Αποστολέας Θέμα: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.  (Αναγνώστηκε 21816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:02:21 μμ »
Σπύρο,
Έχω βρεθεί σε παρόμοιο δίλημμα, με τη διαφορά ότι καθένας έχει τα δικά του δεδομένα και κριτήρια, για την αντίστοιχη απόφαση.
Προσωπικά, νομίζω ότι, στη σημερινή συγκυρία, δεν επιτρέπονται αγορές πολυέξοδων αυτ/των που, μάς εξυπηρετούν μεν, αλλά χάνουν πολύ γρήγορα την ονομαστική τους αξία (δεν αναφέρομαι, βέβαια, σε πιθανά ατυχήματα, συντήρηση κλπ).

Συμπερασματικά, και χωρίς να με παρεξηγήσει η Λίτσα, αφενός δεν θα ξόδευα χρήματα για την επισκευή και θα αγόραζα ένα οικονομικό αυτ/το μικρότερης αξίας, με δεδομένο ότι υπάρχουν άλλα δύο στην οικογένεια, εξοικονομώντας έτσι κάποια χρήματα για τον άλλο στόχο.

Μάκη εχεις δικιο,αν μιλάμε ψυχρά οικονομικά, η αγορα αυτοκινητου τη συγκεκριμένη στιγμή ειναι εντελώς ασύμφορη.Το ίδιο βεβαια επεσήμαναν και ο Πανος με το Χρηστο και το καταλαβαίνω κι εγω οτι ετσι ειναι.
Ειναι και το πανερι στη μέση που περιμένει να ερθει στο μαντρί.
Αλλα το κακο ειναι οτι με τις Alfa Romeo  (οπως μαλλον και με τα πανερια  ;D ) δυσκολεύομαι να ειμαι απολυτα ψυχρός και αντικειμενικός.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:04:02 μμ »


Οταν μπαίνεις μέσα καθε πρωι σου φτιάχνει η ημέρα....

Οσο για τις νυχτες εξαρτάται απο την διάθεση


Νίκο μου θα σε στενοχωρήσω, αλλα το συγκεκριμένο μαλλον μου τη χαλάει !!!  :dielaughing: :dielaughing:  :dielaughing:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:11:23 μμ »
Να παρεις ενα μικρο πρακτικο αυτοκινητο κι αν ολα πανε καλα να παρεις κι ενα πανερι. Κι εμενα να μου παρεις ενα IWC.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:13:17 μμ »
Να παρεις ενα μικρο πρακτικο αυτοκινητο κι αν ολα πανε καλα να παρεις κι ενα πανερι. Κι εμενα να μου παρεις ενα IWC.
Αν αλλαξει ενα γραμμα βολευεσαι?
Δηλαδη το Ι αν γινει Ο,εισαι ΟΚ?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:20:58 μμ »
Τι θα γινει τοτε; OWC; Τι ειναι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:24:13 μμ »
Για να λέμε την αληθεια,αυτο μου φτιάχνει τη διάθεση

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:24:16 μμ »
Τι θα γινει τοτε; OWC; Τι ειναι αυτο;
:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:25:56 μμ »
Τι θα γινει τοτε; OWC; Τι ειναι αυτο;

Ανασκεύασε άμεσα,θα πάθει η καρδιά του προέδρου
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:47:41 μμ »
Ποιου προεδρου; Εχετε παρει κατι ομαδικα σημερα; Δεν καταλαβαινω γρι.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 12, 2016, 07:58:18 μμ »
Ποιου προεδρου; Εχετε παρει κατι ομαδικα σημερα; Δεν καταλαβαινω γρι.
:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:00:35 μμ »
Ποιου προεδρου; Εχετε παρει κατι ομαδικα σημερα; Δεν καταλαβαινω γρι.

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:13:52 μμ »
Σπυρο
επισκευη αυτου η αγορα ενος φτηνου μεταχ. και ετσι μενουν λεφτα για το Πανερι.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:24:20 μμ »
Νίκο μου θα σε στενοχωρήσω, αλλα το συγκεκριμένο μαλλον μου τη χαλάει !!!  :dielaughing: :dielaughing:  :dielaughing:

Χαχαχαχ Σπύρο αλλοίμονο αν ειχαμε ολοι τα ίδια γούστα...

Παρε το καμπριο φίλε. Καλα τα ρολογια αλλα υπαρχει κ κατι αλλο περα απο αυτό. Το συναίσθημα...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:32:50 μμ »
Επίσης Σπύρο, τώρα που το καλοσκέφτομαι η κουβέντα δεν έχει και νόημα.
Οτι κοστίσει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο της Λίτσας ή αν κριθεί ολική απώλεια και μη επισκευασιμο λόγω κόστους ειναι λεφτά τα οποία θα τα πάρεις σαν αποζημίωση απο την ασφαλιστική.
Εγώ φυσικά με τέτοιο τρακάρισμα και με αποκλειστική υπαιτιότητα της οδηγού του ζημιογόνου οχήματος (και ειδικά με τον τρόπο και στον χρόνο που συνέβη), ήδη θα είχα ασκήσει αγωγή και θα ζητούσα στο μάξιμουμ, αυτά που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να ζητήσω σαν αποζημίωση (για θετική και αποθετική ζημιά) και θα την είχα επιδώσει ήδη για να τρέχουν οι τοκοι υπερημεριας, που καμία σχέση δεν έχουν με τον δίκαιοπρακτικο τόκο.
Απο την αποζημίωση θα έκανα ανάλογα επισκευή ή αντικατάσταση του αυτοκινήτου της Λίτσας με άλλο αντίστοιχο.
Οποτε δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δοθούν οποιαδήποτε αλλά έξτρα λεφτά για το αυτοκίνητο της Λίτσας (εκτός από αυτά που τελεσίδικα θα επιδικαστουν και θα αφορούν το τρακάρισμα).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 08:48:01 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:36:23 μμ »
Επίσης Σπύρο, τώρα που το καλοσκέφτομαι η κουβέντα δεν έχει και νόημα.
Οτι κοστίσει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο της Λίτσας ή αν κριθεί ολική απώλεια και μη επισκευασιμο λόγω κόστους ειναι λεφτά τα οποία θα τα πάρεις σαν αποζημίωση απο την ασφαλιστική.
Εγώ φυσικά με τέτοιο τρακάρισμα και με αποκλειστική υπαιτιότητα της οδηγού του ζημιογόνου οχήματος (και ειδικά με τον τρόπο και στον χρόνο που συνέβη), ήδη θα είχα ασκήσει αγωγή και θα ζητούσα στο μάξιμουμ, αυτά που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να ζητήσω σαν αποζημίωση (για θετική και αποθετική ζημιά) και θα την είχα επίδοση ήδη για να τρέχουν οι τοκοι υπερημεριας, που καμία σχέση δεν έχουν με τον δίκαιοπρακτικο τόκο.
Απο την αποζημίωση θα έκανα ανάλογα επισκευή ή αντικατάσταση του αυτοκινήτου της Λίτσας με άλλο αντίστοιχο.
Οποτε δεν υπάρχει κανένας απόλυτος λόγος να δοθούν οποιαδήποτε αλλά έξτρα λεφτά για το αυτοκίνητο της Λίτσας (εκτός από αυτά που τελεσίδικα θα επιδικαστουν και θα αφορούν το τρακάρισμα).
               
 :supz: :supz:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:45:52 μμ »
Σπύρο ότι θες να πάρεις στην γυναίκα σου σπαιντερ κάμπριο είναι το πρόβλημα... να το κοιτάξεις... Αν μου έλεγες ένα punto panda clio corsa yaris aygo 108 208 smart c1 c2 c3 etc που είναι οικονομικα σβέλτα πόλεως εύκολα στο πάρκινγκ πας κέντρο αν χρειαστεί δε σε νοιάζει που λέει ο λόγος για σήμα ασφάλεια να σου πω ναι γιατρέ μου να το κάνεις... τώρα θες ένα αμάξι δύσχρηστο γι'αυτό που προορίζεται και φυσικά σου κόβει και την αγορά που ξέρω ότι την θες πολύ!!

Σε αυτό έχω να πω θες γιατρό γιατρέ

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:46:39 μμ »
Επίσης Σπύρο, τώρα που το καλοσκέφτομαι η κουβέντα δεν έχει και νόημα.
Οτι κοστίσει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο της Λίτσας ή αν κριθεί ολική απώλεια και μη επισκευασιμο λόγω κόστους ειναι λεφτά τα οποία θα τα πάρεις σαν αποζημίωση απο την ασφαλιστική.
Εγώ φυσικά με τέτοιο τρακάρισμα και με αποκλειστική υπαιτιότητα της οδηγού του ζημιογόνου οχήματος (και ειδικά με τον τρόπο και στον χρόνο που συνέβη), ήδη θα είχα ασκήσει αγωγή και θα ζητούσα στο μάξιμουμ, αυτά που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να ζητήσω σαν αποζημίωση (για θετική και αποθετική ζημιά) και θα την είχα επιδώσει ήδη για να τρέχουν οι τοκοι υπερημεριας, που καμία σχέση δεν έχουν με τον δίκαιοπρακτικο τόκο.
Απο την αποζημίωση θα έκανα ανάλογα επισκευή ή αντικατάσταση του αυτοκινήτου της Λίτσας με άλλο αντίστοιχο.
Οποτε δεν υπάρχει κανένας απόλυτος λόγος να δοθούν οποιαδήποτε αλλά έξτρα λεφτά για το αυτοκίνητο της Λίτσας (εκτός από αυτά που τελεσίδικα θα επιδικαστουν και θα αφορούν το τρακάρισμα).
Μιλαμε ο ανθρωπος ζωγραφιζει.
 :) :) :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:48:34 μμ »
Και εγώ την spider θα πω Σπύρο.

Ρολόγια να γουστάρεις ευτυχώς έχεις και όχι ένα δύο.

Τέτοιο αυτοκίνητο όμως όχι.

Και να επισημάνω ότι από την εντύπωση που έχω αποκομισει, δεν είσαι άτομο που θα σκεφτείς να πουλήσεις σύντομα τέτοια Alfa οπότε και η κακή επένδυση σε αυτοκίνητο δεν θα πρέπει να σε απασχολεί τόσο.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:49:01 μμ »
Επίσης Σπύρο, τώρα που το καλοσκέφτομαι η κουβέντα δεν έχει και νόημα.
Οτι κοστίσει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο της Λίτσας ή αν κριθεί ολική απώλεια και μη επισκευασιμο λόγω κόστους ειναι λεφτά τα οποία θα τα πάρεις σαν αποζημίωση απο την ασφαλιστική.
Εγώ φυσικά με τέτοιο τρακάρισμα και με αποκλειστική υπαιτιότητα της οδηγού του ζημιογόνου οχήματος (και ειδικά με τον τρόπο και στον χρόνο που συνέβη), ήδη θα είχα ασκήσει αγωγή και θα ζητούσα στο μάξιμουμ, αυτά που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να ζητήσω σαν αποζημίωση (για θετική και αποθετική ζημιά) και θα την είχα επιδώσει ήδη για να τρέχουν οι τοκοι υπερημεριας, που καμία σχέση δεν έχουν με τον δίκαιοπρακτικο τόκο.
Απο την αποζημίωση θα έκανα ανάλογα επισκευή ή αντικατάσταση του αυτοκινήτου της Λίτσας με άλλο αντίστοιχο.
Οποτε δεν υπάρχει κανένας απόλυτος λόγος να δοθούν οποιαδήποτε αλλά έξτρα λεφτά για το αυτοκίνητο της Λίτσας (εκτός από αυτά που τελεσίδικα θα επιδικαστουν και θα αφορούν το τρακάρισμα).

Το ερώτημα Πανο ειναι, να βαλω στα λεφτά που θα μου δώσει η ασφαλιστική καμμια 10 κ ακομα και να πάρω την άλφα; Η με τα λεφτά αυτα να πάρω ενα αυτοκινητο παρόμοιας αξίας και να μη βαλω μια και να μου μείνουν για το πανερι.
Και βεβαια ανάλογα με την απόφαση ,να κινήσω τα νήματα για επισκευή η για καταστροφή.
Εκτος αν φτιαχτεί και πουληθεί αμέσως,αλλα ετσι μαλλον θα εχω χασούρα.

Απ οτι καταλαβαίνω λοιπον η δική σου γνωμη ειναι να ερθει μια η αλλη και να μείνουν τα χρηματα και,για,το πανερι.!! :laola:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 12, 2016, 08:55:54 μμ »
Εγω στο ειπα απο πιο νωρις.
Παρε στη Λιτσα καποιο μικρο αυτοκινητο να κανει την δουλεια της 'η αν συμφερει φτιαξε το Lancia και παρε και εσυ το Πανεραι.
Επειτα ζητα οτι αποζημιωση πρεπει βασει νομου να παρεις.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)