Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1821955 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2320 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 03:57:50 μμ »
Χεχε με ντεκόρ τα RCA....... ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2321 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 04:23:40 μμ »
Aυτα ειναι!!!!!!Ω rules 8)

Αποσυνδεδεμένος Baptiste

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2322 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 06:56:06 μμ »
διχασμενος μεταξυ του speedmaster moonwatch κ του planet ocean (το απλο οχι chrono)??

οσον αφορα το planet ocean ειναι καλυτερα να περιμενω να δω τι θα παρουσιασει στο baselworld??
παιζει να το αλλαξει τελειως σαν design?? ή θα βαλει μονο τον inhouse 8500 κ το balance wheel απο silicon πραγμα που σημαινει οτι θα εκτοξευτει κ η τιμη??

too many questions i know..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2323 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 12:50:55 μμ »
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι σε φαση του να επενδυσω τροπον τινα στην Ομεγα σαν εταιρια και να παρω ενα ρολοι για μενα και μαλλον κι ενα για τη γυναικα μου (η οποια δεν πολυκαιγεται βεβαια)
Θα ηθελα τις αποψεις σας για 2 μοντελα που φαινεται να καταληγω καθως αποψεις για τον μηχανισμο τους, τα χρηματα που τα βρισκω και ποσο value for money ειναι
Για μενα λοιπον εχουμε αυτο
http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/date/32330404006001

2400 η τιμη του (μετροιτις τοσο μου το αφηνει, 2990 αρχικη)

Και γυναικειο
http://www.omegawatches.com/ladies/constellation/brushed-quartz/12310246005001

Φιλντεσι καντραν και στα 1700 ευρω, ενω αυτο
http://www.omegawatches.com/ladies/constellation/brushed-quartz/12310246055001
Φιλντεσι καντραν και διαμαντακια το βρισκω στα 2000 (απο 2500 αρχικη)

Τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2324 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:25:16 μμ »
   Kαλωσήρθες στο φόρουμ αγαπητέ Zer0cooL.
   Αν θέλουμε να μιλήσουμε με καθαρά ωρολογιακούς όρους(αξία-μεταπώληση κλπ), τότε η επιλογή σε Speedmaster είναι το Professional http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional/35705000 Kι αυτό γιατί το συγκεκριμένο ρολόι είναι το αυθεντικό Moonwatch. Προσοχή, το ρολόι είναι κουρδιστό κι όχι αυτόματο. Η τιμή του κοντά στη δική σου επιλογή.
   Σε Speedmaster επίσης το Broad Arrow http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/broad-arrow/32110425001001 αυτόματο με ιnhouse μηχανή της Omega, αλλά αρκετά πιό ακριβό από αυτό που έχεις επιλέξει.
   Από την άλλη επειδή η δική μας οπτική γωνία είναι αρκετά εξειδικευμένη, δεν σημαίνει ότι και ο υπόλοιπος κόσμος τα βλέπει ή πρέπει να τα βλέπει έτσι. Υπό αυτή την έννοια, μια χαρά ρολόι είναι το Speedmaster Day και δεν θα σε προβληματίσει. Αφού όμως ρώτησες την άποψή μας, έπρεπε να προτείνω και τα παραπάνω ;)

   Τώρα για το γυναικείο τα πράγματα είναι διαφορετικά. Από τη μια είναι πολλά τα λεφτά για quartz ρολόι κι από την άλλη άντε να πείσεις τη γυναίκα να φοράει αυτόματο που αν το αφήσει στην άκρη δυό μέρες θα έχει σταματήσει και θα θέλει πάλι ρύθμιση. Άσε που επεισέρχονται και ιδιαίτεροι παράγοντες όπως τα φίλντισι, τα μπριγιαν κλπ. Ας πάρει καλύτερα όποιο της αρέσει και ξεμπερδεύεις ;D

   Να σου πω επίσης ότι μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές από αυτές που έχεις βρεί, πάντα φυσικά για αγορά μετρητοίς.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2325 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:31:57 μμ »
διχασμενος μεταξυ του speedmaster moonwatch κ του planet ocean (το απλο οχι chrono)??

οσον αφορα το planet ocean ειναι καλυτερα να περιμενω να δω τι θα παρουσιασει στο baselworld??
παιζει να το αλλαξει τελειως σαν design?? ή θα βαλει μονο τον inhouse 8500 κ το balance wheel απο silicon πραγμα που σημαινει οτι θα εκτοξευτει κ η τιμη??

too many questions i know..  ;D

Να αλλάξει ριζικά το ΡΟ το βλέπω χλωμό. Επίσης αν βάλει την 8500 θα ακριβύνει σίγουρα, το πόσο είναι δύσκολο να το καθορίσει κανείς. Έτσι κι αλλιώς η Omega μας έχει "στείλει" τώρα τελευταία με τις συνεχόμενες αυξήσεις...

Λίγο περίεργο το δίλημά σου πάντως...Μοonwatch και Planet Ocean είναι τελείως διαφορετικά...βέβαια είσαι σταθερός Omega ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2326 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:38:25 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη.
Για χρονογράφους σε αυτά τα χρήματα όντως η Ω είναι πολύ καλή επιλογή. Οι τιμές που αναφέρεις πάντως είναι ελαφρώς τσιμπημένες εάν εννοείς πληρωμή με μετρητά.

Επίσης, εάν η γυνάικα σου επιμένει για quarz ίσως είναι λίγο αμαρτία να δώσεις σχεδόν 2000. Θα μπορούσες να κοιτάξεις κάτι από Longines Elegance, πχ Prima Luna http://www.longines.com/watches/longines-primaluna που είναι και αυτή του swatch group
ή B&M (σειρά Ilea)
http://www.baume-et-mercier.com/collection-ilea

φιλικά
Νίκος
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Baptiste

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2327 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:44:10 μμ »
Να αλλάξει ριζικά το ΡΟ το βλέπω χλωμό. Επίσης αν βάλει την 8500 θα ακριβύνει σίγουρα, το πόσο είναι δύσκολο να το καθορίσει κανείς. Έτσι κι αλλιώς η Omega μας έχει "στείλει" τώρα τελευταία με τις συνεχόμενες αυξήσεις...

Λίγο περίεργο το δίλημά σου πάντως...Μοonwatch και Planet Ocean είναι τελείως διαφορετικά...βέβαια είσαι σταθερός Omega ;D

χαχα το ξερω.. αν κ κλινω μαλλον πως το planet ocean επειδη εχω ηδη χρονογραφο της breitling! σε αυτη τη φαση θα προτιμησω ενα απλο κ μ αρεσει ιδιαιτερα το design του κ ειδικα οι δεικτες!!!
πολλοι λενε οτι απλα θα προσθεσει στη 2500 καλιμπρα το silicon spring αλλα επειδη οπως λες η ομεγα τελευταια μας εχει τρελανει με τις αυξησεις κ δε θελω να ρισκαρω εστω κ μικρη αυξηση δε θελω να ξεφυγω απ το budget! τοσα χρονια δλδ χωρις το silicon μια χαρα δε δουλευαν ολα?! ;)

οσο για το ιστορικο moonwatch αργοτερα, οχι τπτ αλλο το χω δει με το open case back κ απ οτι εψαξα κοστολογειται λιγο παραπανω..

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2328 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 03:32:41 μμ »
Ευχαριστω καταρχας για τις απαντησεις σας...
Οσον αφορα το δικο μου θεμα, το Moonwatch ειναι ενα ρολοι που σαφως μου αρεσει, απλα θα ηθελα να εχει και ημερομηνια και δεν μου αρεσει τοσο εμφανισιακα που προεξεχει τοσο το τζαμι του...Απο την αλλη δεν εχω δει απο κοντα αυτο που θελω να παρω παρα μονο σε φωτογραφιες. Ενα αλλο θετικο του Speedmaster Date κατα τη δικη μου οπτικη γωνια εινια οτι ειναι αυτοματο, κατι που δεν εχει το κλασικο.Τα Broad Arrow πολυ ομορφα αλλα ξεφευγουν απο θεμα τιμης οπως επισης και ολα με τον Co-axial μηχανισμο!
Οσον αφορα το γυναικειο ρολοι επειδη η γυναικα μου δεν τρελαινεται για αυτα, θελω καπως να χρυσωσω το χαπι για να μειωσω τη μουρμουρα :). Της το εδειξα, της αρεσε...Θα δουμε.Εινια οντως πολλα τα λεφτα για quartz ισως να κοιταξω και αλλου...
Τελος που μπορω να βρω καλυτερες τιμες μετρητοις παντα??? (οχι απο online μαγαζι...)

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2329 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 04:19:51 μμ »
παρε ενα ΡΟ
και παρε της  ενα ΡΟ http://www.omegawatches.com/ladies/seamaster/300-m-quartz/21230286101001

για να εισατε ασορτι!! :smt008 :smt008

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2330 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 04:21:45 μμ »
Τα Seamaster δεν ειναι καθολου του γουστου μου...

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2331 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 04:37:18 μμ »
μηπως κατι τετοιο :) http://www.ora24.gr/?pid=3&rid=1103

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2332 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 05:50:29 μμ »
Aυτο που προτεινει ο φιλος Στελιος το χω.Ολα τα λεφτα Omega 1151 μηχανη βασισμενη στην 7751 ;)

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2333 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 02:23:37 μμ »
Μόλις ειδοποιήθηκα από την Omega ότι το Moonwatch είναι έτοιμο από το service (έφυγε από τα χέρια μου στις 03.12.2010).
Μιας και το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το μόνο που ήξερα ήταν η χρονολογία κατασκευής του (1997). Τους ζήτησα λοιπόν να μου πουν ποιά καλίμπρα φοράει (το '97 βγήκε και με 861 και με 1861). Η απαντηση είναι ότι φοράει την 861.
Προσπάθησα να βρω τις διαφορές με τη 1861 αλλά η προσπάθεια ήταν άκαρπη (ή λίγη)

Να χαίρομαι ή να λυπάμαι τελικά?


Φιλικά Γιάννης
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2334 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 02:47:36 μμ »
   Γιατί να λυπάσαι; Η ίδια μηχανή είναι απ'όσο ξέρω, με κάποιες ψιλοδιαφορές στην υλοποίηση....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2335 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:07:53 μμ »
Μόλις ειδοποιήθηκα από την Omega ότι το Moonwatch είναι έτοιμο από το service (έφυγε από τα χέρια μου στις 03.12.2010).
Μιας και το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το μόνο που ήξερα ήταν η χρονολογία κατασκευής του (1997). Τους ζήτησα λοιπόν να μου πουν ποιά καλίμπρα φοράει (το '97 βγήκε και με 861 και με 1861). Η απαντηση είναι ότι φοράει την 861.
Προσπάθησα να βρω τις διαφορές με τη 1861 αλλά η προσπάθεια ήταν άκαρπη (ή λίγη)

Να χαίρομαι ή να λυπάμαι τελικά?


Φιλικά Γιάννης

μπραβο βρε φιλε!
καιρος ηταν!
απ τα λιγα που ξερω νομιζω οτι η 861 ειναι πιο ανθεκτικη.. :-\
καλοφορετο να ειναι με υγεια  :2thumbs:

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2336 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:21:13 μμ »
Η ίδια μηχανή είναι. Η 861 είναι rose gold plated ενώ η 1861 είναι rhodium plated.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2337 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:10:21 μμ »
Μόλις ειδοποιήθηκα από την Omega ότι το Moonwatch είναι έτοιμο από το service (έφυγε από τα χέρια μου στις 03.12.2010).
Μιας και το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το μόνο που ήξερα ήταν η χρονολογία κατασκευής του (1997). Τους ζήτησα λοιπόν να μου πουν ποιά καλίμπρα φοράει (το '97 βγήκε και με 861 και με 1861). Η απαντηση είναι ότι φοράει την 861.
Προσπάθησα να βρω τις διαφορές με τη 1861 αλλά η προσπάθεια ήταν άκαρπη (ή λίγη)

Να χαίρομαι ή να λυπάμαι τελικά?


Φιλικά Γιάννης

σου ειπαν ακομη ποσο ειναι το κοστος,
κ αν αλλαξαν καποιο εξαρτημα??
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2338 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:30:04 μμ »
Όλα τα ξέρω θεωρητικά... service 480 + στεφάνη + κλείσιμο bracelet = Περίπου 550.
Μου πρότειναν να πληρώσω και σε δόσεις με πιστωτική... (κάνουν και ευκολίες τα παλληκάρια πλέον).

Αύριο αναλυτικά (αν το θυμηθώ μετά την παραλαβή του ΖΕΝΟ)!
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2339 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:35:00 μμ »
ευχαριστω πολυ!!  :)
μακαρι να παρεις καλη δουλεια!!

αν θελεις, θυμησου να μας γραψεις σχετικα με την χρονομετρια του,
τωρα που εχει προσφατο σερβις, γιατι ειχαμε μια σχετικη συζητηση πριν λιγο καιρο.

και παλι ευχαριστω!
το 'πε και το 'κανε!!