Αποστολέας Θέμα: GRAND SEIKO vs OMEGA  (Αναγνώστηκε 17975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:11:49 μμ »
Το συγκρεκριμενο GS δε μου αρεσει καθολου (χωρις εμπνευση η σχεδιαση), ενω εχει και το μεγαλο μειον του springdrive.
Υπαρχουν πολυ πιο ομορφα GS και αν ειναι να πας σε αυτο το επιπεδο χρηματων, αξιζει να παρεις την 36.000.
Ωστοσο, το θεμα δεν ειναι αν τα αξιζει ή οχι τα χρηματα του. Ωρολογιακα προφανως τα αξιζει. Το θεμα ειναι (για μενα τουλαχιστον), πως σε μια δυσκολη οικονομικη στιγμη, αφενος θα πωληθει δυσκολα και αφετερου θα πωληθει αρκετα πιο φτηνα απο οσο το αγορασες. Και δεν ειμαστε για τετοια.
Στον αντιποδα, το συγκεκριμενο Ω, αν και αναβαθμισμενο, ειναι εκτρωμα και προφανως ενα ή δυο επιπεδα κατω απο το GS.
Αρα στο διλημμα θα ελεγα κανενα, αλλα με κριτηρια καθαρα οικονομικα (και λογω αυτοματης μηχανης), θα επελεγα Ω.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:25:35 μμ »
Το συγκρεκριμενο GS δε μου αρεσει καθολου (χωρις εμπνευση η σχεδιαση), ενω εχει και το μεγαλο μειον του springdrive.
Υπαρχουν πολυ πιο ομορφα GS και αν ειναι να πας σε αυτο το επιπεδο χρηματων, αξιζει να παρεις την 36.000.
Ωστοσο, το θεμα δεν ειναι αν τα αξιζει ή οχι τα χρηματα του. Ωρολογιακα προφανως τα αξιζει. Το θεμα ειναι (για μενα τουλαχιστον), πως σε μια δυσκολη οικονομικη στιγμη, αφενος θα πωληθει δυσκολα και αφετερου θα πωληθει αρκετα πιο φτηνα απο οσο το αγορασες. Και δεν ειμαστε για τετοια.
Στον αντιποδα, το συγκεκριμενο Ω, αν και αναβαθμισμενο, ειναι εκτρωμα και προφανως ενα ή δυο επιπεδα κατω απο το GS.
Αρα στο διλημμα θα ελεγα κανενα, αλλα με κριτηρια καθαρα οικονομικα (και λογω αυτοματης μηχανης), θα επελεγα Ω.

Χαραμίζεσαι...Οικονομικός - Επενδυτικός σύμβουλος έπρεπε να γίνεις.
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:27:08 μμ »
Το συγκρεκριμενο GS δε μου αρεσει καθολου (χωρις εμπνευση η σχεδιαση), ενω εχει και το μεγαλο μειον του springdrive.
Υπαρχουν πολυ πιο ομορφα GS και αν ειναι να πας σε αυτο το επιπεδο χρηματων, αξιζει να παρεις την 36.000.
Ωστοσο, το θεμα δεν ειναι αν τα αξιζει ή οχι τα χρηματα του. Ωρολογιακα προφανως τα αξιζει. Το θεμα ειναι (για μενα τουλαχιστον), πως σε μια δυσκολη οικονομικη στιγμη, αφενος θα πωληθει δυσκολα και αφετερου θα πωληθει αρκετα πιο φτηνα απο οσο το αγορασες. Και δεν ειμαστε για τετοια.
Στον αντιποδα, το συγκεκριμενο Ω, αν και αναβαθμισμενο, ειναι εκτρωμα και προφανως ενα ή δυο επιπεδα κατω απο το GS.
Αρα στο διλημμα θα ελεγα κανενα, αλλα με κριτηρια καθαρα οικονομικα (και λογω αυτοματης μηχανης), θα επελεγα Ω.

Δε νομίζω οτι τα GS έχουν θέμα, μεταπωλητικά. Στην Ευρώπη είναι δυσεύρετα, τα  ενδιαφέροντα ρολόγια φεύγουν γρήγορα και φεύγουν ακριβά.
Δεν μιλάω φυσικά για Ελλάδα, μιλάω για όξω από 'δω. Όταν πρόκειται για τέτοια ρολόγια, τα πάντα πρέπει να γίνονται όξω από ΄δω.
Όχι δηλαδή ότι τα Ω εδώ μοσχοπουλιούνται....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:27:14 μμ »
Χαραμίζεσαι...Οικονομικός - Επενδυτικός σύμβουλος έπρεπε να γίνεις.

Ρε μπαγασα δεν εχεις αφησει ποστ μου ασχολιαστο. Εμμονη εχεις παθει. Τοσο πολυ σου εχω λειψει;

Edit: δε σχολιασες τη φωτογραφια που ανεβασα κι εκαψε καρδιες.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:30:05 μμ »
Δε νομίζω οτι τα GS έχουν θέμα, μεταπωλητικά. Στην Ευρώπη είναι δυσεύρετα, τα  ενδιαφέροντα ρολόγια φεύγουν γρήγορα και φεύγουν ακριβά.
Δεν μιλάω φυσικά για Ελλάδα, μιλάω για όξω από 'δω. Όταν πρόκειται για τέτοια ρολόγια, τα πάντα πρέπει να γίνονται όξω από ΄δω.
Όχι δηλαδή ότι τα Ω εδώ μοσχοπουλιούνται....

Πραγματι, δε μοσχοπουλιουνται.
Αλλα οπως ειπες τα καναλια ειναι περισσοτερα: ελληνες ιδιωτες, ελληνικα καταστηματα και εξωτερικο. Συν οτι με ενα Ω, αν το θελεις καινουριο, θα γλιτωσεις ηδη στην αγορα ενα 25-30% της τιμης. Σε GS δε γνωριζω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:31:21 μμ »
Ρε μπαγασα δεν εχεις αφησει ποστ μου ασχολιαστο.

Nαι, αλλά τα γράφει ωραία. Παραδέξου το, Mod.



Mods

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:34:32 μμ »
Nαι, αλλά τα γράφει ωραία. Παραδέξου το, Mod.

Το γουστο ειναι υποκειμενικο.

Βικτωρα, please.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:35:54 μμ »
Το συγκρεκριμενο GS δε μου αρεσει καθολου (χωρις εμπνευση η σχεδιαση), ενω εχει και το μεγαλο μειον του springdrive.
Υπαρχουν πολυ πιο ομορφα GS και αν ειναι να πας σε αυτο το επιπεδο χρηματων, αξιζει να παρεις την 36.000.
Ωστοσο, το θεμα δεν ειναι αν τα αξιζει ή οχι τα χρηματα του. Ωρολογιακα προφανως τα αξιζει. Το θεμα ειναι (για μενα τουλαχιστον), πως σε μια δυσκολη οικονομικη στιγμη, αφενος θα πωληθει δυσκολα και αφετερου θα πωληθει αρκετα πιο φτηνα απο οσο το αγορασες. Και δεν ειμαστε για τετοια.
Στον αντιποδα, το συγκεκριμενο Ω, αν και αναβαθμισμενο, ειναι εκτρωμα και προφανως ενα ή δυο επιπεδα κατω απο το GS.
Αρα στο διλημμα θα ελεγα κανενα, αλλα με κριτηρια καθαρα οικονομικα (και λογω αυτοματης μηχανης), θα επελεγα Ω.
Ερωτηση: γιατι λες οτι το spring drive ειναι μειονεκτημα..;;;;

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:37:25 μμ »
Ερωτηση: γιατι λες οτι το spring drive ειναι μειονεκτημα..;;;;

Για μενα προσωπικα. Δε μου αρεσουν οι quartz συμβολες.
Νομιζω ειναι κοινα παραδεκτο οτι προκειται για μηχαναρα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:38:35 μμ »
Ρε μπαγασα δεν εχεις αφησει ποστ μου ασχολιαστο. Εμμονη εχεις παθει. Τοσο πολυ σου εχω λειψει;

προσπαθώ να σε ζεστάνω. Έλλειψες καιρό και είσαι ντεφορμέ...

Edit: δε σχολιασες τη φωτογραφια που ανεβασα κι εκαψε καρδιες.

Ποια φωτό?
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:39:36 μμ »
Για μενα προσωπικα. Δε μου αρεσουν οι quartz συμβολες.
Νομιζω ειναι κοινα παραδεκτο οτι προκειται για μηχαναρα.
Δεκτον.. ρωτησα καθαρα απο ωρολογιακη περιεργεια.. ο,τι μπορουμε να απορροφησουμε απο τη σοφια σου ειναι θετικο..!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:41:32 μμ »
προσπαθώ να σε ζεστάνω. Έλλειψες καιρό και είσαι ντεφορμέ...

Ποια φωτό?

Χαχα
Το ξερω, το ξερω.

Μια π@π@ρια ανεβασα και ξετρελλαθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:42:49 μμ »
Δεκτον.. ρωτησα καθαρα απο ωρολογιακη περιεργεια.. ο,τι μπορουμε να απορροφησουμε απο τη σοφια σου ειναι θετικο..!

Σιγα Σφουγγαρι νο2

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:44:20 μμ »
Δεκτον.. ρωτησα καθαρα απο ωρολογιακη περιεργεια.. ο,τι μπορουμε να απορροφησουμε απο τη σοφια σου ειναι θετικο..!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μην δίνεις βάση...Αν την spring drive την είχε βγάλει η Ρόλεξ ή η Μπρεγκέ θα είχε 2-3 ο Βίκτωρας που τον λένε Αντρέα και θα μας έκανε σεμινάρια για την ρευστή κίνηση των δευτερολέπτων.
Αν δε, του έλεγες το επιχείρημα που σου έγραψε (quartz) θα σου έλεγε οτι μιλάμε για την επιτομή της τεχνολογίας. Η Ωρολογοποιία πάει μπροστά, Τώρα αν θες παραδοσιακά πράματα, πάρε κλεψύδρα.
Άσε και το σούπερ σπίτι σου και πήγαινε μείνε σε κανα δέντρο

Καλά τα ειπα σύντροφε?  ;D
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:46:28 μμ »
Μια π@π@ρια ανεβασα και ξετρελλαθηκαν.

Καθόλου περίεργο. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις αναρτήσεις στις "Γυναίκες-Μαρτύριο".

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:52:10 μμ »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:57:13 μμ »


Σιγα Σφουγγαρι νο2

Μπομπ Σφουγγαρακης..

Μην δίνεις βάση...Αν την spring drive την είχε βγάλει η Ρόλεξ ή η Μπρεγκέ θα είχε 2-3 ο Βίκτωρας που τον λένε Αντρέα και θα μας έκανε σεμινάρια για την ρευστή κίνηση των δευτερολέπτων.
Αν δε, του έλεγες το επιχείρημα που σου έγραψε (quartz) θα σου έλεγε οτι μιλάμε για την επιτομή της τεχνολογίας. Η Ωρολογοποιία πάει μπροστά, Τώρα αν θες παραδοσιακά πράματα, πάρε κλεψύδρα.
Άσε και το σούπερ σπίτι σου και πήγαινε μείνε σε κανα δέντρο

Καλά τα ειπα σύντροφε?  ;D

Ισχυει.. ισα ισα που αυτη η ρευστη κινηση του δεικτη ειναι μαγεια..! Περα απο το οτι δεν υπαρχει αλλου, ειναι και δειγμα τεχνολογικης υπεροχης...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:09:40 μμ »
Μην δίνεις βάση...Αν την spring drive την είχε βγάλει η Ρόλεξ ή η Μπρεγκέ θα είχε 2-3 ο Βίκτωρας που τον λένε Αντρέα και θα μας έκανε σεμινάρια για την ρευστή κίνηση των δευτερολέπτων.
Αν δε, του έλεγες το επιχείρημα που σου έγραψε (quartz) θα σου έλεγε οτι μιλάμε για την επιτομή της τεχνολογίας. Η Ωρολογοποιία πάει μπροστά, Τώρα αν θες παραδοσιακά πράματα, πάρε κλεψύδρα.
Άσε και το σούπερ σπίτι σου και πήγαινε μείνε σε κανα δέντρο

Καλά τα ειπα σύντροφε?  ;D

Καμια σχεση και φυσικα το γνωριζεις οτι για μενα δεν ισχυει και απλα τρολλαρεις.
Αφενος πραδεχομαι οτι πραγματι θεωρειται απο τις πιο προηγμενες τεχνολικα μηχανες, το εγραψα πιο πανω. Δε μου αρεσει ομως η quartz τεχνολογια, τι να κανουμε; Πρεπει με το στανιο; Ειναι σαν ζαβολια.
Αφετερου, εχουν περασει οι εποχες που επελεγα ρολογια καθαρα με κριτηριο τι μου αρεσει (το jlc compressor, φυσικα το ff που εχω ακομα κτλ). Αρα οχι σε μενα αυτα περι rolex..
Πλεον δεν μπορω και οφειλω να θεσω και αυτην την παραμετρο, διευκρινιζοντας οτι αφορα μονο εμενα.
Επειδη ομως εσυ εισαι large και υπερανω, θα περιμενω να θαυμασω την quartz τεχνολογια οταν αγορασεις ενα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:18:56 μμ »
Καμια σχεση και φυσικα το γνωριζεις οτι για μενα δεν ισχυει και απλα τρολλαρεις.
Αφενος πραδεχομαι οτι πραγματι θεωρειται απο τις πιο προηγμενες τεχνολικα μηχανες, το εγραψα πιο πανω. Δε μου αρεσει ομως η quartz τεχνολογια, τι να κανουμε; Πρεπει με το στανιο; Ειναι σαν ζαβολια.
Αφετερου, εχουν περασει οι εποχες που επελεγα ρολογια καθαρα με κριτηριο τι μου αρεσει (το jlc compressor, φυσικα το ff που εχω ακομα κτλ). Αρα οχι σε μενα αυτα περι rolex..
Πλεον δεν μπορω και οφειλω να θεσω και αυτην την παραμετρο, διευκρινιζοντας οτι αφορα μονο εμενα.
Επειδη ομως εσυ εισαι large και υπερανω, θα περιμενω να θαυμασω την quartz τεχνολογια οταν αγορασεις ενα.


Τυπώνω και στέλνω Μαξίμου...Διορίζεσαι Κυβερνητικός Σύμβουλος....ΕΤΕΛΕΙΩΣΕ!!!

Επειδή τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έγιναν πολλά, δεν είχα για Hi end Seiko Spring Drive. Hi end Casio σου κάνει?





Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:21:41 μμ »
Ωραίο θέμα! Χωρίς να διαβάσω τις υπόλοιπες απαντήσεις και επηρεαστώ:

Για το Ω
Μου αρέσει ο δευτερολεπτοδείκτης. To escape valve του Ω, κάνει το ρολόι να δείχνει σαν ποτιστήρι. Οι γραμμές του dial έρχονται σε αντίθεση με τις διαγραμμίσεις των δευτερολέπτων με αρκετά αντιαισθητικό αποτέλεσμα. Το μπρασελέ είναι hate it or love it, ανήκω στην 2η κατηγορία. Η μηχανή οκ.


Για το GS
Tα indexes του GS εχουν κάποιο ενδιαφέρον. Σίγουρα το μεγάλο μειονέκτημα του είναι ότι δείχνει σαν ένα μέτριο homage του sub. Ακόμα και το logo και το γενικό marketing της Seiko γύρω απ'το χτίσιμο του GS brand δεν πείθει. Σε ό,τι αφορά την μηχανή, δεν μπορώ να ακούω εν έτει 2018 για innovation σε ολοκληρωμένα, electronic regulators και oscillators την ώρα που από το 1979, σίγουρα και νωρίτερα, είχαμε μόνο μερικά nA κατανάλωση στα 32KHz. Το μπρασελέ μ'αρεσει όσο μπορώ να το δώ.

Μεταξύ των δύο, επιλέγω το Ω ως το μικρότερο λάθος..