Αποστολέας Θέμα: PATEK PHILIPPE  (Αναγνώστηκε 176893 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #700 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 01:11:52 πμ »
Ουάου και καραουάου !!!
Απίστευτος ο τύπος :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #701 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 01:28:15 πμ »

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #702 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 09:15:29 πμ »
Λίγο τα χέρια τα βλέπω άταιρα απο το όλο εγχείρημα, το email (το Γαλλικό enamel) δεν μου κάθεται στο μάτι .Δεν παύει όμως να είναι PP

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #703 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 10:01:16 πμ »
Λίγο τα χέρια τα βλέπω άταιρα απο το όλο εγχείρημα,
Γραφοντας χερια καταλαβαινω οτι λες για τους δεικτες.
Ειναι οι Μπρεγκε στυλ και ειναι συνηθισμενοι σε βινταζ καλα ρολογια.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #704 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 11:23:54 πμ »
Γραφοντας χερια καταλαβαινω οτι λες για τους δεικτες.
Ειναι οι Μπρεγκε στυλ και ειναι συνηθισμενοι σε βινταζ καλα ρολογια.
Ναι χέρια εννοώ τους δείκτες (ελληνιστί hands)
Άρη δεν εννοώ το στυλ Μπρεγκε αλλά το φινίρισμα και το υλικό που όπως διάβασα και στα σχόλια δεν συμβαδίζουν με την ποιότητα κατά κάποιον τρόπο του ρολογιού.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #705 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 02:20:32 πμ »
Patek Philippe Ref. 5650G Advanced Research




Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #706 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 02:46:41 μμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/jNQl4PD8zYk" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jNQl4PD8zYk" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Patek Philippe Watches: How Diamonds Are Set On A Watch Case
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2017, 04:12:38 μμ από gerogian »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #707 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 08:03:44 μμ »
Για περάαααααστε, έχω , έχω, έχω.....



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #708 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 06:32:41 μμ »
Δεν θυμαμαι να εχει μπει.
Αν κανω λαθος συγνωμη και ας διαγραφει
https://www.youtube.com/watch?v=J2ZoSvOH3_0
A visit to the Patek Philippe Museum

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #709 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 06:48:14 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=bhRqIhHZkmk
Patek Phillipe Service and Maintenance
Οποιος παρακολουθηση αυτο το βιντεο θα δει με ποσο προσοχη συντηρουν και επαναφερουν αυτα τα αριστουργηματα.
Ουτε μπορω να φανταστω ποσο ομορφα μπορει να αισθανονται οσοι τυχεροι δουλευουν σε αυτο η παρομοιο τμημα.
Εδω καμια φορα πιανω κατι περα απο Ρολεξ και νομιζω οτι ακουμπω το θεο.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #710 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 07:05:10 μμ »
"....often marks and scratches become a part of the watches character and hold sentimental value.....if the owner wishes for these to be kept this will be of course be insured...."

Τι άλλη π@π@ρι@ θα ακούσουμε Χριστέ μου ;!;!;

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #711 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 07:19:21 μμ »
Τι άλλη π@π@ρι@ θα ακούσουμε Χριστέ μου ;!;!;

Ότι σε λίγο θα υπάρχουν ειδικοί τεχνίτες που θα δημιουργούν, τεχνητά, σημάδια στο ρολόι για να αποκτά χαρακτήρα και προσωπικότητα και να μην είναι ψυχρό κι απρόσωπο, σαν περιβάλλον νοσοκομείου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #712 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 07:40:53 μμ »
Ότι σε λίγο θα υπάρχουν ειδικοί τεχνίτες που θα δημιουργούν, τεχνητά, σημάδια στο ρολόι για να αποκτά χαρακτήρα και προσωπικότητα
Εχω ακουσει οτι υπαρχουν κατοχοι ρολογιων που πληρωνουν καποιους τεχνιτες να τους σημαδευουν τα ρολογια.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #713 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 08:30:44 μμ »
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ!!!!!!!!!
Τι θέλετε δηλαδή; Να ξεπαστρέψετε τον Πάνο;;!!!!!!

Είπαμε τα ρολόγια είναι για να τα βλέπουμε μόνο και να τα φωτογραφίζουμε (χωρίς φλας εννοείται!!!). Θα βρίσκονται δε συνέχεια σε αποστειρωμένο και ασφαλές ΚΛΕΙΣΤΟ περιβάλλον μακρυά από σκόνες - βρομιές και άλλα ρυπαρά στοιχεία!!
🤡


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #714 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 09:37:16 μμ »
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ!!!!!!!!!
Τι θέλετε δηλαδή; Να ξεπαστρέψετε τον Πάνο;;!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο Πανος πλεον εχει αποκτησει αντοχες.
Δεν μασαει.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #715 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 10:44:18 μμ »
"....often marks and scratches become a part of the watches character and hold sentimental value.....if the owner wishes for these to be kept this will be of course be insured...."

Τι άλλη π@π@ρι@ θα ακούσουμε Χριστέ μου ;!;!;

To ότι το "αγυάλιστο" αποτελεί και καλά "πλεονέκτημα" για μτχ νομίζω ότι το γνωρίζεις.
Υποθέτω κυρίως επειδή έχουν δει αρκετά τα ματάκια μας από "γυαλίσματα" και όχι βέβαια για την όποια συναισθηματική αξία και χαρακτήρα μπορεί να έχουν τα όποια χτυπήματα/γρατζουνιές.

Οπότε προς τι η απορία;

Υπάρχει φυσικά και η μέση λύση σε όλα τα πράγματα Πάνο. Ούτε παίζω μπάλα με το ρολόϊ μου και το κοπανάω στον τοίχο για να δω αν θα πάθει κάτι, ούτε παθαίνω κάτι αν το ρολόϊ έχει hairlines, σημάδια κλπ.

Σκέψου π.χ ένα tool watch, ένα Sub ας πούμε, ο κάτοχος του οποίου το έχει πολλά χρόνια και το χρησιμοποιεί 24Χ7 σε όλες τις συνθήκες και για όλες τις δραστηριότητες του. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μην έχει το παραμικρό σημάδι χρήσης. Το αντίθετο θα έλεγα. Δώσε βάση στο "το έχει πολλά χρόνια και το χρησιμοποιεί 24Χ7 σε όλες τις συνθήκες". Αυτό κάνει τη διαφορά...

Ωραία τα πανέμορφα συντηρημένα ρολόγια, αλλά μη φτάσουμε και στο σημείο να θεωρούμε ότι η "μη-χρήση" συνιστά "νορμάλ χρήση" ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #716 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 01:31:39 πμ »
To ότι το "αγυάλιστο" αποτελεί και καλά "πλεονέκτημα" για μτχ νομίζω ότι το γνωρίζεις.
Υποθέτω κυρίως επειδή έχουν δει αρκετά τα ματάκια μας από "γυαλίσματα" και όχι βέβαια για την όποια συναισθηματική αξία και χαρακτήρα μπορεί να έχουν τα όποια χτυπήματα/γρατζουνιές.

Οπότε προς τι η απορία;

Υπάρχει φυσικά και η μέση λύση σε όλα τα πράγματα Πάνο. Ούτε παίζω μπάλα με το ρολόϊ μου και το κοπανάω στον τοίχο για να δω αν θα πάθει κάτι, ούτε παθαίνω κάτι αν το ρολόϊ έχει hairlines, σημάδια κλπ.

Σκέψου π.χ ένα tool watch, ένα Sub ας πούμε, ο κάτοχος του οποίου το έχει πολλά χρόνια και το χρησιμοποιεί 24Χ7 σε όλες τις συνθήκες και για όλες τις δραστηριότητες του. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μην έχει το παραμικρό σημάδι χρήσης. Το αντίθετο θα έλεγα. Δώσε βάση στο "το έχει πολλά χρόνια και το χρησιμοποιεί 24Χ7 σε όλες τις συνθήκες". Αυτό κάνει τη διαφορά...

Ωραία τα πανέμορφα συντηρημένα ρολόγια, αλλά μη φτάσουμε και στο σημείο να θεωρούμε ότι η "μη-χρήση" συνιστά "νορμάλ χρήση" ;)

Τα πράγματα ειναι απλά και τα έχουμε συζητήσει κατ' επανάληψη.

Κανεις δεν είπε οτι η "μη χρήση" ειναι "νορμαλ χρήση" . Η μη χρήση αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο για safe queens, για όποιο λόγο θέλει κάποιος να μην αγγίξει το ρολόι του, ούτε για καρπίσια και να το κρατήσει βασίλισσα.

Το οτι ένα ρολόι ειναι  αγυαλιστο ειναι πλεονέκτημα για το ίδιο το ρολόι και οχι για τον κάτοχο του.

Το οτι άλλοι άνθρωποι "τα γλεντάνε" τα ρολογια τους με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι που τα κρατάνε σε άψογη κατάσταση δεν τα γλεντάνε και τα έχουν κλεισμένα σε ανήλιαγα χρηματοκιβώτια.

Υπάρχουν άνθρωποι που οτι και να πάρουν σε σύντομο χρονικό διάστημα τα κάνουν να δείχνουν σα να έχουν περάσει χρόνια από πάνω τους. Και υπάρχουν και άλλοι που τα διατηρούν άψογα. Εδώ ειναι λίγο που το χάνεις. Δεν σημαίνει οτι αυτοί που τα διατηρούν άψογα δεν τα χρησιμοποιούν ("μη χρήση") κατά προορισμό και δεν τα χαίρονται.

Έδωσα ρολόι στον πατέρα μου, έδωσα στον αδερφό μου, τους αλλάξανε τον αδόξαστο. Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω. Γι' αυτούς ειναι τέλεια.

Η κατάσταση των ρολογιών (μιας και είμαστε σε ρολογοφορουμ) ειναι σαν μια κλίμακα απο το 0 έως το 10, που ο καθένας ορίζει, και καλά κάνει, σε ποιο βαθμό ειναι το άψογο γι' αυτόν. Σε κάποιον δεν φτάνει ούτε το 9 για άψογο και σε κάποιον το 1 ειναι βιτρίνας.

Τι να το κανεις λοιπόν ένα αγυαλιστο ρολόι, όταν έχει γίνει χάλια απο τα χτυπήματα;  Αναγκαστικά θα παει για γυάλισμα και εκεί ειναι που παίζει πιθανότητα 95% (τουλάχιστον) αυτός που θα το πάρει στα χέρια του να στο "καταστρέψει" ακόμα κι αν εινια η ίδια η ρόλεξ.

Απο την άλλη,  κάποια στιγμή,  έρχεται η ώρα που πρέπει να εκτιμηθεί η αξία του ρολογιού, όπως σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά.  Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν την ίδια τιμή , δύο ίδια πράγματα, όταν το ένα ειναι "καταχρησιμοποιημενο" και το άλλο άψογο ; Είτε πρόκειται για ρολόι, ειτε για αυτοκίνητο, είτε για σπίτι, για μηχανή, για κινητό, για, για, για..... ;

Ως εδώ αρκετά. Τα υπόλοιπα, αφού το σκέφτηκα ξανά, τα έσβησα. 







Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #717 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 01:53:00 πμ »
Τα πράγματα ειναι απλά και τα έχουμε συζητήσει κατ' επανάληψη.

Κανεις δεν είπε οτι η "μη χρήση" ειναι "νορμαλ χρήση" . Η μη χρήση αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο για safe queens, για όποιο λόγο θέλει κάποιος να μην αγγίξει το ρολόι του, ούτε για καρπίσια και να το κρατήσει βασίλισσα.

Το οτι ένα ρολόι ειναι  αγυαλιστο ειναι πλεονέκτημα για το ίδιο το ρολόι και οχι για τον κάτοχο του.

Το οτι άλλοι άνθρωποι "τα γλεντάνε" τα ρολογια τους με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι που τα κρατάνε σε άψογη κατάσταση δεν τα γλεντάνε και τα έχουν κλεισμένα σε ανήλιαγα χρηματοκιβώτια.

Υπάρχουν άνθρωποι που οτι και να πάρουν σε σύντομο χρονικό διάστημα τα κάνουν να δείχνουν σα να έχουν περάσει χρόνια από πάνω τους. Και υπάρχουν και άλλοι που τα διατηρούν άψογα. Εδώ ειναι λίγο που το χάνεις. Δεν σημαίνει οτι αυτοί που τα διατηρούν άψογα δεν τα χρησιμοποιούν ("μη χρήση") κατά προορισμό και δεν τα χαίρονται.

Έδωσα ρολόι στον πατέρα μου, έδωσα στον αδερφό μου, τους αλλάξανε τον αδόξαστο. Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω. Γι' αυτούς ειναι τέλεια.

Η κατάσταση των ρολογιών (μιας και είμαστε σε ρολογοφορουμ) ειναι σαν μια κλίμακα απο το 0 έως το 10, που ο καθένας ορίζει, και καλά κάνει, σε ποιο βαθμό ειναι το άψογο γι' αυτόν. Σε κάποιον δεν φτάνει ούτε το 9 για άψογο και σε κάποιον το 1 ειναι βιτρίνας.

Τι να το κανεις λοιπόν ένα αγυαλιστο ρολόι, όταν έχει γίνει χάλια απο τα χτυπήματα;  Αναγκαστικά θα παει για γυάλισμα και εκεί ειναι που παίζει πιθανότητα 95% (τουλάχιστον) αυτός που θα το πάρει στα χέρια του να στο "καταστρέψει" ακόμα κι αν εινια η ίδια η ρόλεξ.

Απο την άλλη,  κάποια στιγμή,  έρχεται η ώρα που πρέπει να εκτιμηθεί η αξία του ρολογιού, όπως σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά.  Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν την ίδια τιμή , δύο ίδια πράγματα, όταν το ένα ειναι "καταχρησιμοποιημενο" και το άλλο άψογο ; Είτε πρόκειται για ρολόι, ειτε για αυτοκίνητο, είτε για σπίτι, για μηχανή, για κινητό, για, για, για..... ;

Ως εδώ αρκετά. Τα υπόλοιπα, αφού το σκέφτηκα ξανά, τα έσβησα.
Καλά έκανες και τα έσβησες φίλε Πάνο!!!!!!!
Εμείς σε αγαπάμε για αυτό που είσαι και κάνεις!
Το να σε πειράζουμε αποτελεί παράδοση πλέον που αν δεν τηρηθεί θα έρθουν τα πάνω κάτω στο ωρολογιακό γίγνεσθαι (στην Ελλάδα!!!!) και το GS Hellas θα αποκτήσει (επιτέλους!) τριμελές ΔΣ!!!!!!!
🤡🤡🤡


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #718 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 08:39:05 πμ »
Τα πράγματα ειναι απλά και τα έχουμε συζητήσει κατ' επανάληψη.

Κανεις δεν είπε οτι η "μη χρήση" ειναι "νορμαλ χρήση" . Η μη χρήση αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο για safe queens, για όποιο λόγο θέλει κάποιος να μην αγγίξει το ρολόι του, ούτε για καρπίσια και να το κρατήσει βασίλισσα.

Το οτι ένα ρολόι ειναι  αγυαλιστο ειναι πλεονέκτημα για το ίδιο το ρολόι και οχι για τον κάτοχο του.

Το οτι άλλοι άνθρωποι "τα γλεντάνε" τα ρολογια τους με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι που τα κρατάνε σε άψογη κατάσταση δεν τα γλεντάνε και τα έχουν κλεισμένα σε ανήλιαγα χρηματοκιβώτια.

Υπάρχουν άνθρωποι που οτι και να πάρουν σε σύντομο χρονικό διάστημα τα κάνουν να δείχνουν σα να έχουν περάσει χρόνια από πάνω τους. Και υπάρχουν και άλλοι που τα διατηρούν άψογα. Εδώ ειναι λίγο που το χάνεις. Δεν σημαίνει οτι αυτοί που τα διατηρούν άψογα δεν τα χρησιμοποιούν ("μη χρήση") κατά προορισμό και δεν τα χαίρονται.

Έδωσα ρολόι στον πατέρα μου, έδωσα στον αδερφό μου, τους αλλάξανε τον αδόξαστο. Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω. Γι' αυτούς ειναι τέλεια.

Η κατάσταση των ρολογιών (μιας και είμαστε σε ρολογοφορουμ) ειναι σαν μια κλίμακα απο το 0 έως το 10, που ο καθένας ορίζει, και καλά κάνει, σε ποιο βαθμό ειναι το άψογο γι' αυτόν. Σε κάποιον δεν φτάνει ούτε το 9 για άψογο και σε κάποιον το 1 ειναι βιτρίνας.

Τι να το κανεις λοιπόν ένα αγυαλιστο ρολόι, όταν έχει γίνει χάλια απο τα χτυπήματα;  Αναγκαστικά θα παει για γυάλισμα και εκεί ειναι που παίζει πιθανότητα 95% (τουλάχιστον) αυτός που θα το πάρει στα χέρια του να στο "καταστρέψει" ακόμα κι αν εινια η ίδια η ρόλεξ.

Απο την άλλη,  κάποια στιγμή,  έρχεται η ώρα που πρέπει να εκτιμηθεί η αξία του ρολογιού, όπως σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά.  Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν την ίδια τιμή , δύο ίδια πράγματα, όταν το ένα ειναι "καταχρησιμοποιημενο" και το άλλο άψογο ; Είτε πρόκειται για ρολόι, ειτε για αυτοκίνητο, είτε για σπίτι, για μηχανή, για κινητό, για, για, για..... ;

Ως εδώ αρκετά. Τα υπόλοιπα, αφού το σκέφτηκα ξανά, τα έσβησα.

Πάνο μου δεν έγραψα/ισχυρίστηκα πουθενά ότι ένα ρολόϊ σε άψογη κατάσταση με ένα «καταχρησιμοποιημένο» θα πρέπει να έχουν την ίδια τιμή... δεν ξέρω από που το συμπέρανες αυτό, εγώ πάντως δεν το έγραψα.

Φυσικά και ΔΕ θα έχουν την ίδια τιμή.
Δε νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος σε αυτό, γι’ αυτό και δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PATEK PHILIPPE
« Απάντηση #719 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 09:47:50 πμ »
Ούτε παίζω μπάλα με το ρολόϊ μου και το κοπανάω στον τοίχο για να δω αν θα πάθει κάτι, ούτε παθαίνω κάτι αν το ρολόϊ έχει hairlines, σημάδια κλπ.

Σκέψου π.χ ένα tool watch, ένα Sub ας πούμε, ο κάτοχος του οποίου το έχει πολλά χρόνια και το χρησιμοποιεί 24Χ7 σε όλες τις συνθήκες και για όλες τις δραστηριότητες του. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μην έχει το παραμικρό σημάδι χρήσης. Το αντίθετο θα έλεγα. Δώσε βάση στο "το έχει πολλά χρόνια και το χρησιμοποιεί 24Χ7 σε όλες τις συνθήκες". Αυτό κάνει τη διαφορά...

Οταν προ-χτες επιασα στο χερι μου εναν Hublot τιτανιο χρονογραφο που ο κατοχος το φορα για καθημερινη χρηση :dielaughing: (εχω λογους που γελαω) αμεσως σκεφτηκα εσενα και ποσο σε εχω αδικησει που σου την λεω με τα σημαδια αλλαγων λουριων.
Με επιασε ψυχοπλακωμα και ας εχω αντισωματα απο συχνες παρομοιες εικονες.