Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 288586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #520 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 11:48:25 μμ »
ετσι ετσι θελω απλες !!!! :o τι 2000 τι 4000 μια ζωη την εχουμε !!!

Φίλε Κώστα,
στις πληροφορίες αναφερόμουν, όχι στα χρήματα ρε σύ !  :P
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος sonorita

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #521 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 08:58:27 πμ »
Μην κάνεις τσιγγουνιές, δώσε και καμιά πληροφορία παραπάνω....
Σε τί ύφος θέλεις να είναι το ρολόι, πού πρόκειται να χρησιμοποιηθεί, σε τί μέγεθος (ή σε τί καρπό θα φορεθεί) etc...
Αυτή η κατηγορία τιμής διαθέτει πολλές αξιόλογες προτάσεις, οπότε αντιλαμβάνεσαι πως θα χαθούμε...

Καλησπέρα και καλώς ήλθες !


εχεις δικιο ημουν πολυ λακωνικη. αναφερομαι σε ρολοι ας πουμε μεσαιου μεγεθος οχι εξαιρετικα μεγαλο πχ κατι τετοιο http://www.longines.com/watches/longines-hydroconquest/L3.644.4.56.2 που ειναι στις 12'' ειναι απλα ασχημο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ (μου το χει πει δηλαδη!). Οχι χρονογραφος δεν τον προτιμα, με μπρασελε . Εχω ήδη δει τo omega seamaster ειναι υπεροχoo αλλα δυστυχως εκτινασσουν τιμη καθε μηνα. εχει αλλαξει πολυ η τιμη του  απο το καλοκαιρι.Ευχαριστω και παλι οποιαδηποτε πληροφορια θα ναι δεοντως χρησιμη .

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #522 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 12:32:27 μμ »
εχεις δικιο ημουν πολυ λακωνικη. αναφερομαι σε ρολοι ας πουμε μεσαιου μεγεθος οχι εξαιρετικα μεγαλο πχ κατι τετοιο http://www.longines.com/watches/longines-hydroconquest/L3.644.4.56.2 που ειναι στις 12'' ειναι απλα ασχημο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ (μου το χει πει δηλαδη!). Οχι χρονογραφος δεν τον προτιμα, με μπρασελε . Εχω ήδη δει τo omega seamaster ειναι υπεροχoo αλλα δυστυχως εκτινασσουν τιμη καθε μηνα. εχει αλλαξει πολυ η τιμη του  απο το καλοκαιρι.Ευχαριστω και παλι οποιαδηποτε πληροφορια θα ναι δεοντως χρησιμη .

To HydroConquest στα 41mm που παραθέτεις, θεωρείται (πλέον) από μέτριο έως μικρό ρολόι
(τουλάχιστον με βάση την τάση των κατασκευαστών τα τελευταία χρόνια).

Εάν θέλεις κάτι σε diver, δύσκολα να βρείς κάτι μικρότερο από τα 40-41 mm, καθώς στην κατηγορία αυτή ο κανόνας βρίσκεται μεταξύ 42-45 mm
και γενικά ο σχεδιασμός τους είναι κάπως ογκώδης.
Εάν θέλεις να κατευθυνθείς σε κάτι πιο dress, τότε σίγουρα μπορούμε να βρούμε κάτι μικρότερο.

Θα βοηθούσε πολύ εάν παρέθετες κάποιο link ή φωτογραφίες με ρολόγια που σου/του άρεσαν, για να βρούμε τις εναλλακτικές που σου ταιριάζουν.



υ.γ. : Ανέφερες κάτι για το omega seamaster, αλλά επειδή η σειρά αυτή διαθέτει πολλά ρολόγια δώσε αν μπορείς κάτι πιο συγκεκριμένο.
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #523 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 02:17:07 μμ »
Longines Legend Divers.
42άρι που δείχνει μικρότερο στην πραγματικότητα, 300άρι καταδυτικό αλλά με vintage χαρακτήρα που το κάνει να φαίνεται πιο dress και καλή τιμή. με τη λογική εκπτωσούλα 25% που θα πάρεις τέτοιες εποχής βγαίνει στα 1100 ευρώ χοντρικά. Υπάρχει και με ημερομηνία και χωρίς και μπορεί να φορεθεί με 100 διαφορετικά είδη και χρώματα λουριων. κυριολεκτικά χαμαιλέοντας.

http://watchluxus.com/longines-legend-diver-wins-award

Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #524 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 02:26:20 μμ »
Longines Legend Divers.
42άρι που δείχνει μικρότερο στην πραγματικότητα, 300άρι καταδυτικό αλλά με vintage χαρακτήρα που το κάνει να φαίνεται πιο dress και καλή τιμή. με τη λογική εκπτωσούλα 25% που θα πάρεις τέτοιες εποχής βγαίνει στα 1100 ευρώ χοντρικά. Υπάρχει και με ημερομηνία και χωρίς και μπορεί να φορεθεί με 100 διαφορετικά είδη και χρώματα λουριων. κυριολεκτικά χαμαιλέοντας.

http://watchluxus.com/longines-legend-diver-wins-award

+1.000
Φοβερή επιλογή. Το ρολόι ......Κόκα-Κόλα !  :2thumbs:

....με μοναδικό περιορισμό πως θα το προτιμούσε με bracelet, όπως έγραψε παραπάνω...και το mesh δεν είναι και ότι πιο εύπεπτο...
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #525 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:51:15 πμ »
Καλησπερα νεο μελος εδω!
Οι δικοι μου θελουν να μου κανουν δωρο ενα ρολοι λογο αποφοιτησης αλλα ειμαι ασχετος... Τι να λαβω υπ οψη μου για να μην κανω μαπα επιλογη?
Θα ζηταγα ρολεξ που ειναι πασιγνωστα αλλα δε νομιζω να μπορει καποιο να συμπεριληφθει στην κατηγορια μεταξυ 1000-3000 σωστα?


υ.γ.:Καλως σας βρηκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2011, 01:03:19 μμ από adinamos »

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #526 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 01:32:24 μμ »
Καλό πτυχίο και καλή σταδιοδρομία! Βασικά κοίταξε για το το θέλεις από το ρολόι σου. Υπάρχουν πολλά είδη ρολογιών, ανάλογα με το γούστο, τις λειτουργίες που θέλει κάποιος , για το ποιες στιγμές θέλει να το φοράει και πολλά άλλα. Απλά πες μας τι θέλεις από το ρολόι σου. Σε αυτό το έυρος τιμών, οι ποικιλία έιναι πολύ μεγάλη!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #527 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 02:20:46 μμ »
Να εισαι καλα φιλε!
Λοιπον επειδη θα ειναι το πρωτο μου 'σοβαρο' ρολοι μαλλον θελω κατι που να φοριεται γενικα ευκολα.
Θελω μπρασελε, προτιμω να μην ειναι χρονογραφος (να μην εχει το καντραν αλλα πιο μικρα 'ρολογακια' να το πω μπακαλικα).
Επισης αν η ρολεξ ειναι εκτος ευρους τιμης, θα προτιμουσα κατι σε ομεγα, μιας και τη θεωρω (με αυτες τις ελαχιστες γνωσεις που εχω) καλη εταιρια.
Αν και η ομεγα ειναι παλι εκτος ευρους τιμης, τοτε περιμενω προτασεις!

Αποσυνδεδεμένος boulekos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #528 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 03:12:57 μμ »
Σε μεταχειρισμένο rolex kάτι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #529 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:59:13 μμ »
Omega Planet Ocean



Breitling Superocean Heritage


Breitling Superocean Steelfish


Το τελευταίο οικονομικότερο των δύο πρώτων. Δοκιμάζεις στο χέρι και διαλέγεις αυτό που σου αρέσει πιό πολύ...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #530 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:09:58 μμ »
Omega kai FORTIS πιστεύω προσφέρουν καλές επιλογές για αυτό το price range. Μια πιο ακραία επιλογή θα ηταν edmond (!)
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #531 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 12:49:16 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Το ομεγα 300Μ ειναι κατωτερο απο το πλανετΟ ? Μου αρεσει πολυ το μπλεδακι.
Επισης η σειρα carrera της Tag ειναι αξια αναφορας?

Και κατι αλλο ποιο γενικο. Γενικα ισχυει το ρητο 'ο,τι δεινεις - παιρνεις' ή και εδω υπαρχουν υπερεκτιμημενες εταιριες κτλ?

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #532 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 01:30:54 πμ »
Καλημέρα. Μέχρι τα 3000 ευρώ που διαθέτεις, φαντάσου ότι μπορείς να ''χτυπήσεις'' κάτι κοντά στα 3500 και με την έκπτωση, να σε κατεβάσει στα 3000 που διαθέτεις!
Κάτι σε Omega , μπορείς να βρεις ΑΝΕΤΑ! Εναλλακτικά κοίταξε και σε Breitling, Tag, όπου μπορέις να βρεις μοντέλα χωρίς χρονογράφο και βεβαίως μιλάμε για  μηχανικά ρολόγια σε αυτή την τιμή. Βεβαίως και τα Tag είναι άξια λόγου, αν και νιμίζω ότι ''κυκλοφορούν'' περισσότερο απ΄ότι τα Breitling. Σε ότι αφορά το ρητό..., σε γενικές γραμμές, ισχύει. Αλλά κυρίως έχει να κάνει με το πρεστίζ  της φίρμας και την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθούν στο γκρούπ όπου ανήκουν.
Οι παλαιότεροι του φόρουμ, που έχουν και περισσότερη επαφή με τα ρολόγια όντας και κάτοχοι πολλών από αυτών,  θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ...απολαύσεις την όλη διαδικασία των απόψεων και της επιλογής, μέσα από αυτό το forum. Παρέμεινε συντονισμένος, ακόμα και νετά την επιλογή του ρολογιού σου, γιατί πολύ απλά...το νέο σου απόκτημα, θα σου δώσει την όρεξη για να ασχοληθείς με το χώρο του ρολογιού!  :D
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #533 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 01:55:42 πμ »
Κατατοπιστικοτατος.
Μηπως ξερεις να μου απαντησεις και αν το ομεγα 300Μ gmt ειναι κατωτερο απο το πλανετ οσιαν? Μου αρεσει το μπλε χρωμα, και το πλανετ οσιαν δε βγαινει σε μπλε απ οτι ξερω.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #534 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:27:52 πμ »
Καλημέρα. Μέχρι τα 3000 ευρώ που διαθέτεις, φαντάσου ότι μπορείς να ''χτυπήσεις'' κάτι κοντά στα 3500 και με την έκπτωση, να σε κατεβάσει στα 3000 που διαθέτεις!
Κάτι σε Omega , μπορείς να βρεις ΑΝΕΤΑ! Εναλλακτικά κοίταξε και σε Breitling, Tag, όπου μπορέις να βρεις μοντέλα χωρίς χρονογράφο και βεβαίως μιλάμε για  μηχανικά ρολόγια σε αυτή την τιμή. Βεβαίως και τα Tag είναι άξια λόγου, αν και νιμίζω ότι ''κυκλοφορούν'' περισσότερο απ΄ότι τα Breitling. Σε ότι αφορά το ρητό..., σε γενικές γραμμές, ισχύει. Αλλά κυρίως έχει να κάνει με το πρεστίζ  της φίρμας και την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθούν στο γκρούπ όπου ανήκουν.
Οι παλαιότεροι του φόρουμ, που έχουν και περισσότερη επαφή με τα ρολόγια όντας και κάτοχοι πολλών από αυτών,  θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ...απολαύσεις την όλη διαδικασία των απόψεων και της επιλογής, μέσα από αυτό το forum. Παρέμεινε συντονισμένος, ακόμα και νετά την επιλογή του ρολογιού σου, γιατί πολύ απλά...το νέο σου απόκτημα, θα σου δώσει την όρεξη για να ασχοληθείς με το χώρο του ρολογιού!  :D
Το χω αναλάβει εγώ το παιδί φίλε Viglatoras. ;D

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #535 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:38:26 πμ »
Να σου πω την αλήθεια, δε θα μπορούσα να του απαντήσω. ;D  Το μόνο που θα του έλεγα, θα ήταν αν θα του φαίνονταν χρήσημη η λειτουργία GMT.  :-k
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #536 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:39:53 πμ »
Ευτυχώς που μπορεί να κατατοπιστεί από αυτό το φόρου, γιατί δε θα διαθέσει και κανένα μικρό ποσό...!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #537 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:44:12 πμ »
Ευτυχώς που μπορεί να κατατοπιστεί από αυτό το φόρουμ, γιατί δε θα διαθέσει και κανένα μικρό ποσό...!
Εννοείται. Σε τέτοιο ύψος χρημάτων θέλει προσοχή και σκέψη. ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #538 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 04:13:05 πμ »
Το ομεγα 300Μ ειναι κατωτερο απο το πλανετΟ ? Μου αρεσει πολυ το μπλεδακι.
Eίναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό ρολόι ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #539 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:45:32 μμ »
Ας πούμε ότι το Planet Ocean έχει ανώτερες προδιαγραφές ως καταδυτικό ρολόι.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!