Αποστολέας Θέμα: χρονογραφος μεχρι 4000ε  (Αναγνώστηκε 21001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: χρονογραφος μεχρι 4000ε
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 04:13:44 μμ »
λαθος μου ή οχι η αληθεια ειναι πως η σκεψη μου ταυτιζεται απολυτα με του Κωνσταντινου...ειναι και το ατιμο το κυρος του brand name οταν πας σε τετοια κατηγορια χρηματων..
αν τωρα εχεις παρει Ω ,rolex ,tag heuer,breitling k.o.k και τα'χεις χορτασει κατα καποιο τροπο τοτε πας πιο ευκολα σε επιλογες τυπου ananta.
αλλωστε νομιζω πως στην πραξη μου η σκεψη μου επιβεβαιωνεται..

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: χρονογραφος μεχρι 4000ε
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 07:56:45 μμ »
Νίκο, το Seiko είναι Seiko. Μετα δυσκολίας θα το αγοράσει κάποιος τη στιγμή που κοστίζει 2.000 - 3.000, όταν το φθηνότερο κοστίζει 100 €. Σ'αυτό το ύψος των χρημάτων αγοράζεις Ω!  ;)

Κώστα το SEIKO των 100€ αξίζει για 300€ κατά γενική ομολογία! Το SEIKO των 2700€ (τόσο κάνει το ΑΝΑΝΤΑ) πόσο?
Θα δείξει νομίζω σε μελλοντικό χρόνο ΤΙ αξίζει και ΠΟΣΟ!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: χρονογραφος μεχρι 4000ε
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:09:00 μμ »

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: χρονογραφος μεχρι 4000ε
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 02:35:25 πμ »
το σεικο το πηρα γιατι απ ολα που εχω δωσει μονο με αυτο μετανοιωσα,σιγουρα δεν εχει το κυρος κ την μεταπωλητικη αξια ενος ελεβετικου ιδιας αξιας,ομως με 2500ε σε ελβετικο τι παιρνεις?παιρνεις ενα καλο ρολοι με ετα μεσα,αν το ελβετικο ειχε εναν μηχανισμο σαν του αναντα κ δουλεια στο χερι κ εξαιρετικη ποιοτητα κ προσοχη στην λεπτομερεια κτλ.ποσο θα εκανε?

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: χρονογραφος μεχρι 4000ε
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 03:02:37 πμ »
το σεικο το πηρα γιατι απ ολα που εχω δωσει μονο με αυτο μετανοιωσα,σιγουρα δεν εχει το κυρος κ την μεταπωλητικη αξια ενος ελεβετικου ιδιας αξιας,ομως με 2500ε σε ελβετικο τι παιρνεις?παιρνεις ενα καλο ρολοι με ετα μεσα,αν το ελβετικο ειχε εναν μηχανισμο σαν του αναντα κ δουλεια στο χερι κ εξαιρετικη ποιοτητα κ προσοχη στην λεπτομερεια κτλ.ποσο θα εκανε?
Σίγουρα περισσότερα θα δώσεις. Πάντως το Ananta σα ρολόι είναι πολύ καλοφτιαγμένο, με ξεχωριστό design και μια χαρά μηχανή. Το θέμα είναι πως θέλει πολλά @@ να δώσεις 2.500 για Seiko, τη στιγμή που το φθηνότερο κάνει 100 €. Είναι σα να έδωσες 12.500 για Breitling ( που με 12.500 παίρνεις ρολόι εταιρείας ανώτερου κύρους, όπως JLC ) . Κι εγώ πλάκα πλάκα δε θα'δινα 12.500 για Breitling, όσο κι αν μ'αρέσουν. Απο ένα σημείο και μετά ξεφεύγει λίγο το πράγμα.

Για μένα η μόνη εταιρεία που υπάρχει και αξίζει να αγοράσεις είτε το φθηνότερό της ρολόι, είτε το πιο ακριβό της... είναι η IWC. Π.χ αξίζει να αγοράσεις το Big Ingenieur ( 7 Days ) που κάνει 12.000 ή το Portuguese Yacht Club, τη στιγμή που τα φθηνότερα ρολόγια της κάνουν 4.000!  ;)