Αποστολέας Θέμα: ''ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ WAKMANN & ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ''  (Αναγνώστηκε 116037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Αναμενω σημερα αργα το βραδυ ή καποια στιγμη μεχρι αυριο mail του (αυτη τη στιγμη ακομη ταξιδευει), το οποιο θα αναφερεται σε ολα (project-εκδηλωση-εντυπωσεις απο την πρωτη του επισκεψη στην Ελλαδα), το οποιο μολις λαβω με παρακαλεσε να σας κοινοποιησω.

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Για τα λουράκια έχω επίσης συγχυστεί. Δεν θα πάρουμε όλοι με signed μπούκλα...;

Οσοι δεν παρελαβαν χθες, θα παρουν ο,τι ακριβως συμφωνηθηκε βασει παραγγελιας (!)
Για να μη γινεται συγχυση, οσοι παρελαβαν χθες ηδη γνωριζουν για τα λουρακια...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

jim teo

  • Επισκέπτης
Άρη,μπορείς να αναρτήσεις το mail του Torsten για να του υπενθυμίσουμε τί κουσούρι είχε το κάθε ρολόϊ;
Δε μπορώ να το βρω.Απ' ότι βλέπω,έχω μόνο του Boris.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
''ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ WAKMANN & ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ''
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 17, 2013, 09:54:28 μμ »
Εγώ μόλις έστειλα του Μπόρις.
Μάριος

jim teo

  • Επισκέπτης


Πολύ καλή επιλογή η αναγραφή της εταιρείας στο καντράν.Το γεμίζει και δείχνει πολύ όμορφο.Θα μου άρεσε πολύ κάτι τέτοιο και στο δικό μου.
Απ' ότι βλέπω όμως,ούτε ο Ηλίας γλίτωσε απο την επιδημία των κουτσουρεμένων δεικτών.

jim teo

  • Επισκέπτης
Εγώ μόλις έστειλα του Μπόρις.
Δε θέλω πάλι διαμεσολαβητές.Θέλω να μιλάω απευθείας με το Γερμανό.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Δε θέλω πάλι διαμεσολαβητές.Θέλω να μιλάω απευθείας με το Γερμανό.

 :smt023

Άρη,μπορείς να αναρτήσεις το mail του Torsten για να του υπενθυμίσουμε τί κουσούρι είχε το κάθε ρολόϊ;
Δε μπορώ να το βρω.Απ' ότι βλέπω,έχω μόνο του Boris.

info@torsten-nagengast.de
torsten@timekeeper.de

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
   Τα ρολόγια ήταν ποιοτικότατα και πραγματικά υπεράνω των προσδοκιών. Τα μικροπροβληματάκια που ήταν αποτέλεσμα της βιασύνης ώστε να μην υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση, δεν τα θεωρώ τέτοια ώστε να χαλαστεί κάποιος, τη στιγμή που ο Γερμανός θα τα αποκαταστήσει άμεσα. Ο οποίος Γερμανός είναι ένας πολύ ωραίος τύπος και μας τίμησε με την παρουσία του, κάτι που το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό. Τα δε μοντέλα της εταιρείας που έφερε μαζί του και τα περιεργαστήκαμε από κοντά, ήταν πραγματικά αριστουργήματα!!!
   Καλοφόρετα τα ρολόγια με υγεία σε όλους τους φίλους!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Κι εγώ έστειλα στον Γερμανό!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος ITS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Καταρχήν μπράβο στον Jimteo για τον χώρο αλλα κ στον Αρη για όλη την προσπάθεια του προτζεκ απο αρχή μέχρι τέλους.
Απο ότι διαβάζω αλλα κ βίωσα υπήρχαν κάποια προβληματακια που όμως ο Γερμανός αναγνώρισε κ ειναι εδώ για να υποστηρίξει κ την επόμενη μέρα της πώλησης.
Βέβαια να πω πως δεν θα ήταν κακό στο πλαίσιο του να τα αποφύγει κ να δείξει έναν ακομη πιο άριστο επαγγελματισμό τουλάχιστον να μας ενημέρωνε περί αυτών κ ίσως να καθυστερούσε λίγο την άφιξη του κ άρα κ την παράδοση των ρολογιων. Αυτά τα λέω για κάποιους φίλους που ίσως να αισθάνονται έτσι, γιατί για να ειμαι ειλικρινής εγω προτίμησα που ήρθε έστω κ με μικρό προβλήματα στη τσάντα του. Εδώ άλλωστε ειναι κ το σημείο που περνουν θέση οι λέξεις εγγύηση κ υποστηριξη. Να λοιπόν ο άνθρωπος που ότι στραβό κ αν βρήκαμε-βρούμε ειναι εδω δεκτικος να βοηθήσει κ μάλιστα με κερασμενα τα μεταφορικά.
Πάμε τώρα στη δική περίπτωση: Εγω λοιπόν φίλοι ήμουν στους 3 που επιλέξαμε αυτόματο κ ο μόνος που διάλεξε ΕΤΑ-2893.. Οπως όλοι έτσι κ εγω περίμενα το ρολόι να ειναι σχεδιαστικά  όπως ακριβώς είχαμε πει δει κ αναλύσει... Βλέπω λοιπόν το δικό κ ειναι κάτι εντελώς διαφορετικό απο αυτο που περίμενα... Το λογότυπο αλλού, το καντραν δεν ειναι sandwich, δείκτης για την ωρα gmt χρώματος κίτρινου, κτλ κτλ.. Shock!!!
Ρωτάω γιατί κ μου εξηγεί ο άνθρωπος πως λόγο πάχους μηχανισμού δεν γινόταν να χρησιμοποιήσει το ίδιο dial κ άρα λόγο περιορισμένου χρόνου δεν ρώτησε, πήρε την πρωτοβουλία κ το έφτιαξε κατα την δική του κρίση όπως ήθελε κ αρμόζει σε gmt... Με βλεπει που εχω μεινει παγωτο βοηθαει στην συζητηση κ ο Αρης (σε ευχαριστω για μια ακόμα  φορά) κ χωρίς άγχος μου λέει: φορα το, δες το κ εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν σου κάνει το αλλάζω κ το φτιάχνω όπως  θες δωρεάν φυσικα...
Στο δια ταύτα κ μετά το 1ο shock:
Καλα έκανε ο άνθρωπος κ δεν με ρώτησε γιατί το οπτικο αποτέλεσμα ειναι φοβερό...
Το ρολόι όσο μπορεί το μάτι μου να δει ειναι αψεγαδιαστο κ κάθεται φοβερά στον καρπό...
2 μικρές παρατηρήσεις: η βιδωτη κορώνα ειναι τόσο κοφτερη που κάνει σημάδι στον καρπό κ το 2ο λουρακι που εγω πήρα (gold-honey) ειναι σαφώς πιο ποιοτικό & ανθεκτικο στο νερο σε σχεση με το μαύρο λουρακι που φορούσε το ρολόι..
Γενική ποιότητα ΑΡΙΣΤΗ που μένει να αποδειχθεί στη χρήση του μέσα στο χρόνο..
Δείτε μια πρώτη φωτο αν κ ποιητικά υστερεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 12:59:35 πμ από ITS »
Μέγα το της θαλάσσης κράτος.

Αποσυνδεδεμένος ITS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Και άλλη μια φωτο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 01:20:30 πμ από ITS »
Μέγα το της θαλάσσης κράτος.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Νικο,
Να 'σαι καλα!

Στην περιπτωση τη δικη σου υπηρχε η εξης ιδιαιτεροτητα: Αφενος δεν μπορουσε να τυπωσει το logo κατω λογω του οτι ηδη αναγραφοταν το ''GMT AUTOMATIC'', αφετερου εαν τοποθετουσε το california-sandwich dial  -περαν των οσων ανεφερες- δε θα υπηρχαν πλεον οι ενδειξεις του 24ωρου, οποτε το GMT δε θα ειχε κανενα νοημα. (Συνεκρινε τα δυο καντραν για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω).

Καλοφορετο και παλι!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Μηνυμα του Torsten προς τα μελη του ΜyWatch.gr

Απο: "Info@T-N" <info@torsten-nagengast.de>
Προς: ARIS 
Στάλθηκε: 2:32 π.μ. Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2013
Θέμα: Letter to your members


Dear Aris,

here as promised the letter to your members...

To the members of the MyWatch Forum.

First of all i would like to say thank you for the wonderful evening.  The meeting was so nice and it was a pleasure to talk with you about watches. It was a very warm welcome from all of you there. Unfortunately I had a very short but very nice time in Athens and I hope I can come back soon.
The city is really something special and a MUST for people who are interested in culture and history.

Aris thanks again for all your support and the power you invested in that project. It is great to have people who care in this way the things.

I would like to write some words about the project.
I talked a lot with Aris before we started the project, our goal was to offer something special for fair price.
The LONGINES was something special and finally we all created this project together.
If you have something special then it means not so much others have it and this this again means ... If you have a problem then it is not so easy to solve it ...
Who has hands for longines 702 or a dial and so on ... This kind of projects is always a challange for the production...
As all of you know we got a problem with Logo and this pushed us back... The mistake happened because of movings and changing the place of production.
It was very tight time to assembly the watches after new printing.

Well how ever, I decided to come to Greece and not to change the handover, I was thinking I should keep the promise. Honestly I still think it was the right decicsion, the evening was wonderful. Some of the watches need to be reworked, because of this i decided together with Aris to doublecheck all watches in Germany and after this ( It will be done immediately ) I will send this watches to you back.

Please dont be too angry if it takes some days more, you can be sure I will solve all problems and you can contact me if there is anything with your watch.

Tomorrow I will give the watches to the watchmaker and then I go to the bookstore to buy a book about this incredible culture ( thank you Aris for teaching me some historical details  )

All the best to all of you and have a nice holiday tomorrow
Torsten

Viele Grüße / Best regards
Torsten Nagengast



info@Torsten-Nagengast.de  |  Skype: Torsten.Nagengast
Torsten-Nagengast.de |linkedin.com/in/nagengast | facebook.com/TorstenNagengast
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Να πω κι εγω οτι του εστειλα στις 12 παρα, λιγο πριν, και μου απαντησε στις 2.30 τωρα, οποτε απο διαθεση ο ανθρωπος εχει αρκετη να εξυπηρετησει, κατι που αντισταθμιζει τυχον σλλα προβληματα..

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απο την λιγη ωρα που καθισα μαζι του αποκομισα την ιδια ακριβως διαθεση να αποκαταστησει ολες τις ατελειες και να παραδωσει σωστο προιον.
Επισης να πω οτι τα αλλα ρολογια,ασχετα με το project,που ειχε φερει ηταν εντυπωσιακα.Ειδικα  οι πιλοτοι μας ξετρελαναν.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Nα πω και εγω με την σειρα μου καλοριζικα και καλοφορετα σε ολους τους φιλους τα καινουρια τους ρολογια. Η βραδυα ηταν πολυ καλη,μπραβο σε Αρη και Δημητρη. Απλα ο τελευταιος επαληθευτηκε γι`αυτα που ελεγε ολη τη βδομαδα. Δεν μπορω να αμφισβητησω την επαγγελματικοτητα και την διαθεση του Τορστεν να αποκαταστησει ολα τα προβληματα που προεκυψαν στα ρολογια μας(και το δικο μου βρισκεται στη Γερμανια). Καταρχην δεν θα επρεπε να ειχε κανει εκεινο το λαθος με τα logos,αφου εγινε θα επρεπε να ακυρωσει την συναντηση γι`αυτο το Σαββατο και να ειχε τον χρονο να κανει ελεγχο σε ολα τα ρολογια που θα μας παρεδιδε και να διορθωνε ολα τα λαθη που εγιναν. Θα γλιτωνε και ο ιδιος και χρονο και κοπο. Οπως και εμεις θα παραλαμβαναμε σωστα τα ρολογια μας. Τελος παντων ειμαστε ωριμοι ανθρωποι και καταλαβαινουμε,ευελπιστουμε οτι τα ρολογια μας θα διορθωθουν και ολα θα τελειωσουν καλα,γιατι πραγματι ειναι ενα ρολοι που αξιζει παρα πολυ και ειναι αρκετα ποιοτικο.
Με φιλικη και θετικη διαθεση,
Χρηστος.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα με το Χρήστο, στο θέμα της μετάθεσης της ημερομηνίας παράδοσης και μόνο για το λόγο ότι προέκυψε το πρόβλημα με την εκτύπωση των logos, πολύ περισσότερο, μάλιστα, όταν ο ίδιος, ωςεπαγγελματίας όφειλε να γνωρίζει ότι στις βιαστικές ενέργειες και κινήσεις είναι αποδεδειγμένο ότι θα εμφανιστούν λάθη και παραλείψεις. Και μία απ' αυτές είναι και η μη εγχάραξη του logo στο δεύτερο λουράκι, που είχαν παραγγείλει οι περισσότεροι. Βέβαια, όλα διορθώνονται και, όπως γνωρίζουμε, ανέλαβε την ευθύνη και τα έξοδα για την αποστολή όλων των παραδόσεων που εκκρεμούν.

Γενικά, η βραδιά ήταν πολυ ωραία, με τη διαφορά ότι το ενδιαφέρον όλων, ή τουλάχιστον των περισσότερων, ήταν στραμμένο, αρχικά, στην απλή εξέταση των ρολογιών και, στη συνέχεια, την ενδελεχή επανεξέτασή τους, μετά την επισήμανση των όποιων σφαλμάτων, και, φυσικά, ελάχιστοι ψιλοτραγούδησαν με την ορχήστρα, όπως γίνεται σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις (τελευταία Αποκριά).

Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Εχετε δικιο κυριε Μακη.Την μη εγχαραξη στο λουρακι την ξεχασα. Οσον αφορα το θεμα του επαγγελματισμου,επειδη τυχαινει να ειμαι και εγω επαγγελματιας και ασχολουμαι με το εμποριο, προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον περισσοτερο σωστος στη δουλεια που κανω,ετσι θα επρεπε να ειχε πραξει και ο κυριος Τορστεν,τουλαχιστον εχει ολη την καλη διαθεση να βοηθησει και ειναι προς τιμην του αυτο. Παντως,στην προσωπικη συνομιλια που ειχα μαζι του, του ειπα την γνωμη μου καθαρα,οτι δηλαδη θα επρεπε να μη βιαστει να μας παραδωσει τα ρολογια και οτι θα μπορουσε να τα δουλεψει περισσοτερο χρονο και με περισσοτερη ησυχια. Βεβαια να λεμε και του στραβου το δικιο,και εκεινος μου ζητησε συγνωμη και δεσμευτηκε για να επιδιορθωσει το ρολοι.

Υ.Γ. Αν και δεν σας γνωρισα καλα,κυριε Μακη,ελπιζω καποια Παρασκευη να ερθετε στο Φαληρο και να τα πουμε καλυτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 10:03:22 πμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Θα το προσπαθήσω, αν και η Παρασκευή είναι λίγ δύσκολη για μένα, αλλά σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την προσφώνηση γιατί με κάνει να νιώθω "ξένος" στην παρέα ...
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Θα το προσπαθήσω, αν και η Παρασκευή είναι λίγ δύσκολη για μένα, αλλά σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την προσφώνηση γιατί με κάνει να νιώθω "ξένος" στην παρέα ...
Εχω μια μεγαλη αρχη στη ζωη μου,τον σεβασμο. Η προσφωνηση δηλωνει σεβασμο,αν σε(σας :)) πειραζει ομως απο εδω και περα δεν θα την ξαναχρησιμοποιησω.
 :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)