Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1167427 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #840 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:27:24 μμ »
Τι να κάνουμε Γιάννη, θα περιμένουμε να εξαντληθούν τα limited και να βγει η κανονική έκδοση του Navitimer με τον B01.
Πιστεύω ότι θα είναι γύρω στα 1500 φθηνότερη αρχική και με μεγαλύτερο περιθώριο έκπτωσης, αφού θα είναι ρολόι κανονικής παραγωγής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #841 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:28:25 μμ »
   Πέρα από τη limited έκδοση, θεωρώ κι εγώ βέβαιο ότι και το κανονικό Navitimer θα βγαίνει σε λίγο με Β01 ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #842 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:29:26 μμ »
   Mε 6880 λιανική δεν πλησιάζω καθόλου το χέρι στην τσέπη...είναι πολλά τα λεφτά :(

Σιγά τα λεφτά. Όσο ένα Ρολεξάκι με ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #843 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:34:27 μμ »
Εννοείται και πως θα βγαίνει και σε production σε λίγο καιρό. Η διαφορά? Κλειστό caseback και δε θα γράφει στο πλάι το: No245/2000 πχ,σιγά τ'αβγά. Άσε που ίσως μετά να το βγάζει και με περισσότερα χρώματα,ενώ τώρα το βγάζει μόνο με μαύρο. ;D ;)


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #844 στις: Μάρτιος 10, 2011, 05:26:34 μμ »



Ο Leon Breitling, προέρχεται απο οικογένεια αγροτών. Ένας άνθρωπος με μεγάλο ταλέντο στο κόσμο του watchmaking και ιδιαίτερα στην ειδικότητα του χρονογράφου. Το πάθος του ήταν η ακρίβεια και η αξιοπιστεία των ρολογιών του. Δεν ήθελε μόνο να κατασκευάζει ρολόγια που να έχουν μόνο την ώρα. Ο απώτερος σκοπός του ήταν να κατασκευάζει ρολόγια που να διαθέτουν κι άλλες λειτουργίες εκτός απο αυτήν του χρονομέτρου,όπως : Χρονογράφος, Telemetre κ.α . Όλα ξεκίνησαν το 1884 όταν ίδρυσε το πρώτο του εργαστήριο στο Saint Imier. Αργότερα το 1892, ίδρυσε το εργοστάσιό του με το όνομα Montbrillant στην πόλη του La Chaux De Fonds.







Το 1914 ο γιός του Leon, ο Gaston αναλαμβάνει την εταιρεία. Τα ρολόγια χειρός έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση τότε, και η Breitling ήταν απο τις πρώτες φίρμες που πρόσφεραν χρονογράφο χειρός. Ο Gaston είχε την φαεινή ιδέα να δημιουργήσει ένα μπουτόν για την λειτουργία του χρονογράφου στο 2. Το start γινόταν με το πάτημα της κορώνας, το stop με το μπουτόν στο 2, και το reset με το πάτημα της κορώνας. Το 1923 ο Gaston τελειοποίησε το σύστημα, διαχωρίζοντας τις λειτουργίες start & stop απο την λειτουργία του reset. Το μπουτόν στο 2 έκανε το start/stop και η κορώνα το reset. Αυτή η καινοτομία ήταν ένα βήμα μπροστά,διότι υπήρχε η δυνατότητα να κάνεις διάφορες μετρήσεις στην σειρά,χωρίς να μηδενίσεις και να ξαναρχίσεις την μέτρηση.

                                                                                                                                   

Το 1934 ο εγγονός του Leon, o Willy δημιούργησε το 2ο μπουτόν του reset στο 4. Ο Willy επίσης έβαλε το όνομα του στην ιστορία του χρονογράφου, λανσάροντας τον πρώτο αυτόματο χρονογράφο το 1969, τον Caliber 11. Η καινοτομία του Caliber 11 τοποθετήθηκε στην σειρά Chrono-matic. Την δεκαετία του 30, η Breitling έφτιαχνε όργανα για αεροσκάφη. Γι'αυτόν τον λόγο η Breitling απέκτησε τον τίτλο του επίσημου εμπορου στην παγκόσμια αεροπορία. Το Navitimer που δημιουργήθηκε το 1952 με το Circular Sliderule, έγινε το πιο διάσημο μοντέλο της εταιρείας και η πρώτη επιλογή των αεροπόρων.

                                                                                                                               


Το 1979 την εταιρεία αναλαμβάνει ο Ernest Schneider. Διατήρησε το όνομα και την φήμη της εταιρείας στο θέμα της τεχνολογίας και του σχεδιασμού, σχεδιάζοντας το διάσημο Chronomat το 1984. Αλλα εκτός από τα μηχανικά ρολόγια, η Breitling είχε και μεγάλη επιτυχία στα ηλεκτρονικά ρολόγια όπως: Emergency,Aerospace & B-1. Για να τεκμηριώσει η Breitling την ποιότητα της στα ρολόγια,όπως επίσης και το σλόγκαν της: Instruments For Professionals, έκανε μια σημαντική κίνηση το 1999. Είναι η μόνη εταιρεία που στέλνει, όλα της τα ρολόγια,μηχανικά και ηλεκτρονικά, στο Ινστιτούτο του COSC,ωστε έτσι τα ρολόγια της να είναι πιστοποιημένα. Δηλαδή ότι λειτουργούν σωστά και ότι διαθέτουν μεγάλου βαθμού ακρίβεια. Αυτή η κίνηση ώθησε την Breitling να οργανώσει τις εγκαταστάσεις της, δημιουργώντας το συγκρότημα : Breitling Chronometrie στην πόλη του La Chaux De Fonds το 2001. Η Breitling παραμένει ακόμα ανεξάρτητη εταιρεία μέχρι και σήμερα, υπο την προεδρία του Theodore Schneider.( ο κύριος στα δεξιά).

                                                                                                                               


Η Breitling το 2009 έκανε ένα μεγάλο βήμα μπροστά στον χώρο του watchmaking, λανσάροντας τον πρώτο της in-house μηχανισμό τον Β01. Όπως λέει και η ίδια η εταιρεία: The best chronograph movement in it's category. Είναι όμως? Πολύ νωρίς για να το διαπιστώσει κανείς αυτό, αν και ο συγκεκριμένος μηχανισμός σε λίγα χρόνια θα κάνει τεράστια επιτυχία.


                                                                                                                               





                                                                                                                                                                                                              Παρουσίαση,
                                                                                                                                                                                                  Κωνσταντίνος Κιρεμιτζόγλου
           

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2011, 08:13:27 μμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #845 στις: Μάρτιος 10, 2011, 05:41:42 μμ »
Ευχασριστούμε Κωνσταντίνε, πολύ καλό κείμενο, πλούσιο σε πληροφορίες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #846 στις: Μάρτιος 10, 2011, 05:44:47 μμ »
Ευχασριστούμε Κωνσταντίνε, πολύ καλό κείμενο, πλούσιο σε πληροφορίες.
Να'σαι καλά Θοδωρή,σ'ευχαριστώ ;D


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #847 στις: Μάρτιος 10, 2011, 07:50:27 μμ »
   Κωνσταντίνε μπράβο! Όχι μόνο για την παρουσίαση, αλλά και για την διάθεσή που δείχνεις να συνεισφέρεις στο φόρουμ!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #848 στις: Μάρτιος 10, 2011, 07:57:18 μμ »
   Κωνσταντίνε μπράβο! Όχι μόνο για την παρουσίαση, αλλά και για την διάθεσή που δείχνεις να συνεισφέρεις στο φόρουμ!!!
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη, να σαι καλά ;D ;)



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #849 στις: Μάρτιος 10, 2011, 08:26:09 μμ »
Eυχαριστούμε πολύ!Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλους και περισσοτερο για μας τους Breitling-φιλους ;D ;D
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #850 στις: Μάρτιος 10, 2011, 08:34:19 μμ »
Eυχαριστούμε πολύ!Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλους και περισσοτερο για μας τους Breitling-φιλους ;D ;D
Δε κάνει τίποτα φίλε Δημήτρη ;D



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #851 στις: Μάρτιος 10, 2011, 08:39:22 μμ »
Κωνσταντίνε, εξαιρετικό! Ευχαριστούμε! Σιγά -σιγά θα ήταν καλό τέτοιες συνοπτικές πλην ζουμερές ιστορικές παρουσιάσεις να γίνονται για όλες τις εταιρείες, έννοώ για όσες δεν έχουν γίνει ακόμα. Είναι ένας τρόπος για να αναπτύσσουμε ακόμη περισσότερο "δέσιμο" με τα ρολόγια μας, αγαπώντας και την ιστορία/καταγωγή τους...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #852 στις: Μάρτιος 10, 2011, 08:47:23 μμ »
Κωνσταντίνε, εξαιρετικό! Ευχαριστούμε! Σιγά -σιγά θα ήταν καλό τέτοιες συνοπτικές πλην ζουμερές ιστορικές παρουσιάσεις να γίνονται για όλες τις εταιρείες, έννοώ για όσες δεν έχουν γίνει ακόμα. Είναι ένας τρόπος για να αναπτύσσουμε ακόμη περισσότερο "δέσιμο" με τα ρολόγια μας, αγαπώντας και την ιστορία/καταγωγή τους...
Σ'ευχαριστώ πολύ Θάνο μου :) Μην ανησυχείς καθόλου, ετοιμάζω παρουσιάσεις και για άλλες εταιρείες ;D ;)



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #853 στις: Μάρτιος 10, 2011, 09:12:11 μμ »
Ολο εκπληξεις εισαι Κωστα,μπραβο πολυ ομορφη παρουσιαση ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #854 στις: Μάρτιος 10, 2011, 09:20:07 μμ »
Ολο εκπληξεις εισαι Κωστα,μπραβο πολυ ομορφη παρουσιαση ;)
Χαχα,σ'ευχαριστώ Στέργιε ;D



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #855 στις: Μάρτιος 11, 2011, 04:27:34 μμ »
Μπράβο συνώνυμε. Είσαι Super.  =D>

Σε θυμήθηκα χθες. Είχα πάει,εδώ στην Βιέννη, στο καλύτερο ρολογάδικο (juwelier koeck) και είδα από κοντά το BLACKBIRD BLACKSTEEL LTD και μου έφυγε το σαγόνι.  :megaeek:

Ηταν μέσα κι ένας τεχνικός και μου έδειξε μια μεγάλη αφίσα όπου έχει μια μεγάλη εσωτερική φωτό με τον Β01 και επεξηγήσεις στα γερμανικά και κάθησε υπομονετικά και μου παρουσίαζε διάφορες καινοτομίες που έκαναν. Δεν με άφησε να το φωτογραφήσω γ@μοτο...
Μάλλον έχεις δίκιο. Θα αναγνωριστεί η υπεροχή του σε λίγα χρόνια.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #856 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:33:38 πμ »
Σίγουρα και θα κάνει επιτυχία ο Β01,δε χωράει αμφιβολία πάνω σ'αυτό. Απλά θέλει κι αυτό το χρόνο του μέχρι ο μηχανισμός να στρώσει και να εξελιχθεί. :)



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος josuts

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #857 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:00:41 μμ »
Παιδια καλησπερα κ απο εμενα.Πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει ενα Breitling Avenger κ εμεινα ευχαριστημενος!
Πριν μια εβδομαδα προχωρησα στην αγορα του Breitling Navitimer :)
Κ τα δυο εχω αγορασει απο το καταστημα Κωσταρελος μεσω ιντερνετ κ ειμαι ικανοποιημενος.
Δυστυχως ακομα δεν εχο προλαβει να φορεσω κ να χαρω το Navitimer.Παρατηρησα το εξης.Περιπου μετα 2 μερες λειτουργιας
σταματαει κ μετα κουρδιζω κ παλι! Επειδη δεν ειμαι γνωστης θελω να ρωτησω αυτο οφειλεται στο οτι δεν το φοραω καθολου
η καποιος αλλος λογος? Παρακαλω τα φωτα σας!!

Φιλικα,

Γιαννης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #858 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:09:02 μμ »
Φυσιολογικό είναι αφού είναι αυτόματο....Να τα χαίρεσαι!

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #859 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:14:05 μμ »
Παιδια καλησπερα κ απο εμενα.Πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει ενα Breitling Avenger κ εμεινα ευχαριστημενος!
Πριν μια εβδομαδα προχωρησα στην αγορα του Breitling Navitimer :)
Κ τα δυο εχω αγορασει απο το καταστημα Κωσταρελος μεσω ιντερνετ κ ειμαι ικανοποιημενος.
Δυστυχως ακομα δεν εχο προλαβει να φορεσω κ να χαρω το Navitimer.Παρατηρησα το εξης.Περιπου μετα 2 μερες λειτουργιας
σταματαει κ μετα κουρδιζω κ παλι! Επειδη δεν ειμαι γνωστης θελω να ρωτησω αυτο οφειλεται στο οτι δεν το φοραω καθολου
η καποιος αλλος λογος? Παρακαλω τα φωτα σας!!

Φιλικα,

Γιαννης
Καταπληκτικά και τα 2 Breitling που εχεις φίλε josuts.Το navitimer ειναι αυτόματο ρολόι,φορτίζεται από την κίνηση του χεριού για να λειτουργήσει και μπορεί να αποθηκεύσει ενέργεια για περίπου 42 ώρες.Οπότε είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν το βγάζεις από το χέρι να λειτουργήσει για μιαμιση μέρα περίπου και μετά να σταματήσει.