Αποστολέας Θέμα: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ  (Αναγνώστηκε 17752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 19, 2011, 03:30:21 μμ »
Panerai και Rolex είναι οι δύο εταιρείες με τους πιο φανατικούς φίλους και τους πιο φανατισμένους εχθρούς, οπότε δεν με εκπλήσσει η αντίδραση.

Πάντως αγαπητέ livestrong να θεωρείς την Rolex ΥΩ αλλά την Panerai εταιρεία της σειράς, είναι λίγο περίεργο.

Επίσης ότι θα έβλεπα στην ίδια πρόταση JLC, Rolex και Seiko, σαν να είναι τρεις εταιρείς του ίδιου επιπέδου, δεν θα το φανταζόμουν.

φυσικά και είναι ανόμοια πράματα..απλά στο ποσό που μιλάμε οι 3 εταιρείες έχουν επιλογές που κατα τη γνώμη μου είναι ανώτερες από panerai κ γιαυτό αναφέρθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2011, 10:22:20 μμ »
Αγαπητέ livestrong,

βέβαια και είναι απολύτως σεβαστή η γνώμη σου όπως και η δική μου και όλων
ΑΛΛΑ
στο poll του συγκεκριμένου thread που πόσταρες: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,8509.0.html
(σε άπταιστα ελληνικά όπως βλέπεις), δεν υπάρχει η επιλογή ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ!
Αν λοιπόν ήθελες να πεις την άποψή σου, κατά τη γνώμη μου έπρεπε να ανοίξεις άλλο νήμα!

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ
Έχεις/είχες ποτέ κάποιο PANERAI (φτου κακά)? Ρωτάω για λόγους στατιστικής μόνο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2011, 11:17:47 μμ από Watch-Collector »
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 19, 2011, 10:27:43 μμ »
Και για να μη θεωρηθεί επιθετική η ερώτησή μου εγώ (και αρκετοί ακόμη συμφορουμίτες) έχω/έχουμε αρκετά ρολόγια ...
Προσωπικά όπως ξέρουν τα παλιά μέλη έχω Rolex, Zenith, Omega, Ananta και πολλά άλλα ... αλλά έχω και δύο PANERAI (111 & 312)

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 20, 2011, 12:29:56 πμ »
από πότε μια συζήτηση ποινικοποιήτε σε συγκεκριμένα πράγματα?

Απο τη στιγμη που οι Κανονες Λειτουργιας και Χρησης -μεταξυ αλλων- παρεχουν τη δυνατοτητα στο μελος να ανοιξει αλλο (σχετικο προς αυτο) νημα!

μια κουβέντα πρέπει να είναι πολυσύνθετη κ πολυδιάστατη

Πολυ σωστα, αρκει να ειναι εντος θεματος και οχι ασχετη με αυτο!

Εκτός κ αν εσύ έχεις κάποια δικαιώματα που το δικαιολογούν.

Tα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις που εχεις και εσυ και εγω και ολοι μας!
 
μάλλον εδώ επικρατούν συγκεκριμένοι νόμοι που δε γνωρίζω!

Κανονες θα ελεγα -οπως και σε καθε υγιη κοινοτητα- που ισχυουν για ολους και που με την εγγραφη μας οφειλουμε να διαβασουμε, αποδεχομαστε και σεβομαστε πριν απο οποιαδηποτε ενεργη χρηση!

τέλοσπαντων, δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα, λυπάμαι

Εγω να δεις...

Watch-Collector
(Eκ μερους του MyWatch.gr)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2011, 12:03:08 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 02:39:04 μμ »
Panerai και Rolex είναι οι δύο εταιρείες με τους πιο φανατικούς φίλους και τους πιο φανατισμένους εχθρούς, οπότε δεν με εκπλήσσει η αντίδραση.

Πάντως αγαπητέ livestrong να θεωρείς την Rolex ΥΩ αλλά την Panerai εταιρεία της σειράς, είναι λίγο περίεργο.

Επίσης ότι θα έβλεπα στην ίδια πρόταση JLC, Rolex και Seiko, σαν να είναι τρεις εταιρείς του ίδιου επιπέδου, δεν θα το φανταζόμουν.

καλησπερα σε ολους,ηθελα να ρωτησω πια απο τις 3 αυτες εταιρειες θεωρεις οτι δεν θα επρεπε να βρισκετε στην συγκεκριμενη προταση?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 02:48:05 μμ »
Και οι τρεις είναι τελείως διαφορετικές και μη συγκρίσημες, κατά τη γνώμη μου.
Καταπληκτικές εταιρείες, αλλά διαφορετικού ύφους η καθεμία.
Για να καταλάβεις τι εννοώ, το να συγκρίνει κανείς IWC με Zenith, είναι λογικό. Το να συγκρίνει Rolex με Seiko ή JLC με Rolex, είναι άτοπο. Συγκεκριμένα μοντέλα τους ναι, μπορεί να τα συγκρίνει κανείς. Αλλά όχι γενικά, σαν ωρολογοποιείες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 02:54:00 μμ »
ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ετσι οπως το εννοεις συμφωνω κ εγω

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 03:41:36 μμ »

σε αυτά τα λεφτά όταν μπορείς να πάρεις jlc, rolex, zenith, ananta δε βρίσκω κανέναν απολύτος λόγο να στραφείς προς τα panerai!!! για μένα αυτά είναι πολύ σοβαρότερα κ αληθινά ρολόγια από ένα panerai για το
Ειχε συγκρινει κανεις τοτε αυτες τις εταιριες??Εγω γιατι απλως ειχα καταλαβει οτι δε σου κολλαει η seiko σαν καλυτερη επιλογη απο panerai μαζι με τα jlc,rolex και zenith που ειχαν υποθει??

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 04:05:48 μμ »
Επίσης ότι θα έβλεπα στην ίδια πρόταση JLC, Rolex και Seiko, σαν να είναι τρεις εταιρείς του ίδιου επιπέδου, δεν θα το φανταζόμουν.


Επειδή σε διάφορες συζητήσεις σχεδόν πάντα συμφωνούμε  ;D είπα να πω και εγώ τη γνώμη μου αν και λίγο off topic.

Απλά προς υπεράσπιση της Seiko είναι κατ'εμέ η πιο manufacture και in-house παραγωγός από της τρεις. Με πολλές πατέντες και πλούσια ιστορία και μοντέλα τα οποία χτυπούν στα ίσια πολλές high-end εταιρείες (πχ. http://www.luxist.com/2011/04/07/seiko-credor-spring-drive-minute-repeater-watch/). Credor Spring Drive Minute Repeater με $400,000.

Μου αρέσουν και οι τρεις απλά θεωρώ ότι σαν επίπεδο του "τι μπορεί να προσφέρει μια εταιρεία όχι για τι είναι πιο γνωστή" πιο πολύ η Rolex δε μου ταιριάζει από τις 3. Εννοώντας ότι τα πιο πολλά κομμάτια είναι "μέσης" ορολογιακής αξίας--ούτε high complications ούτε μηχανές τόσο ιδιαίτερες κτλ.

In all due respect για του Rolexoφιλους (που είμαι και εγώ μέσα).

Δεν είναι για να μειώσω τη Rolex αλίμονο έτσι, γιατί μου αρέσει και εμένα πολύ!

σχόλια και flames δεκτά  ;D  ;D  ;D

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 04:38:21 μμ »
Επειδή σε διάφορες συζητήσεις σχεδόν πάντα συμφωνούμε  ;D είπα να πω και εγώ τη γνώμη μου αν και λίγο off topic.

Απλά προς υπεράσπιση της Seiko είναι κατ'εμέ η πιο manufacture και in-house παραγωγός από της τρεις. Με πολλές πατέντες και πλούσια ιστορία και μοντέλα τα οποία χτυπούν στα ίσια πολλές high-end εταιρείες (πχ. http://www.luxist.com/2011/04/07/seiko-credor-spring-drive-minute-repeater-watch/). Credor Spring Drive Minute Repeater με $400,000.

Μου αρέσουν και οι τρεις απλά θεωρώ ότι σαν επίπεδο του "τι μπορεί να προσφέρει μια εταιρεία όχι για τι είναι πιο γνωστή" πιο πολύ η Rolex δε μου ταιριάζει από τις 3. Εννοώντας ότι τα πιο πολλά κομμάτια είναι "μέσης" ορολογιακής αξίας--ούτε high complications ούτε μηχανές τόσο ιδιαίτερες κτλ.

In all due respect για του Rolexoφιλους (που είμαι και εγώ μέσα).

Δεν είναι για να μειώσω τη Rolex αλίμονο έτσι, γιατί μου αρέσει και εμένα πολύ!

σχόλια και flames δεκτά  ;D  ;D  ;D



συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 05:24:34 μμ »
Επειδή σε διάφορες συζητήσεις σχεδόν πάντα συμφωνούμε  ;D είπα να πω και εγώ τη γνώμη μου αν και λίγο off topic.

Απλά προς υπεράσπιση της Seiko είναι κατ'εμέ η πιο manufacture και in-house παραγωγός από της τρεις. Με πολλές πατέντες και πλούσια ιστορία και μοντέλα τα οποία χτυπούν στα ίσια πολλές high-end εταιρείες (πχ. http://www.luxist.com/2011/04/07/seiko-credor-spring-drive-minute-repeater-watch/). Credor Spring Drive Minute Repeater με $400,000.

Μου αρέσουν και οι τρεις απλά θεωρώ ότι σαν επίπεδο του "τι μπορεί να προσφέρει μια εταιρεία όχι για τι είναι πιο γνωστή" πιο πολύ η Rolex δε μου ταιριάζει από τις 3. Εννοώντας ότι τα πιο πολλά κομμάτια είναι "μέσης" ορολογιακής αξίας--ούτε high complications ούτε μηχανές τόσο ιδιαίτερες κτλ.

In all due respect για του Rolexoφιλους (που είμαι και εγώ μέσα).

Δεν είναι για να μειώσω τη Rolex αλίμονο έτσι, γιατί μου αρέσει και εμένα πολύ!

σχόλια και flames δεκτά  ;D  ;D  ;D



Παναγιώτη, δεν είπα ότι η rolex είναι ανώτερη από τη seiko, ούτε η jlc καλύτερη από τη rolex. Είπα ότι δεν είναι συγκρίσιμες και ο λόγος είναι ότι πουλάνε διαφορετικά προιόντα.
Το μόνο τους κοινό στοιχείο είναι η inhouse παραγωγή των περισσότερων τμημάτων που αποτελούν τα ρολόγια τους.
Σαν παράδειγμα της διαφορετικότητάς τους, ο τζίρος της seiko στηρίζεται, σε συντριπτικό ποσοστό, στα μοντέλα της μέχρι 500 ευρώ.
Της Rolex το φθηνότερο ρολόι έχει 4 χιλιάρικα και πολύ αμφιβάλω αν το κόστος παραγωγής του ξεπερνάει τα 300 ευρώ. Η υπόλοιπη υπεραξία καλύπτει τα έξοδα του marketing που κάνει τα ρολόγια της συχνά να κερδίζουν αξία σε βάθος χρόνου, αντί να χάνουν.
Η jlc έχει στην παραγωγή καμιά 20ριά inhouse μηχανές και όλες ΥΩ.
Είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια με ακτινίδια... :D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 06:00:01 μμ »
δεν ειναι κακο ομως αμα δεν σ'αρεσουν τα ακτινιδια η' τα πορτοκαλια να λες οτι δεν σ'αρεσουν ουτε να τα βλεπεις.

το κακο ειναι αν επειδη δεν εχεις αρκετα λεφτα να αγορασεις ακτινιδια να λες οτι ειναι παλιοφρουτα. η' παλι αν εχεις αρκετα για να αγορασεις ακτινιδια κλπ να μην καταδεχεσαι το καταφρονεμενο μηλο και να το υποτιμας.


Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 06:02:18 μμ »
Παναγιώτη, δεν είπα ότι η rolex είναι ανώτερη από τη seiko, ούτε η jlc καλύτερη από τη rolex. Είπα ότι δεν είναι συγκρίσιμες και ο λόγος είναι ότι πουλάνε διαφορετικά προιόντα.
Το μόνο τους κοινό στοιχείο είναι η inhouse παραγωγή των περισσότερων τμημάτων που αποτελούν τα ρολόγια τους.
Σαν παράδειγμα της διαφορετικότητάς τους, ο τζίρος της seiko στηρίζεται, σε συντριπτικό ποσοστό, στα μοντέλα της μέχρι 500 ευρώ.
Της Rolex το φθηνότερο ρολόι έχει 4 χιλιάρικα και πολύ αμφιβάλω αν το κόστος παραγωγής του ξεπερνάει τα 300 ευρώ. Η υπόλοιπη υπεραξία καλύπτει τα έξοδα του marketing που κάνει τα ρολόγια της συχνά να κερδίζουν αξία σε βάθος χρόνου, αντί να χάνουν.
Η jlc έχει στην παραγωγή καμιά 20ριά inhouse μηχανές και όλες ΥΩ.
Είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια με ακτινίδια... :D

Καλά ναι δεκτό ότι είναι 3 διαφορετικές εταιρείες, απλά το "δεν είναι του ίδιου επιπέδου" σχολίασα, γιατί το μετέφρασα ως δεν είναι του ιδίου "ποιοτικού" επιπέδου.

Όπως σωστά λες βασίζονται σε εντελώς διαφορετικά μοντέλα τα οποία είναι και τα 3 επιτυχημένα στους τομείς τους αλλά ασύγκριτα μεταξύ τους.

Όπως και να έχει δε σνομπάρω καμία μάρκα και όλες είναι ευπρόσδεκτες, και σίγουρα δεν υπάρχει "υπερτιμημένη" μάρκα όταν ο κόσμος πληρώνει και με το παραπάνω το τίμημα που ζητούν οι εταιρείες! Άρα το argument κατά rolex/panerai κτλ. ως υπερτιμημένα κατ'εμέ δε στέκει  ;)

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 07:45:20 μμ »
Καλά ναι δεκτό ότι είναι 3 διαφορετικές εταιρείες, απλά το "δεν είναι του ίδιου επιπέδου" σχολίασα, γιατί το μετέφρασα ως δεν είναι του ιδίου "ποιοτικού" επιπέδου.

Όπως σωστά λες βασίζονται σε εντελώς διαφορετικά μοντέλα τα οποία είναι και τα 3 επιτυχημένα στους τομείς τους αλλά ασύγκριτα μεταξύ τους.

Όπως και να έχει δε σνομπάρω καμία μάρκα και όλες είναι ευπρόσδεκτες, και σίγουρα δεν υπάρχει "υπερτιμημένη" μάρκα όταν ο κόσμος πληρώνει και με το παραπάνω το τίμημα που ζητούν οι εταιρείες! Άρα το argument κατά rolex/panerai κτλ. ως υπερτιμημένα κατ'εμέ δε στέκει  ;)
+1
H Seiko ειναι εταιριάρα! Οχι μονο για τα high end μοντελα της οπως Κρεντορ και Γκραντ-Σεικο αλλα και για  την ιστορια της! Χαρη στη Σεικο το κουαρτζ εγινε ο νουμερο 1 μηχανισμος παγκοσμιως! Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως Εχει μεγαλυτερη εταιρια απο την Ρολεξ, Και στα High end models τους Η μαχη ειναι ιδιαιτερα αμφιροπη! Να πω επισης πως Γενικοτερα δεν προτιμω τα Σεικο και δεν εχω κανενα αλλα η αληθεια να λεγεται!  :)
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:38:33 μμ »

H Seiko ειναι εταιριάρα! Οχι μονο για τα high end μοντελα της οπως Κρεντορ και Γκραντ-Σεικο αλλα και για  την ιστορια της! Χαρη στη Σεικο το κουαρτζ εγινε ο νουμερο 1 μηχανισμος παγκοσμιως! Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως Εχει μεγαλυτερη εταιρια απο την Ρολεξ, Και στα High end models τους Η μαχη ειναι ιδιαιτερα αμφιροπη! Να πω επισης πως Γενικοτερα δεν προτιμω τα Σεικο και δεν εχω κανενα αλλα η αληθεια να λεγεται!  :)
Πρόσφατα σε μια συνάντηση άκουσα μερικά πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για τη seiko από το φίλο Γιώργο που με έκαναν να πιστεψω ότι η συγκεκριμένη εταιρία κατέχει πολύ σημαντική θέση όχι μόνο λόγω ιστορίας (συμβολή στην εξέλιξη του ρολογιού) αλλά και λόγω απίστευτης ποιότητας στα high-end μοντέλα της.
Δυστυχώς δεν έχω δει κάποιο από κοντά για να μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη ούτε ξέρω αν θα επέλεγα κάποιο μοντέλο της αν ήταν να δώσω 3 ή 4 χιλιάδες ευρώ για ένα ρολόι (οι προκαταλήψεις μας κυνηγουν όσο κι αν θέλουμε λόγω ηλικίας να θεωρούμαστε ανοιχτόμυαλοι) αλλά με όσα άκουσα από ένα άτομο που έχει ασχοληθεί με την εν λόγω εταιρία,θα ήθελα μόλις βρω χρόνο (κακή περίοδος η συγκεκριμένη!) να διαβάσω και να μάθω περισσότερα γι'αυτή.
Συγγνώμη για το  :offtopic ..

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:55:44 μμ »
Δεν πειραζει! Οντως ηταν οφ τοπικ αλλα δεν μπορουσα να το κρατησω χεχε  ;)
Απλα η αποψη μου ειναι οτι τα πανεραι και τα ρολεξ εχουν γινει fashion watches οχι γιατι δεν ειναι καλα και ειναι απλα φιρμες! Ημαρτον Ρολογαρες ειναι, ποιοτικα και με πολυ καλους εως και εξαιρετικους μηχανισμους!  :) Ωστοσο εχουν γινει φασιον γιατι τα φοραει ο καθε ασχετος που θα δωσει ενα σκασμο λεφτα για ενα ρολοι χωρις να ξερει την ιστορια του, τα χαρακτηριστικα του και τη σημασια του, απλα για να δειχνει ''Κοιτα τι ρολοι εχω και ποσα λεφτα εδωσα''!  Αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι ποιοτικα! Επαναλαμβανω πως ρολεξ και πανεραι ειναι ΡΟΛΟΓΑΡΕΣ! Απλα, Κανενας δεν θα παρεi ΖΕΝΙΤΗ ή BREGUET χωρις να ειναι Ωρολογοφαν  ;)
Τουλαχιστον αυτο πιστευω! Αν κανω λαθος Δεκτη οποια κριτική!  :)
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος boulekos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 23, 2012, 04:47:58 μμ »
Προφανώς παιδιά είμαστε σε φόρουμ και ο καθένας έχει και την δική του γνώμη..
Απλά όχι άλλο threadcrapping...Ο φίλος σίγουρα ανέβασε αυτό το ποστ για να τον βοηθήσουμε να διαλέξει...
Εμένα λοιπόν η πρότασή μου πάνω στο θέμα είναι να πάρει το 111..Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα ανάμεσα σε αυτά τα δύο....Διάλεξα το 111 και δεν το χω μετανοιώσει στιγμή..

Αυτά τα ολίγα από εμένα...