Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
V i n t a g e

Αποστολέας Θέμα: V i n t a g e  (Αναγνώστηκε 168545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 10:00:44 πμ »
kρύβε λόγια μικρέ............. :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 10:46:03 πμ »
Όλα είναι υπέροχα με μια αύρα που σου μιλάει ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος neo12

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 12:16:32 μμ »
.............. vintage heuer autavia k carrera......
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:45:39 μμ »

καλημερα1
και μερικες φωτο και απο μενα με την ιδια καλιμπρα!
σε κιτρινο χρυσο 18 καρατια!
dimis οπως αυτο το ρολοι που ανεβασες εχει ενα omega seamaster deavile με χρυση στεφανη o πατερας μου χωρις τον λεπτοδεικτη κατω με το σταυρο τωρα ποτε το αγορασε δεν γνωριζω αυτοματο ειναι παντως εαν γνωριζεις και μπορεις να το εκτιμησεις μου λες ή οποιος μπορει και εχει γνωσεις απο καποιο site με τετοια παλαια κομματια που να εχουν photos και τιμες
μου λετε

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος blackbird

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:35:39 μμ »
nichrys4 παράκληση, βάζε και κανένα σημείο στίξης για να είναι πιο κατανοητά τα δημοσιεύματά σου.

Ο σταυρός που αναφέρεις είναι δευτερολεπτοδείκτης. Καλό θα ήταν να δημοσίευες φωτογραφία του ρολογιού.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Megalos

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:50:09 μμ »
nιn ωραιοτατο το Ωμεγα
τυφλα να εχουν τα καινουργια  :o

Αποσυνδεδεμένος dimosp

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 12:29:05 μμ »
Έψαχνα πρόσφατα κάτι κουτιά και διάφορα αποθηκευμένα αντικέιμενα στο σπίτι και έπεσα πάνω σε μια ανακάλυψη.
Βρήκα ένα παλιό ρολόι που ανήκε στον πατέρα μου και το είχε τιμήσει δεόντως φορώντας το για αρκετά χρόνια.
Είναι ένα Cortebert Automatic, κουρδιστό, αρκετά ταλαιπωρημένο, για το οποίο όμως δε γνωρίζω περισσότερα πράγματα και στοιχεία.
Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.
Ενδιαφέρομαι για μοντέλο, ημερομηνία παραγωγής, πιθανή τωρινή αξία και φυσικά εάν είναι εφικτο και αν αξίζει να γίνει restored.
Αν χρειάζεστε περισσότερες φωτογραφίες ενημερώστε με.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2008, 12:37:03 μμ από dimosp »

Αποσυνδεδεμένος dimosp

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 01:53:02 μμ »
 ???  Απο ότι φαίνεται και από τον τρομερό αριθμό απαντήσεων στο μήνυμά μου.............. μάλλον πρέπει να το πετάξω το Cortebert........  :-\

Αποσυνδεδεμένος grecellin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 02:33:09 μμ »
Έλα παραπονιάρη dimosp
Cortébert Watch Co. : www.perseo-watches.com
This Swiss watch brand was founded in 1790 in Cortébert, Switzerland by Abraham-Louis Juillard In common with many other brands Cortebert failed to survive the great watch crisis brought about by the onward march of electronics.

και από εκεί http://nuke.perseo.cc/home/Corteberthistory/tabid/270/Default.asp
x

Αν και κανονικά με λίγο googling μάλλον εσύ έπρεπε να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες (σε πειράζω dimosp )

Αποσυνδεδεμένος StefMac

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 08:54:20 μμ »
???  Απο ότι φαίνεται και από τον τρομερό αριθμό απαντήσεων στο μήνυμά μου.............. μάλλον πρέπει να το πετάξω το Cortebert........  :-\
Κανένα Vintage δεν πετάμε !!!
Όλα έχουν την αξία τους είτε συναισθηματική είτε πραγματική ...
Από κει και πέρα βρίσκουμε ένα καλό ωρολογοποιό του λέμε τι θέλουμε από το ρολόι και πόσα διαθέτουμε ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 10:13:14 μμ »
grecellin thanks για το ψαξιμο
μπραβο.. καλο λινκ  :D

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 10:44:40 μμ »
Το Cortébert το βρήκα εύκολα. Για εκείνο που δε μπορώ να βρω τίποτα είναι για ένα κουρδιστό swiss made  MAVAP ή MAVAR που έχω στην κατοχή μου ..... >:( :(
αλλά όπως λέει και ο Stef : Κανένα Vintage δεν πετάμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

• Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 12:50:46 πμ »
Αγαπητε DIMOSP!
Η 'CORTEBERT' υπηρξε μια απο τις παλαιοτερες και ιστορικοτερες ελβετικες εταιριες του χωρου, με ετος ιδρυσης το 1790! Φερει το ονομα μιας μικρης κωμοπολης κοντα στη Γενευη.
Ξεκινησε φτιαχνοντας εξαρτηματα για αλλες εταιριες και κατοπιν ρολογια τσεπης, καλιμπρες και δικους της μηχανισμους!
Απλως θα σου επισημανω -οτι μεταξυ αλλων- προμηθευε και τη ROLEX με μηχανισμους!
Φημιζοταν κυριως για τις κατασκευες ρολογιων για τα σιδηροδρομικα δικτυα και αργοτερα για τα πολυ καλα 'dress' ρολογια της!
Προ 'quartz' εποχης -και κυριως τη δεκαετια του '50 και του '60- εθεωρειτο πολυ 'upper-class' εταιρια στην παλαι ποτε αριστοκρατικη κοινωνια της Αθηνας, αφου εφερε τη φημη μιας 'Luxury Watch Brand' με αρκετα υψηλες τιμες αγορας!
Δυστυχως, δεν αντεξε την κριση του 'quartz', την αλλαγη των τασεων της μοδας και τον ανταγωνισμο με τη μεγαλη ανοδο της ROLEX και στα μεσα της δεκαετιας του '70 εκλεισε!
Αργοτερα εξαγοραστηκε απο την ιταλικη 'PERSEO' και προς τα τελη της δεκαετιας του '90 με αρχες του 2000, επανηλθε για μικρο χρονικο διαστημα στην Ελληνικη Αγορα, μεσω Χατζημιχαλη και της αλυσιδας καταστηματων 'OUTLET' που ειχε δημιουργησει. Τοτε ενα μερος της συλλογης απαρτιζονταν απο μηχανικα ρολογια και ρεπλικες παλαιοτερων μοντελων-'vintage', που ωστοσο σχεδιαζονταν απο το 'STUDIO MILANO 1860' και εισαγονταν γι' αυτο το λογο στη χωρα μας!...
Υποψιν, τα 'CORTEBERT' -οπως αλλωστε και τα 'ROLEX' και πολλες αλλες  μεγαλες εταιριες του χωρου- πρωτοεισηχθησαν στην Ελλαδα απο την Οικογενεια Χατζημιχαλη!

Το ρολο'ι' του πατερα σου που εχεις αυτη τη στιγμη στα χερια σου, ειναι παλαιοτερης εποχης -πιθανολογω της 'χρυσης δεκαετιας'- και περαν της συναισθηματικης αξιας που σιγουρα φερει, εχει και ιδιαιτερη συλλεκτικη, αφου εκεινη την εποχη η συγκεκριμενη εταιρια εθεωρειτο 'manufacture'!
Αλλωστε -οπως πολυ σωστα επεσημανε και ο φιλος STEFMAC- κανενα 'vintage' δεν πεταμε!

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος dimosp

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 11:53:45 πμ »
>>> grecellin & Watch-Collector

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τα Cortebert.  Η αλήθεια είναι ότι είχα δει μερικά vintage να πωλούνται στο ebay, αλλά δεν είχα ιδέα ότι είχε τόση ιστορία πίσω της η συγκεκριμένη εταιρεία.

Επειδή το συγκεκριμένο ρολόι έχει συναισθηματική αξία για εμένα, θα το κρατούσα ούτως η άλλως, απλά τώρα έχω έναν λόγο παραπάνω για να κοιτάξω μήπως μπορέσω να το κάνω restored.  Θα υιοθετήσω τη πρόταση του StefMac σε αυτή τη περίπτωση.

Και τώρα τίθεται η ερώτηση : υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις σχετικά με ωρολογοποιούς που κάνουν αυτή τη δουλειά με επιτυχία στην Αθήνα ?  Εάν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιον ή κάποιους χωρίς αυτή η κίνηση να θεωρηθεί διαφήμιση ??  Αν υπάρχει πρόβλημα, τότε στείλτε μου pm.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

• 44mm case
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 12:33:09 πμ »
Θαυμαστης και 'γω της Cortebert, κερδισα προχθες στο ebay το εξης:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220308647847
στην αστρονομικη τιμη των 35 ευρω...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o

Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 12:42:41 πμ »
Μπράβο ρε φίλε (alexisvas) Το κλασσικό σχέδιο ορολογιού που φορούσαν οι μεγάλοι και θα έπαιρνα όταν θα ενηλικιονόμουν. Αν δεν είχαν βγει τα μπαταρίας, τα πλαστικά, τι ψηφιακά.... Τέλειο, απλά τέλειο.

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 01:06:26 πμ »
μπραβο για το ψαξιμο ,την ιδεα .την αγορα :applaus:

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 05:50:03 μμ »
Mortima Mayerling 17 Jewels
http://img117.imageshack.us/my.php?image=mortimawa2.jpg

Συνήθως τα V i n t a g e ρολόγια που έχουμε στην κατοχή μας προέρχονται από τον πατέρα ή τον παππού μας. Ή μπορεί να τα έχουμε αγοράσει ως V i n t a g e. Εδώ όμως  θα σας δείξω το δικό μου vintage. Ένα Mortima που έχω σχεδόν 30 χρόνια και που δυστυχώς ποτέ δεν είχα εκτιμήσει όσο του άξιζε.
Μου το έδωσε ο πατέρας μου όταν χάλασε κάποιο άλλο ορολόι που φορούσα. Το φορούσα για 3 περίπου χρόνια νύχτα μέρα αλλά παντα το θεωρούσα παρακατιανό. Δεν ήξερα ούτε τη χώρα προέλευσης ούτε και τίποτα άλλο. Επίσης δεν φώτιζε τη νύχτα, πράγμα που αποδείχθηκε πολύ σοφό αφού στα οικονομικά ορολόγια εκείνης της εποχής με το πέρασμα του χρόνου ο φώσφορος μοιάζει διαλυμένος. Μετά έγινε το ρολόι των ειδικών αποστολών. Γυμναστήριο,εκδρομές και ότι άλλο θα έβαζε σε κίνδυνο τα υπόλοιπα ορολόγια μου. Τα οποία χαλούσαν ενώ το mortima δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Να σημειώσω πως η ακρίβειά του είναι υποδειγματική.
Πρόσφατα έμαθα ότι είναι Γαλλικό και ότι σε NOS έχει μέχρι και 300$. Έστω και αργά πήρε τη θέση που του αξίζει στη συλλογή και κυρίως στην καρδιά μου.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 08:51:12 πμ »
Mortima Mayerling 17 Jewels
http://img117.imageshack.us/my.php?image=mortimawa2.jpg

Συνήθως τα V i n t a g e ρολόγια που έχουμε στην κατοχή μας προέρχονται από τον πατέρα ή τον παππού μας. Ή μπορεί να τα έχουμε αγοράσει ως V i n t a g e. Εδώ όμως  θα σας δείξω το δικό μου vintage. Ένα Mortima που έχω σχεδόν 30 χρόνια και που δυστυχώς ποτέ δεν είχα εκτιμήσει όσο του άξιζε.
Μου το έδωσε ο πατέρας μου όταν χάλασε κάποιο άλλο ορολόι που φορούσα. Το φορούσα για 3 περίπου χρόνια νύχτα μέρα αλλά παντα το θεωρούσα παρακατιανό. Δεν ήξερα ούτε τη χώρα προέλευσης ούτε και τίποτα άλλο. Επίσης δεν φώτιζε τη νύχτα, πράγμα που αποδείχθηκε πολύ σοφό αφού στα οικονομικά ορολόγια εκείνης της εποχής με το πέρασμα του χρόνου ο φώσφορος μοιάζει διαλυμένος. Μετά έγινε το ρολόι των ειδικών αποστολών. Γυμναστήριο,εκδρομές και ότι άλλο θα έβαζε σε κίνδυνο τα υπόλοιπα ορολόγια μου. Τα οποία χαλούσαν ενώ το mortima δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Να σημειώσω πως η ακρίβειά του είναι υποδειγματική.
Πρόσφατα έμαθα ότι είναι Γαλλικό και ότι σε NOS έχει μέχρι και 300$. Έστω και αργά πήρε τη θέση που του αξίζει στη συλλογή και κυρίως στην καρδιά μου.

Ένα service ένα γυάλισμα, αλλαγή του τζαμιού του,
και είναι πάλι καινούριο !!! :up:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nick10

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 08:11:40 μμ »
Το δικό μου vintage ρολόι το αγόρασα το καλοκαίρι από ενα ρολογά για 60 ευρώ. Είναι ένα Tissot Seastar δεκαετίας του 1960 ή 1970 από ότι έμαθα ψάχνοντας στο Google. Είναι σε καλή κατάσταση όσον αφορά το μηχανισμό του που λειτουργεί χωρίς προβλήματα και όσον αφορά την εμφάνιση έχει κατι στίγματα στο καντράν.
http://i37.tinypic.com/288vbsn.jpg