Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 308693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #360 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 07:51:24 μμ »
Το ξέρω.Δοκίμασε σε παρακαλώ να κάνεις copy paste σε μια νεα σελίδα και θα στο ανοίξει.
To ειδα με τον τροπο που μου ειπες,το να το βρεις εδω χλωμο,ωστοσο ψαξε στο Γερμανο που εχουν αναφερει αλλα μελη του φορουμ.Παντως ειναι πολυ ομορφο!

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #361 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 08:39:05 μμ »

Ποιό Γερμανό απ'όλους;

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #362 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 10:05:27 μμ »

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #363 στις: Ιανουάριος 20, 2011, 11:17:33 μμ »
Φίλε jim teo καλησπέρα και από εμένα.
Το ρολόι που θες υπάρχει τόσο στο watches88, όσο και στον "κατσαρίδα".
Έχω την εντύπωση πως και οι δύο θα στο στείλουν στην Ελλάδα. Άλλοι που έχουν αγοράσει από εκεί μπορούν να σε πληροφορήσουν καλύτερα γιαυτό.
Επίσης να θυμάσαι πως τα ρολόγια στην ευρωπαϊκή αγορά, σε σχέση με την αμερικάνικη, διαφέρουν κατά το πρώτο γράμμα του κωδικού τους, στην αμερική αυτό είναι το F, ενώ στην ευρώπη αυτό είναι το C.
Άρα στην αναζήτηση για να το βρεις κάπου στην ευρώπη, θα πρέπει να δίνεις τον κωδικό του ως CFE06001B, ενώ το αμερικάνικο έχει κωδικό FFE06001B.
Επειδή και εγώ στην αρχή δεν είχα προσέξει την μικρή αυτή λεπτομέρεια και δεν μπορούσα να βρω εδώ μοντέλα τα οποία τα έβλεπα στο αμερικάνικο σάιτ να υπάρχουν.

Παναγιώτης

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #364 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 12:58:16 πμ »
Ευχαριστώ πολύ ρε Παναγιώτη.Είσαι φοβερός.Που τα ξετρύπωσες αυτά τα site;Δε μπορείς να φανταστείς πόσες ώρες έχω φάει στο internet προκειμένου να βρω το συγκεκριμένο ρολόϊ.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #365 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 10:55:28 μμ »
Δεν είναι τίποτα.
Εγώ στην αρχή είχα κόλλημα με τα Seiko και την Orient δεν την κοιτούσα καθόλου.
Μόλις αγόρασα όμως το πρώτο μου, άρχισα να ψάχνω μανιωδώς για το επόμενο Orient.
Έχω φάει και εγώ για το λόγο αυτό αρκετές ώρες ψαξίματος στο νετ, και προσπαθούσα να βρω κάθε κατάστημα που πιθανά να είχε καλή τιμή.
Και νομίζω και τα δύο αυτά είναι από αυτά που έχω σημειώσει με τις καλές τιμές.
Άντε καλή αγορά σου εύχομαι.
Παναγιώτης
 

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #366 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 03:41:55 μμ »
ειμαι σχεδόν ετοιμος να αγορασω το MAKO. Αλλά ακόμα ψάχνω το κατάλληλο site. Είμαι ανάμεσα απο τον Γερμανό και 1-2 αμερικάνικα. Η διαφορά τους είναι σημαντική για τα δεδομένα του συνολικού κόστους του ρολογιού. Το μόνο θέμα είναι το τελωνείο. Εχει ψωνίσει κανεις απο τέτοιο Site? Παίζει ακόμα το κόλπο του να αναγράφεται στο κουτί ότι πρόκειται για δώρο?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #367 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:35:39 μμ »
Εγώ πάντως ψήνομαι για αυτό, ή το αντίστοιχο με τους κόκκινους δείκτες, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά και ένα πέπσι μακό με rubber strap για τον αδελφό μου, που μόλις του τα έδειξα, έπαθε πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #368 στις: Μάρτιος 01, 2011, 12:55:53 μμ »
Καλησπέρα.

Με αφορμή άλλο post, είδα το Orient STi 2010 Limited Edition II και διάβασα και το αυτό το review και επειδή το σκέφτομαι σοβαρά θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με τη μάρκα συνολικά, το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και την αξιοπιστία του http://www.orientuhren.de, όπου και το βρήκα σε τιμή πολύ καλή νομίζω για αυτά που φαινομενικά προσφέρει.


Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #369 στις: Μάρτιος 01, 2011, 02:16:50 μμ »
Όσον αφορά στον Γερμανό, είναι αξιόπιστος και δεν είχα κανένα πρόβλημα από τις αγορές μου, αλλά και μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει από εδώ γι αυτόν.

Η Orient ήταν για μένα ένα "ανύπαρκτο" brand, χωρίς να της δίνω ιδιαίτερη σημασία, μέχρι που διάβασα άπειρες σελίδες στο forum.
Από τότε έχω αγοράσει 2 μοντέλα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Μηχανικά δεν έχουν να ζηλέψουν πολλά (μπορεί και τίποτα) από Ελβετικές του 600άρικου, 800άρικου, 1200άρικου, από την μέχρι τώρα προσωπική μου εμπειρία.
Το όλο φινίρισμα του ρολογιού δείχνει πολύ καλή δουλειά και όχι προχειροδουλειά.
Αισθητικά μπορεί να μην έχουν κάτι το τρομερό να δείξουν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κεντρίζουν το ενδιαφέρον.

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος, είναι μια τίμια εταιρεία και το κυριότερο ότι καλύτερο σε value-for-money.

(Μόλις καλοκαιριάσει μάλλον θα πάρω και το Mako!  ;D)

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #370 στις: Μάρτιος 01, 2011, 09:54:02 μμ »
Ο φίλος rugged νομίζω με το ποστ του έδωσε όλη την ουσία.
Πραγματικά ο γερμανός είναι άψογος, προσωπικά έχω αγοράσει από αυτόν ήδη μια φορά και παρήγγειλα σήμερα πάλι.
Και από τη μάρκα έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, τόσο από τα ρολόγια της που εμένα προσωπικά ότι αγόρασα, με εξέπληξε ευχάριστα πολύ περισσότερο όταν ήλθε στα χέρια μου και το είδα ζωντανό, αλλά και από τις επιδόσεις τους στην χρονομετρία.
Αν υπήρχε τίτλος κορυφαίου ρολογιού για τα χρήματά του, νομίζω ότι θα τον διεκδικούσε επάξια.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #371 στις: Μάρτιος 02, 2011, 12:17:43 πμ »


Καθόλου άσχημο και σε μάλλον καλή τιμή στο http://www.creationwatches.com/products/orient-252/orient-automatic-sports-cet0h001b-men-s-watch-2335.html

Το έχετε βρει πουθενά φτηνότερα; Ποια η γνώμη σας;
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #372 στις: Μάρτιος 02, 2011, 01:04:11 πμ »

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #373 στις: Μάρτιος 02, 2011, 02:12:07 μμ »
Καθόλου άσχημο και σε μάλλον καλή τιμή στο http://www.creationwatches.com/products/orient-252/orient-automatic-sports-cet0h001b-men-s-watch-2335.html

Το έχετε βρει πουθενά φτηνότερα; Ποια η γνώμη σας;


Τρομερή επιλογή. Πήρα για δώρο το ίδιο σε χρυσό και είναι φανταστικό.

Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #374 στις: Μάρτιος 02, 2011, 03:12:05 μμ »
Με τον μπρασελέ του STI μάλλον θα είναι πολύ ομορφότερο, το λάστιχο δεν μου αρέσει και τόσο.
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #375 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:14:06 μμ »
Να σας κανω μια ερωτηση ?Θελω να αγορασω ενα Orient 200m.μου αρεσει πολυ το νεο mako 6500 αλλα και το 7500 ...ομως μου αρεσει πιο πολυ αυτο εδω : ORIENT FUN9P001DO...δεν μπορω να βρω info...ειναι μηπως το LUN9P001D0 ??? γιατι αν ειναι αυτο μου αρεσει πολυ...στην ουσια το ιδιο με το μακο 7500 δεν ειναι αλλα με quartz seiko Μηχανη? αξιζει? δωστε μου τα φωτα σας ειμαι ενα κλικ απο την αγορα  ;D

Αποσυνδεδεμένος xaphs

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #376 στις: Μάρτιος 18, 2011, 08:03:37 μμ »
Αν αντί για όμικρον στο τέλος βάλεις μηδέν και ψάξεις στο google...

Voila

Μπλε Καντράν
Ημερομηνία στο 3
Περιστρεφόμενη Μπλε Στεφάνη
Ιαπωνικός Μηχανισμός Quartz
Αδιαβροχότητα 200μ
Κάσα και Μπρασελέ από Ανοξείδωτο Ατσάλι
2 Χρόνια Εγγύηση

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #377 στις: Μάρτιος 18, 2011, 08:17:00 μμ »
 :o thanks φιλος να σαι καλα....αξιζει ?τι λες?

Αποσυνδεδεμένος xaphs

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #378 στις: Μάρτιος 18, 2011, 08:20:13 μμ »
Δεν έχω ιδέα απο Orient. Σε κάποια φάση θα σου απαντήσει κάποιος απο τα παιδιά που θα είναι πιο σχετικός. Δείχνει πάντως τίμιο ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #379 στις: Μάρτιος 18, 2011, 08:20:21 μμ »