Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ROLEX NA ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ?!...  (Αναγνώστηκε 56505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Παντως πρεπει να αναγνωριστει οτι για καποιον που ξερει απο ρολογια θελει τολμη να φοραει ρολεξ, οταν ολοι θα τον κοιτουν με μισο ματι εξαιτιας της φερομενης «επιδειξης» του στατους του.

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Ένα χονδρικό παράδειγμα.
Έστω ένας άνθρωπος αγοράζει ένα ρολόι της χρηματικής αξίας ενός Rolex ανά 5χρόνια.
Ξεκινάει μετά τα 20 με το 1ο καλό ρολόι και στα 25 παίρνει το 2ο. = Σύνολο 1 Tag και 1 Omega ή ένα Breitling σε εκείνη την ηλικία. Είναι πιο συναρπαστικά ρολόγια όταν είσαι τόσο χρόνων.
Δεν συγκρίνεται καν στα μάτια ενός 25άρι ένα Chronospace ( έβαλα quartz επίτηδες για να τονίσω το χάσμα ) με ένα DJ ( ο ΚΟSTAS δεν είναι ο κανόνας ) οι υπόλοιποι 25άρηδες θα δώσουν το DJ στο μπαμπά και θα πάνε να πάρουν ένα Carrera,PO etc.
Μετά αρχίζει 30+ εως το τέλος της ζωής  ας πούμε στα 75. Δηλαδή 45χρόνια που σε εκφράζει παραπάνω το Rolex μιας και αλλάζουν οι κύκλοι τα ρούχα και το σώμα γενικότερα. 1 Rolex ανά 5 χρόνια= 9 Rolex άντε να πάρεις και 1 Ζenith και 1Pam
πάλι έχεις περιθώριο για 7 Rolex.
Άρα στο ηλικιακό σύνολο η Rolex καλύπτει 30+εως σύνταξη=ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΛΑΤΕΣ
( απλά ηλικίες έπιασα, άμα πούμε και πόσοι άνθρωποι είναι συντηρητικοί vs εκκεντρικοί ) τότε η Rolex πιάνει ακόμη μεγαλύτερο % πίτας.
Aυτά ήταν τα πολύ απλά μαθηματικά γιατί πουλάει όσο όλες οι άλλες μαζί.

τελικα τα αρνητικα της ποια ειναι?
Είναι βαρετά. Ένα μαύρο Sub είναι σαν τη μαύρη  ζακέτα μου τη GΑΝΤ.
Έχει πολύ καλό μαλλί, δεν  θα φύγει ποτέ από τη μόδα βγάζει τα λεφτά της άσχετα αν τη χρυσοπλήρωσα ( σε σχέση με άλλες μαύρες ζακέτες ) δεν χαλάει, τη φοράω όλες τις ώρες με τα πάντα από πουκάμισο μέχρι T-shirt, αλλά από την άλλη δεν έχει έρθει κανείς να μου πει ποτέ "ωραία ζακέτα" γιατί δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.
Έτσι δεν καταλαβαίνω και αυτούς που λένε ωραίο το Sub ( οκ άσχημο δεν είναι, αλλά δεν έχει και κάτι που να σε κάνει να το κοιτάς και να λες ότι είναι εξαιρετικής ομορφιάς, φανταστικό!!! ) σιγά το σχέδιο. Απλά είναι σιγουράκι και ασφαλής επιλογή.
Μέχρι εκεί.
Απλά τη συγκεκριμένη δουλεία της σιγουριάς και της ασφάλειας η Rolex την έχει κάνει επιστήμη.
Είναι τέλεια σε αυτόν τον τομέα. Η ΠΡΩΤΗ. Δεν υπάρχει κάποιος που να το κάνει καλύτερα. Αυτό δεν είναι μικρή υπόθεση.
Δεν μπορείς να κάνεις λάθος με Rolex, με τα άλλα μπορείς.
Πχ.να βάλεις Navitimer με φόρμες, πολύ κακή επιλογή ενώ ένα Sub ή DJ steel? ANETA.

Στο άλλο σημείο που θεωρώ ότι η Rolex ξεχωρίζει από τις άλλες είναι ότι δεν υπάρχει "το Rolex του φτωχού".
Yπάρχει το Omega του φτωχού ( Seamaster Quartz ) το Breitling του φτωχού ( Colt ) που δεν τα αποδέχονται
oύτε οι Ωάκιδες ούτε οι Βκιδες.
Ε οι Rolexάκιδες δεν έχουν τέτοιο θέμα. Πήρες Rolex? Ε έχεις Rolex. ΤΕΛΟΣ.

P.S. : Φτου σου gerogian, νόμιζα πως είχα ξεμπερδέψει με το Jamesbondιλίκη όταν πήρα το Seamaster 300Μ DIE ANOTHER DAY, το μαύρο δηλαδή, στο GoldenEye φορούσε μπλε.
Με έκανες να βλέπω PO στον ύπνο μου, πάνω που νομιζα ότι το είχα ξεπεράσει το PO σαν επιλογή και ήμουν έτοιμος για moonwatch ;D  ;D  ;D
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παντως πρεπει να αναγνωριστει οτι για καποιον που ξερει απο ρολογια θελει τολμη να φοραει ρολεξ, οταν ολοι θα τον κοιτουν με μισο ματι εξαιτιας της φερομενης «επιδειξης» του στατους του.

Αν φορεσεις ενα παλιο Rolex,πολλοι λιγοι θα το καταλαβουν...

Αποσυνδεδεμένος panagiotis4te

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Αν φορεσεις ενα παλιο Rolex,πολλοι λιγοι θα το καταλαβουν...

Δεν νομίζω λόγω κορώνας...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ok ,αλλα εδω ειπες:

Φυσικά και μπορεί να μην αξίζει, μπορεί να μην αξίζει και καθόλου. [

    Η Rolex είναι εξαιρετική εταιρεία με σημαντική ιστορία στο χώρο, όμως η θέση της στην αγορά είναι αναντίστοιχη με την πραγματική της αξία.


φανταζομαι οτι εαν κατι  ισχυει ,θα επρεπε να μας πεις με επιχειρηματα το γιατι!

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Kαι αυτο σημαινει οτι το προ'ι'ον δεν ειναι καλο ή οτι δεν αξιζει τα χρηματα του?!...
Τι ειναι το καλυτερο για σενα σε αυτα τα χρηματα και τοτε γιατι το πηρες?!
Aπλά γιατί μου αρεσεί παραπάνω από το καλύτερο.
Το ρολόι δεν είναι τρακτέρ να θέλω να μην χαλάει, να καιει όσο λιγότερο γίνεται να οργώνει το χωράφι χωρις service και να μην
με νοιάζει η εμφάνιση.
Άμα μαρέσει ένα Monaco παραπάνω από ένα DJ είναι δεν είναι το κάλύτερο θα το αγοράσω.
Για μένα το ρολόι είναι μέρος της γκαρνταρόμπας, δεν είναι ούτε περιουσία ούτε βιοποριστικό εργαλείο.
Ούτε συλλέγω για να έχω κέρδος στο μέλλον και να κάνω εμπόριο.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Καλύτερο από το 112 στα 4.000? Καμμιά εκατοστή ρολόγια :D  Το πήρα γιατί μου αρέσει το σχέδιο!!!

Moνο επειδη σου αρεσει το σχεδιο?!...   :D
Και γιατι δεν πηρες τοτε το ιδιο σε homage?!

Μα ξεχωρίζει γιατί πουλάει όσο όλες οι άλλες μαζί!!! Και πουλάει όσο όλες οι άλλες μαζί επειδή την παιρνει ο καθε μικρομεσαίος για να φανεί μεγαλομεσαίος ;) :D

Η έρμη η Seiko που πουλάει επίσης τεράστιο αριθμό δεν ξεχωρίζει. Γιατί? Γιατί δεν είναι status symbol, είναι καλή αγορά, έξυπνη αγορά, αλλά για τη φτωχολογιά :)

Και γιατι ειναι status symbol?! Αυτο πως προεκυψε? Μονον απο ολους τους μικρομεσαιους, ή και απο το ποιον του προ'ι'οντος και ολα οσα στην αρχη του νηματος αναφερθηκαν?!...  :D
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Και γιατι ειναι status symbol?! Αυτο πως προεκυψε? Μονον απο ολους τους μικρομεσαιους, ή και απο το ποιον του προ'ι'οντος και ολα οσα στην αρχη του νηματος αναφερθηκαν?!...  :D
Έχει απαντηθεί το ερώτημα.
Για τον ίδιο λόγο που είναι status symbol και η TagHeuer μέσω της διαφήμης στην F1 επί εποχών M.Schumacher
στα ρολόγια πτυχίου και αρραβώνα.
Ε, το ρολόι της 1ης αύξησης, της 1ης προαγωγής, του εφάπαξ είναι αντίστοιχα το Rolex.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Άρη δεν κατάλαβα το τελευταίο σου ποστ.

Για όλους τους παραπάνω λόγους που αναφέρατε, αγοράζει Rolex ο γνώστης.

Συνεπως, ολα οσα παραπανω διατυπωθηκαν  +  αυτα που αναφερεις παρακατω


Τίποτε από τα αναμφισβήτητα θετικά της Rolex δεν γνωρίζει το 99% των αγοραστών της εταιρείας. Oύτε  την ιστορία της, ούτε τις καινοτομίες της, ούτε την κάθετη παραγωγή της, ούτε τίποτε απ'αυτά. Για όλους αυτούς ένα μόνο μετράει, το status symbol. Πράγμα που πέτυχε η εταιρεία με την εξαιρετική διαφήμιση-προώθηση ;)

δικαιολογουν απολυτα τη θεση της Rolex στο χωρο της ωρολογοποι'ι'ας!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Έχει απαντηθεί το ερώτημα.
Για τον ίδιο λόγο που είναι status symbol και η TagHeuer μέσω της διαφήμης στην F1 επί εποχών M.Schumacher
στα ρολόγια πτυχίου και αρραβώνα.
Ε, το ρολόι της 1ης αύξησης, της 1ης προαγωγής, του εφάπαξ είναι αντίστοιχα το Rolex.

Kαι αυτο σημαινει οτι το προ'ι'ον δεν ειναι καλο ή οτι αδικως κατεχει τη θεση που εχει στην ωρολογοποι'ι'α?!... 
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω επιχειρηματα τυπου τα φοραει ο  καθε μικρομεσαιος για να πουλησει μουρη..αυτο τι σημαινει οτι δεν αξιζει η ρολεξ..?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Moνο επειδη σου αρεσει το σχεδιο?!...   :D
Και γιατι δεν πηρες τοτε το ιδιο σε homage?!

Μα είναι ερώτηση αυτή? Γιατί ήθελα το αυθεντικό!!!

Και γιατι ειναι status symbol?! Αυτο πως προεκυψε? Μονον απο ολους τους μικρομεσαιους, ή και απο το ποιον του προ'ι'οντος και ολα οσα στην αρχη του νηματος αναφερθηκαν?!...  :D


Μα και σ'αυτό απάντησα...προέκυψε πέραν όλων των άλλων(που δεν είναι αποκλειστικότητα της Rolex) κυρίως από την πανέξυπνη πολιτική της εταιρείας στον τομέα της προώθησης!!!




Θέτω το εξής απλό ερώτημα και παρακαλώ απαντήστε όσοι θέλετε...

Η Rolex πουλάει περισσότερο απ'όλες τις άλλες ελβετικές εταιρείες μαζί. Είναι η προσφορά-ιστορία-αξία της σημαντικότερη απ'όλες τις υπόλοιπες ελβετικές εταιρείες μαζί?

ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ

Σας ρούπωσα χεχε


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω επιχειρηματα τυπου τα φοραει ο  καθε μικρομεσαιος για να πουλησει μουρη..αυτο τι σημαινει οτι δεν αξιζει η ρολεξ..?


ελα ντε!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω επιχειρηματα τυπου τα φοραει ο  καθε μικρομεσαιος για να πουλησει μουρη..αυτο τι σημαινει οτι δεν αξιζει η ρολεξ..?

Είπε κανείς κάτι τέτοιο? Εγώ πάντως όχι ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Aπλά γιατί μου αρεσεί παραπάνω από το καλύτερο.
Το ρολόι δεν είναι τρακτέρ να θέλω να μην χαλάει, να καιει όσο λιγότερο γίνεται να οργώνει το χωράφι χωρις service και να μην
με νοιάζει η εμφάνιση.
Άμα μαρέσει ένα Monaco παραπάνω από ένα DJ είναι δεν είναι το κάλύτερο θα το αγοράσω.
Για μένα το ρολόι είναι μέρος της γκαρνταρόμπας, δεν είναι ούτε περιουσία ούτε βιοποριστικό εργαλείο.
Ούτε συλλέγω για να έχω κέρδος στο μέλλον και να κάνω εμπόριο.

Συμφωνοι, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Αλλο ομως ειναι εδω το ερωτημα?!...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ok ,αλλα εδω ειπες:

Φυσικά και μπορεί να μην αξίζει, μπορεί να μην αξίζει και καθόλου. [

    Η Rolex είναι εξαιρετική εταιρεία με σημαντική ιστορία στο χώρο, όμως η θέση της στην αγορά είναι αναντίστοιχη με την πραγματική της αξία.


φανταζομαι οτι εαν κατι  ισχυει ,θα επρεπε να μας πεις με επιχειρηματα το γιατι!

στο παραθετω για 3η φορα....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Παράθεσέ το και 3 και 13 και 103...έχω απαντήσει!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παράθεσέ το και 3 και 13 και 103...έχω απαντήσει!!!

Γιατι δεν αξιζει η Rolex?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ

Θέτω το εξής απλό ερώτημα και παρακαλώ απαντήστε όσοι θέλετε...

Η Rolex πουλάει περισσότερο απ'όλες τις άλλες ελβετικές εταιρείες μαζί. Είναι η προσφορά-ιστορία-αξία της σημαντικότερη απ'όλες τις υπόλοιπες ελβετικές εταιρείες μαζί?



Περιμένω...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης