Αποστολέας Θέμα: Μεγαλη πτωση σε εξαγωγες και κερδη της ελβετικης ωρολοβιομηχανιας  (Αναγνώστηκε 22864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Και το νέο της ημέρας είναι τα μερίδια αγοράς των Ελβετών ....


https://www.instagram.com/p/B4eUvp5qb1-/?igshid=slc79f1ba5gy

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Και το νέο της ημέρας είναι τα μερίδια αγοράς των Ελβετών ....


https://www.instagram.com/p/B4eUvp5qb1-/?igshid=slc79f1ba5gy

Ωραίος, Κάπτεν. Το βάζω σε εικόνα για να φαίνεται.



Προσωπικά μου έκανε εντύπωση το "υψηλό" ποσοστό της Rado, ενώ περίμενα μεγαλύτερο για την Tissot.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Φίλε εμένα μου έκανα εντύπωση ....

Ότι η Cartier που την έχουμε εδώ στην Ελλάδα ως εταιρία που φτιάχνει κοσμήματα ..... στην πραγματικότητα έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς και στα ρολόγια ....!!!!

Βρίσκετε πολύ  επάνω από αλλες καταξιωμένες μεγαλες παραδοσιακές εταιρείες ωρολογοποιίας ....



Ιστορική ...... Τεράστια και Παρεξηγημένη εταιρία η Cartier  .....



Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Φίλε εμένα μου έκανα εντύπωση ....

Ότι η Cartier που την έχουμε εδώ στην Ελλάδα ως εταιρία που φτιάχνει κοσμήματα ..... στην πραγματικότητα έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς και στα ρολόγια ....!!!!

Βρίσκετε πολύ  επάνω από αλλες καταξιωμένες μεγαλες παραδοσιακές εταιρείες ωρολογοποιίας ....



Ιστορική ...... Τεράστια και Παρεξηγημένη εταιρία η Cartier  .....

Ωωωω ναι, τώρα το είδα. 4,9 %!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Φίλε εμένα μου έκανα εντύπωση ....

Ότι η Cartier που την έχουμε εδώ στην Ελλάδα ως εταιρία που φτιάχνει κοσμήματα ..... στην πραγματικότητα έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς και στα ρολόγια ....!!!!

Βρίσκετε πολύ  επάνω από αλλες καταξιωμένες μεγαλες παραδοσιακές εταιρείες ωρολογοποιίας ....



Ιστορική ...... Τεράστια και Παρεξηγημένη εταιρία η Cartier  .....
Δημήτρη χωρίς να θέλω να μειώσω την ιστορία της ή κάτι άλλο
αλλά εμμέσως απάντησες
οι μεγαλύτερες πωλήσεις της γίνονται ως κόσμημα ρολόι στον γυναικείο πληθυσμό

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Δημήτρη χωρίς να θέλω να μειώσω την ιστορία της ή κάτι άλλο αλλά εμμέσως απάντησες οι μεγαλύτερες πωλήσεις της γίνονται ως κόσμημα ρολόι στον γυναικείο πληθυσμό

Σωστός ο Δημήτρης!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Ωραίος, Κάπτεν. Το βάζω σε εικόνα για να φαίνεται.



Προσωπικά μου έκανε εντύπωση το "υψηλό" ποσοστό της Rado, ενώ περίμενα μεγαλύτερο για την Tissot.
Για την Rado να σου πω ότι λατρεύεται από τους Ινδούς όπως πχ η Ρόλεξ στον «Δυτικό» κόσμο και δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω καν τον πληθυσμό της Ινδίας.. δεν ήξερα την εταιρία μέχρι που έζησα Μέση Ανατολή που έχει άπειρους Ινδούς και όλα τα καταστήματα έχουν Rado και τα προμοτάρουν έντονα με καλές πωλήσεις.. προσωπικά δεν μου αρέσουν (ευγενικά το είπα )


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Και για να υπάρχει ένα μέτρο συγκρισης, τα αντίστοιχα αποτελεσματα απ'το 2017, 4 μονάδες πάνω η Ρόλεξ μέσα σε ένα χρόνο :)
Τεράστιο ποσοστό από μικρότερους παίχτες, περίπου το 1/5 της αγοράς για το 2018!


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Δημήτρη χωρίς να θέλω να μειώσω την ιστορία της ή κάτι άλλο
αλλά εμμέσως απάντησες
οι μεγαλύτερες πωλήσεις της γίνονται ως κόσμημα ρολόι στον γυναικείο πληθυσμό

εννοείτε Δημήτρη  :smt023... αλλά το συγκεκριμένο αναφέρεται σε ρολόγια ...!!!


για αυτό και το ανέφερα ... παρόλο που η εταιρεία ειναι γνωστή για τα κοσμήματα της ... στον χώρο της ωρολογοποιίας ειναι επίσης τεράστια και πάνω απο πολλές καταξιωμένες παραδοσιακές εταιρείες ...


και προς θεού ....... σιγά μην μειώσουμε εμείς εδώ μέσα  το μέγεθος της Καρτιέ .... :jg: :jg: :jg: :jg:

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Για την Rado να σου πω ότι λατρεύεται από τους Ινδούς όπως πχ η Ρόλεξ στον «Δυτικό» κόσμο και δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω καν τον πληθυσμό της Ινδίας.. δεν ήξερα την εταιρία μέχρι που έζησα Μέση Ανατολή που έχει άπειρους Ινδούς και όλα τα καταστήματα έχουν Rado και τα προμοτάρουν έντονα με καλές πωλήσεις.. προσωπικά δεν μου αρέσουν (ευγενικά το είπα )

Κάτι αντίστοιχο νομίζω πως συμβαίνει με τους Κινέζους και τα Longines. Ένα captain cook δε με χάλαγε πάντως, Eυθύμη!



Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Κάτι αντίστοιχο νομίζω πως συμβαίνει με τους Κινέζους και τα Longines. Ένα captain cook δε με χάλαγε πάντως, Eυθύμη!


Αυτό είναι ωραίο! Δυστυχώς εδώ βλέπω μπροστά μου κάτι τέτοια συνέχεια, δεν ξέρω τι βλέπουν σε αυτό το στυλ/κασα έκτρωμα



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
χαχαχα έτσι είναι η κουλτούρα τους, πολύτιμες πέτρες, χρυσός και υπερβολή! Βλέπε Bollywood.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
παιδιά είστε φάουλ με την Rado ...

πολύ παλιά εταιρία .... και τα ρολόγια της έχουν δικιά του σχεδίαση  τον δικό τους μοναδικό χαρακτήρα χωρίς να αντιγράφουν κανέναν ...

όταν έβγαζε η Rado κεραμικά ρολόγια πριν απο 30 χρονια η Rolex έβγαζε τσίγκους στεφάνες  και κούφια εντ λινγκ ....  :jg: :jg: :jg: :jg: :jg:


τα καινούργια κάπτεν Κουκ μου αρέσουν και εμένα ...



ΥΓ- Έπεσα λίγο έξω η Rado είναι η πρώτη εταιρία που έβγαλε κεραμικό ρολόι πριν από 57 χρόνια το 1962...... Επίσης είναι η πρώτη εταιρία που έβγαλε αρχεσ Του 1990 ρολόι και μπρασελέ εξολοκλήρου με κεραμικό υλικό ....


ΥΓ- εδώ εν πολύ ενδιαφέρον άρθρο με την ιστορική αναδρομή του Κεραμεικού ως υλικό στην ωρολογοποιία ..... αξίζει να του ρίξετε μια μάτια ....


https://www.timepiecechronicle.com/features/2017/9/18/a-history-of-ceramics-in-watchmaking
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2019, 07:04:22 μμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Δυνατο thred ωραιος ο Μητσαρας!! και ενδιαφερον αρθρα!! Να σαι καλα!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Φίλε εμένα μου έκανα εντύπωση ....

Ότι η Cartier που την έχουμε εδώ στην Ελλάδα ως εταιρία που φτιάχνει κοσμήματα ..... στην πραγματικότητα έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς και στα ρολόγια ....!!!!

Βρίσκετε πολύ  επάνω από αλλες καταξιωμένες μεγαλες παραδοσιακές εταιρείες ωρολογοποιίας ....



Ιστορική ...... Τεράστια και Παρεξηγημένη εταιρία η Cartier  .....
Πολυ σωσταα!! Παιδια η Καρτιε εχει τεραστιο σεβασμο ειδικα στην Ευρωπη... στη Γαλλια τον περασμενο Δεκεμβριο η κεμτρικη μπουτικ στο Παρισι ηταν τιγκαα καθε μερα!!

Γενικα μου εκαναν εντυπωση το 4.9 της Καρτιε που ομως το περιμενα... το χαμηλο ποσοστο της Τισσο... και της χαμιλτοβ προφανως απ οπου φαινεται πια οτι οι εταιρειες χαμηλου μπατζετ πιεζονται στην αγορα και θα εχουν προβλημα με τα σμαρτ γουοτς!

Η ραντο ειναι οπως ειπωθηκε παραδοσιακο ονομα στην Ινδια.. οπως και για τη λονζινς ειναι γνωστο οτι παει πολυ καλα στην Κινα.. λογω των μικρων μεγεθων κυριως...

Αλλα ενδιαφεροντα: η ΑΡ στο 4.0 με 4πλασια ποσοστα απο βασερον και πατεκ...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
This post contains 100% recycled electrons