Αποστολέας Θέμα: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ  (Αναγνώστηκε 24417 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 10:39:54 μμ »
Η τιμη ειναι σιγουρα το τελευταιο χαρακτηριστικο που θα προσδιορισει και θα υποδειξει σε εμενα σαν Γιωργο  αρχικα, και σαν ωρολογοφιλο κατοπιν, τι ειναι " αληθινο ρολοι".
Οπως αναφερθηκε, ενα πρακτικο καντραν με χαρακτηρες που θα με βοηθησουν να κατανοησω την ωρα, ειναι απαραιτητο.
Το αν ο μηχανισμος ειναι λιγο ή ιδιαιτερα πολυπλοκος και απο παιρνει την απαραιτητη ενεργεια για τη λειτουργια του, δε με " κολυει" πουθενα, αρκει να ειναι αξιοπιστος και να εχει την ακριβεια που απαιτειται ( για τον καθενα).
Απο εκει και περα.............

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 10:46:28 μμ »


Πίσω στο θέμα τώρα, θα πω μια άποψη ( που τώρα που το σκέφτομαι έρχεται σε αντίθεση λίγο με το παραπάνω σκεπτικό  :D ) αλλά για μένα αληθινό ρολόι είναι το ρολόι......που έχει πάνω όλα τα νούμερα, λατινικά ή αραβικούς αριθμούς ή ότι άλλο. Κάποιους αιώνες πριν όλα τα ρολόγια, είχαν τους αριθμούς πάνω (τσέπης, τοίχου, δαπέδου, carriage κτλ), πότε ξεκίνησαν να τους αφαιρούν από το καντράν?
Επειδή μου αρέσουν περισσότερο τα ρολόγια με τους αριθμούς, είναι κάτι που το έχω σκεφτεί.... Ρε γμτ, ρολόι είναι. Πρέπει να φαίνονται οι αριθμοί, την ώρα λέει. Δείτε ένα απλό ρολόι τοίχου για τη κουζίνα, ένα απλό αναλογικό ξυπνητήρι... έχει πάνω τους αριθμούς... έτσι κατά τη γνώμη μου είναι ένα αληθινό ρολόι.


Άρα... ΑΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ = ΡΟΛΟΙ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΠΛΟ ΚΑΝΤΡΑΝ




Κάνω quote το ίδιο μου το ποστ, καθώς ξαναδιαβάζοντάς το παίζει να παρεξηγηθεί, και δικαιολογημένα, γιατί γράφτηκε επιπόλαια . Βασικά η παραπάνω άποψη είναι μια προσωπική καθαρά οπτική για το πως θα μπορούσε να περιγράψει κάποιος την κλασική όψη ενός ρολογιού, πως νοείται βασικά ένα ρολόι. Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι τα ρολόγια χωρίς αριθμούς δεν είναι πραγματικά ρολόγια  :)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 10:47:28 μμ »
Αληθινό Ρολόϊ είναι όποιο χρησιμοποιείς.

Για το φόρουμ τον τίτλο του Αληθινού Ρολογιού imho τον παίρνει επάξια το

https://time.is/el/

Τα περισσότερα μέλη αυτό εμπιστεύονται ;D



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 09:46:08 πμ »
Διαβάζοντας όλες τις απόψεις επανέρχομαι στο ερώτημα :
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΡΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ( Ή ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΛΟΙ.
Αληθινό ρολόι= Αυτόματο (κουρδιστό)

Και να μιλήσω πιο συγκεκριμένα, θα αγοράζατε ρολόι βάση του παραπάνω σκεπτικού;
Θα αγοράζατε ένα digital ένα quartz ένα mecha-quartz μόνο και μόνο επειδή είναι πιο ''αξιόπιστα'' και ακριβείας ;
Παρά ένα αυτόματο (ή κουρδιστό) που ναι μεν ''χάνει'' σε ακρίβεια αλλά έχεις έναν ζωντανό ''οργανισμό'' εργοστάσιο ( ή όπως αλλιώς πέστετο) στο χέρι σας;
Ακριβό ή φθηνό αλλά ξέρεις ότι αποτελείται απο εκατοντάδες εξαρτήματα που συχγρονίζονται μεταξύ τους για να μας δείξουν την ώρα.Που ξέρεις ότι για να φτιαχτεί αυτός ο μηχανισμός δούλεψαν κάποιοι άνθρωποι για να φτιάξουν απο το πιο μικρό κομμάτι στο χέρι ή και πιο λίγο στις eta ,sellita, miyota κ.α αλλά δεν παύει να είναι αυτόματες.
   

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 09:49:59 πμ »
Το θεμα quartz και ακριβεια ειναι μυθος.
Τα quartz της σειρας και αυτα εχουν απωλεια σημαντικη.
Για να εχεις μικρη απωλεια χρονομετριας σε quartz πρεπει να πας σε ακριβες μηχανες.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:08:40 μμ »
Διαβάζοντας όλες τις απόψεις επανέρχομαι στο ερώτημα :
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΡΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ( Ή ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΛΟΙ.
Αληθινό ρολόι= Αυτόματο (κουρδιστό)

Και να μιλήσω πιο συγκεκριμένα, θα αγοράζατε ρολόι βάση του παραπάνω σκεπτικού;
Θα αγοράζατε ένα digital ένα quartz ένα mecha-quartz μόνο και μόνο επειδή είναι πιο ''αξιόπιστα'' και ακριβείας ;
Παρά ένα αυτόματο (ή κουρδιστό) που ναι μεν ''χάνει'' σε ακρίβεια αλλά έχεις έναν ζωντανό ''οργανισμό'' εργοστάσιο ( ή όπως αλλιώς πέστετο) στο χέρι σας;
Ακριβό ή φθηνό αλλά ξέρεις ότι αποτελείται απο εκατοντάδες εξαρτήματα που συχγρονίζονται μεταξύ τους για να μας δείξουν την ώρα.Που ξέρεις ότι για να φτιαχτεί αυτός ο μηχανισμός δούλεψαν κάποιοι άνθρωποι για να φτιάξουν απο το πιο μικρό κομμάτι στο χέρι ή και πιο λίγο στις eta ,sellita, miyota κ.α αλλά δεν παύει να είναι αυτόματες.
 




Τα τελευταία χρόνια, εκτός από τα ρολόγια, έχω και κάποια άλλα χόμπι/ασχολίες, και έχω παρατηρήσει το εξής (μάλιστα έλεγα να ανοίξω και ένα θέμα, καθώς έχει ενδιαφέρον).

Πολλοί που ασχολούνται με κάτι, τους αρέσει τελικά το πιο "παλιό", όσον αφορά την τεχνολογία και κατασκευή του.

Αυτοκίνητα : Συχνά ακούμε για το πόσο περισσότερο προτιμάει κάποιος το χειροκίνητο κιβώτιο από ένα πιο προηγμένο και εύκολο αυτόματο, επειδή "έχει την αίσθηση ότι οδηγάει πραγματικά, κουμπώνοντας τις ταχύτητες".

Ηχοσυστήματα hi-fi, hi end. : Πάρα πολλοί προτιμούσαν/προτιμούν το βινύλιο, παρά τα σκριτς σκρατς στην αναπαραγωγή, και την μειωμένη ευκολία χρήσης, σε σχέση με πιο μοντέρνες πηγές ήχου. Και αυτό όχι μόνο γιατί έχει ο δίσκος πιο γλυκό ήχο, αλλά γιατί δένεσαι με την όλη διαδικασία μέχρι να ακούσεις τη μουσική σου. Έχει αυτή τη μαγεία του παλιού και παραδοσιακού.

Φωτογραφία : Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που είχαν ή έχουν χόμπι ή/και επάγγελμα τη φωτογραφία, ήταν/είναι υπέρ της αναλογικής τεχνολογίας με τα φιλμ, για διάφορους λόγους, όπως η λεπτομέρεια που ήταν πιο φυσική, η όλη διαδικασία εμφάνισης είχε μια μαγεία και κάτι το νοσταλγικό κτλ.

Καλλιγραφία : (δε ξέρω αν το θέτω σωστά ως ενασχόληση).  Υπάρχουν αρκετοί που τους αρέσει να γράφουν με κλασικές πένες με μελάνι, όχι απαραίτητα παλιές, καθώς κυκλοφορούν πολλές και σήμερα, από αρκετές εταιρίες. Είναι ελκυστική η αίσθηση γραφής με αυτές, σε σύγκριση με σύγχρονα μέσα, καθώς και η όλη αίσθηση του παλιού που έχει μια κλασική πένα.


Ανέφερα παραπάνω μερικά, σίγουρα μου ξεφεύγουν και άλλα.

Βλέπουμε λοιπόν πως υπάρχει μια τάση, πολλές φορές να ελκύουν τους ανθρώπους οι παλιές τεχνολογίες, γιατί έχουν κάτι το ελκυστικό, η ανθρώπινη παρέμβαση και προσπάθεια στην κατασκευή αλλά και στη χρήση και λειτουργία των εκάστοτε αντικειμένων είναι πιο απαραίτητη, σε σχέση με νεότερες τεχνολογίες, και αυτό δημιουργεί ένα μεγαλύτερο δέσιμο με τον άνθρωπο.

Παρόλα αυτά όμως, δε συμμερίζομαι την άποψη στο ερώτημα που θέτεις, ότι το αληθινό ρολόι είναι το αυτόματο/κουρδιστό. Και αυτό παρότι και εγώ, θέλω κάποια στιγμή να πάρω ένα καλό, κλασικό dressy κουρδιστό ρολόι, που να θυμίζει και σε εμφάνιση παλιό ρολόι τσέπης.
Έχω πει σε προηγούμενο ποστ γιατί. Αληθινό είναι κάτι τελικά που θα το χρησιμοποιήσουμε και θα μας αρέσει, για όσο διαρκέσει, γιατί τίποτα ουσιαστικά δε κρατάει για πάντα, ούτε η ίδια η ζωή.

Όμως θα συμφωνήσω και με άλλα άτομα εδώ, ότι το μηχανικό έχει μια άλλη μαγεία. Γενικά πολλά παλιά πράγματα έχουν μια μαγεία, και για τους λόγους που περιέγραψα παραπάνω. Υπήρχε κάτι το καλλιτεχνικό, το χειροποίητο και το περίτεχνο στις παλιές κατασκευές του ανθρώπου. Εκτός τα ρολόγια και τα παραπάνω που ανέφερα, δείτε και πολλά άλλα, όπως παλιά αντικείμενα, έπιπλα, κτίρια, έργα τέχνης κτλ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:17:23 μμ »



Τα τελευταία χρόνια, εκτός από τα ρολόγια, έχω και κάποια άλλα χόμπι/ασχολίες, και έχω παρατηρήσει το εξής (μάλιστα έλεγα να ανοίξω και ένα θέμα, καθώς έχει ενδιαφέρον).

Πολλοί που ασχολούνται με κάτι, τους αρέσει τελικά το πιο "παλιό", όσον αφορά την τεχνολογία και κατασκευή του.

Αυτοκίνητα : Συχνά ακούμε για το πόσο περισσότερο προτιμάει κάποιος το χειροκίνητο κιβώτιο από ένα πιο προηγμένο και εύκολο αυτόματο, επειδή "έχει την αίσθηση ότι οδηγάει πραγματικά, κουμπώνοντας τις ταχύτητες".

Ηχοσυστήματα hi-fi, hi end. : Πάρα πολλοί προτιμούσαν/προτιμούν το βινύλιο, παρά τα σκριτς σκρατς στην αναπαραγωγή, και την μειωμένη ευκολία χρήσης, σε σχέση με πιο μοντέρνες πηγές ήχου. Και αυτό όχι μόνο γιατί έχει ο δίσκος πιο γλυκό ήχο, αλλά γιατί δένεσαι με την όλη διαδικασία μέχρι να ακούσεις τη μουσική σου. Έχει αυτή τη μαγεία του παλιού και παραδοσιακού.

Φωτογραφία : Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που είχαν ή έχουν χόμπι ή/και επάγγελμα τη φωτογραφία, ήταν/είναι υπέρ της αναλογικής τεχνολογίας με τα φιλμ, για διάφορους λόγους, όπως η λεπτομέρεια που ήταν πιο φυσική, η όλη διαδικασία εμφάνισης είχε μια μαγεία και κάτι το νοσταλγικό κτλ.

Καλλιγραφία : (δε ξέρω αν το θέτω σωστά ως ενασχόληση).  Υπάρχουν αρκετοί που τους αρέσει να γράφουν με κλασικές πένες με μελάνι, όχι απαραίτητα παλιές, καθώς κυκλοφορούν πολλές και σήμερα, από αρκετές εταιρίες. Είναι ελκυστική η αίσθηση γραφής με αυτές, σε σύγκριση με σύγχρονα μέσα, καθώς και η όλη αίσθηση του παλιού που έχει μια κλασική πένα.


Ανέφερα παραπάνω μερικά, σίγουρα μου ξεφεύγουν και άλλα.

Βλέπουμε λοιπόν πως υπάρχει μια τάση, πολλές φορές να ελκύουν τους ανθρώπους οι παλιές τεχνολογίες, γιατί έχουν κάτι το ελκυστικό, η ανθρώπινη παρέμβαση και προσπάθεια στην κατασκευή αλλά και στη χρήση και λειτουργία των εκάστοτε αντικειμένων είναι πιο απαραίτητη, σε σχέση με νεότερες τεχνολογίες, και αυτό δημιουργεί ένα μεγαλύτερο δέσιμο με τον άνθρωπο.

Παρόλα αυτά όμως, δε συμμερίζομαι την άποψη στο ερώτημα που θέτεις, ότι το αληθινό ρολόι είναι το αυτόματο/κουρδιστό. Και αυτό παρότι και εγώ, θέλω κάποια στιγμή να πάρω ένα καλό, κλασικό dressy κουρδιστό ρολόι, που να θυμίζει και σε εμφάνιση παλιό ρολόι τσέπης.
Έχω πει σε προηγούμενο ποστ γιατί. Αληθινό είναι κάτι τελικά που θα το χρησιμοποιήσουμε και θα μας αρέσει, για όσο διαρκέσει, γιατί τίποτα ουσιαστικά δε κρατάει για πάντα, ούτε η ίδια η ζωή.

Όμως θα συμφωνήσω και με άλλα άτομα εδώ, ότι το μηχανικό έχει μια άλλη μαγεία. Γενικά πολλά παλιά πράγματα έχουν μια μαγεία, και για τους λόγους που περιέγραψα παραπάνω. Υπήρχε κάτι το καλλιτεχνικό, το χειροποίητο και το περίτεχνο στις παλιές κατασκευές του ανθρώπου. Εκτός τα ρολόγια και τα παραπάνω που ανέφερα, δείτε και πολλά άλλα, όπως παλιά αντικείμενα, έπιπλα, κτίρια, έργα τέχνης κτλ.
Πολυ ωραιο ποστ Τζον!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:18:41 μμ »
Πολυ ωραιο ποστ Τζον!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 ;)  Καλή Χρονιά

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:35:18 μμ »

Παρόλα αυτά όμως, δε συμμερίζομαι την άποψη στο ερώτημα που θέτεις, ότι το αληθινό ρολόι είναι το αυτόματο/κουρδιστό. Και αυτό παρότι και εγώ, θέλω κάποια στιγμή να πάρω ένα καλό, κλασικό dressy κουρδιστό ρολόι, που να θυμίζει και σε εμφάνιση παλιό ρολόι τσέπης.

Όμως θα συμφωνήσω και με άλλα άτομα εδώ, ότι το μηχανικό έχει μια άλλη μαγεία. Γενικά πολλά παλιά πράγματα έχουν μια μαγεία, και για τους λόγους που περιέγραψα παραπάνω. Υπήρχε κάτι το καλλιτεχνικό, το χειροποίητο και το περίτεχνο στις παλιές κατασκευές του ανθρώπου. Εκτός τα ρολόγια και τα παραπάνω που ανέφερα, δείτε και πολλά άλλα, όπως παλιά αντικείμενα, έπιπλα, κτίρια, έργα τέχνης κτλ.
Τελικά συμφωνείς διαφωνόντας

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:58:27 μμ »
Τελικά συμφωνείς διαφωνόντας


Κάπως έτσι  :smt115

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 02:53:03 μμ »
Πάντως για να δώσουμε και μια σοβαρή απάντηση...τα αληθινά ρολόγια είναι αυτά του Βίκτωρα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 02:54:20 μμ »
Πάντως για να δώσουμε και μια σοβαρή απάντηση...τα αληθινά ρολόγια είναι αυτά του Βίκτωρα.
Ετσι να τα λεμε αυτα...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 02:57:45 μμ »
Άμα δεν κάνει τικι τικι.......είναι απλά γκατζετ χειρός μέτρησης χρόνου, όλα τα λοιπά είναι αμπελοφιλοσοφίες (και το λέω ως κάτοχος ΠΟΛΛΩΝ quartz).  ;D
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 03:03:19 μμ »
Πάντως για να δώσουμε και μια σοβαρή απάντηση...τα αληθινά ρολόγια είναι αυτά του Βίκτωρα.
:lol: :lol: :jg: :jg:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 03:04:06 μμ »
Άμα δεν κάνει τικι τικι.......είναι απλά γκατζετ χειρός μέτρησης χρόνου, όλα τα λοιπά είναι αμπελοφιλοσοφίες (και το λέω ως κάτοχος ΠΟΛΛΩΝ quartz).  ;D
Πέστα βρε Γιώργο :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 03:19:37 μμ »
...τα αληθινά ρολόγια είναι αυτά του Βίκτωρα.
Ετσι.
Τωρα το εθεσες σωστα.
Αυτη ειναι η ουσια του θεματος.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 03:37:13 μμ »
Άμα δεν κάνει τικι τικι.......είναι απλά γκατζετ χειρός μέτρησης χρόνου, όλα τα λοιπά είναι αμπελοφιλοσοφίες (και το λέω ως κάτοχος ΠΟΛΛΩΝ quartz).  ;D
Πες τα!!! Αν κι εχω αρκετα κουαρτς δεν ειναι το ιδιο..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 05:07:58 μμ »
Troll mode on

Αληθινό ρολόι είναι το ρόλεξ

Troll mode off

;D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 05:28:18 μμ »
Το θεμα quartz και ακριβεια ειναι μυθος.
Τα quartz της σειρας και αυτα εχουν απωλεια σημαντικη.
Για να εχεις μικρη απωλεια χρονομετριας σε quartz πρεπει να πας σε ακριβες μηχανες.

Ενα quartz σοβαρής εταιρείας των 700 ευρώ ... Χάνει 1 δευτ το 6 μηνο ...... Δέντρο λες και κακή χρονομετρια .....!!!

Δεν πιςτευω να αναφέρεστε σε ρολογια τύπου oozoo ...!!!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: AΛΗΘΙΝΟ ΡΟΛΟΙ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 05:32:45 μμ »
Δεν πιςτευω να αναφέρεστε σε ρολογια τύπου oozoo ...!!!
Γιατι τι εχουν τα oozoo;
Μου εγινες και ειδικος ;D
Γελανε και οι πετρες με εσενα :P