Αποστολέας Θέμα: Longines vs Hamilton  (Αναγνώστηκε 31593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 27, 2012, 02:16:49 μμ »
Λέτε να πω στον AD να μου το στείλει να το δοκιμάσω και αν δεν μ'αρέσει στον καρπό να πάρω το Hamilton? είναι τραβηγμένο; 

Κάντο γιατί το Legend Diver σε πολλούς φαίνεται κάπως "λίγο", ειδικά σε όσους δεν έχουν και μεγάλη ωρολογιακή εμπειρία, ώστε να το δουν πιο σωστά. Πρώτος και καλύτερος εγώ ο ίδιος, που μερικά χρόνια πριν έλεγα ότι δεν θα το φορούσα γιατί είναι μικρό, ενώ τώρα έχω αλλάξει πλήρως άποψη. Το αδικεί πιστεύω και το λουράκι του που ενώ είναι καλής ποιότητας, παρόλα αυτά φαίνεται "φτωχό".


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Συνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 27, 2012, 02:48:02 μμ »
Aπο άποψη αισθητικης ειναι σαφως πιο ντρες το Hamilton. Εφ'οσον ειναι ρολοι για δωρο γαμου ειναι κατι που θα   ;Dθελεις να εχεις για ολη σου τη ζωη, αρα μεταπωλητικη αξια και τετοια δεν χωρανε εδω.  ;) Κατ'εμε ουτε η διαχρονικοτητα διοτι ναι, το Λονζιν και σε 50 χρονια θα φοριεται, ενω το Χαμιλτον ισως οχι με τα τοτε δεδομενα. Αλλα δεν σε απασχολει αυτο μιας και θα ειναι κειμηλιο που θα περασεις στα παιδια σου, τα παιδια σου στα εγγονια σου κ.ο.κ. Μηχανικα ειναι επισης ανωτερο το Χαμιλτον. Φοραει μια 7750 που ειναι μηχανη διαμαντι! Η 2824-2 που φοραει το Λονζιν ειναι επισης πολυ αξιοπιστη και καλοφτιαγμενη μηχανη αλλα πως να το κανουμε, αλλο πραγμα ο χρονογραφος!  ;) Απο θεμα ΟΝΟΜΑΤΟΣ, η Λονζιν εχει μεγαλυτερη ιστορια και εχει συνησφερει πολυ περισσοτερο στην υψηλη ωρολογοποιια. Ωστοσο μην ξεχναμε οτι η Χαμιλτον ειναι κατι σαν το ''αγαπημενο παιδακι'' του Swatch group και αυτη τη στιγμη ανταγωνιζεται ισαξια σε μηχανισμους, ποιοτητα κατασκευης και κυρος την Λονζιν. Η καρδια λεει ''Μυθικο Δυτη'', η λογικη Χαμιλτον. Η επιλογη ειναι δικη σου και ο,τι και να διαλεξεις θα το ευχαριστηθεις παρα πολυ!!  ;D P.S. Οποιο και να παρεις να ανεβασεις φωτο!!!! ;D
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:20:59 μμ »
Ο καρπός μου έχει διάμετρο 7,5 Ίντσες. Το Hamilton  το έχω δοκιμάσει και είναι καλό στον καρπό μου. H longines σαν εταιρεία έχει πιο βαριά ιστορία και είναι ένας σοβαρός λόγος που είμαι σε δίλημμα. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει το longines ένα αντιθέσει με το Hamilton που είναι δοκιμασμένο. Παρόλαυτα ο θρυλικός δύτης με έχει γοητεύσει. Το θεωρώ πολύ ιδιαίτερο και ξεχωριστό ρολόι. Λέτε να πω στον AD να μου το στείλει να το δοκιμάσω και αν δεν μ'αρέσει στον καρπό να πάρω το Hamilton? είναι τραβηγμένο; Πρέπει να είναι κοντά στην τιμή.

Δε νομίζω ότι η Hamilton υπολείπεται σε ιστορία από τη Longines. Αν μη τι άλλο οι Αμερικάνοι ήταν ότι είναι τώρα οι Ελβετοί σαν ωρολογοποιία στις αρχές του 20 αιώνα. Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι πιο ιστορική :)

 

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 27, 2012, 08:24:10 μμ »
Ως προσφορά στην ωρολογοποιία, η Longines έχει προσφέρει περισσότερα σε ότι αφορά το μηχανολογικό κυρίως κομμάτι, αλλά η ιστορικότητα της Hamilton δε θα έλεγα ότι είναι μικρότερη, ή τουλάχιστον η όποια διαφορά στην ιστορία των δύο εταιριών, δεν είναι και πολύ μεγάλη.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 27, 2012, 08:27:12 μμ »
Φοραει μια 7750 που ειναι μηχανη διαμαντι!

Απ'ότι βλέπω το χάμιλτον φοράει την Α07.211. βασισμένη στην 7750 αλλά πιο φτηνή. εξίσου καλή βέβαια κι αυτή. έχω ένα tissot που την φοράει και είναι καθ'όλα αξιόπιστο

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 27, 2012, 08:29:27 μμ »
Παιδιά πάω πάσο για την ιστορικότητα της hamilton. η longines παραμένει παρ'όλα αυτα LONGINES!!! :)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 27, 2012, 08:31:11 μμ »
Εναλλακτικά..., δεν κοιτάζει για κάποιον χρονογράφο από τη Longines; Αν βέβαια σ΄αρέσει το vintage στυλ της εν λόγω εταιρίας. Ψάξε όλη τη γκάμα και είμαι σύγουρος ότι όλο και κάτι θα σ΄αρέσει...
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:06:36 μμ »
Ήμουν ακριβώς ανάμεσα στα 2 αυτά ρολόγια για δώρο αρραβώνων, και τελικά επέλεξα το LLD.
Ιστορικό μοντέλο που θα φοριέται άνετα και σε 30 χρόνια όταν η λονζιν θα ξανακάνει την τότε επανέκδοσή του και θα λές "το δικό μου είναι βιντάζ!".
Επίσης το χάμιλτον αν και είναι σαφώς εντυπωσιακότερο (και προσωπικά μου αρέσει πολύ) είναι κάτι ανάμεσα σε ντρες-σπόρ (κυρίως λόγω μεγέθους-δεν βλέπω να μπαίνει και πολύ άνετα κάτω από πουκάμισο...) χωρίς κατα τη γνώμη μου να το υποστηρίζει όσο θα έπρεπε...
Από την άλλη το λονζίν είναι και σπόρ και ντρες και τα πάντα όλα και το υποστηρίζει!  Και είναι ρολόι με προσωπικότητα.
Και αν θές αλλαγή στύλ σηκώνει ότι χρώμα και υφή δερματινο λουρί υπάρχει, οι ιμάντες το κάνουν φούλ πολεμικό και με mesh είναι ασυναγώνιστη βινταζιά!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:33:32 μμ »
Χαμαιλέοντας ρολόι το Longines...!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:38:46 μμ »
Γεια σας φίλοι συμφορουμίτες. Σε λίγο καιρό ετοιμάζονται να παντρευτώ και βεβαίως βεβαίως ζήτησα από τα πεθερικά ως δώρο ένα ρολόι. Είμαι λοιπόν μεταξύ δύο επιλογών.
1) longines legend diver no date http://www.longines.com/watches/heritage-collection/L3.674.4.50.0
2) Hamilton railroad auto chrono http://hamiltonwatch.com/en/gents/american-classic/timeless-classic/railroad-auto-chrono/H40616555

Περιμένω απόψεις και εμπειρίες σας για τις δύο αυτές εταιρίες και πιο συγκεκριμένα για αυτά τα δύο μοντέλα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά
Αναστάσης


Longines και από μένα.
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:47:42 μμ »
Αν και δεν έχω δει κανένα από κοντά και κρίνω μόνο από την εμφάνιση, θα επέλεγα το Χάμιλτον.
Το Λονζιν με αφήνει παγερά αδιάφορο σαν ρολόι.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:56:45 μμ »
....Το Hamilton  το έχω δοκιμάσει και είναι καλό στον καρπό μου. H longines σαν εταιρεία έχει πιο βαριά ιστορία και είναι ένας σοβαρός λόγος που είμαι σε δίλημμα. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει το longines ένα αντιθέσει με το Hamilton που είναι δοκιμασμένο. Παρόλαυτα ο θρυλικός δύτης με έχει γοητεύσει.....

Να το δοκιμάσεις! Εγώ είχα τρελλαθεί όταν βγήκε το LLD και θα το αγόραζα σχεδόν σίγουρα αν και έχω αρκετά ρολογια "vintage". Όταν όμως το δοκίμασα απογοητεύτηκα. "Κάτι" δεν κολλούσε στο χέρι μου οπότε και το ξέχασα αμέσως. Οπότε οπωσδήποτε δοκιμή στο χέρι και πάρε μαζί και ένα άλλο φίλο-φίλη κριτή...

Όσο αφορά την ιστορικότητα,  η Longines υπερέχει σαφώς στα ρολόγια χειρός αλλά και στη ζήτηση. Αλλά μην ξεχνάς ότι ούτε η σημερινή Longines ούτε η Hamilton έχουν κάποια σχέση με τις "τότε" Εταιρείες και σίγουρα δεν συνεχίζουν επάξια κάποια παράδοση...λυπάμαι για αυτό αλλά είναι γεγονός.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:52:58 πμ »
Ο A07.211 δεν είναι πιο φτήνη μηχανη,είναι ειδικά τροποποιημένη 7750 για να χωράει σε κασες άνω των 45mm.Τώρα όσον αφορά την επιλογή μεταξύ των δύο,νομίζω πως και τα δύο είναι πολύ ωραία ρολόγια αν και το LLD νομίζω πως είναι όντως λίγο φτωχό και υπερεκτιμημενο.Εγώ έχω το Railroad chrono σε PVD ολομαυρο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Την περασμένη εβδομάδα φόρεσα τοLLD αλλά και πάλι δεν μου γέμισε το μάτι.Παρόλα αυτά ίσως έχει δίκιο και ο Γιάννης σχετικα με το λουράκι αλλά..... δεν ξέρω.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:21:21 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Προφανώς θα κάνω ότι κάνω πάντα, θα τα δοκιμάσω και τα δύο και όποιο με κερδίσει....

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:58:00 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Προφανώς θα κάνω ότι κάνω πάντα, θα τα δοκιμάσω και τα δύο και όποιο με κερδίσει....

Σωστός. Το καλύτερο φυσικά είναι αυτό. Εγώ με το που έβαλα στο χέρι μου το railroad auto chrono αμέσως αποκλείστηκε ενώ στις φωτογραφίες μου άρεσε. Μου φάνηκε τεράστιο και υπερβολικό ακόμα και για την σημερινή εποχή...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 29, 2012, 07:31:24 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Προφανώς θα κάνω ότι κάνω πάντα, θα τα δοκιμάσω και τα δύο και όποιο με κερδίσει....


απλα να ξερεις οτι το λουρακι του LLD μειωνει το ρολοι. οσο καλο ποιοτικα και να ειναι.
εγω του εχω αλλαξει 4-5 λουρακια, 2 mesh, 2-3 nato και με ολα παει λες και βγηκε στην παραγωγη με αυτα.
μακαρι να μπορουσα να σου δωσω να δοκιμασεις το LLD σε καποιο αλλο συνδυασμο για να αποφασισεις καλυτερα.
εχω βαλει και καμποσες φωτος κατα καιρους στο θεμα του. το μονο λουρακι που δεν του φοραω, σχεδον δεν ξερω που το εχω βαλει, ειναι το μαμισιο του. πιστευω οτι το σκοτωνει το ρολοι.

το railroad ειναι καλο ρολοι αλλα γενικα ολα τα ρολογια της Hamilton ειναι ποιοτικα για τα λεφτα τους.
ειχα δυο, ενα Tachymiler και ενα X-Wind, και τα δυο ηταν πολυ καλα και ποιοτικα και τα φορεσα αρκετα. αλλα τελικα δεν τα κρατησα. τα Hamilton με 7750 ειναι εκ φυσεως σχετικα ογκωδη και βαρια ρολογια, γεγονος που καμμια φορα δυσκολευει. ειναι και η 7750 που οδηγει νομιζω εκει, αν και δεν ειμαι ειδικος. αν επαιρνα σημερα ενα Hamilton θα επαιρνα το portuguese του φτωχου http://www.hamiltonwatch.com/en/gents/american-classic/jazzmaster/maestro/H32766513 παντως το οποιο μ'αρεσει πολυ αν και ειναι και αυτο ογκωδες.

απο την αλλη το LLD ειναι ρολοι που φοριεται dress, sport, diver οπως θελει κανεις με απλη αλλαγη στο λουρακι. και η χρονομετρια του ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ. εμενα ειναι στο +0.5 sec/day, αντε στο +1 που και που. χρονομετρια απιστευτη για ρολοι αυτης της κατηγοριας. νομιζω οτι δεν θα το μετανιωσεις αν το επιλεξεις παντως.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:14:22 μμ »
Πω πω παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω. Το μειονέκτημα είναι ότι μένω Κρήτη και μου είπε ο AD ότι μπορεί να το παραγγείλει. Δεν θέλω τώρα να το παραγγείλει και μετά να του πω οτι δεν το παίρνω. Λογικά θα ανέβω Αθήνα κάποια στιγμή και θα πάω να δοκιμάσω το legend diver. Σίγουρα πάντως απ'οτι καταλαβαίνω όλων το παράπονο είναι το λορί του που το δείχνει πιο φτωχό.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:28:57 μμ »








Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:44:30 μμ »
Καλά Γιάννη είσαι απίστευτος και οι φωτογραφίες ακόμα καλύτερες. Το λουρί δίνει την αξία που του πρέπει στο ρολόι. Αν το πάρω πάντως (προς τα εκεί γέρνει το ζύγι) θα πάρω αυτό με την ημερομηνία αφού ενημερώθηκα από το Swatch group ότι δυστυχώς σταμάτησε να βγαίνει το μοντέλο χωρίς ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Longines vs Hamilton
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 29, 2012, 04:19:36 μμ »
Oι φωτό με το ανοιχτό καφέ Hirsch είναι από παλιά ρολογοσυνάντηση στην Αίγλη. To LLD είναι του kkostas, εγώ απλά φωτογραφίες τράβηξα ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης