Αποστολέας Θέμα: Ρολοι μεχρι 2000  (Αναγνώστηκε 15158 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 05:44:47 μμ »
Σωστός!  :up:
Πέρα από το ό,τι πρόκειται για IWC (εταιρείας αδιαμφισβήτητου κύρους), πρόκειται για diver με λευκό καντράν, που είναι και σπάνιο και πανέμορφο!

παιδια η επομενη αγορα ισως ειναι ι-βε-τσε !
προς το παρον θα κοιταξω κατι ακομα κλασσικοτερο !
αυτο ισως ειναι για καποιους απο εσας που εχετε ηδη καποια κλασσικα κομματια στη συλλογη σας.... ;)


φιλικα,Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος agelosSoul

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 424
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:21:46 μμ »
Αποψη μου παρε new tag ή breitling.Με την δευτερη να ειναι και cosc σε ολα τα κομματια της.Με λιγο ψαξιμο βρισκεις και superocean abyss 42mm με αυτα τα χρηματα που κατα την γνωμη μου ειναι πιο σωστη διασταση και all time classic.Το ειχα ψαξει πολυ οταν εκανα την δικη μου επιλογη πιο παλια.
Επισης μπορεις να πας σε ενα μαγαζι καποια στιγμη και βαλε διπλα ενα tag aquaracer 500 43mm σε ενα superocean 42mm.Φορεσε τα στο χερι σου δες διαφορες και πως σου καθονται.Στα ματια μου τοτε μου φανηκε ενα κλικ πιο ποιοτικο το breitling.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 07:06:19 πμ από agelosSoul »

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:07:37 μμ »
Mεχρι στιγμης μου εχουν σταλει αρκετα πιμι απο φιλους συμφορουμητες !Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια!
Λοιπον μεσα απο τις συζητησεις βγηκαν καποια πρωτα συμπερασματα:
α)tag heuer ρολογια προς το παρον δε με απασχολουν.
Αυτο γιατι μαλλον θα πιασω το ανωτερο οριο χρηματων οποτε θα κοιταξω προς breitling και omega μερια :)
β)πρωτος και δυνατος στοχος καταληγω να ειναι το moonwatch.Ενα ρολοι που παντα μου τρεχανε τα σαλια οταν το εβλεπα.Οποτε οποιος μπορει να βοηθησει ας στειλει πιμι.
γ)απο τα μηνυματα που μου σταλθηκαν ξεχωρισα ενα που αφορουσε το breitling old navitimer A13322.
Ακουω τις αποψεις σας..
δ)Αν παω σε καινουριο μαλλον θα ειναι καποιο breitling.
Colt automatic πχ..


Φιλικα,Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:14:57 μμ »
Mεχρι στιγμης μου εχουν σταλει αρκετα πιμι απο φιλους συμφορουμητες !Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια!
Λοιπον μεσα απο τις συζητησεις βγηκαν καποια πρωτα συμπερασματα:
α)tag heuer ρολογια προς το παρον δε με απασχολουν.
Αυτο γιατι μαλλον θα πιασω το ανωτερο οριο χρηματων οποτε θα κοιταξω προς breitling και omega μερια :)
β)πρωτος και δυνατος στοχος καταληγω να ειναι το moonwatch.Ενα ρολοι που παντα μου τρεχανε τα σαλια οταν το εβλεπα.Οποτε οποιος μπορει να βοηθησει ας στειλει πιμι.
γ)απο τα μηνυματα που μου σταλθηκαν ξεχωρισα ενα που αφορουσε το breitling old navitimer A13322.
Ακουω τις αποψεις σας..
δ)Αν παω σε καινουριο μαλλον θα ειναι καποιο breitling.
Colt automatic πχ..

Φιλικα,Χρηστος

Εάν δε σε "χαλάει" το κούρδισμα και εάν το ρολόϊ δε θα το φοράς στη θάλασσα, θεωρώ το moonwatch κορυφαία επιλογή.
Πολύ καλό μέγεθος, πολύ καλό "ζύγισμα", του βάζεις από ιμάντα μέχρι κροκό λουρί και το φοράς από τον καφέ μέχρι το μέγαρο μουσικής.
Και κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο ευανάγνωστος χρονογράφος που κυκλοφορεί.
Έχω το moonwatch και είχα και το NAVI. Πανέμορφο και το NAVI, με (πιθανά) προτερήματα την ύπαρξη ημερομηνίας και το ότι είναι αυτόματο.
Σε επίπεδο όμως ευκολίας ανάγνωσης της ώρας, δεν υπάρχει σχέση. Το moon είναι ο πιο "καθαρός" χρονογράφος...
Κάποιοι ίσως το θεωρούν βαρετό, εγώ το θεωρώ all time classic.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:17:32 μμ »

Εάν δε σε "χαλάει" το κούρδισμα και εάν το ρολόϊ δε θα το φοράς στη θάλασσα, θεωρώ το moonwatch κορυφαία επιλογή.
Πολύ καλό μέγεθος, πολύ καλό "ζύγισμα", του βάζεις από ιμάντα μέχρι κροκό λουρί και το φοράς από τον καφέ μέχρι το μέγαρο μουσικής.
Και κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο ευανάγνωστος χρονογράφος που κυκλοφορεί.
Έχω το moonwatch και είχα και το NAVI. Πανέμορφο και το NAVI, με (πιθανά) προτερήματα την ύπαρξη ημερομηνίας και το ότι είναι αυτόματο.
Σε επίπεδο όμως ευκολίας ανάγνωσης της ώρας, δεν υπάρχει σχέση. Το moon είναι ο πιο "καθαρός" χρονογράφος...
Κάποιοι ίσως το θεωρούν βαρετό, εγώ το θεωρώ all time classic.
+1000000000000000000000


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:21:19 μμ »
+1000000000000000000000


Sent from my iPad using Tapatalk

Τι είσαι ρε Χαρίλαε, η Κίνα είσαι και έχεις τόσα δισεκατομμύρια ψήφους;  :lol:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:28:29 μμ »
Τι είσαι ρε Χαρίλαε, η Κίνα είσαι και έχεις τόσα δισεκατομμύρια ψήφους;  :lol:

Σπύρο μετά την τοποθέτηση σου περί "βαρετού" για το moonwatch, περιμένω από εσένα ένα - 1.000.000.000.000 :lol:

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:29:19 μμ »

Τι είσαι ρε Χαρίλαε, η Κίνα είσαι και έχεις τόσα δισεκατομμύρια ψήφους;  :lol:
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Δεν είναι ψήφοι φίλε Σπύρο μέγεθος αποδοχής της προηγουμένως εκφραζόμενης άποψης!
Ως γνωστόν οι ψήφοι είναι σαν τις .......... κ...τρυπίδες: Μία ο καθένας!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:45:24 μμ »
 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:52:59 μμ »
Σπύρο μετά την τοποθέτηση σου περί "βαρετού" για το moonwatch, περιμένω από εσένα ένα - 1.000.000.000.000 :lol:
Υποκειμενική άποψη είπα Άγγελε και μάλιστα με σφοδρή πιθανότητα λάθους. ;)
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πάντως, θεωρώ λάθος να προτιμήσει κανείς το moon έναντι ενός ρολογιού όπως για παράδειγμα το ΙWC που προαναφέρθηκε, ιδίως αν πρόκειται να το φορέσει ένας νέος άνθρωπος.
Παρέλειψες να πεις ότι το moon δεν βρέχεται, με ό,τι αυτό σημαίνει για ένα πρώτο "καλό" ρολόι στις μέρες μας.
Όλοι όσοι το έχετε και το προτείνετε, έχετε και αρκετά ακόμα στη συλλογή.
Για πρώτο "καλό" όμως, αμφιβάλω αν θα το έπαιρνε κανείς...




Χαρίλαε, για τη "μοναδικότητα" του καθενός, δίκιο έχεις!  :up:

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 09:20:03 μμ »
Παρέλειψες να πεις ότι το moon δεν βρέχεται, με ό,τι αυτό σημαίνει για ένα πρώτο "καλό" ρολόι στις μέρες μας.

το έχω και το εκτιμώ πάρα πολύ το Moon.

σε αυτό όμως θα συμφωνήσω με το Σπύρο.


ένα συνολικά καλό ρολόι το οποίο μπορεί να είναι ένα και μοναδικό σε τιμή κάτω των 2κ, είναι κάποιο Ω Seamaster Chrono.
εγώ τουλάχιστον, κάτι τέτοιο θα αγόραζα αν ήθελα και χρονογράφο και καταδυτικό και με όριο τα 2κ.


αν σκέφτεσαι τη μεταπώληση Χρήστο σαν έστω πιθανό ενδεχόμενο, πάρε 2ο χέρι...
τη μεγάλη απαξίωση την δέχεται ο 1ος συνήθως.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:53:32 μμ »
Παράθεση
Παρέλειψες να πεις ότι το moon δεν βρέχεται, με ό,τι αυτό σημαίνει για ένα πρώτο "καλό" ρολόι στις μέρες μας.

Ρε Σπυρακο,ποιος από εμας βρεχει το καλο του ρολοι;ακομη κι αν είναι αδιαβροχο στα 3.000 μετρα.Ψυχασθενεια αγορι μου,με γαντια τα φοραμε,με πούπουλα τα χαιδευουμε,και τρεμουμε μηπως χαλασουν από το φλας όταν τα φωτογραφίζουμε. :) :)
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:32:11 μμ »

Ρε Σπυρακο,ποιος από εμας βρεχει το καλο του ρολοι;ακομη κι αν είναι αδιαβροχο στα 3.000 μετρα.Ψυχασθενεια αγορι μου,με γαντια τα φοραμε,με πούπουλα τα χαιδευουμε,και τρεμουμε μηπως χαλασουν από το φλας όταν τα φωτογραφίζουμε. :) :)

Νομίζω τα είπες όλα, ψυχοπάθειά .

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:34:43 μμ »
Ρε Σπυρακο,ποιος από εμας βρεχει το καλο του ρολοι;ακομη κι αν είναι αδιαβροχο στα 3.000 μετρα.Ψυχασθενεια αγορι μου,με γαντια τα φοραμε,με πούπουλα τα χαιδευουμε,και τρεμουμε μηπως χαλασουν από το φλας όταν τα φωτογραφίζουμε. :) :)

Τι? πέφτω απο τα σύννεφα ....δε Βουτάς το Πορτογάλο?
 :D :D :D
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:37:00 μμ »
Τι? πέφτω απο τα σύννεφα ....δε Βουτάς το Πορτογάλο?
 :D :D :D

με το κουτι του τον φοραω  ;D ;D ;D
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:41:32 μμ »
Ρε Σπυρακο,ποιος από εμας βρεχει το καλο του ρολοι;ακομη κι αν είναι αδιαβροχο στα 3.000 μετρα.Ψυχασθενεια αγορι μου,με γαντια τα φοραμε,με πούπουλα τα χαιδευουμε,και τρεμουμε μηπως χαλασουν από το φλας όταν τα φωτογραφίζουμε. :) :)

Έχεις ξεματιάσει ποτέ ρολόι, Δημήτρη; 

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:42:24 μμ »
Υποκειμενική άποψη είπα Άγγελε και μάλιστα με σφοδρή πιθανότητα λάθους. ;)
....
Παρέλειψες να πεις ότι το moon δεν βρέχεται, με ό,τι αυτό σημαίνει για ένα πρώτο "καλό" ρολόι στις μέρες μας.
...

Να βρε, πλάκα κάνω...
Αυτό το είπα πρώτο-πρώτο:

Εάν δε σε "χαλάει" το κούρδισμα και εάν το ρολόϊ δε θα το φοράς στη θάλασσα, θεωρώ το moonwatch κορυφαία επιλογή.

Ορισμένοι εξ' υμών δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν το "καλό" τους το ρολόϊ στη θάλασσα, ακόμα και εάν είναι για 6,000m.
Προτιμούν κάποιο φθηνότερο (π.χ SEIKO, G-shock κλπ.).

Επίσης για το κούρδισμα: το moonwatch δεν έχει (κατά τη γνώμη μου) το "ξεκούραστο" κούρδισμα που έχει το 000 (λόγω μεγάλης και βολικής κορώνας). Είναι λίγο πιο "σπαστικό".

Γι΄αυτό έθεσα αυτές τις δύο προϋποθέσεις. Εάν είναι ΟΚ με αυτά τα δύο, τότε εξακολουθώ να θεωρώ το moonwatch μία πολύ καλή επιλογή, επειδή θεωρώ ότι το moonwatch έχει το εξής καταπληκτικό: έχει πολύ ωραία παρουσία αλλά ελάχιστο "όγκο". Πράγμα που του επιτρέπει να φορεθεί από τα αλώνια, μέχρι τα σαλόνια.

Και το 000 το υπεραγαπάω, αλλά δεν έχει την ευκολία του moonwatch για "σινιέ" ντύσιμο. Και ειδικά για τον Χρήστο είναι και σε άλλο budget.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:46:25 μμ »
Ρε Σπυρακο,ποιος από εμας βρεχει το καλο του ρολοι;ακομη κι αν είναι αδιαβροχο στα 3.000 μετρα.Ψυχασθενεια αγορι μου,με γαντια τα φοραμε,με πούπουλα τα χαιδευουμε,και τρεμουμε μηπως χαλασουν από το φλας όταν τα φωτογραφίζουμε. :) :)

Εγώ :lol:
Και το 000 και το ΒΒ και το ROLEX EXPLORER (όταν το είχα) και το 048 και το Legend Diver και όποιο άλλο μπορεί να μη θυμάμαι τώρα.
Οτιδήποτε είναι αδιάβροχο πάνω από 100m και έχει βιδωτή κορώνα (ή ασφαλίζει τύπου 000) από εμένα φοριέται παντού. Από την παραλία μέχρι το Μέγαρο.
Το moonwatch και το Naviimer την είχαν γλυτώσει, λόγω ελάχιστης υδατοστεγανότητας.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:52:47 μμ »
Εγώ :lol:
Και το 000 και το ΒΒ και το ROLEX EXPLORER (όταν το είχα) και το 048 και το Legend Diver και όποιο άλλο μπορεί να μη θυμάμαι τώρα.
Οτιδήποτε είναι αδιάβροχο πάνω από 100m και έχει βιδωτή κορώνα (ή ασφαλίζει τύπου 000) από εμένα φοριέται παντού. Από την παραλία μέχρι το Μέγαρο.
Το moonwatch και το Naviimer την είχαν γλυτώσει, λόγω ελάχιστης υδατοστεγανότητας.

Η αληθεια είναι ότι κι εγω τα εχω βουτηξει όλα,στην πιο βαθεια θυριδα της τραπεζας.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι μεχρι 2000
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:53:41 μμ »
Έχεις ξεματιάσει ποτέ ρολόι, Δημήτρη;

Αυτό είναι το επομενο σταδιο;;;;;;;;
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.