Αποστολέας Θέμα: Αγορά Orient CFM00002B  (Αναγνώστηκε 2710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος deep

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Αγορά Orient CFM00002B
« στις: Μάρτιος 10, 2012, 10:15:15 μμ »
Όπως αναφέρει και ο τίτλος του θέματος, σκοπεύω να αγοράσω το συγκεκριμένο μοντέλο από το www.orientuhren.de. To μοντέλο είναι αυτό (http://www.orientuhren.de/automatic-tachymeter-power-reserve-cfm00002b-p-53.html).
Μαζί του σκέπτομαι να αγοράσω και το λουράκι αυτό (http://www.orientuhren.de/original-orient-leatherstrap-cfm0000-similary-p-275.html). Η αγορά θα γίνει με το μπρασελέ επάνω και το λουράκι σαν πρόσθετο γιατί αν προσέξει κανείς το αντίθετο βγαίνει ακριβότερο, θα γίνει δε εντός του Μαρτίου γιατί ο Γερμανός λέει πως από Απρίλη θα έχει αυξήσεις. Ιδού και οι ερωτήσεις:
1) Το ρολόι το έχει κανείς να μου πεί εντυπώσεις;
2) Με την εγγύηση τι γίνεται; Στην ιστοσελίδα λέει για ένα χρόνο, αλλά χαρτιά δεν στέλνει απ΄ότι λέει. Είναι αξιόπιστος;
3) Οι δύο στεφάνες δεν θα έπρεπε να περιστρέφονται ανεξάρτητα; Σε βίντεο στο youtube φαίνονται να γυρνούν μαζί....
4) Το ρολόι κουρδίζει από την κορώνα;

Θεώρησα ότι θα έπρεπε να ανοιχθεί νέο θέμα στην αγορά ρολογιού, παρά το ότι υπάρχει νήμα για την Orient, πιθανόν να υπάρχει νήμα και για τον Γερμανό. Αν οι mods θεωρούν ότι θα έπρεπε να ενσωματωθεί κάπου αλλού, ευχαρίστως ας το μεταφέρουν.
Τέλος ευχαριστώ προκαταβολικά όσους κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν....
Φιλικά
Δημήτρης
 

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2012, 11:07:56 μμ »
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο ρολόι έχει γίνει review εδώ στο mywatch.
Πάντως πρόκειται για εντυπωσιακό ρολόι με ιδιαίτερο deisgn.

Σχετικά με το λουρί, θα έλεγα να μην το πάρεις καθώς στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις aftermarket λουριά αρκετά πιο ποιοτικά (ρώτα τους ειδήμονες).
Τέλος πες του να σου κόψει και κάτι γιατί είσαι μέλος του mywatch.gr.  ;D
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2012, 11:27:49 μμ »
Aν θέλεις και την μπούκλα της Orient δεν ειναι και τόσα πολλά τα 36 € που ζητάει ο Γερμανός. Αν δε σε ενδιαφέρει ο Di@bolic έχει δίκιο ότι μπορείς να βρεις καλύτερο λουρί στα χρήματα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος deep

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2012, 12:42:02 πμ »
Έψαξα να βρω το review αλλά τίποτα....
Το λουράκι μου άρεσε για την διχρωμία του, νομίζω ταιριάζει για τον χειμώνα... Θα το βουτάω κανονικά το καλοκαίρι άρα θέλω και το μπρασελέ
Για τα άλλα (εγγυήσεις, αξιοπιστία,κ.λ.π) καμιά πληροφορία;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 11, 2012, 12:55:51 πμ »
Έχω αγοράσει από τον συγκεκριμένο κι έχω μείνει ευχαριστημένος, αποστολή όλα καλά, αν και με μικρή καθυστέρηση, εξυπηρέτηση ομοίως. Γενικά αγοράζουν πολλά μέλη του φόρουμ από το Γερμανό οπότε μην παραλείψεις να του επισημάνεις ότι είσαι κι εσύ μέλος.

Όσον αφορά στην εγγύηση, ισχύει διετής ούτως ή άλλως, ακόμα και αν δεν υπάρχει ειδικό έντυπο, και με την απόδειξη που φέρει την υπογραφή σου καλύπτεσαι. Το έχει επιβεβαιώσει και ο ίδιος σε απάντηση σε μήνυμα άλλου μέλους.

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2012, 05:10:14 μμ »
1) Το ρολόι το έχει κανείς να μου πεί εντυπώσεις;
Τρομερό για τα λεφτά του. Προχώρα στην αγορά.

Παράθεση
2) Με την εγγύηση τι γίνεται; Στην ιστοσελίδα λέει για ένα χρόνο, αλλά χαρτιά δεν στέλνει απ΄ότι λέει. Είναι αξιόπιστος;
Super αξιόπιστος. Don't worry.

Παράθεση
3) Οι δύο στεφάνες δεν θα έπρεπε να περιστρέφονται ανεξάρτητα; Σε βίντεο στο youtube φαίνονται να γυρνούν μαζί....
Μία στεφάνη είναι. Φαίνονται 2 λόγω της διχρωμίας.

Παράθεση
4) Το ρολόι κουρδίζει από την κορώνα;
Όχι


Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα και πήρα το λουράκι σε δεύτερο χρόνο.
Είναι όντως πολύ ποιοτικό και πολυ όμορφο.
Aftermarket είναι δύσκολο να μπει σε αυτό το ρολόι λόγω της ιδιομορφίας που έχει με τα lugs.

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2012, 09:10:32 μμ »
δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα orient ,δεν ξερω καν τι μηχανες φορανε αλλα εχω ακουσει για καποιο καταδυτικο γυρω στα 130 ευρω ,οτι ειναι καλο,μπηκα σ αυτο το site κ ειδα αυτο
http://www.orientuhren.de/mforce-power-reserve-sel03001bbox-p-396.html

το ερωτημα μου ειναι, αξιζει τα λεφτα του?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2012, 09:32:09 μμ »
δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα orient ,δεν ξερω καν τι μηχανες φορανε αλλα εχω ακουσει για καποιο καταδυτικο γυρω στα 130 ευρω ,οτι ειναι καλο,μπηκα σ αυτο το site κ ειδα αυτο
http://www.orientuhren.de/mforce-power-reserve-sel03001bbox-p-396.html

το ερωτημα μου ειναι, αξιζει τα λεφτα του?


Ιn-house μηχανή, 200μ, κρύσταλο από ζαφείρι και λειτουργίες Ημ/νιες και Power Reserve.
Όλα αυτά για 350 €... ???
Τα παραξίζει κατά την άποψή μου...

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:05:23 μμ »
Το ρολόι είναι και λίγο μεγάλο φίλε να έχεις υπόψη σου, αλλά αν σου αρέσει και δεν έχεις τέτοιο θέμα, προχώρα.
Βέβαια αυτά γύρω στα 130,00€ μάλλον είναι ή αυτό ή αυτό.
Όποιο και να πάρεις πάντως, από την ΟΡΙΕΝΤ συνήθως όχι μόνο μένεις ικανοποιημένος, αλλά σκέφτεσαι πως και η επόμενη αγορά σου, ίσως να είναι πάλι ΟΡΙΕΝΤ.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1120
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:35:30 μμ »
Ιn-house μηχανή, 200μ, κρύσταλο από ζαφείρι και λειτουργίες Ημ/νιες και Power Reserve.
Όλα αυτά για 350 €... ???
Τα παραξίζει κατά την άποψή μου...
+1

Αποσυνδεδεμένος deep

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2012, 08:50:09 μμ »
Για να κλείσει ο κύκλος να ενημερώσω ότι τελικά το παρήγγειλα και ήρθε σε περίπου δύο εβδομάδες. Δεν έκανε κάποια επιπλέον έκπτωση αλλά αντ΄αυτού το έστειλε με το κουτί του. Έστειλε επίσης το βιβλιαράκι της εγγύησης (αλλά ασφράγιστο και μη συμπληρωμένο) και μια απόδειξη στα Γερμανικά που απ΄ότι μου μεταφράσανε γράφει για εγγύηση ενός έτους και όχι δύο. Δεν ξέρω αν πάθει κάτι αναγνωρίζεται το παραπάνω έγγραφο ως εγγύηση από την ελληνική αντιπροσωπεία.
Από το ρολόι είμαι ικανοποιημένος, το δίχρωμο λουράκι του πάει πολύ αλλά και ο μπρασελές είναι μεγάλος και έχει μια ιδιαίτερη εναλλαγή σε ματ και γυαλισμένα στοιχεία που του δίνει ομορφιά.
Αυτά και ευχαριστώ και πάλι όσους ασχολήθηκαν και βοήθησαν


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Orient CFM00002B
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:32:30 μμ »
Να το χαίρεσαι! Δεν νομίζω να αναγνωρίσει κάτι τέτοιο η εδώ αντιπροσωπεία, αλλά το πιθανότερο είναι να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα και να μη σου χρειαστεί...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης