Αποστολέας Θέμα: Μάστορες, ή μάστουρες;  (Αναγνώστηκε 15887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 04:58:21 μμ »
Σπυρο εχεις απολυτο δικιο.
Τοσα του ζητησαν.
Ομως ξερουν οτι αν ζητησουν παραπανω δεν θα τα παρουν και ετσι του φερθηκανε πονηρα.
Ομως και αυτος το επαιξε γνωστης και ως γνωστον το εξυπνο πουλι την παταει.
Το γνωστης το λεω μιας και ο ιδιος εβγαλε το πορισμα οτι σιγα το δυσκολο. 1 ωρα θελει.
Προφανως και περασε απο σωστους μαστορους αλλα εκρινε ως γνωστης οτι ζητανε πολλα και ετσι πηγε στους φτηνους.
Ξερεις και εσυ οτι ενα σωστο σερβις εχει διαδηκασια που κοστιζει.
Στυλακι οτι το ρολοι εχει 100 ευρω ποσα να πληρωσω δεν παιζει.
Δηλαδη αν το ρολοι θα το ειχε παρει δωρο επρεπε ο μαστορας να του κανει δωρο την εργασια;


Εςενα Τι σε βάλαμε εδω δικηγόρο υπερασπιστή του σωματείου τεχνιτών ωρολογοποιων Ελλαδος .....    εχει το φόρουμ δικηγόρο και μαλιςτα Τον καλύτερο δεν χρειάζεται και άλλον ....

Μην τολμήσει κάποιος  και κριτικάρει η σχολιάσει αρνητικά  τεχνίτη ... !!!!


Δλδ ρε φιλε πρεπει να βγάλουμε το γκράντε Πολυτεχνείο ωρολογοποιίας στην Ελβετία .... Για να εχουμε δικαιωμα να μιλησουμε για τεχνίτες και την δουλειά τους  ....;;;;


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 05:00:11 μμ »
Πάντως παιδιά και΄γω είμαι κάπως σκεπτικός, για το που θα πάω το ρολόι για σέρβις όταν έρθει η ώρα.  Και μένα το ρολόι μου δεν είναι ακριβό, της τάξης των 100 ευρώ που λέει και ο φίλος παραπάνω, ένα αυτόματο orient.

Αν ήμουν Αθήνα, θα ρωτούσα εδώ και θα έβρισκα έναν αξιόπιστο και καλό τεχνίτη. Όμως είμαι επαρχία, και όσες φορές είχα πάει για την απλή αλλαγή λουρακιού, σχεδόν όλες τις φορές μου γρατζούνισαν το ρολόι (όχι μόνο ένα). Έτσι παράγγειλα και'γω δυο εργαλεία αλλαγής να έχω (spring bar tools), για να τα αλλάζω μόνος μου.

Αν ξέρει κανείς κανέναν καλό τεχνίτη στο Ηράκλειο Κρήτης ας μου πει. Με ενδιαφέρει και μένα η σωστή εργασία, και στον τομέα της αδιαβροχοποίησης. Έχω βρει έναν που φαίνεται καλός αλλά δε ξέρω αν μου κάνει όντως σωστή δουλειά, δεν έχω κάποιον να έχει πάει, χομπίστα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 05:03:33 μμ »

Εςενα Τι σε βάλαμε εδω δικηγόρο υπερασπιστή του σωματείου τεχνιτών ωρολογοποιων Ελλαδος .....    εχει το φόρουμ δικηγόρο και μαλιςτα Τον καλύτερο δεν χρειάζεται και άλλον ....

Μην τολμήσει κάποιος  και κριτικάρει η σχολιάσει αρνητικά  τεχνίτη ... !!!!


Δλδ ρε φιλε πρεπει να βγάλουμε το γκράντε Πολυτεχνείο ωρολογοποιίας στην Ελβετία .... Για να εχουμε δικαιωμα να μιλησουμε για τεχνίτες και την δουλειά τους  ....;;;;
Εχεις τα νευρα σου σε καταλαβαινω.
Και εγω θα τα ειχα με τετοιο κουρεμα που σου ρηξανε :P

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 07:48:16 μμ »
Φίλε Aris911 , χαίρω πολύ. Θα μείνεις καιρό στον πλανήτη μας;

Λοιπόν , αφού έκανες ό,τι μπορούσες για να με εκνευρίσεις, εριστικός ων από την πρώτη σου ατάκα, διάβασε κι αυτά...σχετικέ:

Όταν πήγαινα για service τη μοτό μου των 10.000 ευρώ, πλήρωνα εργατικά 50 ευρώ. Φυσικά δεν περίμενα και δεν μου ρύθμιζαν 16 βαλβίδες με καπελότα , γιατί αυτό θα έπαιρνε μια μέρα τουλάχιστον.Λάδια, φίλτρα, τακάκια και ελέγχους έκαναν.
Έτσι κι οι εν λόγω μάστουρες, δε μου είπαν ότι θα  έλυναν τις μηχανές στα εξ ων συνετέθησαν. Μου είπαν ότι θα καθάριζαν, θα λάδωναν και θα ρύθμιζαν. Αν χρειαζόταν και μια φλάτζα (στο ένα ρολόι ήταν κομμένη), θα την άλλαζαν. Σε μία εκ των περιπτώσεων , όλα τα ανωτέρω έγιναν παρουσία μου.
Εσύ έκρινες μάλιστα ότι πήγα και ρώτησα πολλούς και μου ζήτησαν πολλά, γι'αυτό και προτίμησα τους μάστουρες των 30 ευρώ. Κι εδώ λάθος έχεις. Ρώτησα κι έναν στην Ομόνοια και μου ζήτησε 20 ευρώ, αλλά δεν με έπεισε.

Και καταλήγοντας... άσε το λαό να κρίνει ποιος είναι το κορόιδο που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:10:20 μμ »
Μην τρελαίνεσαι ο Άρης έτσι γράφει συνήθως και είναι και τεχνίτης οπότε αυτή τη φορά ίσως ήταν λίγο παραπάνω προκλητικός! Δε χρειάζονται εντάσεις!! Κουλ παιδιά!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:15:44 μμ »
Σπυρο εχεις απολυτο δικιο.
Τοσα του ζητησαν.
Ομως ξερουν οτι αν ζητησουν παραπανω δεν θα τα παρουν και ετσι του φερθηκανε πονηρα.

κακιστοι επαγγελματιες!!!

Ομως και αυτος το επαιξε γνωστης και ως γνωστον το εξυπνο πουλι την παταει.
Το γνωστης το λεω μιας και ο ιδιος εβγαλε το πορισμα οτι σιγα το δυσκολο. 1 ωρα θελει.
Προφανως και περασε απο σωστους μαστορους αλλα εκρινε ως γνωστης οτι ζητανε πολλα και ετσι πηγε στους φτηνους.

Πραγματικα αυτο δεν προκυπτει απο πουθενα Αρη.
Ουτε ποσους ρωτησε, ουτε οτι προτιμησε τον φτηνο.

Ξερεις και εσυ οτι ενα σωστο σερβις εχει διαδηκασια που κοστιζει.

Εχεις δικιο, το ξερω, αλλα αυτο δεν λεει τιποτα.
Σαφως και δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να γνωριζει τη διαδικασια της καθε εργασιας, εκτος αν του την εξηγησει ο τεχνιτης.
Και οταν το κανει, τοτε μπορει να εκτιμηθει η εργασια του και να ζητησει την αμοιβη που θεωρει ικανοποιητικη.

.
Στυλακι οτι το ρολοι εχει 100 ευρω ποσα να πληρωσω δεν παιζει.
Δηλαδη αν το ρολοι θα το ειχε παρει δωρο επρεπε ο μαστορας να του κανει δωρο την εργασια;

Ειναι μια λογικη, ασχετα αν δεν την ασπαζομαι.
Οσο για το δωρο, καταλαβαινω την υπερβολη σου!!! ;D ;D ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:18:31 μμ »
Μην τρελαίνεσαι ο Άρης έτσι γράφει συνήθως και είναι και τεχνίτης οπότε αυτή τη φορά ίσως ήταν λίγο παραπάνω προκλητικός! Δε χρειάζονται εντάσεις!! Κουλ παιδιά!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Εχει δικιο ο μπατμανακος, δεν υπαρχει λογος για προκλησεις και αντεγκλησεις!!!
Ας κουλαρουμε λιγο!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:33:53 μμ »
Πραγματικα αυτο δεν προκυπτει απο πουθενα Αρη.
Ουτε ποσους ρωτησε, ουτε οτι προτιμησε τον φτηνο.
Το συμπερασμα Σπυρο βγαινει απο τα γραφομενα του παθον οτι θελει 1 ωρα το σερβις οπως εγραψε ο ιδιος..
Τωρα ποσους ρωτησε πραγματικα δεν ξερω και μπορει εδω να εκανα λαθος.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:42:41 μμ »
Το συμπερασμα Σπυρο βγαινει απο τα γραφομενα του παθον οτι θελει 1 ωρα το σερβις οπως εγραψε ο ιδιος..
Τωρα ποσους ρωτησε πραγματικα δεν ξερω και μπορει εδω να εκανα λαθος.

Ο φιλος συμφορουμιτης Αρης μπορει να εκτιμα οτι ενα service απαιτει 1 ωρα, δεν ειναι ειδικος και δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις.
Επαναλαμβανω δουλεια του τεχνιτη ειναι να του εξηγησει την διαδικασια, να του κανει τη σωστη δουλεια και να πληρωθει γι αυτη.
Οχι να του παραδωσει ενα κακοσερβιρισμενο ρολοι!!

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:47:46 μμ »
Φίλε Aris911 , χαίρω πολύ. Θα μείνεις καιρό στον πλανήτη μας;
Και εγω χαρηκα.
Στον πλανητη αυτον εγω ειμαι απο οτι τουλαχιστον δειχνουν τα πραγματα.

Όταν πήγαινα για service τη μοτό μου των 10.000 ευρώ, πλήρωνα εργατικά 50 ευρώ. Φυσικά δεν περίμενα και δεν μου ρύθμιζαν 16 βαλβίδες με καπελότα , γιατί αυτό θα έπαιρνε μια μέρα τουλάχιστον.Λάδια, φίλτρα, τακάκια και ελέγχους έκαναν.
Και αυτο ηταν το σερβις;

Έτσι κι οι εν λόγω μάστουρες, δε μου είπαν ότι θα  έλυναν τις μηχανές στα εξ ων συνετέθησαν. Μου είπαν ότι θα καθάριζαν, θα λάδωναν και θα ρύθμιζαν. Αν χρειαζόταν και μια φλάτζα (στο ένα ρολόι ήταν κομμένη), θα την άλλαζαν. Σε μία εκ των περιπτώσεων , όλα τα ανωτέρω έγιναν παρουσία μου.
Και καταλήγοντας... άσε το λαό να κρίνει ποιος είναι το κορόιδο που αναφέρεις.
Και γιατι θα πρεπει να σου πουνε;
Και οσο αυτοι φτιαχνανε το ρολοι σου εσυ ησουν απο επανω;

Και καταλήγοντας... άσε το λαό να κρίνει ποιος είναι το κορόιδο που αναφέρεις.
Πως μπορω να πω καποιον που εχει αξιωση να κανει την δουλεια του φτηνα. Εξυπνο;
Δεν το καταλαβαινεις και εσυ οτι δεν βγαινει.
Πες μου οτι εκοψες και αποδειξη να γελαω μεχρι αυριο.





Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:49:41 μμ »
να του κανει τη σωστη δουλεια και να πληρωθει γι αυτη.
Οχι να του παραδωσει ενα κακοσερβιρισμενο ρολοι!!
Σωστα Σπυρο.
Απολυτα δικιο εχεις. Ομως το σερβις στην Ελλαδα σε πολλα πραγματα ειναι πονεμενη ιστορια.
Αλλα και απο την αλλη φτηνα και σωστα το ξερεις οτι δεν γινεται.
Δεν βγαινουν τα νουμερα.
Ρευμα στο πλυντηριο (20 λεπτα).
Φαρμακα στο πλυντηριο (3 διαφορετικα).
Λιπανση του μηχανισμου( 3 διαφορετικα).
Φλατζα.
Ελεγχο στεγανοτητας σε μηχανημα που κοστιζει περιπου 7000 ευρω (για αυτο δεν εχουν ολοι).
4 περιπου ωρες εργασια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2018, 09:04:07 μμ από Aris911 »

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 09:38:41 μμ »
Έτσι κι οι εν λόγω μάστουρες, δε μου είπαν ότι θα  έλυναν τις μηχανές στα εξ ων συνετέθησαν. Μου είπαν ότι θα καθάριζαν, θα λάδωναν και θα ρύθμιζαν. Αν χρειαζόταν και μια φλάτζα (στο ένα ρολόι ήταν κομμένη), θα την άλλαζαν. Σε μία εκ των περιπτώσεων , όλα τα ανωτέρω έγιναν παρουσία μου.



Προσωπικά δεν έχω την πρόθεση και το ενδιαφέρον να κρίνω κάποιον τεχνίτη, εφόσον δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω.
Όπως όμως είπε ο Άρης (ίσως λίγο επιθετικά) και ο Σπύρος, ήταν δουλειά του τεχνίτη να σου πει και να σου εξηγήσει τι και πως πρέπει να γίνει για να γίνει η δουλειά σωστά και να σε αφήσει να κρίνεις αν θέλεις να το αναλάβει με το αντίστοιχο κόστος. Το να αποφασίσει εκείνος να κάνει μισή δουλειά με μισή χρέωση....δεν το βρίσκω επαγγελματικό.

Τέλος, αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για το πως πρέπει να γίνεται το σέρβις, ρίξε μια μάτια σε αυτό το θέμα που άνοιξα πριν μερικές εβδομάδες http://www.mywatch.gr/index.php/topic,21939.0.html
και κάνε σύγκριση της δουλειάς που έγινε από τον τεχνίτη που ανέλαβε τα δικά μου ρολόγια και αυτούς που αναφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2018, 10:16:30 μμ από spirosg75 »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 10:13:06 μμ »
Ωραία. Να βάλω μια σειρά στη θέση μου, για να καταλαβαινόμαστε:

Στις μηχανές Honda που είχα κι εγώ και φίλοι μου , χωρίς να κάνουμε ποτέ ρύθμιση βαλβίδων και άλλα που συνιστούν οι κατασκευαστές, δεν είχαμε ποτέ προβλήματα , μέχρι και τα 200.000χλμ
Υπήρχαν τότε μοντέλα πχ Ducati 999-749 που ο κατασκευαστής απαιτούσε σχεδόν ανακατασκευή του κινητήρα, στα πολύ συχνά service. Tο κόστος θα ήταν παράλογο, όχι μόνο στην περίπτωση των Ducati, αλλά ακόμα και των Honda, αν κάναμε ό,τι πρότειναν οι κατασκευαστές. Έτσι πάντα κάναμε ό,τι ήταν απαραίτητο και συμφέρον.

Στην περίπτωση των ρολογιών ρωτάω;
Αν ένα Rolex προτείνεται να δεχθεί σε κάθε service περιποιήσεις αξίας 400-500 ευρώ για να ζήσει για πολλά χρόνια, ένα SEIKO πρέπει να δεχθεί τις ίδιες (αν όχι περισσότερες ) περιποιήσεις για να ζήσει τα ίδια χρόνια. Σωστά;
Και αυτές οι περιποιήσεις -φυσικά- θα κοστίσουν επίσης 400-500 ευρώ σε κάθε service, αφού πρόκειται , κυρίως, για τον κόπο ενός ανθρώπου. Σωστά;
Η εμπειρία όμως έχει δείξει ότι τα Seiko κατά κανόνα ζουν απλά αξιοπρεπώς (όχι cosc και τέτοια τρελά) για 20-30 χρόνια ακόμα και χωρίς service.
Πόσο λογικό θα ήταν να δώσει κάποιος 400 ευρώ για την κάθε συντήρηση ενός φτηνού ρολογιού, προκειμένου να το έχει για λίγα χρόνια παραπάνω; Γιατί να μην το αφήσει να αναπαυθεί εν ειρήνη και να πάρει 3 καινούρια;

Πιστέψτε με, ακόμα και τεχνίτης να ήμουν, δεν θα διέθετα 2-3 μέρες δουλειάς για να κάνω συντήρηση σε ένα Seiko 5 μου.

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 10:21:46 μμ »
φαντάζομαι ξέρεις ότι δεν έχει το ίδιο κόστος να αλλάξεις λάδια σε ένα 1000αρι και σε ένα σπορ αυτοκίνητο. Όχι επειδή πληρώνεις μάρκα ή κάτι άλλο σχετικό με την αξία του κάθε αυτοκινήτου, αλλά επειδή το συμβατικό μοτέρ με τα 50-60 άλογα παίρνει απλό λάδι και το διπλοτούρμπινο με τα 400κατι άλογα, απαιτεί φουλ συνθετικό λάδι υψηλού ιξώδους.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορούμε να τα βάλουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, ούτε να βάλουμε ένα γενικό καρτελάκι με τιμή.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 10:24:45 μμ »
 
Τέλος, αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για το πως πρέπει να γίνεται το σέρβις, ρίξε μια μάτια σε αυτό το θέμα που άνοιξα πριν μερικές εβδομάδες http://www.mywatch.gr/index.php/topic,21939.0.html
και κάνε σύγκριση της δουλειάς που έγινε από τον τεχνίτη που ανέλαβε τα δικά μου ρολόγια και αυτούς που αναφέρεις.
[/quote]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σπύρο, σίγουρα τα δικά μου ρολόγια ήταν ολοκαίνουρια σε σύγκριση με τα δικά σου και δεν συγκρίνονται οι ανάγκες συντήρησης. Αν τα δεις θα καταλάβεις.
Αν κάποτε αποφασίσω να αναπαλαιώσω το SEIKO 5 του πατέρα μου, θα μπω κι εγώ σε ανάλογη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 12:58:38 πμ »
Το πρόβλημα είναι ότι ο φίλος παραπάνω εξέφρασε το παράπονο/αγανάκτηση του για αυτό που του συνέβη, ενδεχομένως λίγο πιο χοντρά από ένα Δελτίο Τύπου, παρ'όλα αυτά η λογική του συνοψίζεται στο εξής: Χάλασε, ρώτησα, πλήρωσα, περιμένω να δουλεύει.

Νομίζω ότι κάπως έτσι λειτουργούμε όλοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις καθώς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έχει εμπεριστατωμένη άποψη για τα πάντα. Άλλος ξέρει για ρολόγια, άλλος για αυτοκίνητα, άλλος για ταξίδια, άλλος για υπολογιστές άλλος για μαγείρεμα άλλος για την εκπαίδευση κλπ κλπ κλπ.

Όταν λοιπόν δεν ξέρουμε κάτι πάμε σε κάποιον που είναι επαγγελματίας του είδους και περιμένουμε να εντάξει απέναντί μας όπως είμαστε και εμείς, δηλαδή τον πληρώνουμε αυτό που ζητάει για να κάνει τη δουλειά που του ζητήσαμε.

Όπως πχ. βάζουμε 50ευρώ βενζίνη και περιμένουμε να κάνουμε Ψ χλμ, αν κάνουμε Ψ/2 θα πούμε τον άλλο απατεώνα και κλέφτη, το ίδιο ισχύει στα πάντα.

Επίσης το να δικαιολογούνται συμπεριφορές απλά επειδή συμβαίνει συχνά, το θεωρώ άσχημο και ότι δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργία του φόρουμ. Αλλά αυτό είναι μια καθαρά προσωπική εκτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 11:20:16 πμ »
Tι ρολογια ηταν φιλε μου αν επιτρεπετε ?
Προσωπικα παντως πληρωσα σε σερβις περισσοτερα απο την εμπορικη αξια ενος ρολογιου μονο επειδη ειχε συναισθηματικη αξια .Τα 30 ευρω παντως εαν τα ακουγα θα εκοβα περα .

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 11:38:17 πμ »
Τα 30 ευρω παντως εαν τα ακουγα θα εκοβα περα .
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 12:17:24 μμ »
Tι ρολογια ηταν φιλε μου αν επιτρεπετε ?
Προσωπικα παντως πληρωσα σε σερβις περισσοτερα απο την εμπορικη αξια ενος ρολογιου μονο επειδη ειχε συναισθηματικη αξια .Τα 30 ευρω παντως εαν τα ακουγα θα εκοβα περα .

Είμαι βέβαιος ότι το ρολόι σου ήταν πολύ παλιό, σε άθλια κατάσταση και του έκανες γενική ανακατασκευή-αναπαλαίωση. Σωστά;

Αν λοιπόν έχω σ' ένα χωράφι ένα παρατημένο Lancia Fulvia του παπού μου και θέλω για συναισθηματικούς λόγους να το ανακατασκευάσω-αναπαλαιώσω, δεν θα φεισθώ χρημάτων, θα δώσω 50-60.000 σ'έναν ειδικό , θα του το αφήσω 6 μήνες και θα περιμένω. Αν όμως το καθημερινό μου Yaris  για κάποιο λόγο δεν κρατάει ρελαντί, δεν θα  το πάω να του λύσουν μέχρι τις αναρτήσεις και το συστ. διεύθυνσης και να δώσω 50.000 (αν μου ζητήσουν 50.000 για να αποκαταστήσουν το ρελαντί , θα τους στείλω τους κυρίους με τις άσπρες ρόμπες).

Ο Aris911 , εκφράζει την ακριβώς αντίθετη άποψη. Θεωρεί ότι ένα skx007 , πρέπει να τον παιδέψει μια βδομάδα, να το κάνει βίδες κλπ και να χρεώσει και 300 ευρώ, γιατί χάνει 1 λεπτό τη μέρα και σταματάει πριν τις 24 ώρες. Θεωρεί επίσης (με ζέση) ότι κάθε "σχετικός" , αυτό θα έκανε. :wallbash:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μάστορες, ή μάστουρες;
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 12:46:55 μμ »
Να ευχαριστησω το φιλο Νικονιαν γιατι
1. Αποφορτισε την μερα μου με τα πρωτα ποστ του μετα απο μια δυσκολη χρονια
2. Με εκανε να συνειδητοποιησω οτι πρεπει να ανεβασω τις τιμες.
Υγ. οι παλιοι λεγανε οτι το φτηνο το κρεας τελικα το τρωνε τα σκυλια.