στον καρπό, κι αυτό είναι κάτι που όσο νά΄ναι δεν μπορεί κανείς ποτέ να το αγνοεί. Συν το ότι δεν κραυγάζει, δεν προκαλεί. Πρέπει ο άλλος να είναι WIS για να το καταλάβει. Μπαίνει στο νερό άνετα, κρατά πάρα πολύ καλή χρονομετρία, κ.ο.κ.

Το να κρατήσω και τα δύο, οκ, να το κάνω. Θα συνεχίσω να μαζεύω? Να κάθονται στη θυρίδα? Έχει εδώ μερικούς που τα παίρνουν και ούτε το πλαστικό seal δεν ανοίγουν, ώστε να τα πουλήσουν και να βγάλουν σε 5-6 χρόνια. Δεν είμαι από αυτούς. Στο κάτω-κάτω της γραφής, αν θέλω ένα 5711 κάποια στιγμή αργότερα (γιατί στο 5712 δεν θα ξαναπάω) πάω και βρίσκω ένα, γεμάτο είναι στα pre-owned, στο TRF έχουν 24k (U.S. $)

Η ουσία είναι ότι ο Ναυτίλος είναι το πιό sleek κι ευκολοφόρετο σαν μετάξι ρολόι με μπρασελέ, αλλά είναι λίγο κλασικο-παρωχυμένο (κυρίως το μπρασελέ). Ενώ στον αντίποδα το Royal Oak είναι σαφέστατα πιό 'ανδρικό', πιό macho, πιό manly σαν ρολόι.

5712 + 5130 είναι συνδυασμός πολύ καλός για πρώτο/δεύτερο ρολόι,
5712 + Dato είναι επίσης καλός.
Dato + ΑΡ RO RG leather strap είναι ωραιότατος συνδυασμός, βάλε και το Calatrava για βραδυνή έξοδο. Τρία μέταλλα, τρία διαφορετικά κομμάτια.

Η μέση λογική λέει ότι αν ανάμεσα σε Καλατράβα και 5712 καλό είναι ένα να δοθεί, αυτό πρέπει να είναι το Καλατράβα. Ένας χρόνος κτήσης του 5712 πάντως είναι μικρό διάστημα.
Η άλλη λογική λέει ότι η κάθε μικρή συλλογή χτίζεται και τροποποιείται ελεύθερα κάθε ώρα και στιγμή, μία δυναμική κατάσταση, όπως η ίδια η ζωή.

Έχω ακόμη το μικρόβιο του να κυνηγώ την εμπειρία. Είναι ένα σπιράλ, που το ανεβαίνεις σιγά-σιγά. Κι ο Ντίμης στην ίδια σκάλα είναι, κοίταξα πριν τρία λεπτά κι ήταν δυό ορόφους πάνω, του φώναξα και μ'άκουσε. Έχει ησυχία και μοναξιά αυτή η σκάλα.

Αν καταφέρω να το κάνω αυτό με το πιό μικρό κόστος, και αγοράζοντας ταυτόχρονα κομμάτια που όσο τα έχω θα τα ευχαριστηθώ, δεν βλέπω τότε το λόγο για να μην προχωρήσω. Το Dato αγοράζεται και τον επόμενο χειμώνα, κάλλιστα. Το 5712 μπορεί να πουληθεί και τώρα, και τότε, κάλλιστα. Ένα 5711 μπορεί να αγοραστεί ανά πάσα στιγμή. Τίποτα δεν είναι ευκαιρία, τίποτα δεν είναι το τέλος του κόσμου.

Όλα είναι σχετικά... Για να κοιτάξω πάλι πάνω - έχει μήπως σταματήσει αυτός, δεν πείνασε για να κάνει καμμιά στάση επιτέλους? ...



Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 15, 2015, 08:58:30 μμ »
Άκουσα milf... Ποιος θα μου δώσει και μένα;

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 15, 2015, 09:52:28 μμ »
καταλαβα....... στην ουσια θελεις κατι πιο πιπεράτο.....
δωσε και calatrava και 5712  :jg: :jg: και θα τα ξαναπαρεις οταν τα χερια σου γίνουν καπως ετσι :jg: :jg:


Μην παρεις 3!!! Καλυτερα 2 για να τα ζεις.
Παρε 5980R και το νεο 42mm Offshore , open back , inhouse μηχανη.
Και εισαι μια χαρα.


;)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 10:23:41 μμ από nomikosas1 »

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 16, 2015, 08:17:08 πμ »
Μαζί με ένα Dato δεν θα έλεγα όχι σε ένα 5711 με πολύτιμο μέταλλο και τα leather/tropical straps του. Το tropical strap της ΡΡ είναι μεγάλη υπόθεση.

Αν υπάρξει 5980R (το οποίο έχω δει ένα Σάββατο σε καρπό στο βιβλιοπωλείο εδώ κοντά κι έμεινα κόκκαλο) τότε είναι αυτονόητο ότι ούτε Datograph χρειάζεται ούτε φυσικά 5712.

Πέρασα πάλι από τον pre-owned dealer που έχει το Datograph. Ρώτησα ένα-δύο πράγματα για την ιστορία του ρολογιού, ένας/δύο ιδιοκτήτες, ντόπιος ή όχι, δεν υπάρχει εύκαιρα διαθέσιμη η απόδειξη ότι το ρολόι πήγε στη Γερμανία πέρυσι κι έγινε γενικό σέρβις (το ρολόι λέει έκανε 12 μήνες να έρθει πίσω), κουτιά/χαρτιά υπάρχουν, κλπ.

Προς το παρόν λοιπόν περιμένουμε, ειδικά αν δεν φέρουν το χαρτί από το πολύ πρόσφατο σέρβις στη Γερμανία. Δεν υπάρχει λόγος άμεσης βιασύνης. Η τοπική μπουτίκ ALS λαμβάνει περίπου ένα (1) Datograph κάθε 18 μήνες (!!!) αλλά αν γίνει παραγγελία το ρολόι έρχεται σε 4-8 εβδομάδες από Γερμανία, όπως κάθε άλλο μοντέλο της ALS. Το καινούργιο Datograph βέβαια (41mm dia.) σε πλατίνα έχει εδώ 81,490 Eur πριν την έκπτωση, λίγο πάνω από τα διπλά του κόστους τηε πρώτης έκδοσης που δοκίμασα εχθές...

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 16, 2015, 08:24:24 πμ »
12 μηνες ηταν στη Γερμανια για σερβις? :o :o



ψιλα γραμματα, ποσο κοστιζει ενα full service για ενα τετοιο ρολοι?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 16, 2015, 08:29:42 πμ »
Ακριβώς δεν ξέρω, ο Ντίμης υποθέτω θα ξέρει καλύτερα. Υπολογίζω κανένα διχίλιαρο χαλαρά, ντόπιο.

Ξέρω πολύ καλά από ιδιοκτήτες και dealers ότι τα RM θέλουν 5 χιλιάρικα ντόπια (δηλ. 3,700 Ευρώ) για να σου ανοίξουν απλά το ρολόι και να δουν τί έχει, και μετά άλλα 5 χιλιάρικα ντόπια για να στο φτιάξουν.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 17, 2015, 05:30:24 πμ »

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 17, 2015, 06:06:15 πμ »
Έβαλα τη φωτό (κατεβασμένη από το ίντερνετ) στο πιό πάνω post, κι εδώ θα γράψω την ιστορία που σχετίζεται με τη φωτό...

Εχθές το μεσημέρι είχα να συναντηθώ με ένα φίλο που ήταν εδώ (από Ελλάδα). Είπαμε να συναντηθούμε στις 1 το μεσημέρι εδώ απέναντι από το γραφείο μου, στο Orchard Central.

Πριν πάω στη συνάντηση, είπα να περάσω πάλι από τον pre-owned dealer που έχει το πλατινένιο Datograph. Ήθελα να ρωτήσω 1-2 πράγματα για το ρολόι (ποιός είναι ο ιδιοκτήτης, αν τα χαρτιά του πολύ πρόσφατου service στη Γερμανία είναι διαθέσιμα, κλπ.) Φεύγω από το γραφείο κατά τις 12:20, ο pre-owned dealer είναι 5 λεπτά από 'δω, στο Lucky Plaza λίγο πιό πάνω στην Orchard Road. Είναι ο ίδιος που είχα πάρει το ΑΡ μου τον Οκτώβριο του '13.

Δύο λεπτά περπάτημα πιό πάνω στην Orchard Road είναι ο AD μου, από τον οποίο έχω πάρει τα δύο Πατέκ. Επειδή ο πωλητής που με εξυπηρετεί εκεί είναι πολύ έμπειρος κι έχει πάει λόγω δουλειάς 2-3 φορές σε κάθε ένα από τα εργοστάσια (PP / ALS / AP), ήθελα να περάσω κι από 'κει για να πάρω τη γνώμη κι ευλογία του για το πλατινένιο Datograph που είχα βρει. Δύο μήνες πριν μου είχε πει "...Το επόμενο που θα πάρεις σε συμβουλεύω να είναι Lange, παρ'όλο που εμείς δεν τα πουλάμε πλέον λόγω της Πατέκ, είναι απίθανα ρολόγια και πρέπει κάποτε να αποκτήσεις ένα..."

Οπότε θα πέρναγα κι από 'κει, αν με έπαιρνε ο χρόνος. Πέρασα από αυτόν που πουλάει το πλατινένιο Dato, πέρασα κι απ'τον άλλο απέναντι (GRluxury.sg) που τού'χω δώσει το Da Vinci για consignment, ήρθαν όμως τα πράγματα οριακά κι είπα να μην καθυστερήσω στη συνάντηση με το φίλο από την Ελλάδα.

Οπότε αποφάσισα τελικά να πάω στον AD μου αργότερα, το βράδυ - μία απόφαση που έπαιξε τελικά καθοριστικό ρόλο στο να χάσω, για λίγες ώρες, το παραπάνω pre-owned Datograph 39mm RG που ήταν σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Περνάω λοιπόν το βράδυ, στις 8, από τον AD μου, κάθομαι, πιάνουμε κουβέντα, του λέω "...έχω βρει ένα πλατινένιο Dato 39-άρι κι είμαι έτοιμος να μπουμπουνήσω..."

"...Ωπ", μου κάνει, "...έχω έναν πελάτη γιατρό, οδοντίατρο, που έχει συλλογή, τρία Πατέκ, ένα ΑΡ, δύο Λάνγκε, και θέλει να συνεχίσει στα Πατέκ, οπότε τώρα πουλάει ένα Datograph RG 39mm κι ένα Langematic Perpetual black dial - μήπως θες κάποιο από τα δύο? Μου έστειλε μήνυμα πριν 2 μέρες, αν ξέρω κάποιον που να ενδιαφέρεται, ή αν έχω να συστήσω κανέναν pre-owned dealer για να πάει να τα πουλήσει εκεί..."

"Ναι!", του λέω. "Πάρτον τώρα, ενδιαφέρομαι για το Dato, άμεσα, 44 χιλιάρικα, άντε και 45 αν θέλει..." (σημ.: το 39-άρι Dato RG pre-owned εδώ πουλιέται 48 με 49 ντόπια Singapore χιλιάρικα εύκολα).

Παίρνει τηλέφωνο, το σηκώνει ο γιατρός, και τί μας λέει? Το είχε πουλήσει νωρίτερα το μεσημέρι της ίδιας μέρας, σε pre-owned dealer για 41 χιλιάρικα Singapore Dollars (περίπου 28,000 Eur σύμφωνα με το πολύ κακό τωρινό rate για το Ευρώ)... Σε επίπεδα φυσιολογικής συναλλαγματικής ισοτιμίας όπως 12 μήνες πριν, η τιμή αυτή ισούται με περίπου 24,000 Ευρώ.

Έτσι είν' η ζωή. Κάποιες φορές προλαβαίνεις, άλλες όχι.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 17, 2015, 07:56:07 πμ »
Καθε εμποδιο σε καλο.

Παντως απο τα δυο datograph που ποσταρες, το RG ειναι πιο ομορφο για μενα.



Στη βολτα σου χθες δε βρηκες τιποτα αλλο που να σου κεντρισει το ενδιαφερον?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 17, 2015, 09:24:20 πμ »
Η πλατίνα είναι πλατίνα, είναι ο βασιλιάς. Προσωπικά δεν έδινα πολύ σημασία, όμως άπαξ κι αρχίσεις και δοκιμάζεις ρολόι με κάσα σε πολύτιμο μέταλλο, καταλαβαίνεις τη διαφορά. Το εν λόγω μοντέλο σε Rose Gold με μαύρο dial πάντως, έστω και στα 41 χιλιοστά (χωρίς τα λατινικά στα hour markers που έχει το 39-άρι), είναι πάρα πολύ ωραίο.

Μίλησα με τη μπουτίκ της Lange πριν λίγο, θα πάω αύριο να δω ένα ολοκαίνουργιο Datograph 41mm RG. Μου είπαν πως το παρέλαβαν την Τετάρτη που μας πέρασε. Θέλω να το δω από κοντά, ώστε να είμαι σίγουρος για το χρώμα, για το πώς δένει το κόκκινο/λευκό PR indication, αλλά και για το πώς δείχνει το ρολόι χωρίς τα λατινικά στο 10μμ / 2μμ / 6μμ με την 41mm κάσα . Στην παρέα έχουμε τον Eugene και τον Robin, και οι δύο έχουν 39-άρια (ένα Plat κι ένα RG black dial).

Είμαι περίεργος να δω αν είναι ο ροζ χρυσός της Λάνγκε σαν αυτόν της Πατέκ - πάρα πολύ έντονο, διαπεραστικό και ζεστό χρώμα. Πανέμορφο στην κυριολεξία να το κοιτάς...

Όλοι οι φίλοι/WIS εδώ είναι υπέρ του πρώτου, δηλαδή της έκδοσης με τα 39 χιλιοστά χωρίς PR στο dial. Είτε σε ροζ χρυσό είτε σε πλατίνα, δεν έχει τόση σημασία. Το καινούργιο Datograph στα 41 χιλιοστά δεν έχει τη θρυλική φήμη κι εκτίμηση που έχει το πρώτο Dato (τουλάχιστον όχι ακόμη).



Εχθές δεν κοίταξα για άλλα. Προχθές είχα δει το ΑΡ RO με ατσάλινο μπρασελέ και πλατινένιο στεφάνι, διηνεκές, στα 22 χιλιάδες Ευρώ (κι αν το Ευρώ ήταν στα καλά του η τιμή θα ήταν κάτω από 20 χιλιάρικα). Ωραίο, αλλά δεύτερη επιλογή αν το συγκρίνεις με το Dato. Χαρτιά δεν είχε αλλά το πάω εδώ στην ΑΡ (ξέρω τον country manager, τον South East Asia Manager, αλλά και Asia Regional Manager) και το authentication θα γίνει στο άψε-σβήσε, αυτά δεν είναι λόγοι ανησυχίας. Εδώ στο γκρουπ που έχουμε φτιάξει (που είναι ο Ben Lee μέσα κλπ.) έχει ο καθένας τους από 3 ως 6 κομμάτια ΑΡ. Ο pre-owned dealer που δίνει το διηνεκές είναι solid, οπότε είμαστε εντάξει.

Το άλλο που είδα επροχθές στον ίδιο dealer ήταν το Regulator Patek. Εντάξει, ένα ωραίο βαρετό ρολόι, τί να πω... Τίποτε που να σε ξεσηκώνει. Απολύτως τίποτε. Με το που το έβαλα και με το που έβγαλα από τον καρπό μου, ουδεμία διαφορά. Είχε S$63k, ήτοι 43,500 σε Ευρώ. Σ'αυτά τα χρήματα έχεις του κόσμου τις επιλογές. Η μόνη περίπτωση στην οποία δεν έχεις επιλογή είναι αν είσαι 75 ετών, οπότε το regulator του κυρίου Στερν το παίρνεις πάραυτα. Δεν είμαι ευτυχώς σε αυτήν την κατηγορία, οπότε πάμε παρακάτω.

Τα 5140 και 5130 που είχα βάλει προχθές στον AD μου είναι ωραία, το καθένα για τους δικούς του λόγους. Το πρώτο παίρνει δύο ψήφους, μιας και τ'αγαπάει κι ο Ντίμης (το είχε κιόλας). Διηνεκές, φοριέται υπεροχα, αλλά κάθε φορά που ταξιδεύω να το αλλάζω ώρα. Πρόσεχε να είσαι στο εύρος της μέρας που επιτρέπεται να αλλάξεις την ώρα, πρόσεχε να είσαι στο άλλο (διαφορετικό) εύρος μέρας που επιτρέπεται να αλλάξεις το φεγγάρι ή το μήνα. Πρόσεχε το ένα, πρόσεχε το άλλο.

Το 5130 μόνο σε πλατίνα, λόγω του μπλε που έχει το καντράν στο κέντρο. Σ'αυτή την έκδοση είναι ακριβό. Βάζεις κάτι παραπάνω από αυτό το ποσό και παίρνεις κάτι εντελώς διαφορετικό, αν θες. Δηλαδή, ένα ρολόι μπορεί να είναι ωραίο, αλλά όλα είναι πάντα σχετικά.

Το 5980/1ΑR που δοκίμασα προχθές απορρίπτεται γιατί προσωπικά δεν θέλω ξανά μπρασελέ. Ούτως η άλλως με το μισό-μισό μπρασελέ δείχνει ακόμη πιό γεροντίστικο από το 5712. Το καντράν ωραίο, very shiny, αλλά αν άλλαζα Ναυτίλο με Ναυτίλο θα έπαιρνα το καταπληκτικό 5980R.

Άλλα μοντέλα και μάρκες δεν με πολυενδιαφέρουν, εκτώς των ΑΡ, ΡΡ, Λάνγκε. Πιθανόν F.P. Journe αλλά πρέπει να πάω στο Hong Kong ή στην Ελβετία για να δω τα μοντέλα του. Ένα πουλάκι εδώ στο φόρουμ μου είπε απ'αυτόν μόνο tourbillon, οπότε άστο για αργότερα.

Για άλλες μάρκες, ούτε συζήτηση προς το παρόν. Βασερόν, Ζαζ, και λοιποί, ίσως κάποτε, αλλού.



Πάμε να πω κάτι για την Λάνγκε, μιας κι όσο γυρνάς εδώ όλο και μαθαίνεις.

Ο πωλητής που με εξυπηρετεί στον AD μου, όπως είπα έχει μεγάλη εμπειρία από τους δυνατούς κατασκευαστές. Έχει πάει στα εργοστάσια 2-3 φορές, έχει ειδικά βιβλία που τους έχουν δώσει εκεί στα σεμινάρια, κι έχει συμμετάσχει σε πολλά τεστ που κάνουν όταν δοκιμάζουν τα ρολόγια.

Εχθές λοιπόν μου είπε μία ιστορία από το εργοστάσιο της Λάνγκε. Η αφορμή ήταν όταν τον ρώτησα για τη σχέση του Datograph με το νερό. Με εξυπηρετεί πάρα πολύ που γνωρίζω ότι το Καλατράβα μου έχει 30 μέτρα στεγανότητα, κι ότι στην πραγματικότητα δεν καταλαβαίνει τίποτε από πιτσιλίσματα ή ακόμη κι από κατά λάθος βούτηγμα στο νερό. Τα βουτάνε, λέει, σε νερό για 2 ώρες, και το ρολόι είναι ανεπηρέαστο. Αυτό το τεστ το έχει δει ο δικός μου πωλητής με τα μάτια του στο εργοστάσιο της Πατέκ, με το Twenty-Four.

Τέλος πάντων, πάμε στο Dato. Τα ίδια, μου λέει. Και το Dato άφοβο για πιτσιλίσματα ή και για βύθισμα κατά λάθος. Κανένας λόγος ανησυχίας. "Ξέρεις...", μου λέει. "...τί δοκιμές κάνουν στο Dato?" "Όχι", του λέω.

"Παίρνουν την κάσα σκέτη, μην έχοντας φορέσει το λουράκι, και την τοποθετούν σε ένα ύψος όπου από πάνω αφήνεται να διαγράψει ένα τόξο με φόρα τριών τετάρτων ενός κύκλου ένα golf club. To μεταλλικό άκρο του club χτυπάει το ρολόι, και το ρολόι εκτοξεύεται σε απόσταση μερικών μέτρων, όπου κάτω έχουν στρώσει κάτι ώστε να μην πέσει σε μάρμαρο ή άλλη σκληρή επιφάνεια. Κατόπιν μαζεύουν το Datograph, και τσεκάρουν αν έχει κρακάρει το κρύσταλλο, αλλά και τεστάρουν τη χρονομετρία. Το ρολόι μετά το χτύπημα από το golf club είναι υποχρεωτικό να δουλεύει κρατώντας χρόνο με ακρίβεια +/- 1 λεπτό την ημέρα. Αν η απόκλιση είναι μεγαλύτερη, σταματούν το τεστ και ανοίγουν το ρολόι, μιας και το πιό πιθανό είναι να έχει μετακινηθεί κάποιο small part μέσα στον δαιδαλώδη μηχανισμό..."

Αυτά...

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 11:29:10 πμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 17, 2015, 11:59:50 πμ »
Μην παρεις Lange............... θα το πουλήσεις σε λιγο καιρο.
Δεν ειναι τυχαιο που ολοι μετα απο λιγο τα πουλανε.. ειδες και ο γιατρος.
Ειναι ωραια ρολογια , top στο να τα χαζευεις κτλ αλλα αν εχεις μονο 1-2 ρολογια δεν γινεται να ειναι εκτος ελβετιας και αργα ή γρηγορα θα το νιωσεις και θα τρεξεις στην πατεκ σαν τον ασσωτο υιο  :D.
Αυτο ειναι ωραιο σε συλλογες 7-8 ρολογιων και παλι το σκέφτεσαι.

Παρε ενα 5980R ή εστω ενα 5712R και μετα και ενα ατσαλινο AP offhsore απο τα νεα με rubber strap για πιο καθε μερα/γυμναστηριο/ πισινα κτλ.

Αποσυνδεδεμένος movan

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
    • movida
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 17, 2015, 02:32:03 μμ »
Έβαλα τη φωτό (κατεβασμένη από το ίντερνετ) στο πιό πάνω post, κι εδώ θα γράψω την ιστορία που σχετίζεται με τη φωτό...


"...Ωπ", μου κάνει, "...έχω έναν πελάτη γιατρό, οδοντίατρο, που έχει συλλογή, τρία Πατέκ, ένα ΑΡ, δύο Λάνγκε, και θέλει να συνεχίσει στα Πατέκ, οπότε τώρα πουλάει ένα Datograph RG 39mm κι ένα Langematic Perpetual black dial - μήπως θες κάποιο από τα δύο? Μου έστειλε μήνυμα πριν 2 μέρες, αν ξέρω κάποιον που να ενδιαφέρεται, ή αν έχω να συστήσω κανέναν pre-owned dealer για να πάει να τα πουλήσει εκεί..."

"Ναι!", του λέω. "Πάρτον τώρα, ενδιαφέρομαι για το Dato, άμεσα, 44 χιλιάρικα, άντε και 45 αν θέλει..." (σημ.: το 39-άρι Dato RG pre-owned εδώ πουλιέται 48 με 49 ντόπια Singapore χιλιάρικα εύκολα).

Παίρνει τηλέφωνο, το σηκώνει ο γιατρός, και τί μας λέει? Το είχε πουλήσει νωρίτερα το μεσημέρι της ίδιας μέρας, σε pre-owned dealer για 41 χιλιάρικα Singapore Dollars (περίπου 28,000 Eur σύμφωνα με το πολύ κακό τωρινό rate για το Ευρώ)... Σε επίπεδα φυσιολογικής συναλλαγματικής ισοτιμίας όπως 12 μήνες πριν, η τιμή αυτή ισούται με περίπου 24,000 Ευρώ.

Έτσι είν' η ζωή. Κάποιες φορές προλαβαίνεις, άλλες όχι.


Κωνσταντινε αφου γιατι δε βρισκεις τον dealer που πηρε το dato στα 41χιλ, να του κανεις μια προσφορα στα 44-45, αφου θα τα εδινες ετσι κ αλλιως..

win/win η υποθεση και για τους 2.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 17, 2015, 04:08:53 μμ »
Καλή ιδέα. Τον ντίλερ τον βρίσκω εύκολα, δεν νομίζω όμως πως θα δεχθεί στα 44, έστω και στα 45. Το ρολόι είναι εγγυημένο ότι μπορεί να φύγει στα 48.

Το πλατινένιο 39-άρι είναι κάπου στα 58-60, ρώτησα σήμερα φίλο ντίλερ πόσο έχει αν μου βρει ένα σε καλή κατάσταση. Το άλλο που είχα βρει προχθές (στον ντίλερ πού'χα πάρει το ΑΡ τον Οκτ του '13) το παίρνω 54 κι έχει και πολύ πρόσφατο σέρβις (τέλος 2014) άρα είναι έτοιμο ρολόι, απλά θέλει ένα λουράκι. Ο Ντίμης λέει ότι τα 54 είναι και πάλι αρκετά, όμως άμα μετατρέπεις και παίζεις σε Ευρώ όντως με το τωρινό rate είναι λίγο κάπως η τιμή.

Θα το δω, αλλά αυτό το πράγμα (το να πιέζεις τον άλλο για ένα και δύο χιλιάρικα) είναι εκνευριστικό και κουραστικό. Όλοι αυτοί έτσι ζουν, κι εμένα δεν μου πάει ο συγκεκριμένος τρόπος συναλλαγής. Η ουσία είναι ότι καινούργιο έχει τα διπλά χρήματα, και σε αυτό το επίπεδο μεγεθών κερδίζεις πολλά αν βρεις ένα καλό pre-owned.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 04:15:21 μμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 18, 2015, 06:33:45 μμ »
Επίσκεψη το πρωί στην Λάνγκε εδώ, για να δώ τα καινούργια κομμάτια:


Datograph WG Perpetual Calendar, Datograph RG 41mm, new Lange 1 RG.


To Dato 41mm RG όλα τα λεφτά...

















Με σημερινές ισοτιμίες, τιμές λιανικής στη Σιγκαπούρη (συμπεριλαμβανόμενου φόρου ΦΠΑ 7%):

Dato RG 41mm, pin buckle: S$101,200 (69,560 Eur)
Dato RG 41mm, deployant buckle: S$104,400 (71,760 Eur)

Dato Plat 41mm, pin buckle: S$118,700 (81,586 Eur)
Dato Plat 41mm, deployant buckle: S$125,500 (86,260 Eur)

To Dato WG Perpetual Calendar έχει λίγο πάνω από τα S$180,000 (123,700 Eur).

Το νέο deployant buckle της Lange για το Dato είναι επανασχεδιασμένο κι έχει λιγότερο μέταλλο.

Η μπουτίκ δίνει 5% έκπτωση, λουράκια, Ακαδημία Λάνγκε (3 ημερήσια σεμινάρια ωρολογοποιίας) αλλά στο 10% off είναι πλέον πολύ σφιγμένοι. Αυτό είναι πρόσφατη εξέλιξη και σχετίζεται με το ότι και η ΡΡ έκοψε τις εκπτώσεις. Το χειρότερο είναι ότι αναγκάζουν και τους AD τώρα να κόψουν 5% από την έκπτωση που έκαναν πριν.

Πέρασα από AD σήμερα, μετά την επίσκεψη στη Λάνγκε, και η έκπτωση που μου έδωσε ήταν 5% λιγότερη από αυτό που μου έδινε ως τώρα. Με την επιστροφή του GST (ΦΠΑ) το ρολόι είναι και πάλι κατά πολύ φθηνότερο σε τελική τιμή από το να το πάρεις στη μπουτίκ, αλλά το παραπάνω 5% που έκαναν παλιά οι ADs δεν θα έβλαπτε.

Τέλος πάντων, το ρολόι είναι άλλο να το βλέπεις κι άλλο να το φοράς. Εκπληκτικό.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 19, 2015, 05:38:26 μμ »
Λοιπόν, εχθές Σάββατο βγήκα έξω, πήγα στη Lange το πρωί, μετά σε γνωστό AD για να δω τί έκπτωση κάνουν στα Lange. Aργά το μεσημέρι έγινε φαγητό και καφές με τον Wayne, κι ύστερα λίγο πριν τις 5μμ πήγαμε δίπλα στους ρολογάδες (Far East Plaza).





Εκεί είδαμε και το JLC Grande Reverso 8 days, που λίγο αργότερα έκλεισα, δίνοντας το IWC Da Vinci Laureus συν ένα πολύ αξιοπρεπές top-up. Εκείνη τη στιγμή ούτε που γνώριζα πως πολύ σύντομα τα δύο moonphase που πλέον είχα (5712 & Reverso), θα γινόντουσαν ένα.

Γυρίζω σπίτι μετά τις 8μμ, και λαμβάνω ένα τηλεφώνημα για το Ναυτίλο. Η προσφορά ήταν τέτοια που δεν μπορούσα να πω όχι, δεδομένων διαφόρων παραγόντων, περισσότερων κ' βασικότερων εκ των οποίων έχω ήδη περιγράψει.

Το wire θα γίνει σε καμμιά δυό βδομάδες, κάπου εκεί θα παραδοθεί και το ρολόι. Λεπτομέρειες για το ΡΡ που φεύγει θα δώσω αργότερα, είμαστε όμως ξεκάθαρα -και μαλιστα μέσω shortcut- στην τελική ευθεία για το πρώτο Lange (το οποίο θα είναι Datograph φυσικά).

Μού'κατσε μιά χαρά, daily beater το ξαφνικά νεο-εισερχόμενο Reverso handwound, ενίοτε το Calatrava, ένα ξεκαθάρισμα που ολοκληρώθηκε με το IWC, και πλέον στην (πολύ σύντομη ή όχι δεν το γνωρίζω ακόμη) αναμονή για το Γερμανικό θηρίο.

Κανένας λόγος βιασύνης πλέον, 39-άρι pre-owned ή καινούργιο θα το δούμε, όταν περιμένεις κι είσαι οπλισμένος η αγορά εδώ σου φέρνει αυτό που θες την κατάλληλη στιγμή. Αυτό ακριβώς λέγαμε εχθές με τον Wayne όταν μου περιέγραφε το πώς έχασε και πώς πολύ αργότερα βρήκε πάλι (και φυσικά χτύπησε άμεσα) δύο δύσκολα κομμάτια, το ΑΡ RO Tantalum και το AP Starwheel.

Η περιπέτεια συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 21, 2015, 03:21:47 μμ »
Πάμε να μην κρυώνει το νήμα.

Ο Ben Lee έχει τώρα αρχίσει και κοιτάει τα Datograph, ενώ πριν μία εβδομάδα μας έλεγε "...οικονομική κρίση στην Ασία προβλέπουν οι αναλυτές - μην αγοράζετε άλλα ρολόγια..." τη στιγμή που ένα μήνα πριν είχε πάει Τόκυο και πήρε S$5k το πορτοκαλί diver της ΑΡ από τη μπουτίκ εκεί...

Κι εγώ είπα σήμερα, μιας και ήμουν στο Marina Bay Sands, να κάνω μιά-δυό δοκιμές ακόμη.



Audemars Piguet και Breguet, σήμερα λοιπόν. Με αποστολή να δω συγκεκριμένα μοντέλα.


Millenary 4101, RG (S$56k retail).


Millenary SS.






Horomundi, Asia ed., RG, deployant (S$113k). Πάρα πολύ ωραίο στο χέρι, αν και 43-άρι. GMT function.




To 39-άρι Marine σε rubber band. Πολύ ωραίο για κάθε μέρα. Δεξιά τα δύο Tradition WG, ένα με μπλε λουράκι και silver dial, και το άλλο με μαύρο λουράκι και grey dial. To Tradition GMT RG με το deployant και το καφέ λουράκι συμπληρώνει το σετ.


Marine SS, S$22k retail.


Horomundi platinum, automatic, S$135k retail (6,500 Eur πιό ακριβό από το Dato Up/Down plat.)


Tradition GMT in RG, handwound (S$56k retail).


Tradition WG, handwound, grey dial.


Horomundi RG, Asia dial ed. Θα βγει και σπέσιαλ έκδοση με dial "Singapore".


Tradition WG, handwound, silver dial.




Tradition WG, handwound, grey/silver dial (left/right).

Η μπουτίκ Breguet κάνει 8% έκπτωση και στο Horomundi συζητά και παραπάνω.

Τα Breguet μου άφησαν πάρα πολύ καλή εντύπωση... Πολύ θετική η επίσκεψη. Αν τα GMT και απλό handwound δεν είχαν αυτό το πολύ γκρι/σκούρο movement dial εσωτερικά, θα ήταν καταπληκτικά. Άλλο ένα σημείο η μικρή δυσκολία του να διαβάσεις εύκολα τα sub-dials. Είναι όμορφα σχεδιασμένα όμως.

Το Horomundi χρήζει ειδικής νύξης. Λίγο μεγαλύτερο από όσο θα το ήθελα, όταν όμως έβαλα το RG κι έπιασα την κουβέντα με τον τύπο, μετά από 5 λεπτά δεν ήθελα να το βγάλω από τον καρπό μου... Το πλατινένιο το είχε στο θησαυροφυλάκιο ατσαλάκωτο και μάλιστα προθυμοποιήθηκαν να του περάσουν το deployant για να το δοκιμάσω. Το dial πανέμορφο, με νόημα και χάρη, η θάλασσα της ηπείρου στο dial είναι έναμελ, αλλά οι τιμές πολύ ακριβές.

Αν σκεφθεί κανείς ότι με τα χρήματα για το Horomundi RG παίρνει Dato Up/Down RG και του μένουν και αρκετά ρέστα, τί άλλο να πω.

Η μπουτίκ ΑΡ κάνει 5% ακατέβατα σε όλα τα κομμάτια εκτός boutique edition και δίνει 5yrs warranty, το Millenary RG είχε τον Ιανουάριο 24,890 Eur τελική έξω σε AD (incl. 7% GST) και το Φεβρουάριο πήγε στα 29,800 Eur με το στοκ να είναι στο μηδέν. Τώρα έχουν αλλά η τιμή είναι η νέα, του Φεβρουαρίου.

Νομίζω το νέο Millenary Quantieme θα είναι πολύ καλύτερο. Η τιμή του όμως στα 102,370 Eur λιανική. Τα ΑΡ είναι πανάκριβα (ναι λες και τα ΡΡ δεν είναι...), αν και το ρολόι είναι κάτι ανάμεσα σε Annual και Perpetual.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 03:29:09 μμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 21, 2015, 08:10:52 μμ »
Παμε να τρελλαθούμε.

Έρχεται πριν 1 ώρα ένας και μου δίνει αυτό, full set 2008, 2 ιδιοκτήτες συνολικά, για straight ανταλλαγή με το Calatrava μου:

ΑΡ 15300 RG white dial. H φωτό είναι του συγκεκριμένου ρολογιού, όχι από το διαδίκτυο.



Θα προτιμούσε, λέει, να κάνω top-up από τη μεριά μου λίγα S$, αλλά το αφήνει σε εμένα να αποφασίσω...

Δεν ξέρω service history, δεν απάντησε γιατί θέλει να το δώσει, περιγράφει την κατάσταση του ως 9/10 και unpolished, είδωμεν από αύριο...


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 21, 2015, 08:14:39 μμ »
Μη διανοηθείς...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πάμε για το "...επόμενο του μεθ'επόμενου..."!
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 21, 2015, 08:16:16 μμ »
Βάλε και ένα 4.000 σέρβις αφού είναι 7 χρονών και έδεσες.