Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4189119 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14080 στις: Αύγουστος 26, 2020, 11:39:55 μμ »
Επαναλαμβάνω την ερώτησή μου..

Υπάρχει κάποιος ξέρετε ότι έχει σκάσει 23000 για λευκή Daytona?


Ξέρετε κάποιον που ασχολείται έστω και ελάχιστα με την ωρολογοποιια και θα πάει σε μαγαζί να σκάσει 17500 για το Pepsi..

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν...

Θυμίζω μαύρη κεραμική Daytona από φουλ αξιόπιστο μέλος του φόρουμ έμεινε απουλητη παρά το ότι είχε την θεωρητικά καλύτερη τιμή της Ευρώπης..

Ποιος τελικά αγοράζει σε αυτές τις τιμές;;;


Εκτός αν τελικά η φάση είναι σαν τα ακίνητα.. Ζητάω 300 χιλιάρικα και τελικά το δίνω 220 γιατί τόσα μου προσέφεραν



Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14081 στις: Αύγουστος 27, 2020, 12:19:11 πμ »
Επαναλαμβάνω την ερώτησή μου..

Υπάρχει κάποιος ξέρετε ότι έχει σκάσει 23000 για λευκή Daytona?


Ξέρετε κάποιον που ασχολείται έστω και ελάχιστα με την ωρολογοποιια και θα πάει σε μαγαζί να σκάσει 17500 για το Pepsi..

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν...

Θυμίζω μαύρη κεραμική Daytona από φουλ αξιόπιστο μέλος του φόρουμ έμεινε απουλητη παρά το ότι είχε την θεωρητικά καλύτερη τιμή της Ευρώπης..

Ποιος τελικά αγοράζει σε αυτές τις τιμές;;;


Εκτός αν τελικά η φάση είναι σαν τα ακίνητα.. Ζητάω 300 χιλιάρικα και τελικά το δίνω 220 γιατί τόσα μου προσέφεραν



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Σωστή ερώτηση και προβληματισμος...
Πιθανον κανένας... Ούτε και το χαϊβάνι που τα φυσάει, που σίγουρα θα υπάρχει κι 1/100 τέτοιος που προφανώς δε θα το νοιάζει αν είναι 23k, 18k η 12,5k...

Ομως πολύ σωστη παρομοίωση:

Προσφορα
300k ακίνητο - 17,5k pepsi

Πωληση
220k ακίνητο - 14,5k pepsi

Edit. Στις δεύτερες τιμές (πώληση) αγοράζουν αρκετοί...
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14082 στις: Αύγουστος 27, 2020, 07:31:45 πμ »
Όταν ακουω για τα ρολεξ ότι ειναι " μαζικής παραγωγης από ρομπότ φτιαγμένα " και δεν είναι δυνατόν να κοστίζουν τόσο τρελενομαι!! Κυριοι τα ρολόγια είναι λουσο!!! Και τα λουσα πληρωνονται . Εδώ το γαλατάκι τον αγοράζουν 15 λεπτά από τον παραγωγο και φτάνει στο τραπέζι μας 1.5 ευρώ. 10 φορές πανω !! Όποιος θεωρεί τα ρολεξ υπερτιμημενα ας αγοράζει Ναυτιλο με 50.000Στην ολη ιστορία αυτό που με πειραζει δείχνει ότι η εταιρεία δεν σέβεται τον πελατη. Δεν έχει προστατευσει καθόλου τον πελατη απο τους ντιλερ που κρατάνε ψευτικες λίστες και από τους μαυραγορίτες και φλιπερς. Πουλα μου το sub 14.000 δε με πειράζει. Αλλά να ξέρω ότι είμαι ο 2000 στη λίστα και ότι σε 3 χρόνια θα το εχω. Να με σεβαστείς. Όποιος το θέλει άμεσα να το βρει στην αγορά μεταχειρισμένων.

Στάλθηκε από το Redmi 8A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν είναι έτσι φίλε μου Άγγελε


Πουλάνε και άλλες εταιρείες πολυτέλεια και οχι μόνο η ρολεξ ....

Φίλος μου έκλεισε πέρσι ένα AP Royal Oak .... έδωσε 3000€ προκαταβολή ... και περιμένει να τον ειδοποιήσουν .....

Θα το πληρώσει 23000€ όσο έχει στον κατάλογο της εταιρείας ....


Αυτό που κάνουν οι ΑD της ρόλεξ είναι και ανήθικο αλλά και παράνομο ..... και μάλιστα εν γνώση της εταιρείας !!!


Την καλημέρα μου !!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14083 στις: Αύγουστος 27, 2020, 08:45:53 πμ »
Επαναλαμβάνω την ερώτησή μου..

Υπάρχει κάποιος ξέρετε ότι έχει σκάσει 23000 για λευκή Daytona?


Ξέρετε κάποιον που ασχολείται έστω και ελάχιστα με την ωρολογοποιια και θα πάει σε μαγαζί να σκάσει 17500 για το Pepsi..

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν...

Θυμίζω μαύρη κεραμική Daytona από φουλ αξιόπιστο μέλος του φόρουμ έμεινε απουλητη παρά το ότι είχε την θεωρητικά καλύτερη τιμή της Ευρώπης..

Ποιος τελικά αγοράζει σε αυτές τις τιμές;;;


Εκτός αν τελικά η φάση είναι σαν τα ακίνητα.. Ζητάω 300 χιλιάρικα και τελικά το δίνω 220 γιατί τόσα μου προσέφεραν



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Δεν είναι τόσο ψηλά τα δύο ρολόγια που περιγράφεις Παναγιώτη. Από τις τιμές του Chrono πρέπει να κατέβεις αρκετά, υπάρχουν fees κλπ. Προσωπικά ξέρω κάμποσους που να έδωσαν  16000 για το Pepsi και 21.500 για τη Daytona. Η Daytona του Ευθύμη δεν πουλήθηκε διότι στα ίδια χρήματα έβρισκες καινούρια εκείνη την εποχή. Επίσης, ένα hulk που υπάρχει αυτή τη στιγμή στις αγγελίες του φόρουμ μας και είναι του 2016, πουλήθηκε 13000 ευρώ μέσα σε 3 μέρες (!) και μάλιστα με πολλούς υποψηφίους αγοραστές, όχι έναν. Τα ρόλεξ απλά ΚΑΛΠΑΖΟΥΝ. Με κάποιον μαγικό τρόπο δεν επηρεάζονται ούτε από κρίσεις ούτε από τίποτα.

Καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς), τα ρόλεξ είναι ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα αυτή τη στιγμή στη γη. Ταυτόχρονα, τα ρόλεξ είναι το μοναδικό πανάκριβο χόμπι από το οποίο όχι μόνο δεν θα χάσεις αλλά θα βγεις κερδισμένος εαν γνωρίζεις τα βασικά και μόνο. Βάζεις τα χρήματα σου σε κάτι που απολαμβάνεις και όποτε μα όποτε το αποφασίσεις το ξανακάνεις μετρητά.

Φαντάσου λοιπόν να σου αρέσουν κιόλας! Τράβα αγόρασε το ακριβότερο, το ωραιότερο, το ρόλεξ των ονείρων σου! Δώσε 20000 αύριο και πάρε ένα ολόχρυσο 16618 μπλε sub, αυτό που από μικρό παιδί έβλεπες στις ταινίες και σου έτρεχαν τα σάλια. Φορά το μέχρι να το λιώσεις και οπότε γουστάρεις πούλα το πιο ακριβά απ' όσο το πήρες.

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή γύρω μας. Τίποτα απολύτως. Ρολεξ ίσον εταιρεία-παγκόσμιο φαινόμενο, μας αρέσει δε μας αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14084 στις: Αύγουστος 27, 2020, 09:11:20 πμ »
Άσχημο πράγμα η έπαρση πάντως από τον οποιοδήποτε (πρόσωπο ή εταιρία).

Χτυπάει άσχημα και το μόνο που καταφέρνει είναι να διώχνει κοινό και όχι να προσελκύει. Πιστεύω ακράδαντα ότι με άλλο ύφος η ρολεξ θα είχε περισσότερους φίλους ή τουλάχιστον δεν θα είχε "εχθρούς".

Πάντως ειλικρινά το πόσο χαίρομαι ανθρώπους που έχουν σκάσει πολλά λεφτά για ρολόγια (ρολεξ και μη) αλλά μπορεί να μην καταλαβαίνεις τι έχουν αν δεν τα δεις, δεν λέγεται.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14085 στις: Αύγουστος 27, 2020, 09:54:17 πμ »
Όταν ακουω για τα ρολεξ ότι ειναι " μαζικής παραγωγης από ρομπότ φτιαγμένα " και δεν είναι δυνατόν να κοστίζουν τόσο τρελενομαι!! Κυριοι τα ρολόγια είναι λουσο!!! Και τα λουσα πληρωνονται . Εδώ το γαλατάκι τον αγοράζουν 15 λεπτά από τον παραγωγο και φτάνει στο τραπέζι μας 1.5 ευρώ. 10 φορές πανω !! Όποιος θεωρεί τα ρολεξ υπερτιμημενα ας αγοράζει Ναυτιλο με 50.000Στην ολη ιστορία αυτό που με πειραζει δείχνει ότι η εταιρεία δεν σέβεται τον πελατη. Δεν έχει προστατευσει καθόλου τον πελατη απο τους ντιλερ που κρατάνε ψευτικες λίστες και από τους μαυραγορίτες και φλιπερς. Πουλα μου το sub 14.000 δε με πειράζει. Αλλά να ξέρω ότι είμαι ο 2000 στη λίστα και ότι σε 3 χρόνια θα το εχω. Να με σεβαστείς. Όποιος το θέλει άμεσα να το βρει στην αγορά μεταχειρισμένων.

Στάλθηκε από το Redmi 8A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ατυχες το παραδειγμα και  λαθος στις τιμες...
Το απλο το γαλατακι αγοραζεται 35-41 λεπτα απο το παραγωγο και πωλειται στο σουπερμαρκετ απο 0.90 μεχρι 1.50(με 1 ευρω συνηθως υπαρχει 1λιτρο πολυ γνωστης εταιριας σε προσφορα)
μετα απο συλλογη,επεξεργασια,συσκευασια και διανομη...
Και με οτι κινδυνους ενεχει η πωληση  ενος φρεσκου προιοντος....Γιατι μετα απο τη ληξη επιστρεφεται και καταστρεφεται...Φανταζομαι τα ρολογια κραταν παραπανω απο λιγες μερες..

Σορυ για το οφ τοπικ...

Οσο για τα νεα ρολεξ απορω γιατι οι μεν προσπαθειτε να αλλαξετε τη γνωμη των δε...

Υγ αν η ρολεξ θελει να ακολουθει τακτικες "αειμνηστου" Βγενολουλου  παω πασο...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2020, 10:00:13 πμ από giannis3011 »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14086 στις: Αύγουστος 27, 2020, 10:00:00 πμ »
Δεν προσπαθεί κανείς να αλλάξει τη γνώμη του άλλου, απόψεις ανταλλάσσουμε

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14087 στις: Αύγουστος 27, 2020, 10:06:20 πμ »
Δεν προσπαθεί κανείς να αλλάξει τη γνώμη του άλλου, απόψεις ανταλλάσσουμε
Μακαρι γιαυτο υπαρχουν τα φορουμ...Παντως εχω παρατηρησει της ρολεξ ειναι  το μονο νημα που προκαλει τοσο φανατισμο και απο τις 2 πλευρες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14088 στις: Αύγουστος 27, 2020, 10:11:46 πμ »
Συγνώμη αλλά δεν υπάρχουν δύο πλευρές.

Υπάρχει η "λογική" της ρολεξ και η κοινή λογική.



Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14089 στις: Αύγουστος 27, 2020, 10:23:37 πμ »
Συγνώμη αλλά δεν υπάρχουν δύο πλευρές.

Υπάρχει η "λογική" της ρολεξ και η κοινή λογική.
Και αυτές που είπες πόσες πλευρές είναι, για κάνε την πρόσθεση

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14090 στις: Αύγουστος 27, 2020, 10:31:55 πμ »
Παιδιά αυτή είναι η κατάσταση και από ότι φαίνεται θα παραμείνει, είναι πρωτοφανές να είναι τόσα απούλητα “hot” Ρόλεξ μέσα σε τέτοια κρίση και οι τιμές να μην πέφτουν.. προσωπικά πλήρωσα καπέλο για κάποια μοντέλα αφού ήθελα να τα δω/αποκτήσω και τα έδωσα χωρίς χασούρα ή έστω μικρή, απόφαση μου ήταν και δικά μου χρήματα.. πρόβατο με λένε χρόνια τώρα οι του Android ούτως ή άλλως όποτε δεν παρεξηγούμαι, μάλλον συνήθισα τον χαρακτηρισμό
Ας δούμε τα νέα μοντέλα όταν παρουσιαστούν, τα υπόλοιπα έχουν αναλυθεί εδώ και αλλού πολλάκις, piece out



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14091 στις: Αύγουστος 27, 2020, 12:32:49 μμ »
Στα PM υπάρχουν εκπτώσεις?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14092 στις: Αύγουστος 27, 2020, 01:00:51 μμ »


Παράθεση από: giannis3011 στις Σήμερα στις 10:54:17 πμ
Ατυχες το παραδειγμα και  λαθος στις τιμες...
Το απλο το γαλατακι αγοραζεται 35-41 λεπτα απο το παραγωγο και πωλειται στο σουπερμαρκετ απο 0.90 μεχρι 1.50(με 1 ευρω συνηθως υπαρχει 1λιτρο πολυ γνωστης εταιριας σε προσφορα)
μετα απο συλλογη,επεξεργασια,συσκευασια και διανομη...
Και με οτι κινδυνους ενεχει η πωληση  ενος φρεσκου προιοντος....Γιατι μετα απο τη ληξη επιστρεφεται και καταστρεφεται...Φανταζομαι τα ρολογια κραταν παραπανω απο λιγες μερες..

Σορυ για το οφ τοπικ...

Οσο για τα νεα ρολεξ απορω γιατι οι μεν προσπαθειτε να αλλαξετε τη γνωμη των δε...

Υγ αν η ρολεξ θελει να ακολουθει τακτικες "αειμνηστου" Βγενολουλου  παω πασο...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συμφωνώ απόλυτα !!!



Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14094 στις: Αύγουστος 27, 2020, 02:28:16 μμ »
Ατυχες το παραδειγμα και  λαθος στις τιμες...
Το απλο το γαλατακι αγοραζεται 35-41 λεπτα απο το παραγωγο και πωλειται στο σουπερμαρκετ απο 0.90 μεχρι 1.50(με 1 ευρω συνηθως υπαρχει 1λιτρο πολυ γνωστης εταιριας σε προσφορα)
μετα απο συλλογη,επεξεργασια,συσκευασια και διανομη...
Και με οτι κινδυνους ενεχει η πωληση  ενος φρεσκου προιοντος....Γιατι μετα απο τη ληξη επιστρεφεται και καταστρεφεται...Φανταζομαι τα ρολογια κραταν παραπανω απο λιγες μερες..

Σορυ για το οφ τοπικ...

Οσο για τα νεα ρολεξ απορω γιατι οι μεν προσπαθειτε να αλλαξετε τη γνωμη των δε...

Υγ αν η ρολεξ θελει να ακολουθει τακτικες "αειμνηστου" Βγενολουλου  παω πασο...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβως ετσι...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14095 στις: Αύγουστος 27, 2020, 04:30:48 μμ »
Ευτυχώς που τα Rolex είναι πλέον τελείως εκτός του budget μου & δεν με απασχολεί ούτε τι κάνει ούτε τι δεν κάνει αυτή η εταιρία :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14096 στις: Αύγουστος 27, 2020, 07:46:06 μμ »

Οτι γινεται επικληση επιχειρηματων του Βγενοπουλου δειχνει οτι το νημα της ρολεξ εχει παρει την κατιουσα...
Βικτωρα κανε ενσταση  και να ζητησεις να διαγραφει απο τα πρακτικα,αν και αντιστοιχη δηλωση εχει κανει και ο Σωρος[μεγαλωνει ο κατηφορος?]
 :D
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14097 στις: Αύγουστος 27, 2020, 08:36:38 μμ »
Βικτωρα κανε ενσταση  και να ζητησεις να διαγραφει απο τα πρακτικα,αν και αντιστοιχη δηλωση εχει κανει και ο Σωρος[μεγαλωνει ο κατηφορος?]
 :D

Ξυνει τον πατο

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14098 στις: Αύγουστος 27, 2020, 09:50:57 μμ »
Εγώ δεν πιστευω στα περι προβάτων. Γενικότερα στις αγορές.

Ο καθένας ξέρει που μπορεί να φτάσει για ν αποκτήσει κατι που θέλει. Και ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν αυτοί που θα κουνήσουν το δάχτυλο.

Αν ειχα την άνεση και ήθελα ενα συγκεκριμένο ρολοι θα πλήρωνα οσο οσο για να το αποκτήσω. Επαναλαμβάνω αν ειχα την άνεση.
Δε θα κατσω να σκεφτώ ουτε καπέλα ουτε τίποτα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14099 στις: Αύγουστος 27, 2020, 11:16:43 μμ »

Αν ειχα την άνεση και ήθελα ενα συγκεκριμένο ρολοι θα πλήρωνα οσο οσο για να το αποκτήσω. Επαναλαμβάνω αν ειχα την άνεση.
Δε θα κατσω να σκεφτώ ουτε καπέλα ουτε τίποτα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Δηλαδή την επόμενη φορά που θα περάσεις από το περίπτερο της Lancaster στο Hondo και σου ανοίξει η κοπέλα την καρτέλα σου για τα καλλυντικά και τις κρέμες που αγοραζεις ως πελάτης και σου πει ότι για να αγοράσεις θα πρέπει πλέον να της βάλεις 200ευρώ στην τσέπη γιατί υπάρχουν κι άλλες πελάτισσες σε λίστες αναμονής, θα το έκανες χωρίς να σκεφτείς γιατί απλά έχεις την άνεση; ... αλλιώς όχι, έτσι απλά;

Δε σου θέτω παράδειγμα με είδος πρώτης ανάγκης, αλλά μια συγκεκριμένη μάρκα καλλυντικών, τσαντών, κόκ...

Τη νοοτροπία την προσπερνάς επειδή μπορείς απλά να πληρώσεις;
Απόστολος