Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 821582 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BIG PILOT

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #600 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 04:03:01 μμ »
>:( >:(,οχι ρε φιλαρακι,θα το δωσω το ρολοι και θα παρω κομπολοι το εκανες.
ας σε συγχωρησει ο Θεος.


και μην το παρεις σοβαρα.
δεν εχεις και αδικο.απλα το συγκεκριμενο παραηταν μεγαλο στο καρπο μου.οσο αφορα σαν ρολοι,σαν μηχανισμοι δεν το συζηταω....δεν συγκρινονται.η μερα με τη νυχτα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #601 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:20:28 μμ »
IWC Galapagos

IWC auspices of Darwin Foundation
This watch from Schaffhausen watch the evolution of the laboratory, at the same time an important message: oceans of “Galapagos Islands” time watch not only a symbol of professional divers watch this exquisite series of modifications and also on behalf of a The new conservation plan in cooperation declaration by Schaffhausen des Nations table with a common set Darwin Foundation. The World Heritage-listed Galapagos Islands is a British naturalist Charles Darwin for the most important research field is located, IWC million commitment from the country table in 2009, that is, the two-hundredth anniversary since the birth of Darwin, to the Foundation to make substantial contributions . At the same time, divers watch series under constant R & D results – oceans of “Galapagos Islands” time watch – just to become the co-operation plan attractive, practical and symbolic sense of the midst of movement: Black Just as the formation by undersea volcanic islands of lava, volcanic islands like white clouds above the circulation. Surrounded by a large turtle??meticulous relief is “Tribute to the Charles Darwin Foundation – Galapagos Islands” (to the Charles Darwin Foundation – Galapagos Islands to pay tribute to) the words, on behalf of Charles Darwin Foundation and the Galapagos Islands........
http://www.watchesbokee.com/iwc-galapagos-islands-chronograph.html






« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2009, 08:41:49 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #602 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:53:58 μμ »






Αποσυνδεδεμένος ysv

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #603 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:35:49 μμ »
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τις απόψεις σας για ένα θέμα που άπτεται της IWC συγκεκριμένα, και γενικότερα της αισθητικής. και εξηγούμαι:

IWC Spitfire Mark XVI

ποιά η άποψή σας? (αισθητικά, ως μηχανισμός, κατασκευή... κροκό..κλπ)

Το δεύτερο ζήτημα, αυτό της αισθητικής γενικότερα έχει να κάνει με το ασημί καντράν. Τι θέλω να πώ:
πώς είναι η συμβίωση με ένα ρολόι με ασημί καντράν? είναι κουραστικό? αντανακλά πολύ το φώς κ τον ήλιο? προφανώς δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που έχεις 10 ρολόγια κ το φοράς μία φορά το μήνα. Αναφέρομαι σε μία σχετικά συχνή, ως και καθημερινή συμβίωση. ενδείκνυται ?

προσωπικά μου αρέσει και βρήκα μια φωτογραφία στο νετ με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια που παραθέτω, ώστε να έχω και τα δικά σας σχόλια








Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #604 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:46:32 μμ »
ο καταλληλότερος όλων(αν και ψιλοπικραμένος το μέλος ASTRON),ο οποίος έχει το αντίστοιχο ρολοι σε χρονογραφο από την σειρά σπιτφαιρ,με τό ίδιο όμως χρώμα καντράν ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #605 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:51:36 μμ »
....κροκο λουράκι πολύ καλό!
μηχανισμός απλός,αρκετά φινιρισμένος,αξιόπιστος κλασσική συνταγή ETA 2892 A2 based με τις περιποιήσεις της IWC.
κασα,ωραία βουρτσαρισμένο ατσάλι,σχετικά μικρή για τα σημερινά δεδομένα(39mm νομίζω πως είναι).
καλό ποιοτικό ρολοι....ΟΧΙ όμως κλασσικό pilot-IWC!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ysv

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #606 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:48:32 μμ »

Είναι λίγο 'παρεξηγημένα' τα Spitfire ή είναι η εντύπωσή μου?
ΟΚ δεν είναι το κλασσικό Pilot - IWC, αλλά μήπως έχει να κάνει και το ασημί καντράν? το μαύρο νομίζω το συνηθίζει κανείς πιο εύκολα απ'ολα τα χρώματα, ενώ το άσπρο είναι επίσης πολύ 'ανεκτό' στο μάτι. το ασημί όμως?? εντάξει δεν είναι τίποτα κόκκινο, κίτρινο, πορτοκάλι κλπ που βλέπεις σε σπορ ρολόγια. άλλωστε είναι άλλος ο τύπος του. Το ασημί βρίσκεται κάπου στο ενδιάμεσο (γκρι στην ουσία, άσπρο κ μαύρο δηλαδή  ;D). ίσως αυτή να είναι και η διαφορετικότητά του, η ταυτότητά του.
Πάντως προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ η γραμματοσειρά (η αριθμοσειρά καλύτερα?) του Sptifrire από του απλού Pilot, την οποία θεωρώ πιο απλή και κοινή, κάνοντας το να μοιάζει κατά την άποψή μου πιο 'φθηνό'. Από την άλλη, τα άλλα ρολόγια της σειράς Pilot με το μαύρο καντράν, π.χ ο χρονογράφος έχουν τα complications και η πιο απλή γραμματοσειρά ταιριάζει πιο πολύ καθώς δεν τα επιφορτώνει.

εσείς τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #607 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:14:40 πμ »
Σαν κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου (XV) με μαύρο καντράν, δε θα στο πρότεινα για καθημερινό ρολόι...εκτός αν φοράς κάθε μέρα κοστούμι στη δουλειά σου.

Είναι ένα κλασσικό dress watch, κομψό, πανέμορφο, λεπτοκαμωμένο, με καλής ποιότητας λουράκι από τη μαμά IWC...αλλά όχι για κάθε μέρα!

Από αντοχή δεν μπορώ να σου πω, γιατί δεν το έχω πολυφορέσει ούτε ταλαιπωρήσει. Το ότι είναι πανέμορφο στο είπα?? :)

Αποσυνδεδεμένος ASTRON

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #608 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 05:38:30 πμ »
Γεια σας και παλι.
Ειχα το MARK XVI μεχρι πριν απο 15 ημερες και το εδωσα λογο του μικρου μεγεθους του 39mm και πηρα το ιδιο στο chrono
για να εχω περισσοτερο sport εμφανιση και 42 mm.
Λοιπον τα ρολογια της σειρας ειναι το κατι αλλο.
Η καθαροτητα και η δουλεια που εχουν τα αναγλυφα καντραν ειναι καταπληκτικη . Ειναι απιστευτα φωτεινα χωρις να γυαλιζουν .
Τι να πω......Γουστα ειναι αυτα !
Τωρα  ως μηχανισμος χμμμμ........Με το MARK XVI κανενα προβλημα στον 1,5 χρονο που το ειχα.
Με το chrono τα εσπασα τα μουτρα μου. Ακομα δεν το πηρα και παει πισω για ρυθμιση. Η αλλαγη day- date με διαφορα 12 ωρων.
Μεγαλη πικρα απο την IWC.

Υ.Γ.
Γιατι δεν μπορω να επισυναψω φωτογραφιες ?
32KB και λεει γεματος φακελος

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #609 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 08:43:51 πμ »
Καλημερα.......

Γιατι λες aerialoffthelip πως το ΜκΧV δεν κανει για καθε μερα? Και εγω το εχω και για καθημερινο ρολοι ειναι μια χαρα...

Οσον αφορα την σειρα Spitfire προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου.

φιλικα

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #610 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 01:41:38 μμ »
Καλημερα.......

Γιατι λες aerialoffthelip πως το ΜκΧV δεν κανει για καθε μερα? Και εγω το εχω και για καθημερινο ρολοι ειναι μια χαρα...

Οσον αφορα την σειρα Spitfire προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου.

φιλικα

ελιο

Αγαπητέ ελιο,

...σε καμία περίπτωση για λόγους ανθεκτικότητας ή κάτι τέτοιο... απλά δεν ταιριάζει στο καθημερινό μου στυλ/εμφάνιση/ύφος. Για μια πιο ιδιαίτερη βραδιά είναι τέλειο...για κάθε μέρα, υπάρχει το pilot chrono :D


Αποσυνδεδεμένος ASTRON

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #611 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 07:21:32 μμ »
Να και μια φωτογραφια του "χαλασμενου¨" τωρα που εμαθα.

http://img101.imageshack.us/img101/1521/pilotk.jpg

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #612 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 02:00:19 πμ »
To ασημί καντράν είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση. Εξάλου δεν είναι γυαλισμένο για να έχεις προβλήματα αντανακλάσεων. Μόνο σε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού δεν υπάρχει καλή αντίθεση καντράν με δείκτες, αν κι αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αν σου αρέσει το ρολόι.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ASTRON

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #613 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 06:05:47 μμ »
Να και μια φωτογραφια απο το mark xvi που εδωσα.

http://img40.imageshack.us/img40/2518/iwcmarkxvix.jpg

Αποσυνδεδεμένος AGE

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #614 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:55:07 μμ »

Αποσυνδεδεμένος manosb

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #615 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:19:55 πμ »
Φιλε warover,
διάβασα σε παλαιότερο post σε αυτο το topic οτι γνωρίζεις κατάστημα στην Κρήτη που κανει εκπτώσεις έως και 30% στο Ηράκλειο. Αν μπορείς στείλε μου σε pm το κατάστημα καθώς σκέφτομαι σοβαρα να γινω και γω μελος της παρέας σας αφου με εχει πιασει και μενα iwc-mania.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #616 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 07:48:37 πμ »
Αγαπητοί φίλοι αν γνωρίζει και μπορεί κάποιος να μου πει σε τι τιμή θα μπορούσα να βρω το
http://www.gemnation.com/watches/IWC-Aquatimer-IW323101-7001.html
ας μου στείλει ενα pm

Ευχαριστώ
i hear the roar of a big machine

Αποσυνδεδεμένος nick32

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #617 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:20:30 πμ »
Καπλησπέρα παιδιά ,

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ...

Ξέρετε ποιό είναι αυτό?? Ψάχνω να το βρω αλλά τίποτα!!!



Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #618 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 09:39:04 πμ »
........πρόκειται για μια "περιποιημένη" αλλά και ταυτόχρονα κακόγουστη αντιγραφή....κοινώς banana Republic....ή αλλιώς ελληνικότατα:Μαιμού ρολόι!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nick32

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #619 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 01:20:17 μμ »
Σοβαρά?? Είναι σίγουρο αυτό???

Και πως μπορούμε να το σιγουρέψουμε?


Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου.