Αποστολέας Θέμα: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι  (Αναγνώστηκε 114475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:55:22 πμ »
Εγώ για αυτόν ακριβώς τον λόγο γράφω όσο πιο νηφάλια μπορώ, γιατί θέλω να βοηθάω τους άσχετους και τους ελαφρά χομπίστες, όπως ακριβώς είμαι εγώ, όταν αγοράζουν ρολόι.
-Δεν μπορώ να διαθέτω πολλά χρήματα για ρολόγια. Ως εκ τούτου, πιθανότατα να αγοράζω ένα ρολόι κάθε δύο χρόνια μέχρι 500 ευρώ και κάθε 15 χρόνια ένα πολύ ακριβό.
-Δεν είμαι συλλέκτης.
-Δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις.
Έχω ένα ακριβό (για τα δικά μου μέτρα) ελβετικό και 5 γιαπωνέζικα, ένα πάμφθηνο orient αυτόματο, το samurai, δύο citizen ecodrive και ένα citizen αυτόματο . Λυπάμαι, αλλά μετά από συμβίωση μαζί τους, το samurai είναι το χειρότερο για εμένα, εγώ φταίω;
Όλα αυτά τα αγόρασα τα τελευταία δύο χρόνια, σε διαφορετικές φάσεις, με σκοπό να καλύψουν διαφορετικές ανάγκες. Λατρεύω τα γιαπωνέζικα, γιατί ικανοποιούν την επιθυμία μου για ρολόι σε λογικές τιμές, αλλά αν ήξερα από την αρχή όσα ξέρω τώρα, ίσως αυτήν τη στιγμή να είχα πολύ λιγότερα ρολόγια, αντί για το orient, τα δύο citizen και το samurai, θα έπαιρνα μόνο το Steinhart ocean 1 GMT και θα ξεμπέρδευα.
Το orient των 123 ευρώ μου φαίνεται ποιοτικότερο από το samurai. Αλλά και αντικειμενικά, είναι πολύ πιο ακριβές και οι κορώνες του βιδώνουν πολύ πιο ποιοτικά.
Το samurai είναι καλό, έχει την αίγλη του τιτανίου, έχει τις φλάντζες των prospex, και όλα αυτά με τιμή γύρω στα 250 ευρώ. Αλλά, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, έχει αρκετούς συμβιβασμούς. Το προτείνω μόνο για όσους θέλουν αυτόματο diver's τιτανίου σε τιμή "χώμα" ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.
Ας είμαστε λίγο πιο νηφάλιοι και αντικειμενικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2008, 09:04:21 πμ από Voodooman »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 09:50:09 πμ »
Χαλαρά κύριοι, χαλαρά. Όταν κάποιος γίνεται επίμονος και ερειστικός το πιθανότερο είναι να λάβει ανάλογες απαντήσεις.

Λοιπόν! πίσω στα δικά μας. Έχει πιάσει κανείς με τα χεράκια του κάποιο από τα "ακριβά" καταδυτικά ΜΜ300 και ΜΜ600SD για να μας πει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:51:07 πμ »
Λοιπόν! πίσω στα δικά μας. Έχει πιάσει κανείς με τα χεράκια του κάποιο από τα "ακριβά" καταδυτικά ΜΜ300 και ΜΜ600SD για να μας πει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος;

Ωραια ας μιλησουμε και για ρολογια επιτελους..BB λες οτι τα περιεργαστηκες απο κοντα.
Αφηνουμε το ΜΜ300 εκτος διοτι ειναι ακριβο πλην τιμιο ρολοι κατα τη γνωμη μου.
Το MM600sd ποσο ανωτερο δηλαδη ειναι για παραδειγμα απ το planet ocean 600m coaxial που εχει και τοσα λεφτα παραπανω;Και το Ω το γνωριζω καλα.Κι ενταξει απο μηχανισμους δεν γινεται αμμεση συγκριση λογω υβριδιου του seiko αλλα μηπως κι ο coaxial δεν τα σπαει απο θεμα μηχανικης τεχνολογιας- ακριβειας&διαστηματων service;Το μπρασελε του ΡΟ ειναι φανταστικο,η εμφανιση,οι δεικτες πανεμορφοι,ιδια στεγανοτητα και ονομα-μεταπωληση Ω.
Δηλαδη θεωρεις πχ. λογικη επιλογη το αρκετα ακριβοτερο 600sd εναντι του PO;
Θα το προτεινες σ ενα νεο μελος ως καλυτερο ρολοι;
Στα 3.800$ του Seiko βρισκεις φοβερα ρολογια Δημητρη απο Ευρωπη,χωρις ομως να μειωσω το SD το οποιο θεωρω ρολογαρα αλλα κακη επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:18:13 μμ »
Γλωσσολογική ερμηνεία
courtesy: nin

απίδι (το) (λαϊκ.): αχλάδι
"πόσα απίδια πιάνει / χωράει / βάζει ο σάκος" --> Φράση που χρησιμοποιείται για να δείξει πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα, τι συμβαίνει στην πραγματικότητα, τι πραγματικά αξίζει κανείς ή κάτι.

Συνεκδοχικά, με τη φράση "έχει πιάσει κανείς με τα χεράκια του κάποιο από τα "ακριβά" καταδυτικά ΜΜ300 και ΜΜ600SD για να μας πει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος", ο φίλτατος Blackbird αναρωτιέται πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα/πόσο αξίζουν πραγματικά τα "ακριβά" καταδυτικά ΜΜ300 και ΜΜ600SD.
Άρα Eis, λέτε το ίδιο πράγμα.

Σε περίπτωση που η παραπάνω έκφραση έχει χρησιμοποιηθεί με διαφορετική έννοια, η χρήση της είναι ατυχής και ο BB θα τιμωρηθεί με 3 ξυλιές με χάρακα σε κάθε χέρι και θα μπει και τιμωρία στη γωνία.  :smt110  ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:02:59 μμ »
Ευχαριστώ νιν. Η φράση μου είναι διφορούμενη γιατί παρέλειψα δύο λεξούλες.  ;) : των άλλων.
Γιατί εγώ είδα τι κάνει η Σέικο και θέλω να δω τι κάνουν οι λοιποί.
Και βεβαίως να μη λείψει το ΜΜ300. Στο πηγάδι κατούρησε;

Φιλικά
Δημήτρης

ΥΓ. Οι ξυλιές ισχύουν; :smt047

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:05:40 μμ »
Α! να μη ξεχάσω. Καλό θά 'ταν να βάζαμε και τιμές δίπλα στα ρολόγια που αναφερόμαστε.
ΜΜ300= 2000$
ΜΜ600SD= 3800$

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:18:32 μμ »
Τελικα ποια αποψη εχεις.Οτι ενα ρολοι των 3.800$ ειναι καλο ειναι το προφανες.Καλυτερη αγορα απο ενα IWC aquatimer;Ω planetocean;panerai;
Να υπενθυμησω οτι ΔΕΝ ειναι grand seiko.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:23:14 μμ »
Να υπενθυμησω οτι ΔΕΝ ειναι grand seiko.

Σε τι μηχανή στηρίζεται το  SD;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:27:12 μμ »
Σε τι μηχανή στηρίζεται το  SD;

Φιλικά
Δημήτρης

Δηλαδη;

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:38:12 μμ »
Όπως είπες, δεν είναι Grand Seiko. Είναι κάποια άλλη γνωστή μηχανή της;

Φιλικά

Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:58:06 μμ »
Όπως είπες, δεν είναι Grand Seiko. Είναι κάποια άλλη γνωστή μηχανή της;

Φιλικά

Δημήτρης

Ααα,ειναι η 5R66 που δε μπαινει σε καποιο G.seiko απ οσο ξερω.Στα Grand μπαινει η 9R66.
Πιο πολυ το αναφερα για να τονισω οτι δεν εχει εκεινα τα χαρακτηριστικα(φινιρισμα,ποιοτητα,χειροποιιητη εργασια) που πιθανον για καποιους να δικαιολογουσαν μια υψηλοτατη τιμη..το μοντελο ειναι prospex.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 04:26:48 μμ »
Το φινίρισμα και του PO και του ΜΜ600 είναι κορυφαίο και ισάξιο (γι' αυτή την κατηγορία). Από 'κει και πέρα το ΜΜ600 έχει επιπλέον: απόθεμα ενέργειας (περίπου μια ημέρα), έχει δύο complications (power reserve, GMT), είναι πραγματικό GMT, έχει επεκτεινόμενο καταδυτικό κούμπωμα. Μπορεί να μην έχει βαλβίδα ηλίου, αλλά έχει ειδικής κατασκευής φλάντζες που επιτρέπουν στο ήλιο να διαφύγει. Και βεβαίως έχει Spring Drive που είναι το "co-axial" της Seiko. Το οποίο έχει ιστορία εξέλιξης 30 χρόνια (άρα επενδύσεων και εξόδων) στη Seiko και μόλις 4 χρόνια ως αυτόματο στην παραγωγή. Το καλοκαίρι όταν ήταν ευνοϊκή η ισοτιμία κόστιζε φθηνότερα από το PO.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 06:19:29 μμ »
ποτέ δεν θα έδινα ΤΟΣΑ Δολλαρια για SEIKO-CITIZEN και την συναφή παρέα ιαπώνων....... :o
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 06:52:40 μμ »
ποτέ δεν θα έδινα ΤΟΣΑ Δολλαρια για SEIKO-CITIZEN και την συναφή παρέα ιαπώνων....... :o

Mα δεν υπαρχει και λογος φιλε konakis,οχι διοτι δεν ειναι καλα ρολογια(το αντιθετο μαλιστα) αλλα δεν πειθουν οτι σ αυτα τα ποσα αποκτας κατι καλυτερο απο τον κραταιο ανταγωνισμο ο οποιος επιπλεον σε καλυπτει και σε θεματα οπως σχεδιαση,μεταπωληση,service,ανταλλακτικα,(αντε βρες εξαρτημα για springdrive μηχανισμο μετα απο 20 χρονια,ενω Ω Rolex ETA βρισκεις ακομη και για ρολογια του '40 και πολυ ευκολα)

Φυσικα ο καθενας αγοραζει με τη δικη του λογικη και καταλαβαινω απολυτα το Giosou,ο ανθρωπος δηλωνει Seikoφιλος και μονο και του αρεσει ν αγοραζει ακριβα και καλα seiko ασχετως αν υστερουν απ τα ελβετικα οποτε welldone απο μενα και καλη συνεχεια στη συλλογη :)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 06:53:35 μμ »
Και τα δυό ρολόγια έχουν αρκετά προσόντα για να τα προτιμήσει κανείς. Τα χρήματα που ζητάει το ΜΜ300 τα βρίσκω μάλλον λογικά και αναμενόμενα. Αλλά και το ΜΜ600 με τις τεχνολογίες και τα complications του είναι εξίσου προικισμένο. Αλλά και τόσα λεφτά...
Το λάθος της seiko για εμένα είναι που κινείται σε τόσο τεράστιο εύρος τιμών. Όταν  φτιάχνεις καλά ρολόγια στα 200 ευρώ, πώς μπορείς να ελπίζεις ότι θα πουλήσεις και κάποιο άλλο στα 3000, όσο καλό και αν είναι;

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 06:56:29 μμ »
Όταν  φτιάχνεις καλά ρολόγια στα 200 ευρώ, πώς μπορείς να ελπίζεις ότι θα πουλήσεις και κάποιο άλλο στα 3000, όσο καλό και αν είναι;

Μπραβο voodooman,και ειδικα οταν στις 3.000Ε ο ανταγωνισμος εκει εξω δεν αστειευεται οπως στα 200Ε.
Συμφωνω απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:06:55 μμ »
Υπάρχουν πολλά seiko που θα ήθελα να έχω, αλλά για εμένα, η οροφή για την seiko είναι τα 1500, άντε τα 1700 ευρώ, και μόνο αν το ρολόι έχει κάποιο ξεχωριστό γνώρισμα, που να είναι ασυνήθιστο. Μέχρι τόσα χρήματα το δέχομαι, αλλά μετά από τόσο καιρό στο forum και βλέποντας τί κάνουν μικρές εταιρίες τύπου sinn, αρχίζω να φοβάμαι ότι δίνοντας τόσα λεφτά για ένα seiko, ταυτόχρονα πληρώνω ένα μεγάλος μέρος και για την συντήρηση αυτού του κολοσσού. Άραγε τί ποσοστό των χρημάτων που κοστίζει ένα seiko αντιστοιχούν στα λειτουργικά έξοδα της εταιρίας, ακόμη και στην διαφήμισή της,  και τί ποσοστό σε μία μικρότερη εταιρία;

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:14:34 μμ »
Και τα δυό ρολόγια έχουν αρκετά προσόντα για να τα προτιμήσει κανείς. Τα χρήματα που ζητάει το ΜΜ300 τα βρίσκω μάλλον λογικά και αναμενόμενα. Αλλά και το ΜΜ600 με τις τεχνολογίες και τα complications του είναι εξίσου προικισμένο. Αλλά και τόσα λεφτά...
Το λάθος της seiko για εμένα είναι που κινείται σε τόσο τεράστιο εύρος τιμών. Όταν  φτιάχνεις καλά ρολόγια στα 200 ευρώ, πώς μπορείς να ελπίζεις ότι θα πουλήσεις και κάποιο άλλο στα 3000, όσο καλό και αν είναι;
έχω την εντύπωση πώς αυτό προσπαθεί να μας "πει" ο george τόσες μέρες............
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:23:56 μμ »
κατα την ταπεινη μου αποψη η σεικο ζηταει τιμια τα λεφτα της

τωρα οσο για το ευρος τιμων εμενα μου ειναι λογικο να απευθυνεται σε ενα ευρυ κοινο μια και η ασια ειναι καποια δις

pottential customers τωρα τι κανει μια εταιρια μεγαλη? για μενα ειναι καθαρα αυτο αυτη που εχει ανοιχτο μυαλο και εχει

απαντηση και προταση για καθε καταναλωτη απο το quartz μεχρι το gs και το spring drive.

τωρα για να δουμε ποσα απιδια βαζει ο σακος

ακομα περιμενω μια απαντηση τιτανιο αυτοματο 200Μ και ΕΛΒΕΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ μεχρι 250 ευρω!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:34:01 μμ »
Εσυ Acid θεωρεις τιμιο ενα seiko των 5.000ευρω και κοροιδια ενα ελβετικο ιδιας τιμης,οτι τιμολογει η seiko ειναι οκ κι οτι οι ελβετοι εξαπατηση.
Αν δε βγαλεις τα γιαπωνεζικα γυαλια που βλεπεις τον κοσμο δε μπορουμε να συζητησουμε...

ακομα περιμενω μια απαντηση τιτανιο αυτοματο 200Μ και ΕΛΒΕΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ μεχρι 250 ευρω!

Τιποτα,αραξε στο samurai...