Αποστολέας Θέμα: Απορία για 7s26 μηχανισμό  (Αναγνώστηκε 10005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:40:12 μμ »
παντως την ιδια τεχνικη, την προτεινουν κ για moonwatch σε ξενα φορουμ..
αλλα τελικως, αξιζει το ρισκο να κινεις (εστω κ λιγο) το μηχανισμο αναποδα??  :-k
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:52:54 μμ »
Σπαστικό είναι, ότι και να λέμε. Το ίδιο κάνει και το Strela μου και όταν το φοράω και ρυθμίζω την ώρα εκνευρίζομαι :xplode:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 22, 2010, 11:00:26 μμ »
Μονο μην το παρακανετε με το "κολπο" αυτο γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να αναγκαζεις τα δευτερα να πηγαινουν πισω! Ρισκαρεις να σπασεις η να ξεκολλησεις καποια πετρα απο το pallet fork (συγνωμη για τα αγγλικα αλλα δεν τα θυμαμαι ολα στα ελληνικα... :-[ )

Κανονικα ενας σωστος μηχανισμος θα επρεπε να μην επηρεαζεται απο την κινηση των δεικτων μπρος - πισω και να συνεχιζει να προχωραει κανονικα. Αυτο οφειλεται στο πολυ σφιχτο Pinion που εχει για τον δεικτη των ωρων.

Οσοι μηχανισμοι παντως δινουν αυτη τη δυνατοτητα σημαινει πως δεν εχει δωθει η απαραιτητη προσοχη στο ποσο σφιχτο πρεπει να ειναι το Pinion στον αξονα της ροδας. Πρεπει να ειναι τοσο σφιχτο ωστε ποτε να μην γλυστρησει η ροδα στην οποια εφαπτεται αλλα και τοσο "Χαλαρο" ωστε οταν ρυθμιζουμε την ωρα να μην επιρεαζει με την κινηση του τον υπολοιπο μηχανισμο.


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 23, 2010, 03:01:09 μμ »
Λοιπον σχετικα με τον μηχανισμο αυτον.
Ειναι εξελιξη ενος παλιοτερου μηχανισμου της SEIKO που τα βρησκαμε στα SEIKO 5.
Για μενα εχει καποια πλεονεκτηματα και καποια μειονεκτηματα εχωντας δουλεψει και τις δυο μηχανες.
Στα πλεονεκτηματα ειναι οτι εχει τοποθετηση σε ολους τους τροχους συστημα incablok εκτος του τροχου κεντρικου δευτερολεπτου.
Μειονεκτηματα για μενα ειναι το οτι αντικατεστησε στο συστημα ημερομηνιας καποιες ροδες μεταλλικες με πλαστικες και αφαιρεσε τις βιδες σφυξηματος του καντραν και πλεον το καντραν κρατιεται σφηνωμενο στην πλαστικη στεφανη της μηχανης.
Τωρα για το τι γινεται οταν γυριζουμε πισω τους δεικτες θα πω οτι ειναι σαν να τραβαμε λαχειο
Μπορουμε να κανουμε τετοια ζημια στην αγκυρα και στο μπαλανς που οταν θα ακουσουμε την τιμη αποκαταστασης θα το φυσαμε και δεν θα κρυωνη.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 23, 2010, 09:45:13 μμ »
αρα λοιπον,
η απολυτη ακριβεια ισως να μας στοιχισει ακριβα!!
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2010, 09:26:51 μμ »
Αρη -χωρίς να θέλω να κάνω τον πονηρό, όταν μάλιστα έχεις δουλέψει με αυτές τις μηχανές- ο bishop τις θεωρεί βελτιωμένες σε σχέση με τις 7ΧΧΧ (χωρίς το S μετά το 7) τις οποίες τις περιγράφει σαν εντελώς "πλαστικούρες". 7002/7009 τις θάβει κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 24, 2010, 09:39:09 μμ »
Κοιταξε να δεις εγω δενθα τις χαρακτηριζα ετσι.
Οπως εγραψα και πριν σε καποια σημεια και μαλιστα σημαντικα σημεια εχουν βελτιωθη.
Δεν βρισκεις παραδειγμα ευκολα συστημα incablok σε 3 απο τις 4 ροδες και μαλιστα σε ενα ρολοι με τετοια τιμη.
Απο την αλλη η αλλαγη απο μεταλλικη σε πλαστικη ροδα-ες στο συστημα ημερομηνιας ειναι αρνητικο.
Και μαλιστα σε ενα συστημα που μπορει να παθει ευκολα βλαβη απο λαθος χρηση (προσπαθεια αλλαγης ημερομηνιας την στιγμη της διαδηκασιας αλλαγης ημερομηνιας)
Μπορει να δημιουργησει σταματημα του ρολογιου.
Βεβαια ολα γινονται λογο οικονομιων κλιμακος.
Φανταστειτε ποσα χρηματα εξοικωνομη το εργοστασιο απο αυτη την αλλαγη.
Τωρα αν θελουμε να πετυχουμε την ακριβεια ειναι καλυτερα να γυρισουμε το ρολοι ενα ολοκληρο 24ωρο μπροστα ακομα και για 1 λεπτο παρα να το γυρισουμε πισω και να παθουμε ζημια.

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 24, 2010, 10:49:45 πμ »
παιδιά λίγη βοήθεια γιατί έχω αρχίσει και απελπίζομαι..
όπως ξέρετε πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός seiko OM. γνώριζα εκ των προτέρων ότι ο μηχανισμός του θα έχει αποκλίσεις κάθε μέρα, ενώ ήδη έχω εντοπίσει θέσεις με τις οποίες πιστεύω ότι μπορώ να χάνω ή να κερδίζω δευτερόλεπτα έτσι ώστε να έχω ίδια περίπου ένδειξη δευτερολέπτων με του ρολογιού του υπολογιστή (διαφορά 5-6 sec την θεωρώ αμεληταία). παρόλα αυτά, ενώ χθες τα λεπτά μου είχαν ακριβώς την ίδια τιμή, ένα 8-9ωρο μετά, έχοντας ακουμπίσει το ρολόι με την κορόνα προς τα κάτω στο κομοδίνο μου, παρατηρώ ότι έχασα 1 ολόκληρο λεπτό!! τί έχετε να πείτε για αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 26, 2010, 11:53:31 πμ »
παιδιά λίγη βοήθεια γιατί έχω αρχίσει και απελπίζομαι..
όπως ξέρετε πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός seiko OM. γνώριζα εκ των προτέρων ότι ο μηχανισμός του θα έχει αποκλίσεις κάθε μέρα, ενώ ήδη έχω εντοπίσει θέσεις με τις οποίες πιστεύω ότι μπορώ να χάνω ή να κερδίζω δευτερόλεπτα έτσι ώστε να έχω ίδια περίπου ένδειξη δευτερολέπτων με του ρολογιού του υπολογιστή (διαφορά 5-6 sec την θεωρώ αμεληταία). παρόλα αυτά, ενώ χθες τα λεπτά μου είχαν ακριβώς την ίδια τιμή, ένα 8-9ωρο μετά, έχοντας ακουμπίσει το ρολόι με την κορόνα προς τα κάτω στο κομοδίνο μου, παρατηρώ ότι έχασα 1 ολόκληρο λεπτό!! τί έχετε να πείτε για αυτό;

Μπορει να ειναι κατι απλο οπως σωστη ρυθμιση στις θεσεις μεχρι προβλημα στον αξονα κινησεως.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 26, 2010, 11:54:29 πμ »
παιδιά λίγη βοήθεια γιατί έχω αρχίσει και απελπίζομαι..
όπως ξέρετε πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός seiko OM. γνώριζα εκ των προτέρων ότι ο μηχανισμός του θα έχει αποκλίσεις κάθε μέρα, ενώ ήδη έχω εντοπίσει θέσεις με τις οποίες πιστεύω ότι μπορώ να χάνω ή να κερδίζω δευτερόλεπτα έτσι ώστε να έχω ίδια περίπου ένδειξη δευτερολέπτων με του ρολογιού του υπολογιστή (διαφορά 5-6 sec την θεωρώ αμεληταία). παρόλα αυτά, ενώ χθες τα λεπτά μου είχαν ακριβώς την ίδια τιμή, ένα 8-9ωρο μετά, έχοντας ακουμπίσει το ρολόι με την κορόνα προς τα κάτω στο κομοδίνο μου, παρατηρώ ότι έχασα 1 ολόκληρο λεπτό!! τί έχετε να πείτε για αυτό;

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 30, 2010, 08:19:17 πμ »
Σπαστικό είναι, ότι και να λέμε. Το ίδιο κάνει και το Strela μου και όταν το φοράω και ρυθμίζω την ώρα εκνευρίζομαι :xplode:

φιλε γιαννη,
στο δικο μου sturmanskie και προκειμενου να ρυθμισω γρηγορα την ημερομηνια κανω το γνωστο κολπο που
μετακινεις συνεχως μπρος πισω τον λεπτοδεικτη απο 12 παρα πεντε σε ακριβως.
Δεν ειχε παει το μυαλο μου οτι μπορει να κανω ζημια γιατι βλεπω τα δευτερολεπτα να μην επηρεαζονται
απο την διαδικασια και να συνεχιζουν την δουλεια τους κανονικοτατα.
Λες να κανω λαλακία?
Επισης σημερα κατα το κουρδισμα μου ξεφυγε και εριξα μια στροφη κατα την αντιθετη φορα και ακουστηκε λιγο
ανορθοδοξα το εργαλειο. Τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο?
Θα με ενδιεφερε και η αποψη του αρη που ειναι τεχνικος.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 30, 2010, 09:58:23 μμ »
Θα αλλαζεις την ημερομηνια με τον τροπο που τον κανεις απο 12 παρα 45 μεχρι και 3 περιπου.
Αν καταλαβα καλα σχετηκα με το δευτερο ερωτημα δεν εχεις προβλημα. Απλα ετσι σε διευκοληνη στις κινησεις. Και εγω ετσι κουρδιζω

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 31, 2010, 11:22:11 μμ »
Θα αλλαζεις την ημερομηνια με τον τροπο που τον κανεις απο 12 παρα 45 μεχρι και 3 περιπου.
Αν καταλαβα καλα σχετηκα με το δευτερο ερωτημα δεν εχεις προβλημα. Απλα ετσι σε διευκοληνη στις κινησεις. Και εγω ετσι κουρδιζω
Αρη ευχαριστω για την απαντηση αλλα νομιζω οτι στο δευτερο ερωτημα δεν σου εδωσα να καταλαβεις ακριβως τι παιχτηκε.
Το στουρμι ως γνωστον κουρδιζει περιστρεφοντας την κορωνα προς τα πανω (προς το 12).
Εμενα μου ξεφυγε και εριξα μια στροφη αναποδα (προς το 6).
Ελπιζω να μην το διαλυσα...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απορία για 7s26 μηχανισμό
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:11:38 μμ »
Αρα σωστα καταλαβα.
Και σου ξανααπαντω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Ο διαφορετικος υχος που κανει ειναι ο ηχος του βαρελακι που ολισθαινη στην ορθια. Κανοντας τον αξονα κουρδισμαος προς τα πισω δεν μπλοκαρουν μεταξυ τους. Για αυτο ακουγεται ετσι.
Ολα καλα