Αποστολέας Θέμα: corum  (Αναγνώστηκε 6127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
corum
« στις: Μάρτιος 19, 2010, 03:10:32 πμ »
The case, in titanium, measures 48mm with 24mm lugs. The crystal is an AR-coated sapphire. It has a decompression valve at 9:30 o’clock and is water resistant to 1,000 meters.

Movement is the automatic Corum caliber CO947 with 24 jewels, which is COSC-certified as a chronometer.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:12:50 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:15:33 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:17:26 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:19:28 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:21:58 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:23:46 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:25:34 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:27:27 πμ »

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2010, 11:20:23 μμ »
Είναι καλό που βγάζουνε περισσότερα μοντέλα με ασπρόμαυρα σημαιάκια .  ;)

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:06:59 πμ »
Πολύ όμορφα ρολόγια ρε γμτ, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά . . .
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:46:39 πμ »
Θα αναφέρω κάτι που είδα προσωπικά, για να λυθούν -για μία ακόμα φορά- κάποιες απορίες και παραμυθιάσματα της αγοράς...
Ανώνυμη βέβαια πληροφορία, για λόγους προστασίας.
Γνωστό παλαιό και μεγαλούτσικο κατάστημα σε κεντρικό σημείο, αποφάσισε να επιστρέψει το στοκ και την παρακαταθήκη του στον αντιπρόσωπο-εισαγωγέα. Ο αρμόδιος των πωλήσεων μου είπε προσωπικά "...είναι καλά ρολόγια, αλλά δεν φεύγουν με τίποτα...".
Μου πρότεινε να αγοράσω, κάνοντας τιμή σχεδόν τα μισά από την λιανική, αυτό το νόημα είχε το ξεστοκάρισμα/εκποίηση... Αρνήθηκα, γιατί δεν μου αρέσει το design αφενός, αφετέρου δεν βρίσκω ότι κάνουν τα λεφτά τους με μηχανές που σε άλλες μάρκες ζητάνε το 1/3 αυτής της τιμής, ακόμα και κατεβασμένης σχεδόν στα μισά...
Η μόνιμη απορία μου είναι γιατί -ενώ βλέπεις ότι δεν τσουλάει η αγορά γενικά- πιστεύεις ότι ένα ρολόι, όσο και καλή κάσα νάχει, πρέπει να το χτυπήσεις στην λιανική 500%-800% επάνω από το κόστος? Ειδικά όταν φοράει τις γνωστές Ελβετικές μηχανές που φοράει όλος ο κοσμάκης...
Με αφορμή την Corum, που φυσικά σέβομαι και εκτιμώ όπως κάθε καλή εταιρεία στον χώρο, θέλω να πω ότι είναι -και παραείναι- καιρός να καταλάβουν όλοι, ειδικά οι hi-end οίκοι, πως πέθανε ο παλιός κόσμος που ήξεραν... Ο σημερινός έχει πολύ σκληρές συνθήκες ανταγωνισμού, και -επιτέλους- ακόμη σκληρότερες για μεγάλα περιθώρια κέρδους. Και η επιβίωση σ' αυτόν τον καινούργιο αμείλικτο κόσμο, είναι και θέμα προσαρμοστικότητας, ήτοι ευφυίας...
Φιλικά,
Θάνος


ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:58:12 πμ »
Η αληθεια ειναι πως κι εγω εχω δει 2 περιπτωσεις καταστηματων που στο μεν πρωτο εξαφανιστηκαν απο την βιτρινα μεσα σε μια νυχτα, απο το δευτερο εκει που ειχε στη βιτρινα 5-6 μοντελα πλεον βαζει 1-2 με το ζορι.
Και οντως παρολλο που ειναι πολυ ομορφα (εγω θα αγοραζα) ειναι πανακριβα! Στα λεφτα του admiral χτυπας zenith, iwc, rolex, panerai.
Τα μονα που πιστευω πως αξιζουν τα λεφτα τους ειναι οσα εχουν τον bridge μηχανισμο που ειναι inhouse και ηταν και κατι πρωτοποριακο οταν εμφανιστηκε.

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: corum
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:59:25 μμ »
 Λιγο θα διαφωνησω... Ακομη και εταιριες οπως η IWC χρησιμοποιουν τετοιους μηχανισμους και σε ακριβοτερς τιμες. Δε συγκρινεται με τιποτα με τη Zenith, οσον αφορα θεμα μηχανισμων, αλλα βεβαια ουτε και στις τιμες τους!
 Ειμαι κατοχος ενος Corum Romvlvs, και ειλικρινα εφαγα την αγορα για να βρω αυτο που ηθελα. Τι ηθελα? Ενα ρολοι στιβαρο, αξιοπιστο. να μου αρεσει! Και στα λεφτα που διεθετα ενιωσα οτι αυτο επρεπε να παρω! Και σε αυτο το μεγεθος. Οσο αφορα το μηχανισμο τους, γνωριζα εκ των προτερων οτι φοραει τροποποιημενη ETA, αλλα αυτες δε φορανε και οι υπολοιπες εταιριες?
 Η αλλη επιλογη στα ιδια ακριβως χρηματα ηταν ενα Breitling Chronomat, αλλα και αυτο ΕΤΑ! ΙWC aqua, επισης!
 Δεν υπερασπιζομαι καμια εταιρια! Ειναι οντως ολα αυτα υπερκοστολογημενα. Αλλα οταν θελεις ενα ρολοι να φερει στο καντραν ενα Brand name που το γουσταρεις, θα το πληρωσεις. Αν παλι θες και inhouse μηχανισμο, θα το χρυσοπληρωσεις!
 Και οσο αφορα το θεμα στοκ, σε ολες τις εταιριες το συναντας αυτο. Απο Swatch μεχρι οτι τραβαει η ψυχη σου. Ολοι οι εμποροι ρυθμιζουν το κερδος τους, και αναλογως κανουν τις εκπτωσεις. Δε βγαζεις ακρη. Ακους για το ιδιο ρολοι 50 διαφορετικες τιμες!!

    Φιλικα
    Δακης