Αποστολέας Θέμα: VFM Watch Brands  (Αναγνώστηκε 28064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
VFM Watch Brands
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 09, 2017, 12:06:02 πμ »
Όχι Γιώργο, στον άλλον (μάλλον Γιώργο) georgehh.
Εννοώ αν συμφωνήσουμε με τη δική του ερμηνεία για το vfm.
Εγώ το σκέφτηκα λίγο διαφορετικά. Δηλαδή με το (όχι απαραίτητα μικρό) ποσό που πληρώνω, πόση "ποιότητα" (που είναι πολλά πράγματα μαζί) παίρνω...

Άρα μάλλον πρέπει να συμφωνήσουμε στο τι εννοούμε ως vfm πρώτα ;)

Αλλά τα έχω πάρει με τα καραγκιοζηλίκια της Μπάρτσα τώρα & δεν μπορώ να συνεχίσω την ανάλυση :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 09, 2017, 12:18:26 πμ »
Ιστορικο ματς παντως.
Θα το μνημονευουμε καιρο

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 09, 2017, 12:47:34 πμ »
Έχουμε μπερδέψει το VFM με το οικονομικό οι περισσότεροι...
Γι' αυτό και "κυριαρχούν" τα πιο οικονομικά ρολόγια, πλην των TUDOR στη λίστα.
Και ένα ρολόϊ των 10.000€ μπορεί να είναι VFM.

Δηλαδή ένα ατσάλινο Rolex Sub με την ποιότητα μετάλλου που έχει, την μηχανή που έχει (δοκιμασμένη επί καποιες δεκαετίες), την μεταπωλητική αξία που έχει, την αντοχή που έχει (επίσης δοκιμασμένη για δεκαετίες και εκατομμύρια πωλήσεων), την αναγνωρισιμότητα που έχει, τη δυνατότητα να φορεθεί για όλες τις χρήσεις και σε όλες τις συνθήκες, δεν είναι VFM επειδή ξεφεύγει από το budget που δίνει ένας νορμάλ άνθρωπος για ρολοϊ ???

Εκτός αν το πάμε από την αρχή το θέμα με VFM ανά κλίμακα τιμής... Π.χ τα πιο vfm μεταξύ 100-1.000€, τα πιο vfm μεταξύ 1.000-3.000€ κλπ. κλπ. κλπ.

Αλλιώς ένα Swatch θα είναι το πιο vfm ρολόϊ που υπάρχει. Τουλάχιστον σαν ποιότητα κατασκευής για τα χρήματα του, είναι απείρως καλύτερο από το 007 που, κατά τη γνώμη μου, όχι μόνο δεν είναι vfm, αλλά είναι και από τα πιο υπερτιμημένα ρολόγια που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Γι' αυτό και "έφυγε νύχτα" άλλωστε.
Υπάρχουν SEIKO απείρως πιο vfm και ας είναι πιο ακριβά από το 007. Το ΜΜ για παράδειγμα. Ή το shogun, κλπ




Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα και συμπληρώνω....   ότι πληρώνεις παίρνεις....!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 09, 2017, 01:00:34 πμ »
Ιστορικο ματς παντως.
Θα το μνημονευουμε καιρο

Άστα βράστα.
Ανέκαθεν γούσταρα Μπάρτσα, γιατί κακά τα ψέματα είναι επί σειρά ετών από τις κορυφαίες ομάδες στον πλανήτη. Άλλο επίπεδο.
Αλλά τόσο "σπρώξιμο" δεν έχω ματαξαναδεί :lol:
Ξενέρωσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 09, 2017, 01:09:37 πμ »
Πάντως πιστεύω ότι στα ρολόγια,η έννοια του VFM είναι λίγο πιο...ευαίσθητη να το πω?

Δεν έχουμε να κάνουμε εδώ με απόλυτη κρίση σε θέματα απόδοσης,όλοι ξέρουμε ότι τα αγαπημένα μας μηχανικά ρολόγια,αυτό που πρέπει να κάνουν,δε το κάνουν και με την καλύτερη ακρίβεια.

Είναι περισσότερο ένα αντικείμενο-κόσμημα-έργο τέχνης κτλ. Η υψηλή ωρολογοποιία έχει πανάκριβα minute repeaters τα οποία δεν είναι καν ούτε 3atm αδιάβροχα... Θέλω να πω ότι είναι ένα χόμπι λίγο διαφορετικό από άλλα,όπου το vfm έχει μεγαλύτερη ουσία ίσως εκεί...

Τα ρολόγια,και ειδικά τα μηχανικά,έχουν να κάνουν με άλλα πράγματα,είναι προς το παραδοσιακό/καλλιτεχνικό/μαγικό κτλ...


Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:16:50 πμ »
Περίμενα να πεις τα... Doxa
Ωχ, δε σε ξαναπήρα τηλ. τώρα το θυμήθηκα :/


Sent from my iPhone using Tapatalk
No problem για το τηλέφωνο..
Τα Doxa τα θεωρώ τίμια αγορά με ιστορία και ιδιαίτερη εικόνα για όσους έλκουν τα retro diver αλλά νομίζω μέχρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:48:30 πμ »
Παντος αν η Σεικο αρχιζει να ξαναπαραγει τις παλιες γενιες μηχανων και οχι τις νεες σαβουρομηχανες (εξερουνται οι μηχανες που βαζει στα ακριβα Σεικο) τοτε πολλοι θα τριβουν τα ματια τους. Μηχανες με απιστευτη ποιοτητα κατασκευης αλλα και αντοχης.
Αλλα οι τιμες θα ανεβουν αρκετα. Στο 007 μπορει και να ανεβει στο διπλασιο.
Μεχρι τοτε νομιζουν οσοι αγοραζουν οτι κανουν την καλυτερη αγορα.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:01:32 μμ »
ΟΚ καταλήγουμε λοιπόν οτι η έννοια vfm είναι διαφορετική για τον καθένα μας...οπότε μάλλον θα συμφωνήσω με το φίλο exDiver,οτι μπρέπει να καθοριστεί και ένα ανώτερο όριο τιμής...τότε τα πράγματα θα είναι πιο ξεκάθαρα
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Greywolf

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:04:11 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2017, 12:56:51 πμ από Greywolf »

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:25:51 μμ »
Για να ξεκαθαριστεί πλήρως ο όρος VFM που ορίζω σ αυτό το thread:

Στο παράδειγμα που είπε ο φίλος, με το Tudor BB 2800€ και το submariner no date 6500€,
Υπόθεση: Αν απο το 2800€ που σκάω για το Tudor, το ποσοστό που πηγαίνει καθαρά σαν κόστος για την παραγωγη του ρολογιού είναι ένα 20% (στην τύχη το νούμερο) , δλδ 560€, τότε πόσο αναλογικά είναι στο submariner? Μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσοστό θεωρείτε? Αν είναι πάλι 20% δλδ 1300€, τότε για μένα καμία εταιρεία δεν είναι πιο VFM απ την άλλη, όπως το χω ορίσει. Κ πάλι ξαναλέω, αφαιρούμε όλα τα ποσά που θεωρούμε ότι κρύβονται πίσω από τη branda. Μάρκετινγκ, service, brand name, μεταπωλητική αξία, κέρδος με το οποίο δουλεύει η εταιρεία, κ όλα τα υπόλοιπα.

Αποκλειστικά αναφέρομαι στο: ποια εταιρεία, η τιμή που αγοράζεις ρολόι της, κρύβει μεγαλύτερο ποσοστό κόστους παραγωγής κατα τη γνώμη σας.

Ξεκαθαρίζω ότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι για να πεις κάτι vfm, εγώ ο ίδιος το πρώτο που κοιτάω είναι η μεταπωλητική αξία στο ρολόι.
Αλλά στο συγκεκριμένο thread, θέλω τη γνώμη σας για το ορισμό που έδωσα.

Και αν είναι δυνατόν θα θέλα να πιάσουμε το ίδιο και στις πιο μεγάλες εταιρείες. Ποιά εταιρεία θεωρείτε ότι δουλεύει με μεγαλύτερο κέρδος πχ? Η VC η AP η PP η JL κλπ κλπ κλπ?

Φίλε σχεδόν συνονόματε  ;)gray Wolf δεν νομίζω ότι πάει ακριβώς έτσι...! Δηλαδή αν σου δώσω εγώ 1.300 ευρώ μπορείς να μου φτιάξεις ένα sub nd...?! Φυσικά και όχι..! Στην ρολεξ κοστίζει τόσα γιατί έχει επενδύσει αρκετά εκατομμύρια μόνο και μόνο στην παραγωγή...!

Αποσυνδεδεμένος Greywolf

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:34:43 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2017, 12:57:12 πμ από Greywolf »

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:40:53 μμ »
Συγγνώμη αλλά αν θεωρείτε το rolex value for money, ποιος ο λόγος που κραζετε ταυτόχρονα την αύξηση τιμών σε δυσθεώρητα ύψη σε σχέση με λίγα χρόνια πριν?

Και αν είναι αυτό vfm τότε μετά την αγορά κάθε tudor πρέπει να πηγαίνουν για εξομολόγηση.  ;D
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Greywolf

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:44:00 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2017, 12:57:35 πμ από Greywolf »

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 09, 2017, 10:08:34 μμ »
Και όμως....  αν βάλεις παράγοντες όπως η μεταπολιτική αξία σε συνδυασμό με την διαχρονικοτιτα των ρολογιών της,η rolex είναι τρελό value for money σε σχέση με άλλες...! Μιλάμε για value for money παιδιά σε είδη πολυτελείας...   θα μπορούσε να ακουστεί σχεδόν σαν ανέκδοτο...! ;D

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 09, 2017, 10:18:50 μμ »
VFM με την έννοια που το θέτει ο topic starter είναι μόνο κάποια microbrands. Από τη στιγμή που ένα ρολόι είναι επώνυμο εξυπακούεται πως πέρα από το ποσοστό κέρδους των μεταπωλητών υπάρχει και το κόστος προβολής το οποίο μετακυλίεται στον καταναλωτή.

Αποσυνδεδεμένος agelosSoul

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 424
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 09, 2017, 11:08:57 μμ »
Vfm ρολοι ειναι κατι που μπορουν να αποκτησουν σχετικα ευκολα αρκετοι(χωρις να χρειαζεται να δωσουν αυτοκινητο) και να ειναι συναμα ποιοτικο σε ολα τα επιπεδα.Να φοριεται παντου και τα παντα ολα,απο γνωστη στο χωρο φιρμα(παλιο τζακι) με διαχρονικο σχεδιο.
Στην ελλαδα του σημερα μην μιλατε ετσι ρε παιδια για χιλιαρικα γτ ζαλιζομαστε.Για μενα λοιπον η longines με το hydroconquest ειναι στην πανω πανω θεση.Επισης μερικα ορις ταγκ σε πιο πανω τιμες αλλα με κουσουρια.Τωρα για τα σεικο που λετε ολοι δεν λεω καλα ρολογακια ειχα 2 εδωσα ενα κινετικ και εμεινε το 007.Τι να πω ρε παιδια το βαζω διπλα σε ενα sectoraki που απο ebay, με 130ευρω με eta quartz και ζαφειρακι (εδω βεβαια εκανε 300 Ελλαδα) και το σεικο απο κατασκευη ειναι απλα αστειο.
Επισης VFM ρολοι casio g shock το πετας το βαρας το βουτας και βαριεσαι στο τελος να το βλεπεις να ζει στον καρπο σου.

Αποσυνδεδεμένος Greywolf

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:00:29 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2017, 12:57:48 πμ από Greywolf »

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:17:06 πμ »
Η ερώτηση είναι: όλες οι εταιρείες ωρολογοποιίας δουλεύουν με ακριβώς το ίδιο ποσοστό κέρδους?
Αν όχι, τότε ποιες είναι αυτές που έχουν ισως λιγότερο ποσοστό κερδους?


http://www.mywatch.gr/index.php/topic,20988.0.html

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 10, 2017, 01:12:30 πμ »
Η ερώτηση είναι: όλες οι εταιρείες ωρολογοποιίας δουλεύουν με ακριβώς το ίδιο ποσοστό κέρδους?
Αν όχι, τότε ποιες είναι αυτές που έχουν ισως λιγότερο ποσοστό κερδους?

Τελικά καμιά φορά,αν η ερώτηση γίνει έτσι απλά,είναι πιο ξεκάθαρη και κατανοητή   :D

Στο παραπάνω ερώτημα η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι : Ένας Θεός ξέρει  :D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 10, 2017, 01:30:23 πμ »
Τελικά καμιά φορά,αν η ερώτηση γίνει έτσι απλά,είναι πιο ξεκάθαρη και κατανοητή   :D

Στο παραπάνω ερώτημα η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι : Ένας Θεός ξέρει  :D

Και οι λογιστές τους :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk